LOVE VOLE

17. května 2006 v 17:05 | RUDA |  Jak to vidím já.
Na začátku května vydala naše oblíbená kapela DOGA nové album s názvem Love Vole a jelikož tuhle kapelu sledujeme spolu s ostatníma kámošema už dost dlouho a máme k jejím členům docela blízko,rozhodl jsem se jim tu udělat takovou menší reklamu a nový CD trošku ohodnotit ze svýho pohledu.
Novou placku jsme všichni už dlouho dopředu očekávali,protože kapela ji předem avizovala jako průlomovku ve své dosavadní kariéře.Nikdo nevěděl,co od toho čekat,zda nějakou vyměklou popinu nebo naopak přitvrzení muziky.Nakonec z toho vyšlo docela dobrý album, o kterým se však bojím říct,že by bylo až tak extra průlomový.Otázkou je,co si pod tímhle slovíčkem představit??? Pokud je to změna stylu hraní některých skladeb tak ano. Změnu ve vývoji skladeb tu lze slyšet na první poslech.Kapela se posunula zase o krok dopředu,což je podle mě dobře.Hrát pořád to samý už by asi bylo krok vzad a navíc nevím,zda by to všechny posluchače nadchlo.Samozdřejmě ortodoxní fanoušky takováto změna může poškádlit naopak nové zase nalákat.Na minulé desce Když chlapi tančí se mnohým zase nelíbili nasamplované zvuky, keré mě ovšem do určitých skladeb výborně seděly.Na různých festivalech jsme taky zaslechl různé řeči, že Doga hraje pořád to samé a že už nemá čím překvapit.Myslím, že tímhle albem kapela dokázala,že umí tvořit dobrý věci a že se nezastavila na mrtvým bodě.
A pod čím si tu zásadní změnu představit? Love Vole bych rozdělil na dvě půlky : na Novou Dogu a Starou Dogu. Zhruba u první poloviny písniček jde výrazně pocítit změna stylu a to hlavně Izziho zpěvu.Jeho hlas se v písních noří kamsi do hloubek a písním to tak dodává zvláštní temnost a atmosféru.K některým písním tahle poloha sedí, ale nejsem si jistý, jestli tento styl zpěvu měl Izzi používat v tolika písních. Po několika posleších se totiž může zdát,že je to tzv. "na jedno brdo." Možná by těmto písním prospěla změna sledu skladeb na desce,protože, jak jsem již napsal, je tímto album pomyslně rozděleno na dvě části.Změna je slyšet taky na zvuku,je takový uhlazenější,ale to rozhodně skaldbám neubírá na síle. Zhruba od 7. skladby se deska přehoupává do druhé půlky a tady už Izzi nasazuje svůj výtečný chraplák, který všichni fanoušci dobře znají a mají rádi.Odtud je to,až na výjimky, stará dobrá Doga a písničky přesně dle jejich stylu.Album je tak díky tomu vyvážené a myslím, že kdyby byly všechny písně v "novém" stylu, asi by to všichni fanoušci nepobrali.Takhle dala kapela od každého trochu a myslím,že se jim to skvěle podařilo.
No vezmu to teda pěkně popřádku.Album startuje peckou Už mě řežou. Na Dogu docela nezvyklá písnička, ovšem na rozjezd alba jako dělaná.Nijak ovšem nenadchne, snad jen docela kvalitním textem a rychlostí Izziho odříkávání.To druhá skladba Laně jdou už je posunem někam jinam.Dlouhodobý posluchač téhle kapely by snad i bez jakéhokoliv impulzu poznal,že text k téhle písní napsal mistr Jarek Nohavica.Jeho texty jsou prostě rozpoznatelné už na první poslech(alespoň pro mě). Kapela může být jen ráda, že jim Nohavica textově přispívá,neboť jejich písním dodává zvláštní atmosféru.Řekl bych že tahle píseň je snad nejvydařenější,co se jim společně podařila.Má vynikající atmosféru,zpěvný refrén,skvělý kytary - no dalo by se říct, že je to jeden z vrcholů desky a budoucí hit, který by se nemuseli bát pustit i v rádiích.
Třetí pecka Já byl ti oddanej je dosti potemělá,díky již zmiňovanému Izziho hlasu, který mi silně připomíná atmosféru písniček Kurtizán z 25.avanue.K téhle písničce to skvěle sedí ovšem následující Love Vole už mě tolik nebaví.Je to i tím, že tyto písně jsou těsně po sobě navíc v podobném pomalejším tempu a tak se zdá,že je to pořád to samé.Ovšem i tato skladba je nečím zajímavá, i když pro Dogu tak netipická. Další vypalovačka Nejsem rozumnej je snad nejrychlejší na desce a zároveň taky jediná.Koncertní hit,při kterém určitě nejedny nohy nezůstanou v klidu a dokážu si představit jak na něj dav před podiem neskutečně paří. Tahle pecka je přesně udělaná pro mladý lidi, a mnozí se v jejím textu určitě najdou.Údernej refrén tomu jen dodává šťávu, žádný velký umění, ale je to dobrý. Po vypalovačce přichází výborná balada ve stylu starých dobrých "Stínů" Hvězdy zhasnou. Je opravdu jedna z těch povedenějších,která se klukům kdy podařila, i když pomalý písně jim vždycky šly.Při poslechu "Hvězd" mi běží doslova mráz po zádech a to je znamení,že to není cajdák jen tak ledajakej.Otextoval Aleš Brichta.Podařená- 100 bodů:o)
Při prvích posleších Vymahače z CD jsem si říkal,že tohle je asi nejslabší pecka na desce.Nijak mě to nezaujalo, zdálo se mi to spíš ve stylu ála Helena Zeťová na Andělech.Opět Izziho temný hlas a rytmus písně spíš do popu. Ovšem poté, co jsem tuhle pecku slyšel na živo ve Zlíně (o tom později), se mi "Vymahač" dostal silně pod kůži a broukal jsem si ho ještě na druhý den.Má něco do sebe a ohromně chytlavej refrén, kterej na koncertech určitě zaboduje.Živě to taky Izzi zpívá jinak tím svým chraplákem a hned to zní líp.Takže "Vymahače" jsem přehodnotil a rázem se stal jednou z těch oblíbenějších. Následuje další moje oblíbená Jsem to ty.Parádní rytmus,neskutečně mě dostává "břinknutí" do akustické kytary na začátku,má chytlavej refrén - prostě píseň do skoku.Doufám, že ji Doga bude hrát naživo, poněvadž by to mohlo na lidi fakt zabrat. No a co říct k Izzimu Prokletí? Myslím že ho nemá sám :o) Tohle se mu zase jednou něco povedlo. Neskutečně tvrdá pecka s ostrýma kytarama a "úchylným" textem, za kterou by se nemusel stydět ani za jeho éry v Törru.Jestliže se koncertníma hitama staly starší "Nejsi nevinná" či "Poletuju" tak "Prokletí" je dle mého názoru aspirant na další velkej hit.Tohle si lidi určitě zapamatujou a refrén téhle úderné skladby jen tak nedostanou z hlavy.Nechť si každý poslechne a zjistí "čeho je třeba víc než chleba?" :o)
Poté příchází podle mě vrchol celé desky a možná že i dosavadní tvorby kapely Doga.Jestliže jsem považoval za prozatimní vrchol skladbu z předchozí desky "Pět tónů" tak skladba Dík za to málo ji nejspíš předčila nebo se jí aspoň určitě vyrovnala.Neskutečně propracovaná píseň, která v člověku vyvolává emoce,výbornej text Petra Šišky,prostě tuhle písničku považuju za fakt vymakanou.Od počátečního pomalýho tempa vrcholí přes mezihru až k silnýmu refrénu a komu tahle píseň nic neřekne tak asi nerozumí hudbě.V tomhle opravdu cítím ten posun o kus dál a myslím, že za takovou píseň by se nemuseli stydět i ti nejkomerčnější interpreti u nás.
Album se blíží ke konci dvěma pro mě ne až tak silnými skladbami Delirium a Chrám zkázy."Delirium" je též docela úderná vypalovačka,ovšem s pomalým refrénem,kde vynikají úžasné Mrňusovi přechody na bicí.Zdá se též docela propracovaná,možná by jí slušel jiný text.Těžko říct."Chrám zkázy" je závěrečná píseň spíše v pomalejším tempu,ale v refrénu přibývá na síle.Tyto závěrečné dvě skladby nejsou špatné, ovšem doposud mě nijak extra nenadchly, ale taky neurazily.
Z celé desky je cítit, že kapela se chce posunout někam dál a na rozdíl od jiných kapel to pojala velmi dobře a myslím, že tím své fanoušky neurazila.Kapela na desce neztratila svoji energii a zároveň se jí podařila určitá změna a posun v tvorbě.Doga asi nikdy nebude tak na výsluní jako třeba Kabát,Divokej Bill nebo Chinaski, ovšem díky tomuto albu a jeho dostatečné propagaci by se jí mohl podařit zase krok kupředu.Otázkou je,zda by to pak kapele prospělo či nikoliv.
Určitě se ale těším na letní koncerty,a jsem přesvedčen že na nich nové písničky zase dostanou jiný rozměr a budou ještě lepší než na desce.Síla téhle kapely je totiž především v koncertování a s novým basákem Pepou Ingerem jsou jejich vystoupení opět o něco energičtější a mají šťávu.Takže KURVA JSME TADY!!!Valte to do nás!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud jste již slyšeli album LOVE VOLE,jak se vám líbí? (hodnoť jako ve škole!)

1 69.8% (44)
2 11.1% (7)
3 6.3% (4)
4 4.8% (3)
5 7.9% (5)

Komentáře

1 ami ami | Web | 21. června 2006 v 10:34 | Reagovat

Uz jsem myslela, ze na Kurva jsme tady zapomenes:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama