Květen 2006

LOVE VOLE

17. května 2006 v 17:05 | RUDA |  Jak to vidím já.
Na začátku května vydala naše oblíbená kapela DOGA nové album s názvem Love Vole a jelikož tuhle kapelu sledujeme spolu s ostatníma kámošema už dost dlouho a máme k jejím členům docela blízko,rozhodl jsem se jim tu udělat takovou menší reklamu a nový CD trošku ohodnotit ze svýho pohledu.
Novou placku jsme všichni už dlouho dopředu očekávali,protože kapela ji předem avizovala jako průlomovku ve své dosavadní kariéře.Nikdo nevěděl,co od toho čekat,zda nějakou vyměklou popinu nebo naopak přitvrzení muziky.Nakonec z toho vyšlo docela dobrý album, o kterým se však bojím říct,že by bylo až tak extra průlomový.Otázkou je,co si pod tímhle slovíčkem představit??? Pokud je to změna stylu hraní některých skladeb tak ano. Změnu ve vývoji skladeb tu lze slyšet na první poslech.Kapela se posunula zase o krok dopředu,což je podle mě dobře.Hrát pořád to samý už by asi bylo krok vzad a navíc nevím,zda by to všechny posluchače nadchlo.Samozdřejmě ortodoxní fanoušky takováto změna může poškádlit naopak nové zase nalákat.Na minulé desce Když chlapi tančí se mnohým zase nelíbili nasamplované zvuky, keré mě ovšem do určitých skladeb výborně seděly.Na různých festivalech jsme taky zaslechl různé řeči, že Doga hraje pořád to samé a že už nemá čím překvapit.Myslím, že tímhle albem kapela dokázala,že umí tvořit dobrý věci a že se nezastavila na mrtvým bodě.
A pod čím si tu zásadní změnu představit? Love Vole bych rozdělil na dvě půlky : na Novou Dogu a Starou Dogu. Zhruba u první poloviny písniček jde výrazně pocítit změna stylu a to hlavně Izziho zpěvu.Jeho hlas se v písních noří kamsi do hloubek a písním to tak dodává zvláštní temnost a atmosféru.K některým písním tahle poloha sedí, ale nejsem si jistý, jestli tento styl zpěvu měl Izzi používat v tolika písních. Po několika posleších se totiž může zdát,že je to tzv. "na jedno brdo." Možná by těmto písním prospěla změna sledu skladeb na desce,protože, jak jsem již napsal, je tímto album pomyslně rozděleno na dvě části.Změna je slyšet taky na zvuku,je takový uhlazenější,ale to rozhodně skaldbám neubírá na síle. Zhruba od 7. skladby se deska přehoupává do druhé půlky a tady už Izzi nasazuje svůj výtečný chraplák, který všichni fanoušci dobře znají a mají rádi.Odtud je to,až na výjimky, stará dobrá Doga a písničky přesně dle jejich stylu.Album je tak díky tomu vyvážené a myslím, že kdyby byly všechny písně v "novém" stylu, asi by to všichni fanoušci nepobrali.Takhle dala kapela od každého trochu a myslím,že se jim to skvěle podařilo.
No vezmu to teda pěkně popřádku.Album startuje peckou Už mě řežou. Na Dogu docela nezvyklá písnička, ovšem na rozjezd alba jako dělaná.Nijak ovšem nenadchne, snad jen docela kvalitním textem a rychlostí Izziho odříkávání.To druhá skladba Laně jdou už je posunem někam jinam.Dlouhodobý posluchač téhle kapely by snad i bez jakéhokoliv impulzu poznal,že text k téhle písní napsal mistr Jarek Nohavica.Jeho texty jsou prostě rozpoznatelné už na první poslech(alespoň pro mě). Kapela může být jen ráda, že jim Nohavica textově přispívá,neboť jejich písním dodává zvláštní atmosféru.Řekl bych že tahle píseň je snad nejvydařenější,co se jim společně podařila.Má vynikající atmosféru,zpěvný refrén,skvělý kytary - no dalo by se říct, že je to jeden z vrcholů desky a budoucí hit, který by se nemuseli bát pustit i v rádiích.
Třetí pecka Já byl ti oddanej je dosti potemělá,díky již zmiňovanému Izziho hlasu, který mi silně připomíná atmosféru písniček Kurtizán z 25.avanue.K téhle písničce to skvěle sedí ovšem následující Love Vole už mě tolik nebaví.Je to i tím, že tyto písně jsou těsně po sobě navíc v podobném pomalejším tempu a tak se zdá,že je to pořád to samé.Ovšem i tato skladba je nečím zajímavá, i když pro Dogu tak netipická. Další vypalovačka Nejsem rozumnej je snad nejrychlejší na desce a zároveň taky jediná.Koncertní hit,při kterém určitě nejedny nohy nezůstanou v klidu a dokážu si představit jak na něj dav před podiem neskutečně paří. Tahle pecka je přesně udělaná pro mladý lidi, a mnozí se v jejím textu určitě najdou.Údernej refrén tomu jen dodává šťávu, žádný velký umění, ale je to dobrý. Po vypalovačce přichází výborná balada ve stylu starých dobrých "Stínů" Hvězdy zhasnou. Je opravdu jedna z těch povedenějších,která se klukům kdy podařila, i když pomalý písně jim vždycky šly.Při poslechu "Hvězd" mi běží doslova mráz po zádech a to je znamení,že to není cajdák jen tak ledajakej.Otextoval Aleš Brichta.Podařená- 100 bodů:o)
Při prvích posleších Vymahače z CD jsem si říkal,že tohle je asi nejslabší pecka na desce.Nijak mě to nezaujalo, zdálo se mi to spíš ve stylu ála Helena Zeťová na Andělech.Opět Izziho temný hlas a rytmus písně spíš do popu. Ovšem poté, co jsem tuhle pecku slyšel na živo ve Zlíně (o tom později), se mi "Vymahač" dostal silně pod kůži a broukal jsem si ho ještě na druhý den.Má něco do sebe a ohromně chytlavej refrén, kterej na koncertech určitě zaboduje.Živě to taky Izzi zpívá jinak tím svým chraplákem a hned to zní líp.Takže "Vymahače" jsem přehodnotil a rázem se stal jednou z těch oblíbenějších. Následuje další moje oblíbená Jsem to ty.Parádní rytmus,neskutečně mě dostává "břinknutí" do akustické kytary na začátku,má chytlavej refrén - prostě píseň do skoku.Doufám, že ji Doga bude hrát naživo, poněvadž by to mohlo na lidi fakt zabrat. No a co říct k Izzimu Prokletí? Myslím že ho nemá sám :o) Tohle se mu zase jednou něco povedlo. Neskutečně tvrdá pecka s ostrýma kytarama a "úchylným" textem, za kterou by se nemusel stydět ani za jeho éry v Törru.Jestliže se koncertníma hitama staly starší "Nejsi nevinná" či "Poletuju" tak "Prokletí" je dle mého názoru aspirant na další velkej hit.Tohle si lidi určitě zapamatujou a refrén téhle úderné skladby jen tak nedostanou z hlavy.Nechť si každý poslechne a zjistí "čeho je třeba víc než chleba?" :o)
Poté příchází podle mě vrchol celé desky a možná že i dosavadní tvorby kapely Doga.Jestliže jsem považoval za prozatimní vrchol skladbu z předchozí desky "Pět tónů" tak skladba Dík za to málo ji nejspíš předčila nebo se jí aspoň určitě vyrovnala.Neskutečně propracovaná píseň, která v člověku vyvolává emoce,výbornej text Petra Šišky,prostě tuhle písničku považuju za fakt vymakanou.Od počátečního pomalýho tempa vrcholí přes mezihru až k silnýmu refrénu a komu tahle píseň nic neřekne tak asi nerozumí hudbě.V tomhle opravdu cítím ten posun o kus dál a myslím, že za takovou píseň by se nemuseli stydět i ti nejkomerčnější interpreti u nás.
Album se blíží ke konci dvěma pro mě ne až tak silnými skladbami Delirium a Chrám zkázy."Delirium" je též docela úderná vypalovačka,ovšem s pomalým refrénem,kde vynikají úžasné Mrňusovi přechody na bicí.Zdá se též docela propracovaná,možná by jí slušel jiný text.Těžko říct."Chrám zkázy" je závěrečná píseň spíše v pomalejším tempu,ale v refrénu přibývá na síle.Tyto závěrečné dvě skladby nejsou špatné, ovšem doposud mě nijak extra nenadchly, ale taky neurazily.
Z celé desky je cítit, že kapela se chce posunout někam dál a na rozdíl od jiných kapel to pojala velmi dobře a myslím, že tím své fanoušky neurazila.Kapela na desce neztratila svoji energii a zároveň se jí podařila určitá změna a posun v tvorbě.Doga asi nikdy nebude tak na výsluní jako třeba Kabát,Divokej Bill nebo Chinaski, ovšem díky tomuto albu a jeho dostatečné propagaci by se jí mohl podařit zase krok kupředu.Otázkou je,zda by to pak kapele prospělo či nikoliv.
Určitě se ale těším na letní koncerty,a jsem přesvedčen že na nich nové písničky zase dostanou jiný rozměr a budou ještě lepší než na desce.Síla téhle kapely je totiž především v koncertování a s novým basákem Pepou Ingerem jsou jejich vystoupení opět o něco energičtější a mají šťávu.Takže KURVA JSME TADY!!!Valte to do nás!

Start letní sezóny

16. května 2006 v 20:38 | RUDA |  Akcičky
Tak se k nám po dlouhé zimě opět vrátilo jaro se vším všudy a jen co se trochu oteplilo tak se pan Jiří Hýža rozhodl uspořádat na Vrbce první "otvírání studánek" na jeho chatě. Jeli jsme tam nějak minulej víkend s tím,že na Lubné je zábava a že tam pak po půlnoci z Vrbky vyrazíme.No počasí bylo skutečně "jarní" !!! Na večer se zatáhlo a začalo pršet jak cyp, jenže my už všichni nachystaní v těšnovické hospodě jsme to nevzdali a na chatu jsme přece jenom jeli.Táborák se sice nekonal ale zvládlo se ugrilovat nějaký to maso od Lucky, takže byla pohoda.Jura tam měl taky nějaký občerstvení, takže o to nebyla nouze.Sešlo se nás tam překvapivě nějak moc-byl tam Jura s Evženkou,Lucka s přítelem (dodnes nevím jak se jmenuje:-) ,Vranys,Buja s Mařkou a pak dorazila i Evka se svým Pecou. No lidí požehnaně,zábava byla akorát to počasí. Kolem půlnoci jsme se odebrali na Lubnou všichni, kromě Jiřího,kterého jsme museli nechat spokojeně penetrovať :-) Po strastiplné cestě jsme dorazili na kulturák a ještě dlouho po půlnoci chtěli vlezný za 70Kč !!! Pak zjistili,že to je asi moc tak to stáhli na 30,- tak jsme těch pár kaček už objetovali a vlezli dovnitř.Tam jsme stihli asi poslední čtvrtku skladby od Sheronů,načež si chlapci udělali přestávku,která trvala 3/4 hodiny.To jsme s Vranysem nějak nevydrželi,roztáhli jsme si deštník a spokojeně jsme pod ním začali chrápat,aby na nás nikdo neviděl :-)))
Po tom dlouhým nekonečným čekání jsme se nasrali a totálně ospalí jsme se zbalili i s Bujou a Mařenkou a vrátili jsme se na Vrbku, s tím, že jsme za 30 Kč slyšeli jen ty závěrečný 2 minuty písně před přestávkou.No lepší zábavu jsem fakt nezažil.Ale aspoň jsme se prošli.Cestou zpět nás ještě minul Jura s Evžou, kteří už to měli za sebou a aniž by zastavili,profrčeli kolem nás na kolech! To nás dost nasralo,páč jsme nevěděli,jestli budem spat v autě nebo kde?! Naštěstí v chatě spala Lucka s nabíječem takže v pohodě! Za zmínku ještě stojí ranní nález v brambůrkách,o kterém zasvěcení ví a když teď někdo dostane chuť na brambůrky,těžko poznáte na co má vlastně chuť :-)))
První akce byla teda docela zvláštní i díky počasí a tak jsme se to rozhodli celý zopakovat za týden znovu.Tentokrát v trochu pozměněným obsazení,kde jsem samozdřejmě nechyběl já s Jurou,dále pak naše krásné přítelkyně Monča s Evžou a třetí páreček Vajco s Andreou. Večer se rozjížděl pomalu,páč jsme museli s Mončou čekat v autě na pozdě přijíždějící nakuté cyklisty.Počasí tentokrát už bylo celkem fajn a tak se dal rozdělat i oheň a Jiří tento večer pojal jako košt slivovice,které se tu objevily asi 3-4 druhy.(Nejlepší samozdřejmě byla ta moje:-))
Koštovalo se jen tak decentně,nikdo nebyl nijak na káry,nálda byla dobrá,muzika hrála,klábosilo se,špekoňe se opíkaly a byla pohoda.Spát se šlo celkem brzo,ani nevím v kolik ovšem to usínání stálo za to! Zbylé dva párečky to pojaly jako penetrační večer a tak se z obou stran ozývaly zvláštní zvuky a další podrobnosti a to co mi přistálo na xichtě radši ani popisovat nebudu :-)
Ráno to ještě někomu nestačilo a tak si dal repete aniž by mu nějak vadilo,že už jsou všichni kolem vzhůru no ale radši NO COMMENT!
No oba rozjezdy byli zatím jen takový pozvolný,na vrbce rozhodně bývají lepší akce,ale na ty letos určitě ještě dojde!Ovšem nějak nás zrazuje Obrázek,který se teď upoutal na mladou a na nás nějak sere.Uvidíme jak to s ním letos bude!
No na druhej den jsme jeli s Moničkou na Svatý kopeček do Zoo na zvířátka,bylo krásně,pohodička krásnej víkend za náma a snad další hezčí před náma!

Pozdrav

2. května 2006 v 20:35 | RUDA |  Co sa stalo nové!?
Tak jsem zjistil,že už tyhle stránky objevili i někteří příbuzní,což je celkem průser,ale tak snad jste se aspoň trošku pobavili ne? :-) Vše co je tady napsaný se musí brát trošku s rezervou a hlavně je to dělaný převážně pro naše kámoše,takže je tomu přizpůsobený i styl psaní. Snad jsem nikoho nepohoršil :-)))
Jinak vás tam všechny zdravím-hlavně Michala,ať se brzo uzdraví a malé Beatce že posílám pusu!
Váš Kubík :o)
(Foto: Vzpomínka na rok 2004.)