Říjen 2007

Vypsaná fixa - Fenomén

25. října 2007 v 23:54 | RUDA |  Jak to vidím já.
V poslední době mi "padlo do ucha" zase jedno skvělý album a tím je Fenomén od Vypsané fixy. Tahle kapelka je čím dál populárnější a s každou deskou viditelně roste. Dalo by se říct, že díky "Fenoménu" už celkem dospěla. Všechny pecky jsou dokonale vypiplaný a zvukově uhlazený a už to není takovej ten přímočarej punkrockovej nářez, na kterej jsme byli doposud u Fixy zvyklí. To však neznamená, že to zní špatně. Naopak. Většina písniček na albu zní velice dobře a příjemně se to poslouchá. Je to taková pohodová deska, na které se střídají různý nálady a pocity. Většina písní je spíš pomalejších a i z textů je cítit, že se v nich textař a zpěvák Mardi vypisoval ze svých ne asi zrovna příjemných pocitů. Rozhodně to není deska na první poslech! Pár pecek sice zaujme hned, ale zbytek se zaryje pod kůži až po několikátým přehrátí. Člověk až pak začne vstřebávat tu atmosféru a různý zvuky a taky hledá smysl v ne zrovna jednoduchých textech. Potom už se to poslouchá jedna radost. Písničky jsou melodický, každá má svoji specifickou atmošku a to i díky různým aranžím, který ty písně hezky dokreslujou. Kapela změnila producenta,což je poznat, občas jsou tam díky hostu J.P.Muchowovi slyšet zvuky totožné s těmi, které se objevují na desce Anety Langerové, ale opravdu to ničemu neškodí. Všechno to k sobě sedí a i když je to u Fixy trochu nezvyk, tak rozhodně je to krok vpřed. Na koncertě ty písničky stejně budou znít zase "špinavě", takže proč si alespoň na studiové nahrávce nepohrát?! Povedlo se a zas až tak razantní změna nenastala. Fixa má pořád svoji tvář, teď už ale trochu starší a vyspělejší.
Nebudu se tady ke každé písničce rozepisovat, protože ještě postupně některý objevuju a to je taky dobře. Chce to fakt víc poslechů a to je taky dobrý znamení, protože ta deska jen tak neomrzí a určitě nenudí.
Když to ale přece jenom trošku proberu od začátku, tak k vrcholům alba musím rozhodně zařadit písničku Černej les. To je prostě kvalita. Je hodně propracovaná, líbí se mi tam ty kytary, melodie - prostě paráda. Další z těch pomalejších (pomalý skladby vůbec na téhle desce hrajou prim) je Papírová hyena. Zezačátku hodně tichá a v druhé půlce vyvrcholí bezvadným melodckým refrénem. Skvělá emotivní balada!
Co je moje jednička na tomhle albu, tak to je rozhodně píseň Dezolát. Tuhle pecku jsem si zamiloval už hned při prvím poslechu v minulém roce na koncertě ve Zlíně. Na desce je sice nahraná trošku "intimněji" než jakou jsem ji poznal, ale to jí vůbec neubralo na kvalitě. Dostala se mi pod kůži a je tam zažraná dodnes :) To je prostě popěvek, kterej si člověk může zpívat od rána do večera. Hit jak blázen a přitom je to relativně uplně jednoduchá písnička. Je z něj cítit taková lehkost a bezstarostnost. Mě vždycky dostane do pohody! :oP
Dalším z těch TOP songů je pro mě hit s názvem Darling. Taky velká pohodovka, vlastně takovej zpívanej příběh. A dost dobře nazpívanej. Důkaz, že i z maličkosti se dá udělat hit :) Výborný na popěvování, na koncertech určitě bude zabírat.
33 cigaret
je taky taková smutně-pohodová. Většina těch písniček je docela podobných. Mají skvělý melodický refrény, který jdou lehce zapamatovat a naživo se při nich publikum jistě vyblbne. No a taky je jich mnoho dobrých v tom, že začnou tak nějak pomalu, potichu, nezáživně a pak vygradují v super zpěvný pecky. To je případ třeba písně Druhá půlka žárovky. Ta sice potichu nezačíná a je to jedna z těch svižnějších, ale první půlka je uplně jiná než ta druhá (teď nemyslím žárovku :o)). V polovině se prostě zlomí a je to uplně jiná píseň - řekl bych mnohem lepší. A to se mi líbí, že ty písničky prostě nejsou od začátku až dokonce jednotvárný a dochází tam i k nějakým zvratům :)
Jinak z těch svižnějších jsou tam dobrý pecky jako např. Žeň koně nebo Trampolína a další, u kterých se lidi určitě vyblbnou a pořádně zapaří.
Ony jsou tam vlastně všechny písničky dobrý. "Fenomén" se prostě Vypsané fixe povedl a slabý místa by se tam hledaly jen ztěží. Nedá se ovšem říct, jestli je to jejich nejlepší deska. Zvukově je to bezkonkurenční, ale starší desky mají ,co se týče písniček, taky svý kouzlo. Tahle nová je prostě jiná a je dobrá. Je to spíš taková příjemná poslechovka a těžko hodnotit, jak budou tyhle nový písně zabírat na koncertech. Ale jak znám Fixu, tak si s tím určitě poradí a ty songy dostanou naživo zase uplně jinou šťávu. No a asi se na ně pojedu teď do Golemu zase mrknout, bo jsem na to zvědvej :)

Výstavka No.2 - Pal mal

17. října 2007 v 20:24 | RUDA |  My art
Tak aby se tady zase něco dělo, tak přidávám opět něco z mé fotografické dílny :) Je to taková všehochuť. Prostě fotky, které se mi tak nějak nejvíc líbí. Tak snad se budou líbit i někomu jinému, stejně jako předchozí sluníčka ;o)


A BONUS nakonec - Vzpomínka na Kamínka 2007 aneb Portréty od Kubíka :o)))

...akorát mě trošku štve, že se tady na ten blog musí ty fotky zmenšovat. Pak nevypadají tak hezky jako ve skutečnosti :o(

BABÍ LÉTO BŘEST - Koncert No.4 - KRUCIPÜSK, Bethrayer, Barricade (5.10.2007)

9. října 2007 v 22:32 | RUDA |  Akcičky
Poslední večer festivalu Babí léto patřil spíše příznivcům tvrdšího rockového nářezu, když do břestského kulturáku zavítala v pátek 5. října známá kapela Krucipüsk a spolu s ní další dvě drsné partičky Bethrayer a Barricade. Do Břestu si oproti minulýmu týdnu našlo cestu také mnohem víc lidí a tak se dala očekávat dobrá atmosféra v celkem slušně zaplněným sále.
Na "Krucipísky" jsem se celkem těšil, bo tahle kapelka je čím dál lepší a má na české scéně už celkem velký jméno. Naposled jsem je měl možnost shlídnout v Třinci, kde patřili k tomu nejlepšímu no a na Kroměřížsko zavítali skoro přesně po roce, když loni vystupovali na kroměřížských pivních slavnostech.
Bethrayery jsem už bohužel nestihnul, neboť jsem dorazil těsně před půl desátou a to už dělaly zvukovku hlavní hvězdy. Škoda no, nějak mi to nevyšlo :( Lidí už tu bylo vcelku dost no a přesně podle plánu nastoupil ve 22. hod. na scénu všemi očekávaný Krucipüsk a své vystoupení zahájil písní s názvem "Cirkus dneska nebude". To byla ovšem ze strany kapely velká lež hned na úvod, neboť cirkus zde v Břestu způsobila… a to pořádnej! Krucipüsk se rozhodně s ničím nepáře a v jejich hudbě je to znát. Ani tady mě nezklamali. Zezačátku lidi sice byli docela vlažní, ale pak je "strejda Tomáš" dokázal skvěle vyhecovat, takže vznikl pod podiem místama slušnej kotel. On by taky ty lidi byl schopnej možná i sežrat zaživa, kdyby nereagovali :o) Hajíčka jinak než démonem snad ani nejde nazvat. Jde z něj respekt a přitom je to strašně vtipnej a pohodovej člověk. Na podiu ovšem řádí jako smyslu zbavenej a je fakt zážitek se na něj dívat. Má prostě svůj styl a ten k téhle muzice sedí jako prdel na hrnci. On je prostě ten Krucipüsk. Bez něj by ta kapela neexistovala.
Jinak kapela stále představuje své poslední album s názvem "Ahoj!", které vyšlo na jaře letošního roku a proto zaznělo nejvíce skladeb právě z tohoto počinu. Bylo ovšem znát, že většině lidí asi nový písně poněkud nesedly anebo je nemají ještě tolik zažitý. Větší ohlas totiž sklízely starší pecky, na který samozřejmě nebylo taky zapomenuto a fanoušci si tak mohli spolu s kapelou sborově zazpívat takové hity jako např. "Druide!", "Láska je kurva!", "Sexy woodoo" a další. Playlist ale obsahoval převážně písně z posledních dvou alb, díky kterým je kapela Krucipüsk aktuálně v kurzu.
Atmosféra v sále byla s přibývajícím časem perfektní a kapela i lidé si koncert náramně užívali. Jedinou kaňkou na jinak bezchybným výkonu byla poměrně krátká doba jejich hraní. Ta tvořila i se třema přídavkama dohromady pouhých sedmdesát minut a zdejší publikum si jistě zasloužilo víc, než jen zkrácený festivalový set. Škoda. Pár písní navíc ze starších alb by jistě neuškodilo. Jinak mazec, i když něco malinko mi k tomu ještě chybělo… :oP
Po této vynikající pekelné show odehrála svůj set taky kroměřížsko-chropyňská skupina Barricade, což taky nejsou žádné měkoty a na podiu to jen dokazovali. Barricade už má taky za ty roky nějaký svoje jméno a to nejen na Kroměřížsku, ovšem po vystoupení Krucipüsku už museli hrát jen pro pár zbylých vytrvalců. Na ně jsem byl taky celkem zvědavej, bo za mikrofonem mají aktuálně našeho známýho Romana Odstrčila, kterej tady s náma za mlada lozil po venku v Těšnovicích no a od té doby jsem ho skoro neviděl. No a on se nám zatím vypracoval na pěvce :o) Jinak jejich vystoupení bylo celkem v pohodě, ale doplatilo na celkem špatný nazvučení a ne zrovna kvalitní akustiku sálu a tak ani tomu zpěvu nebylo bohužel příliš moc rozumět. Kapelka však tento handicap doháněla skvělým nasazením a bylo jistě zajímavý jejich produkci shlédnout.
Poslední tóny Babího léta zazněly krátce po páteční půlnoci a fanoušci rockové hudby z Kroměřížska a blízkého okolí museli být jistě spokojení. Po dlouhé době totiž mohli zažívat vynikající rockové žně s opravdu hvězdným obsazením a nezbývá než poděkovat pořadatelům za skvěle uspořádanej festival.
Babím létem však podzimní aktivity Alternativy 003 nekončí. V listopadu se totiž můžeme těšit na koncerty takových kapel jako jsou Wohnout nebo Horkýže Slíže.
Pro vizuální představu si můžete pustit videjko Krucipüsku a Barricade. Schválně píšu VIZUÁLNÍ, bo je to celkem rachot a kdo ty písně nezná, tak je asi ani nepozná :o) ...tak jenom abyste viděli, jak se kluci hýbali :o)))
No a na ty nepohyblivý obrázky (fotky - pro nechápavé) se můžete mrknout ZDE!!!

BABÍ LÉTO BŘEST - Koncert No.3 - EWA FARNA, Nevím, ZaBILLow (28.9.2007)

1. října 2007 v 18:13 | RUDA |  Akcičky
Tak se nám kocerty Babího léta přesunuly do své druhé půlky. A to za docela zvláštních okolností. Z venkovního areálu v Těšnovicích se nuceně vše muselo přesunout do kulturáku do Břestu, čímž vše samozdřejmě ztratilo své kouzlo a určitě i diváky. Sice se teď všechno koná v teple a pod střechou, ale koncert venku je prostě koncert venku! Navíc, když pořád vládne krásné babí léto, je škoda, že to všechno takhle dopadlo. Už se musíme holt smířit, že Žlíbek je pouze pro vyvolené a hudba mladých se v Těšnovicích prostě netoleruje. Nadále tady tak tenhle hezkej areál bude ležet s využitím dvakrát do roka pro "batůžkové bály" a pokleslé vesnické zábavy. Škoda slov... snad jen, že nikdo nepostřehl na Žlíbku vznik nějaké škody, takže je to všechno trochu zvláštní a smutné :o( Záminka se ale vždycky najde.
Nebudem si nic nalhávat, přesun do Břestu Babímu létu těžce uškodil. A to hlavně na návštěvnosti a atmosféře. Uvidíme jak to bude vypadat na posledním koncertu Krucipüsku, ale na vystoupení Ewy Farné dorazilo lidí o dost míň, než se čekalo. Spousta lidí plánovala na tenhle koncert do Těšnovic vyrazit, dokonce někteří měli vtupenky z předprodeje, ale holt přesun do vnitřních prostor mnohé odradil. Škoda. Mohl to být celkem fajn večer venku. No ale nyní k samotnýmu dění.
Do Břestu jsme vyrazili s Vranysem a jeho kámoškou Luckou podívat se, jakže to té mladé zpěvačce šlape. Konzík už měl začínat v 19:00 no a my jsme dorazili až nějak kolem deváté. Tudíž jsme nestihli spatřit mladou kapelku Nevím, což byla celkem škoda. Sice už jsme je několikrát viděli, ale kluci se neustále vyvíjí, tak jsem chtěl vidět, jak se zlepšili. No neviděl jsem, ale podle ohlasů ostatních, kteří tu možnost měli, byli prý opět perfektní. Škoda no :)
My jsme sotva vkročili do kuturáku a kapela od Ewy Farne zrovna spustila tóny první písničky. Následně naběhla Ewička na podium a spustila s nima. Logické že?! :o) No první, co nás překvapilo, byl malý počet lidí, potom jejich nízký věkový průměr a následně skvělé vystoupení Ewy a její kapely.
No jo, složení publika se dalo očekávat, bylo to tak půl napůl. Trochu jsme si chvilkama připadali jako na kinderparty, když nám pod nohama běhali malí caparti. Nevím, ale rodiče museli být vcelku překvapení, protože jestli očekávali nějakej sladkej popík pro děti, tak se sakra zmýlili. No a my taky, bo to byl celkem nářez a být já malý dítě, nevim nevim, jestli by mi dělal ten kravál dobře pro ušiska :)
Ewka přitvrdila, jen co je pravda. Když jsme jí naposledy viděli na NPH v Třinci, bylo to dobrý, no ale teď to bylo ještě lepší. Ať mi zarytí rockeři třeba nakopou do prdele, ale nám se to fakt líbilo! :o)
Na to, že je té holce 14 let, tak válí jako zkušená profesionálka a nějaký ty naše rádoby zpěvačky si před ní můžou... víte co?! :) Fakt to byl slušnej bigbít, kterej se moc nedá srovnávat s tím, co má na deskách. Naživo jsou ty písničky o poznání tvrdší a energičtější a v kombinaci s jejím hlasem to zní v globále skvěle. Samozdřejmě se tam našly i slabší kousky, ale převažovala spíš ta silnější stránka. Fakt klobouk dolů před tím, co tahle mladá zpěvačka dovede. Na podiu vystupuje jako zkušená harcovnice, nestydí se jako někteří mnohem starší "superstáři", je suverénní, dokáže s lidma komunikovat, umí se hýbat a hlavně umí zpívat. A to i naživo, což se u některých říct nedá. Ewa Farna rozhodně není typem zpěvačky ze studia, kde se dají různé intonační chyby opravit, ale ona fakt umí zpívat. Hlavně v pomalých písničkách bylo poznat, že má opravdu talent a žádný chyby člověk ani nezaznamenal. Prostě dokonalý.
Snad už jenom aby si Ewa dokázala získat pořádný rockový publikum. Bude to mít asi těžký, protože ortodoxní rockeři ji zavrhují, pro starší lidi je to pořád malý pískle a tak zatím jí nezbývá než objíždět republiku a doufat, že zaujme i jiný lidi než jen teenagery a malý děcka. Největší šanci má na festivalech, tam se vždycky najde hodně zvědavců, kteří jistě přehodnotí svůj názor, pokud ji uvidí hrát naživo. Byl to i můj případ. Jestli jí to vydrží, tak myslím, že ještě všem ukáže.
Pokud to všchno mám zhodnotit z pohledu nezaujatého diváka, tak prostě musím uznat, že to byl dobrej rockovej koncert s výborným pěveckým výkonem. Sice mě to nedonutí, abych si její desky pouštěl každý den v autě, ale na její živý vystoupení se půjdu rád příště zase podívat. Stojí to fakt za to. Určitě to není hudba (jen) pro děti.
No a taky jsme se museli samozřejmě s Ewíkem vyfotit :o)
With me...
...and with Martin!
Na konci programu pak ještě zahrála kroměřížská kapela ZaBILLow a to už jen pro malou hrstku lidí, která na kulturáku zůstala. Pár písniček jsme si od nich taky ještě poslechli a pak hurá směr domov. Byl to jinak fajn strávenej večer, rozhodně lepší, než sedět doma nebo jen tak v hospodě. No a dovedu si představit, že v Těšnovicích na Žlíbku by to muselo být ještě lepší. I ta následná afterparty s převzatýma písněma od ZaBILLow. No nic, těšme se na Krucipüsk :o)
Fotky z koncertu ZDE a video s hrozným zvukem níže ;o) Ale bacha, je to chytlavý.... "Láálalalalalaláááj" :o)))
(Mimochodem jsem dneska slyšel tu její novou desku a jen mě to utvrdilo v tom, že naživo je to mnohem lepší!)
No a ještě jsem našel jedno cizí videjko TADY!!!