Duben 2007

Peha - Kroměříž (21.4.2007)

27. dubna 2007 v 22:23 | RUDA |  Akcičky
Tak se opět do našeho malého, leč krásného městečka Kroměříž podařilo přitáhnout nějakou tu hvězdnější kapelu. A tentokrát dokonce mezinárodního formátu! :o) Jasně, řeč je o slovenské skupině Peha, která má v čele charizmatickou a krásnou zpěvačku Katku Knechtovou a která už se nějakej čas pohybuje na špici nejen slovenské hudební scény, ale čím dál populárnější je i u nás!
Zásluhu na tom má především jejich poslední album "Deň medzi nedeľou a pondelkom" a hity z něj vzešlé, které na český posluchače zdá se ohromně zabraly! Já už tuhle kapelku sleduju trošku dýl, skoro od jejich počátku, kdy ještě hrála takovej energičtější rock a už tehdy mě zaujala jedna jediná věc, která prostě nejde přeslechnout a to je famózní hlas právě Katky Knechtové. Ta ženská má prostě dar od Boha, to se musí nechat. Asi málokdo by jí mohl jen tak napodobit.
Peha tedy právě využívá vysoké popularity v České republice a nějak od půlky března vyjela na turné po celé naší zemi, v rámci něhož zavítala i k nám do Kroměříže a kam jinam než na Slady.
Spolu s ní tu měla vystupovat i pardubická kapelka Ready Kirken, která měla hrát jako první. Jelikož tuhle kapelu nějak zrovna nemusím, dostavil jsem se na Slady až nějak po desáté hodině v domnění, že se stejně začne se spožděním (jak je tady ostatně zvykem) a že minimálně půlku jejich vystoupení ještě stihnu. No to se mi trošku vymstilo, bo lidi byli asi nějak moc dochvilní a nejspíš se začalo včas, takže když jsem přišel do sálu, tak vevnitř bylo totálně narváno a Ready Kirken právě dokončovali svou poslední písničku :) Nějakou šanci dostat se třeba blíž k podiu jsem předem zavrhl a tak jsem se rozhodl, že si dám prozačátek aspoň pivko. Jenomže dostat se k baru byla další složitá věc a když už se tam člověk prodral, musel čekat dalších asi deset minut, než si ho vůbec někdo z obsluhujících všiml. Než jsem si teda objednal a než se pivko natočilo, na podiu už stála celá skupina Peha a spustila svou show. Pak jsem teda řešil dilema, odkud koncert vůbec sledovat, bo od baru jsem viděl jen nějaké hlavičky a jinak nic. No a prodírejte se někde se škopkem v ruce :) Ostatní známí se ztratili někde v davu a tak jsem na vlastní pěst postupoval mírnými krůčky dopředu, vždycky za pomoci někoho přede mnou no a nakonec jsem vychytal zdánlivě dobrý místo, když jsem s posadil na jednu ze zdejších lavic, kde bylo zrovna volný místečko. Byla pěkně vyvýšená, takže jsem i v sedě pěkně všechno viděl a vedle dokonce stoleček, kam jsem si odkládal nápoj, takže pohodička nakonec! :)
Jinak Peha předvedla celkem slušnej koncert. Myslím, že se tihle muzikanti určitě neměli za co stydět! Rychlý písničky se střídaly s pomalejšíma, bylo to hodně uvolněný a příjemný na poslech. Jen lidi v publiku se mi zdáli nějací zvadlí. Jasně, co si budem nalhávat - na tuhle muziku se nedá nijak extra pařit, je to spíš taková poslechovka, ale prostě něco tomu chybělo. Jako by tam někteří spali a až nějak v půlce koncertu se všichni probudili, když zaněla klavírová balada "Spomal´". To už začal zpívat celej sál a dostalo se i na bouřlivé ovace. Od té doby lidi nějak procitli a už to taky bylo znát, jak tam ta energie proudila. S každou další písičkou to bylo lepší a ke konci by Pehu div nepustili z podia. Nicméně, mohlo to být ještě o chlup lepší...
Ovšem pozitivní věc byla, že se nikdo nesral na ty blbý schody před podiem, takže bylo i hezky vidět!!!
Frontmanka Katka předvedla výbornej výkon jak pěveckej tak instrumentální a taky hezky dokázala komunikovat s publikem. Je to velice sympatická baba a skvěle dokáže lidem předat svou pozitivní energii. Na koncertech jí to fakt šlape a snad ji to i baví :o)
Koncert to byl nakonec celkem vydařenej i když zpočátku jsem tomu moc nevěřil. Pro oko i pro ucho to bylo taky velice příjemný, takže není moc na co si stěžovat. Snad jen na malou kapacitu Sladů, kde se fakt na takovou kapelu vejde zoufale málo lidí. No co se dá dělat, ještě že aspoň zafungoval ten předprodej a nedopadlo to jako na Fixu s Wohnoutama, kde to bylo daleko horší. Zanedlouho nás tu čeká další velkej koncert a to Divokej Bill. No jsem fakt zvědavej, kdo bude ušlapán :) Nicméně jsme rádi, že to v Kroměříži aspoň trochu žije!!!
No a co bych to byl za dokumentaristu, kdybych neměl nějaký to videjko?! Takže tady podávám aspoň takovej malej ukázkovej sestřih :) Lepší než nějaký kecy, ne? :o)

Škwor - Loutky

22. dubna 2007 v 22:11 | RUDA |  Jak to vidím já.

Koncem března vydala kapela Škwor svoje čtvrtý album pod názvem Loutky. Abych řekl pravdu, tak po poslechu několika ukázek, který měli Škwoři umístěný na webu, jsem od tohohle alba nic moc nečekal, protože mi to připadalo prostě nějak divný. Ovšem když se mi dostalo do ruky kompletní CD a celý jsem si ho poslechl, musím říct, že se téhle kapele podařila opravdu velice kvalitní a vyzrálá deska, za kterou by se nemusely stydět ani kdejaké zahraniční kapely!
Škwor skutečně zraje s každou svoji deskou jak víno a ten vývoj je opravdu znát. Ani jedna jejich deska se nepodobá té předchozí, ač by se tak mohlo zdát. Přitom je to pořád Škwor. Je určitě dobře, že tahle kapelka jde pořád někam dál a neuvízla na mrtvým bodě. S každým novým albem něčím překvapí a i když se to některým ortodoxním fans "starýho" Škworu nemusí líbit, u mě za to mají velký plus. Otázkou je, jak daleko až můžou zajít. Nicméně na tomhle albu je to pořád ještě ta stejná kapela, i když s jinou tváří. Je to zase něco jinýho, ale rozhodně tím nic nepokazili, stejně jako např. Doga, která taky vsadila na lehčí změnu stylu na albu Love Vole a určitě to těmhle kapelkám prospívá. Ono hrát pořád to samý dokolečka by taky asi dlouho nebavilo - jak muzikanty, tak fanoušky!
Nový CD Loutky už mi připadá takový hodně "dospělý" album. Je z toho cítit profesionalita a je vidět, že kapela už dozrála na určitou úroveň. Je to propracovaný do posledního detailu a Škworáci si na tom dali určitě hodně záležet. Většina písniček už sice nejsou takový ty úderný vypalovačky, na který jsme byli od Škworu zvyklí, ale pořád je z nich cítit určitá dávka té tvrdé rockové agerese. Škwor čímdál víc sází hlavně na melodičnost svých písniček, což se mě osobně zamlouvá víc, než např. tvorba na prvním albu Vyhlašuju boj.
Písničky se opravdu povedly a to především textově. Na vrchního textaře a zároveň frontmana kapely Petra Hrdličku je v tomhle ohledu opravdu spoleh a tentokrát se mu některý kousky opravdu podařily. Je ovšem cítit, že při psaní textů asi neprožíval zrovna nejhezčí životní období.
Úvod novýho alba ovstarává titulní píseň Loutky, což je podle mě nejslabší kus na desce. Vůbec se nehodí do celkovýho kontestu alba a spíš by pěkně zapadla mezi songy z již zmiňovanýho prvního alba Vyhlašuju boj. Je to taková halekačka, na kterou se snad nedá ani pořádně zapařit na koncertě, bez melodie, bez šťávy... No prostě trochu zbytečná skladba tak trochu do počtu.
Slabou chvilku si tedy tohle jinak skvělý album vybírá hned na úvod a dál už pokračuje ve famózním stylu skladbou Splín. Myslím, že u téhle písničky už sám název hovoří za vše. Hodně silná věc a pokud na člověka opravdu někdy dopadne splín a pustí si ji, stoprocentě pochopí, o čem to je. Píseň celkovou svojí atmosférou tenhle pocit hezky vystihuje!
Následuje další podařená věc s názvem Sympaťák, což je typickej Škwor s celkem poklidnou slokou a úderným melodickým refrénem. Na tuhle pecku se určitě bude dobře pařit na koncertech.
Snad 100x se mi taky hodně líbí. Je to docela rychlá a melodická píseň, která mě zaujala především textem v refrénu a zajímavým sólem. Něco podobnýho jsme od Škworu zatím asi ještě neslyšeli. Moc povedený. Další hit s názvem Střepy je skutečně hit s velkým H. Kapela na něj vsadila jako na singl a rozhodně zvolila dobře.Byla to taky jediná z těch internetových ukázek, která mě fakt chytla. Na Střepy je natočenej i docela hezkej videoklip a v rádiích se určitě taky neztratí. Mají skvělou atmosféru, kterou vystihuje opět kvalitní text. Holt každej den není posvícení :)
Další celkem skočná Výhra pokračuje v dobře rozjetým albu a rozhodně se ho nechystá nějak zbrzdit. Člověk se tu dozví i nějaký to životní moudro a jako popěvek to určitě nějakou dobu utkví v hlavě. Naživo to bude určitě bomba.
Mě ovšem v hlavě nejvíc utkvěl nápěv ze songu Víly což je podle mě jedna z nejpodařenějších věcí z celýho alba, ne-li nejlepší. Celkem pomalá skladbička, ovšem žádnej cajdák. Má to prostě něco do sebe a přesně na téhle písni je poznat ten určitej posun Škworu někam jinam. Hodně povedenej je i Petrův pěveckej výkon, na kterej se mimochodem na tomhle albu vsadilo víc než kdy jindy. Hodně se mi tu líbí i zvuk kytar. Víly jsou fakt hodně zajímavý a něčím mimořádný. Nevím, prostě tahle skladba mě dostává někam do jiné dimenze :o) Fakt dobrá!
Následující Zoufalství pro mě společně s "Vílama" představuje vrchol alba. Zoufalství je opravdu hodně silná věc, jejíž text stojí za zamyšlení. Opravdu bych nečekal, čeho všeho se až Petr Hrdlička dokáže ve svých textech dotknout. Tady zabrousil do tématu, který není moc v písničkách jen tak slyšet a to je domácí násilí. Opravdu klobouk dolů. Z tohohle dokáže až mrazit po zádech. Takovej docela slušnej kontrast s různýma písničkama o lásce, který se na nás linou ze všech rádií. Holt o lásce se píše hezky a celkem snadno, ale o tomhle dokáže napsat text málokdo. No stačí si jen poslechnout a není co dodat.
To nejlepší už máme tedy zdá se za sebou, ovšem kvalita alba v dalších písních neklesá. Na řadě jsou další pecky, typická Škworácká úderovka Nula poslední, ve které můžeme slyšet i australský hudební nástroj didgeridoo anebo taky velice vydařená skladba Před kamerou, což je celkem svižná věc na koncerty jak dělaná, doplněná o klavír, kterej tady vůbec není na závadu. No a není to o ničem jiným, než o našich slavných politicích. Co by to bylo za desku Škworu, kdyby si aspoň v jedné skladbě nepostěžovali na zdejší poměry :) Další pecka s názvem Odhodlaná není rozhodně špatná, ale kdyby nebyla napsaná v tracklistu, tak bych snad ani nepostřehl, že se na albu nachází. Je taková celkem nevýrazná, pomalá, špatně zapamatovatelná. Má dobrej vícehlasně přezpívávanej refrén, ale to je asi tak všechno, co mě na ní zaujalo...
Šampion, to je hodně temná píseň. Pokračuje v hodně pomalým tempu a stylově bych ji zařadil snad na poslední album Debustrolu. Od Škworu celkem nečekaný, ale budiž. V závěru se album vrátí zase do rychlejšího tempa v písni Krtek, což je prostě takovej příběh krtka :) Přecejenom takovej uvolněnější text narozdíl od ostatních. Tvrdý, dobrý, 100 bodů :)
S tóny klavíru se rozeznívá poslední skladba alba Loutky a tou je Duše. Určitě taky patří k tomu nejlepšímu, co se na albu nachází. Někomu by to možná mohlo připadat měký, nicméně je to velice příjemná hudba a na závěr alba je jak dělaná.
Celý album je mimochodem velice dobře poskládaný a každej detail sem skvěle zapadá. Nic tu není navíc a zároveň není ani co postrádat. Tvrdost se Škworu rozhodně nevytratila a jen přibylo navíc velice kvalitní hudební cítění. Tahle kapela je u nás ve svým stylu určitě výjimečná a dokazuje to i velkej nárust popularity, kterou si za těch pár let existence na hudební scéně vydobila. Určitě bude zajímavý si počkat, jak nový skladby budou znít na koncertech a uvidíme s čím novým nás Škwor překvapí na dalším počinu. Loutky mě velice příjemně překvapily a jsem rád, že jsem se při hodnocení ukázek z netu zmílil :o)

Videoklípek: Doga - Love Vole (tour2007)

20. dubna 2007 v 12:01 | RUDA |  Videoklípky
Tak ještě přihazuju takovej videoklípek z průřezu zlínskýho koncertu Dogy v rámci Love Vole tour 2007.

Pro lepší kvalitu DOWNLOAD HERE!!!

Doga - Love Vole tour 2007 (Masters of Rock Café Zlín)

5. dubna 2007 v 18:46 | RUDA |  Akcičky
Love Vole!
Tak zní název poslední desky kapely Doga, která vyšla už vloni na jaře, nicméně až teď bylo téhle bandě umožněno jet první samostatný turné v roli headlinera na podporu tohohle alba. První zastávkou téhle štace byl Zlín, naše krajské město :) Koncert se měl konat v prostorách Masters of Rock Café na Čepkově, kam sice chodíme na nákupy do vedlejšího obchodního centra, ale dovnitř do koncertního sálu jsem se doposud nepodíval.
Je to relativně novej rockovej klub, může to mít max. 3 roky, takže všechno tam zeje novotou a navíc se mi tam líbí velké prostory sálu, do kterýho se vejde hodně lidí. Takovej trošku "kulturák". Rockový kluby bývaj o dost menší co se týče plochy pod podiem. Alespoň ty ostatní zlínský.
Naše kroměřížská "Doga fans sebranka" se vydala do Zlína v obvyklém složení už v 17 hod., abychom se mohli už trochu "načnout" před koncertem a taky trochu pokecat s klukama, kteří už ve Zlíně zkoušeli od čtvrtka. Všechno co bylo v plánu se splnilo, příjemně jsme poseděli a pokecali v přilehlé kavárně dokud nenadešel čas začátku koncertu. Před Dogou měly zahrát ještě tři předkapely, což bylo podle mého trochu moc, ale zase kdyby měla Doga vystupovat moc brzo, tak by to taky nebylo ono!
Jako první vystoupila mladá kapela s názvem Gate Crasher, která z těch tří byla asi tak nejlepší, i když nějak moc mě teda nenadchla. Bylo to tvrdý, hezký melodický refrény, ovšem něco tomu chybělo. Ale aspoň mě potěšilo, že mi hodily jednoho ze tří čokoládových zajíčků, které při skladbě "Chocolate rabit" házeli do publika :o)))
Jako druzí hosté nastoupili borci ze skupiny Galactic Industry. Tahle kapela hraje takovej elektro-rock, některý jejich skladby se mi líbili, když jsem je znal z rádia, ovšem naživo celkem nic moc. Bylo to nějaký divný prostě. Navíc mají takovou zvláštnost, že hrají se dvouma bubeníkama, což jsem doposud neviděl a bylo to fakt zajímavý. Výslednej efekt ovšem nic moc. Radši bych přidal ještě jednoho kytaristu :) V téhle kapele mimochodem hraje borec, kterej dřív zaskakoval v Doze na kytaru, když měl Izzi zlámanou hnátu po bouračce. No poslechli jsme od nich pár písniček a pak jsme šli s Vranysem na blízkou benzinku pro nějaký jídlo, bo hlad byl neúprosný. Po cestě jsme viděli ještě nějakou vodní příšeru v Dřevnici, ale spíš mám dojem, že to byl bobr :)
Ještě jsme zaslechli posední skladbu od Galactiků a pak už jsme netrpělivě přečkávali koncert poslední předkapely Katakomby. Hráli asi tak 20 min.a mezitím jim ještě Izzi pokřtil CD. Nebylo to taky špatný, ale takových kapel už je dneska hafo. No pak jak jsme čekali už před podiem na Dogu, tak mi jeden z členů Katakomb věnoval jejich demo-CD a nemůžu říct, že by bylo špatný. Hudba dobrá, ale beru to z hlediska takovýho, že šance na úspěch na dnešním přesyceným hudebním trhu je asi velice malá.
Doga už má za ty roky hraní nějaký jméno a tak si konečně mohla dovolit jet vlastní turné a my byli zvědaví, v čem to bude asi jiný, než jejich předešlý koncerty. Samozdřejmě nikdo nemohl čekat scénu ála Kabát, byl to prostě normální koncert, akorát s lepší aparaturou a nějakou tou podiovou dekorací. Ovšem světla by mohly být lepší. Nějaká ta rampa nad podiem tomu chyběla!
Po stránce hudební kluci nezklamali. Konečně zahráli většinu skladeb z posledního alba, přičemž vynechali asi jenom dvě. Jinak koncert perfektní. Nějaký ty chybičky se tam sice vloudili, ale kluci to ustáli v pohodě. Nejvíc asi překvapili, když zahráli dvě nebo tři skladby akusticky, což jsme od nich na běžným koncertě ještě nezažili. Unplugged koncerty dělají spešl jen vždycky kolem Vánoc ve svým kraji, ale takhle na standartním koncertě to bylo snad poprvé. A bylo to jedině dobře a mají za to u mě velký plus. Bylo to velice příjemný zpestření, navíc spousta lidí uvidí, že Lumos umí hrát i na jiný nástroj než na kytaru :) Jo, tohle se jim povedlo!
Taky nás potěšilo, že konečně i přes dlouhodobé výtky od nás fanusů zahráli pecku "Dík za to málo", což je opravdu skvostná píseň. Naživo to sice nemá až takovou atmosféru, ovšem i tak je dobře, že ji konečně hrají. Spousta věcí z nové desky dostává při živým hraní zase jinej nádech. Na desce je Izošův hlas kdesi v hlubinách, ale na koncertě už je zpívá svým tradičním chraplákem, takže je to zas o něčem jiným. Koncert se celkem vydařil, ale nevím jak to bylo s návštěvou. Zpočátku se mi zdálo, že je lidí celkem málo, ale když se tak dívám na fotky, tak sál byl celkem plnej. Ono za sebe už pak člověk nevidí, když je u podia :)
No z mého pohledu ovšem hodnotím tak, že jsme určitě zažily lepší koncerty Dogy, než byl tenhle. Kapele samotné není vůbec co vytknout, akorát mi tam chyběla nějaká ta lepší atmosféra, možná jsme byli málo nakalení nebo co, já nevím, prostě něco tomu chybělo. Ovšem zapařili jsme kvalitně, hlasivky jsem měl slušně vyřvaný a jinak celkem spokojenost.
Cestou zpátky jsme ještě navštívili zábavu v Lubné, kde hrály Reflexy, no a tak nám připadalo, že tam byla snad větší návštěva než ve Zlíně. No čo sa dá robiť. Jinak to byl velmi kvalitně strávenej večer a spokojenost veliká! :o)
Fotky z koncertu jsou k vidění TADY!!!