Noc plná hvězd - Třinec 2007

5. července 2007 v 22:46 | RUDA |  Akcičky
Krásná fotečka, že? Tenhle obrázek tak nějak vyjadřuje, o čem pro mě letošní festival Noc plná hvězd v Třinci asi tak byl. Nebyl totiž ani tak o těch hvězdách co vystupovaly na podiu, protože těch jsem letos opravdu viděl pomálu, ale bylo to spíš o kamarádech a známých, se kterýma jsem tu trávil většinu svýho času. Samozřejmě za doprovodu dobré muziky! :o)

Letos se to v Třinci opět vydařilo a zase bude dlouho na co vzpomínat. Na tenhle skvělej fesťáček do "Ocelovýho města" jezdíme pravidelně už asi pátým rokem a za tu dobu jsme si tu našli spoustu dobrých přátel, se kterýma se tu vždycky setkáváme. A letos zase přibyli nějací noví, což je jenom dobře. Tenhle festival, ač se řadí k jedněm z největších v republice, je vyhlášenej pro takovou správnou domáckou atmosféru, kde na každým rohu potkáte někoho známýho, zajdete na pivko, pokecáte, nikde se netísníte a netlačíte (pokud zrovna nestojíte v kotli pod podiem), je tu velkej prostor, dvě hudební scény, takže si každej příjde na svý a vládne tu dobrá pohoda! Počasí letos opět taky vyšlo, takže to bylo bez chybičky.
Na sever jsme z Kroměříže nakonec vyrazili autem, bo jsme museli čekat na Bubáka, jak dopadne na zkouškách ve škole v Brně. Dopadnul velmi dobře, padla možnost cestování vlakem a čekalo se, až dorazí ze Štatlu! Na cestu jsme se nakonec vydali ve třech a na mě samozdřejmě padla role řidiče :)

V plánu bylo dorazit na místo nějak před šestou hodinou, abychom stihli vystoupení skupiny Harlej. Asi by se to podařilo, kdyby nás na silnici cestovalo trochu míň, bo jsme po cestě uvízli min. ve třech zácpách a to se na času projevilo. Jinak cesta proběhla bez problémů a do Třince jsme dorazili kolem šesté hodiny. Chvilku jsme si tu ještě pobloudili, když jsme dorazili i k samotným branám třineckých železáren, ale nakonec jsme za pomoci místních a vrozených instinktů dorazili k místu konání. To už jsme slyšeli z okýnka dunění muziky Harlejů a bylo nám jasný, že tyhle kluky už prostě neuvidíme :o(
Ale tak pár skladeb jsme si alespoň poslechli při cestě ke stadionu a při stavění stanu... ovšem tohle nás hodně mrzelo. Ubytovaní jsme byli během půlhodinky u naší staré známé tetky na zahradě a hurá na Borek! To už na podiu řádil Aleš Brichta se svým Bandem. Jeho vystoupení jsme sledovali jen tak zpovzdálí a to ještě ne celý, bo se začali oběvovat první známí a taky se šlo na pivko, bo cesta byla dlouhá :) Tak jsem si předem plánoval, že se v pátek od vystoupení Harlejů asi nehnu od podia, protože tam hráli samí dobří interpreti, který jsem si chtěl poslechnout, ale opak byl pravdou. Moc jsem jich neviděl, a když jo, tak jen chvíli. Po Brichtovi byla na scéně Anna K. , kterou jsem naživo ještě neviděl a byl jsem na ni celkem zvědavej, jenmože to prostě nevyšlo. Jestli jsem viděl půlku písničky, tak to bylo asi moc. Člověk se holt zase někde zakecal, přívítával a už to šlo do háje. Tak jsem aspoň poslouchal zpovzdálí, když už nic. Ale byla sranda. Během chvilky nastala ta správná nálada a naše ústní koutky byly každou chvíli roztažený od ucha k uchu. Pak už to šlo ráz naráz. Vranys s Bubákem dostali V.I.P. náramky, který opravňovaly ke vstupu do zákulisí, takže tam byli většinu večera zalezlí a já jsem se mezitím potkal s mojí třineckou záchranářskou spolužačkou a s jejíma přátelama a s nima jsem pak trávil většinu pátečního večera (pokud pominu paření před podiem). Třinečáci a obyvatelé z blízkýho okolí jsou fakt strašně dobří lidi (alespoň ti, co znám). Hned jsou s každým kamarádi a je s nima neskutečná sranda! A ženský tu mají taky hezký :o))) I když to město vypadá otřesně, moc se mi tu líbí a vždycky naskočím na to jejich kratke nařeči a cítím se tu prostě fajn!
Po Aničce K. měla vystupovat naše oblíbená Doga a to už se stmívalo. Trošku jsem se zakecal a tak jsem se pak s dávkou drzosti musel probojovávat do předních řad za Bubákem a Vranysem, abysme mohli pořádně zapařit. Doga začala svoje vystoupení netradičně. Za zvuků hudby ze seriálu Nemocnice na kraji města přinesli tři zřízenci oblečení do hábitů z operačních sálů "jakoby mrtvého " frontmana Izziho na nosítkách a začali mu dávat elektrošoky, načež se milý Roman probudil, vyskočil, zařval "Kurvastetady?" a spustil první pecku "Už mě řežou". Doga ten večer hrála výborně. Mělo to šťávu, kluci byli taky nažhavení a tak jim to šlapalo jedna radost. Na Lumírovi bylo vidět, že před koncertem asi trochu víc nasával, ale zase aspoň předváděl větší show než jindy :) Atmosféra byla taky dobrá, akorát bylo prostě míň lidí, než v Třinci vždycky bývá.

Tenhle fesťák trošku zaznamenává úbytek, co se týče návštěvnosti, ale bylo to jistě i tím, že se konal zároveň ve stejným termínu s dalším velkým festivalem Basinfire fest, kterej měl podobný obsazení, takže lidi z republiky už si vybírají, kam si zajedou. Dle mého názoru už je na tu naši malou zemi trošku přefestováno, ale lidi se chtějí bavit, tak si určitě vyberou, kam zajet. Ve Zlíně navíc probíhal v pátek koncert Kabátů, kam jelo hodně lidí z Moravy a co jsem slyšel, tak hodně lidí se do Třince chystalo právě rovnou až ze Zlína. A bylo to taky poznat. V sobotu narostla návštěvnost o polovinu a už to bylo to pravý, jak to na NPH vždycky bývá. Dle informací z tisku sem nakonec zavítalo kolem osmi tisíc lidí, což je celkem slušný.
Po Doze přišel čas příjmu a výdeje tekutin a opět se dělaly kraviny se známýma. U stánků s občerstvením jsem vytvořili takovej malej diskuzní kroužek, pak už začaly poletovat i nějaký baňky a hladinka rostla. To už na podiu začala zpívat hlavní hvězda celýho festivalu německá legendární metalová zpěvačka Doro Pesch. Opět jsem z toho skoro nic neměl, ale asi tak půlku vystoupení jsem zaznamenal zpozvdálí od stanoviště Rudy Jelínka :) Stačili jsme si zabékat i její snad největší hit "All we are", kterej nahrála ještě s kapelou Warlock a pak nastal konec. Ti dva soukmenovci mi opět někam zmizeli, takže jsem zase trávil čas s Třinečákama, pak začal hrát další headliner kapela Waltari, která mě ovšem ničím moc nezaujala. Muzika to nebyla špatná, ovšem nebylo na tom nic, co by mě extra uchvátilo.

Většina známých už šla spát, ale já jsem si ještě počkal na poslední dvě kapely pátečního večera a to se vyplatilo. První z nich byla kapela Cocotte Minute, jejichž hudba je fakt perfektní do skoku a tak jsem si spolu s ostatníma lidma pěkně zapařil. Skákalo se fakt hodně a bylo to fajn vystoupení, ovšem myslím, že poněkud krátký. Doro holt přetahovala a tak chlapci z Cocotte Minute museli tu ztrátu asi odesrát tím, že museli hrát zkrácenej set. Nevadí, i tak to bylo výborný.
Jako poslední vystoupili chlapíci z Krucipüsk a musím říct, že tohle vystoupení spolu s Dogou bylo jedno z nejlepších celýho pátečního večera. Kotel, kterej se spustil pod podiem byl fakt ohromnej a zábrany pro diváky se otřásaly v základech, div, že jsme je neporazili :) Strejda Tomáš je na podiu fakt neskutečnej démon a umí to opravdu výborně rozpálit. Opravdu frontman na pravým místě. Co k tomu dodat, bylo to fakt výborný a jelikož hráli poslední, mohli si dovolit i přídavek a to v podobě mojí oblíbené písně "Láska je kurva". No pařba opravdu kvalitní a tady jsem se fakt hodně vyšťavil. Plánovanej konec byl na třetí hodinu ranní, ale Krucipüsk zakončoval až o půl čtvrté. Do stanu jsem se dostal asi ve čtyři hodiny, spolubydlící už podřimovali, tak jsme ještě chvilku pokecali a šli spát.
Ráno nás vzbudilo sluníčko, který vytvářelo v našem stanu docela slušný peklo a když se do toho přidaly ucházející plyny mých spolubydlících, nebylo opravdu nic co závidět :o) Tradičně jsme se po ránu vydali na hygienickou procházku na nádraží, letos žádnej telefonát k protinožcům nebyl a tak to proběhlo celkem v klídku :o) Pak jsme šli zkontrolovat auto, jestli nám náhodou už nestojí na špalkách nebo jestli tam vůbec stojí - no a stálo! Při cestě tam nás doprovázela písnička slovenské kapely Editor s názvem "Červená čiapočka" a jelikož jsme to nikdy předtím neslyšeli, tak jsme na sebe zůstali celkem překvapeně hledět, bo text té písničky je fakt docela drsnej! Doporučuju vyslechnout! :o)
Pak už nám začalo festivalový ráno, na hlavním podiu jsme chvilku zhlídli mladou kapelu Nevím a po nich Jaksi taksi, po téhle kapele jsme se šli poprvé a naposled podívat na scénu B, kde vystupovala kapela Memoria, kterou mi spolužák Zdeňa pravidelně pouštěl při cestách do školy a docela se mi zalíbila, takže jsem se šel mrknout, jak to vypadá naživo. Zpěvačka celkem kočka, hráli docela fajně, akorát hráli samé písničky, které jsem neznal a tak jsme asi po třech peckách odešli jinam. Samozdřejmě vzápětí spustili ty moje oblíbené, ale už se mi jaksi nechtělo vracet :) Vzápětí jsme s Vranysem spatřili osobu, která nás mile překvapila svou návštěvou, bo v tu dobu měla být údajně někde na svatební cestě a v pokročilém měsíci těhotenství. Ano, řeč je o naší karvinské kamarádce Andrejce, která s náma ještě na loňském ročníku kalila jak o život a teď se rozhodla založit rodinku :) No čas letí a lidi stárnou a tak co se dá dělat! Každopádně je fajn, že se novomanželé přijeli podívat i s malým v bříšku a tak snad z toho rambajzu mimčo neohluchlo! A tak jsme s nima chvilku poseděli na dece, dali pivko, mezitím na podiu trojčil Vlasta Horváth a po něm místní hvězdička Ewa Farna, na kterou se Bubák obzvlášť těšil.

Nikdo do posledních chvil nevěděl, jestli "zavolá nebo příjde" , ale nakonec jí to tak vyšlo a zazpívala celkem dobře :) Pokud se bude snažit a zůstane u bigbítu, vyroste z ní určitě dobrá zpěvačka, bo předpoklady na to má a i naživo její hlas zní docela dobře, takže to není nijak studiově vyrobená zpěvačka. Diváku měla fakt hodně, polovina lidí tam byla samozdřejmě jen tak ze zvědavosti, ale špatný to nebylo. Neposrala se z toho davu a zvládla to celkem fajn. Na to že jí je třináct a vystupovala převážně před metalovým publikem... klobouk dolů! Myslím taky, že takovej kotel holka na svým vystoupení ještě nezažila, bo se v jednom hloučku pogovalo jak o život! No sranda! Akorát by Ewička nemusela místama do toho mikrofonu při burcování publika tak křičet, trošku to trhalo uši! :) Ale jinak dobrý!
Po Vlastíkovi a Ewce přišlo trochu jiný kafe a to v podobě kapely Škwor! Jejich poslední album Loutky je hodně silný a tak jsem se těšil, jak budou nový pecky znít živě. Zněly perfektně! :) Zahráli sice asi jenom čtyři, ale na festivalovej set to stačí. Zbytek vystoupení tvořily starší osvědčený kousky a Škwoři byli v sobotu snad jedinou kapelou, na kterou jsme pořádně zapařili, protože pak už nějak chyběla energie :( Následovalo vystoupení Petra Bende, ze kterýho jsme neviděli ani minutu, protože jsme právě trávili nějakej čas v Petra stanu, což byla novinka na letošní NPH. Byl to z jedné půlky hezky vybavenej bar s křesílkama a uprostřed s podiem, kde vystupovali semtam nějaké kapely a pak nějakej DJ. Jinak tam probíhala reklamní akce s cigárama, když při zakoupení jedné krabičky jste dostali spoustu různých výhod a dárečků. Mimo jiné i nějaký teplý jídlo, který v tu dobu zrovna přišlo vhod. Když jsme vylezli ven po nějaké hodině a půl, pořád hrál Bende a to mi nějak přišlo divný. Později jsem se dozvěděl, že nepřijela kapela Peha, která měla hrát po něm, a tak si to vystoupení mohl prodloužit.
Poté jsme s klukama vyřešili vstup do V.I.P. sekce, když byl konečně umožněn vstup i pro mě, takže jsem se tam šel taky mrknout a taky něco zblajznout. Zatím hráli na podiu Ostravaci Citron, my jsme poseděli u pivka s Mrňusem a byla sranda! Pak jsme se šli podívat na slovenskou crazy bandu Horkýže slíže a jejich vystoupení taky nemělo chybu. Patřilo k těm nejlepším na fesťáku, jen škoda, že nehráli za tmy! Jsou to hrozně ujetí borci a jejich muzika je výborná. Obzvlášť veselý texty! Poslední jejich album "Ukáž tu tvoju ZOO" se taky podařilo a Horkýže z něj samozdřejmě něco zahráli. Troufám si říct, že měli snad nejpočetnější publikum ze všech kapel, protože na place bylo hodně narváno. Zkazila to snad jen velice prudká přeháňka, která zahnala polovinu lidí pod přilehlý stany, ale po dvou písničkách déšť ustal, takže to bylo v klidu. Na závěr chalani předvedli hodně vydařený číslo, když se převlekli za hip - hopery a začali po cigánsku rapovat pecku "R´n´B soul", která je i na jejich poslední desce. Mimochodem mají k ní i velice podařenej klípek! :) No nemělo to chybu, sranda jak cyp! O závěr produkce se zpěvák Kuko postaral stylovou větou: "Už aj malé děti o nás vedia, že sme kokoti!" :o) Jsou to prostě borci! A kokoti zároveň! :o)))
Následující naše kroky směřovaly opět do "víajpíčka", kde jsme pak trávili většinu večera a prakticky jsme se odtud až do jedenácti večer nehnuli! Pokecali jsme tu se známýma, pofotili se s hvězdama, pojedli popili a semtam jsme vykoukli, co se děje na podiu. Když už jsem u toho focení - potkali jsme tam jednu sexbombu, která vypadala jako přesná kopie Dolly Buster se vším všudy! No tak jsme se s ní z recese chtěli jít vyfotit a ona mezitím vytáhla obrovskej kanón a začala si fotit nás. To byl pro mě vynikající můstek a tak jí říkám: "Když si fotíš ty nás, tak my si teď vyfotíme tebe" načež se mi dostalo odpovědi "Sorry, I don´t speak Czech." To mě neodradilo a tak jsem využil svých skvělých anglických konverzačních schopností a to už se smíchem porozuměla! :) Když jsem se jí zeptal, odkud že vlastně je, vybalila na mě, že je z Kanady z Toronta. To jsem teda celkem čuměl a nechápal jsem, co tu vlastně dělá no a pak z ní vylezlo, že je fotografka. Hmm, jestli by se mi chtělo jet z Toronta až do nějakýho Třince... copak je to Woodstock? Ale nejspíš holka dojela s nějakou tou zahraniční kapelou a bůhví, jestli fotografování nebyla jen záminka :)
Na podiu zrovna hráli No name a podle toho co jsme slyšeli za scénou, měli celkem slušnej ohlas. Pak se s náma kluci i ochotně vyfotili a šli jsme sledovat znovuzrození legendy Kreyson v čele s Láďou Křížkem. Měla to být velkolepá akce a dokonce se tu natáčelo i DVD, takže jsme byli zvědaví. Abych řekl pravdu, nic jsem od toho nečekal, zvlášť po tom, co jsem viděl Křížka zpívat s Doro na Andělech a to byl velkej propadák! Tady mi ovšem vyrazil dech. Ač je Láďa teď hodně bachratej a vypadá spíš jak Lešek Semelka, neztratil nic ze svýho pěveckýho umění a zpíval jak zamlada. Celý vystoupení jsem sledoval z prostoru před podiem a fakt jsem čuměl s otevřenou hubou, protože Kreyson hrál jako z partesu. Bezy chybiček, jako za starých časů a i když jsou to už staří bardi, hráli fakt výborně. Iron Maiden hadra :o) Při poslouchání těch starých hitů mě tak trochu přepadla nostalgie a zavzpomínal jsem na starý časy, když jsme Kreysony s bráchou ještě jako děcka sjížděli na gramodesce a prakticky jsme na téhle hudbě vyrůstali. No mazec, hned mi naskočily všechny texty a zpíval jsem to s nima, i když jsem to už hezkých pár let vůbec neslyšel. Pro mě jednoznačně největší překvapení festivalu! Ještě kdyby Křížek shodil pár kilo a udělal něco se svým designem, bylo by to dokonalý a určitě by mohli vystupovat častějc a získat si zpátky svoje publikum. Uvidíme co z toho vyleze! Každopádně by to bylo zase nějaký oživení na české scéně!
To už se ale Noc plná hvězd chýlila ke konci a po Kreysonu nastoupila zahraniční kapela Destruction, což mi vůbec nic neříká a když jsem se šel na ně podívat, tak jedna písnička zněla jako druhá a jedinej rozdíl mezi nima byl snad v tom, že mezi nima byla přestávka, jinak to borci mydlili hlava nehlava, rychlost jak blázen a pořád to samý. Kdybych měl zrovna něco v krvi, tak bych na to určitě pařil jak Bubák, protože to byl fakt nářez, ale únava byla větší a tak jsme semtam dělali jen nějaký kraviny. Po téhle kapelce jsme se začali pomalu loučit a odcházeli jsme do hajan, protože nás ráno čekala zase cesta zpátky.
Vždycky to uteče jako voda, ale stojí to za to. Ty dva dny na fesťáku bohatě stačí, energie ubývá rychle a nedovedu si představit, že bych měl být na nějakým čtyřdenním festivalu jako je Masters of rock. To by mě asi odvezli :) Přežít se to určitě dá, ale člověk si to pak asi tak neužije. Noc plná hvězd je pro mě ideální festival, bo já jsem převážně na ty československý kapely a tady se ta špička vždycky sejde na jednom místě. Navíc okolo samí dobří lidi, pohoda,sranda, hezký počasí - co víc si člověk může přát! Snad jen, aby to za rok bylo ještě lepší! :o)
FOTKY ZDE!!!
I nějaké video přibude!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Málinka Málinka | Web | 12. července 2007 v 8:57 | Reagovat

Tak ta prní fotka - ta dělaná - ta fakt nemá chybu.. POvedená:) Z tebe něco bude hochu:)

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 13. července 2007 v 14:17 | Reagovat

Děkuji, dával jsem si skutečně záležet :o)))

3 xv xv | 25. července 2007 v 22:37 | Reagovat

Musím souhlasit, že krucipusk byl luxusní. Škoda jen, že zhruba patnáctka mých souputníků již podřimovala a já musel pařit "sám".

4 jerzy jerzy | E-mail | 1. dubna 2008 v 22:05 | Reagovat

Zbyly mi čtyři lístky na nph 08, kdyby měl někdo zájem tak za 350,- kus. Kontakt na mail.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama