Daniel Landa - Ostrava (22.4.2008)

25. dubna 2008 v 13:45 | RUDA |  Akcičky
Když se mě kdysi dávno má bývalá dívka ptala, čí koncert bych si ještě přál navštívit, tak jsem jednoznačně vyslovil jméno Dana Landy, protože to je snad jeden z mála mých hudebních oblíbenců, kteréhož jsem naživo hrát ještě neviděl. No a tohle mé dlouholeté hudební přání se mi konečně splnilo 22. dubna 2008. O Danovi je známo, že moc často nevystupuje a poslední dobou to bývá tak jednou za tři roky. Vltavu ani Bouři jsem možnost navštívit neměl, bo tenkrát jaksi nebyly možnosti, ale tentokráte, při turné nazvaném "Československo 2008", už jsem si to ujít prostě nenechal.
S přáteli jsme vyrazili na první zastávku téhle minišňůry, kterou byla Ostrava a její slavná ČEZ Aréna. No a její zaplněnost opět mohla dokázat, jak je Dan Landa u lidu oblíbený. Jestli nebyla vyprodaná, tak k tomu muselo chybět skutečně málo, protože jen ztěží jsem pohledem hledal nějaká volná místečka. Dan lidi skutečně táhne. A čím to bude? Nějaký extra pěvec to není, ale přitom jeho písničky jsou geniální. Pro část našich spoluobčanů je pořád trnem v oku, kvůli své minulosti a někteří ho stále nazývají "náckem", aniž by si o tom pojmu vůbec něco zjistili. Jasně, Landa za sebou nemá zrovna košer minulost, ovšem už několik let jasně dokazuje, že ze své mladické nerozvášnosti dávno vyrostl a stal se jiným, rozumnějším člověkem. A kdo tenkrát neposlouchal Orlík, ať hodí kamenem :o) Holt pro některé zůstane navždy tím zlým skinheadem a budou na něj stále házet špínu, aniž by se o tom všem chtěli vůbec něco dovědět. A těmhle lidem ani nemá cenu něco vysvětlovat. Prostě člověka odsoudí, jakoby snad oni sami byli ti nejsprávnější a nejcharakternější. Do toho jsou ještě zblblí zprávama z médií, kde se kolikrát objeví takové bludy, že se tomu člověk musí i zasmát (jako například nedávný "Merkurius").
Je ale vidět, že tihle lidé jsou jaksi v menšině, neboť Danova oblíbenost je veliká. Dalo by se říct, že má rovněž takový ten pověstný X faktor, jako třeba Jarek Nohavica a pak už jen málo dalších. Lidi na něj prostě jdou, protože se jim líbí jako člověk, protože jim má co předat. A mají na něj kladný názor, protože se o něm chtěli něco dozvědět, protože poslouchají jeho názory a berou ho jako člověka současného, ne toho minulého. Každý má přece nějaké svoje hříchy a tihle lidi to vědí. Proto si zaplatí ne zrovna levný lístek a jdou se na ten koncert podívat. Kdyby byl Landa takový hajzl, jak o něm všude píšou, asi by ty haly byly poloprázdný.
Pro mě osobně je Dan takovým příkladem charakterního chlapa, kterej má perfektní názory na život, má své cíle a priority a za těma si pevně stojí. Myslím, že mnozí by se od něj mohli učit. Někomu sice semtam mohou připadat jeho myšlenky lehce naivní, ale on sám jim věří a to je důležitý! Měl jsem možnost se s ním setkat i dříve na rally a působil na mě velice dobře. Je to velkej pohodář a žádná namyšlená hvězda. Prostě normální borec, kterej je holt víc na očích. A o to mu stejně asi jde. Sám přijal svou roli provokatéra a vyloženě se mu to daří. A možná proto je tak úspěšný. Sice z toho všeho špatného co se kolem něj děje může cítit křivdu, ale pak když přijde na podium, stojí před ním plná hala a cítí tu obrovskou podporu, tak si to vyloženě užívá a znova ho to nakopává. Je to zkrátka fenomén a myslím, že můžeme být rádi za takového umělce. O čem by se pak lidi bavili :o)
Dan u mě má i velké plus, protože je zároveň jezdcem rally a díky svému jménu tenhle krásnej sport zároveň výrazně propaguje a podporuje. Ovšem díky rally jsme málem o tohle turné přišli. Týden před vystoupením se mu na Šumavě přihodila při závodě docela vážná nehoda a první zprávy přímo z místa nebyly moc příznivé. "Landa byl v bezvědomí, teď je v nemocnici" - to bylo ten večer všechno, co jsme mohli vědět. Člověku z toho trošku zatrnulo, ale naštěstí to nebylo zas tak vážný. Dan z toho vyvázl "jen" s otřesem mozku a pár pohmožděninama. O to lepší byly zprávy ještě přímo z nemocničního lůžka, že turné nebude ohroženo a že se těší až znova usedne do závoďáku. Už za tohle má můj velkej obdiv. Prostě se z ničeho neposere a jde vstříc svému osudu.
No ale k samotnýmu koncertnímu večeru! Dan to nakonec všechno zvládl a připravil pro nás pro všechny krásnou nezapomenutelnou show. Do haly jsme se dostali krátce po sedmé hodině, přičemž začátek byl naplánovaný na osmou. Nějak po půl osmé se už ale na podium nečekaně nahrnula první předkapela, kterou byla partička Waldagang. Tuhle sebranku lidi určitě znají z velkolepého letního turné Corrida kapely Kabát, no a aby jim to nebylo málo, dali se do spolupráce s dalším velkým umělcem na velkém podiu. Nevím ovšem, jestli to byla správná volba. Tahle kapela mi prostě do velké haly nesedí. Venku u Kabátů to ještě šlo, tam to byl takový povedený cirkus ovšem Waldagang není kapela do hal. Její místo je určitě na různých festivalech a menších akcích, ale rozhodně ne před takovým interpretem jako je Landa. Abych jim ale nekřivdil, odehráli to celkem dobře, pár lidí roztleskali a rozezpívali a bylo to celkem fajn. Ovšem s ničím novým nepřišli a myslím, že už ani nemůžou. Revivalová kapela má holt omezené možnosti. A Šafránka jsem taky vídával více řádit :) Waldagang ovšem nebyli toho večera ti nejhorší. To co přišlo po nich byl celkem velkej omyl. Ač nás Dan Landa ze zákulisí prostřednictvím mikrofonu požádal, abychom vytvořili polské kapele Kult pěkný kotel, bohužel to nešlo. Tihle hudebníci holt moc lidí nenadchli :( Ona muzika to byla celkem dobrá, hodně dechových nástrojů, rytmická... celkem by se to i dalo, ovšem do té doby, než spustil zpěvák. Polština holt není moc zpěvný jazyk a navíc, když tomu člověk moc nerozumí tak z toho moc nemá. Do klubu ideální, ovšem ne na velká podia. No prostě tohle se moc nepovedlo a největší ohlas tahle banda sklidila snad až při ohlášení poslední písničky. Lepší by bylo, kdyby aspoň tyhle dvě kapelky hrály v opačném pořadí.
Co mě ovšem u předkapel mile překvapilo, byl celkem hezký čistý zvuk. Alespoň u Waldagangu bylo hezky rozumět. U Kultu to bylo možná o krapet horší, ale ti měli zas málo času na zvučení.
Po nutné přestavbě podia už přišlo to, co každý očekával. Hala poteměla a dva statní bubeníci (teda jeden statný, druhý menší:o)) rozbubnovali kotle stojící na přídi vysunuté části podia. Do toho začaly znít tóny tóny kláves z písně "Slovanská bouře" a atmosféra houstla. Vzápětí se rozsvítila velkoplošná plátna po stranách podia a na nich záběry z útrob haly, odkud se už mezi chodbami řítil Dan Landa zahalený v tajemné kápi jako krysař, doprovázen bandou osobních strážců nebo co to bylo, snad aby to budilo dojem boxera jdoucího ze šaten k zápasu. Intro to bylo velice povedené a úvodní píseň jakbysmet. "Slovanská bouře"se mi nikdy nějak extra nelíbila, ovšem tady to mělo atmosféru a náboj. Dan se tentokráte zdržel svých obhajujících a jiných připravených mluvených projevů, které byly slyšet u turné "Bouře" a věnoval se čistě hudebnímu projevu a celý koncert si vyloženě užíval. Byla na něm vidět radost, byl uvolněnej, semtam prohodil něco vtipnýho a písničky uváděl jen krátce. U lidí má obrovskou podporu, i přesto, že hodně věcí popletl, semtam zapomenul text, jenomže místo toho, aby za to na něj lidi pískali, sklidil při každé chybce velký aplaus na důkaz toho, že to lidem vůbec nevadí. Prostě takový vzkaz od publika" Ser na to, jeď dál". Tyhle okamžiky byly taky perfektní. Nevím jak to cítili lidé po stranách haly, ale v kotli byla perfektní atmosféra. Bylo to tak dobrý právě v tom, že to bylo tak přirozený a člověk měl pocit, že tam na tom podiu stojí jeho kámoš, kterýmu strašně drží palce. Určitě to pro něj taky nebylo lehký, bo to bylo první vystoupení po třech letech, hned první zastávka turné... no a právě proto to bylo tak originální.
Ovšem perfetně vychytaný a propracovaný do detailu. Podium bylo bez chyby, byly k vidění krásný světelný i pyrotechnický efekty, novinkou byly tři obří obrazovky v zádi podia, které ke každé písni vytvářely výbornou kulisu a docela povedenou novinkou, kterou jsem ještě u žádnýho interpreta neviděl byli tanečníci, kteří při pár písních dotvářeli jejich atmošku. Fakt paráda. Nebylo to nijak kabaretní, ale prostě vkusné. Byli použiti jen k písním, ke kterým se to skutečně hodilo a rozhodně tam nebyli nijak navíc. Alespoň pro mé oko ne. Lidí na podiu bylo všeobecně hodně. Kapelu tvořili staří známí hudebníci, snad jen basák byl pozměněn. Dan si vybírá skutečné profíky. Na kytaru Martin Volák z Harleje, z Divokýho Billa byl požit bicman Mára Žežulka a Lukáš na didjeridoo, zbytek kapely tvořily ještě klávesy, harmonika, akustická kytara a smyčcové trio sličných slečen :o) Danovi sekundovali ještě dva zpěváci, přičemž jedním z nich byl už známý Ladislav Spilka a jméno druhého mi zatím není známo :) A to ještě nesmím zapomenout na tři sboristky v zádi. Prostě nikdo tam nebyl navíc a všichni do toho celku tak nějak hezky zapadali.
Výběr písní byl taky slušný. Bylo slyšet staré osvědčené kousky, které snad nemohou chybět, (některé sice možná někomu chyběly), zahrány byly i písně, které se neobjevily zatím na žádné z předchozích šňůr (Dušičky, Na obzoru ani mrak.., Slovanská bouře), no a hodně místa patřilo novým písním z připravovaného alba, které sice mělo vyjít už před šnůrou, ale nakonec kvůli nedostatku času spatří světlo světa až v září. Proto je nikdo neznal a o to větší to bylo překvapení. A musím říct, že nové písně jsou hodně povedné. Landa se stále hodně hudebně vyvýjí a mám dojem, že zraje v takového rockového písničkáře! Možná že v něj už i dozrál. Jeho písně jsou čím dál víc dokonalý a textově mají co sdělit. Landova síla je totiž především v textech, stejně jako u ostatních písničkářů. Hudba je taky dokonalá a když se to spojí dohromady, nemá to chybu a nemusí ani vadit, že nemá zrovna extra hlasový rozsah. Jeho hlas k těm písním prostě sedí a je skvělej. V nových písních je čím dál víc slyšet více akustické kytary, což je opět něco, co dřív nebylo a co ho posouvá spíš do té písničkářské sféry. Ovšem nejsou to žádný měkoty. Vzápětí se to vše totiž strhává do tvrdého refrénu a riffy elektrické kytary tady hrají především tu hlavní roli. Landa na akustice ujíždí, což bylo vidět už od "Kvasky" a taky asi i s příchodem Martina Voláka do kapely, kterej to na ni moc dobře umí. Dokážu si představit, že by v budoucnu mohl udělat i sérii akustických koncertů a nemuselo by to být vůbec špatný! Uvidíme.
Z těch novinek se mi líbila nejvíc asi hned ta první zahraná, podle které bude pojmenované i nové album - "Nigredo". Hitovka jako blázen hned na první poslech a "silný refrén jak hovado." :o) Jednu z novinek složil například svojí ženě, v další z nich (nevím jak ji nazvat, zda "1968" nebo "Danielo"... prostě zůčastnění ví) zpívá třeba o své mámě a o onom osudném roku, kdy zrovna taky přišel na svět. To byla taky celkem silná píseň, zpívaná jen za doprovodu akustiky a španělky a na mnoho lidí určitě zapůsobila silným dojmem. Už jen proto, že v publiku byly i starší generace, což je taky paráda. Na Dana prostě chodí všichni, staří, mladí.. je to jedno. Další novinkou byl tzv. "eurosong" "I am Daniel from Praga", což byla hodně veselá, rytmická a tvrdá pecka ovšem nezvykle zpívaná anglicky. Prostě prdel, žádný jiný záměr v tom snad hledat nelze. Přeložit šla taky celkem snadno, takže bylo jasné, o čem Dan zpívá. Navíc to byla taková ta správná "čechoangličtina", takže to bylo fakt hezký:)
Došlo i na dvě písně ze soundtracku Kvasky, přičemž jedna z nich byla "Padám hloub", která mě tam fakt dostala. Přiznám se, že jsem tomu textu do té doby nějak nevěnoval extra pozornost a líbil se mi na té písni jenom ten kytarovej podklad. Ovšem když teď na koncertě Dan mluvil o té nehodě při rally a vzápětí spustil tuhle pecku, kterou doprovázely onboard záběry z jeho rally auta na velkoplošných obrazovkách, tak teprve pak mi došlo, o čem že ta písnička vlastně je. No docela mě z toho mrazilo v zádech a snad i díky tomu, že měl zrovna po té bouračce byl ten pocit ještě zajímavější. Fakt pecka! Po téhle nemohla následovat žádná jiná, než "Šance" a je fakt vidět, že ty závody mu dávají hodně inspirace. Ono to totiž není jen o tom, kdo projede nejrychleji rychlostní zkoušku...
Na závěr nemohlo chybět nic jiného, než velký rádiový hit "Touha". Celá hala zpívala sborově od začátku až do konce. Já tu písničku prostě mám rád, i když je už ohraná. Má v sobě velký poselství a pro mě má nějakej osobní význam. Takže lepší závěr asi ani být nemohl. Samozřejmě musely příjít ale i přídavky, kterými se staly hity "Motýlek" a "Andílek". To ovšem nebylo všechno, neboť došlo na repete dvou písní, které už zazněly a byla to opět "Touha" a již zmiňovaná píseň z osmašedesátýho. Můj názor je ten, že byly zopakovány kvůli tomu, že se celý koncert natáčel na připravované DVD a tyhle dvě zásadní pecky se napoprvé prostě zrovna moc nepovedly. Takže se ze sichru sjely znovu. Lidem to ale nijak nevadilo a rádi si zrovna tyhle písničky poslechli znova, bo určitě obě patřily k vrcholům večera. No a byla by asi ostuda, kdyby na DVD byly v té horší verzi, takže tak :) Ale možná je bude opakovat i na těch dalších zastávkách...netuším.
Filmaři si Ostravu pro DVD vybrali taky právě proto, že má ČEZ Aréna výbornou akustiku a musím uznat, že to je pravda. Ve spojení se skvělým zvukovým aparátem byl zvuk výbornej a bylo krásně rozumět snad každýmu slovu i v předních řadách, což se obzvlášť v halách moc často nestává. I ten můj foťák to pobral překvapivě dobře, takže před zvukařema klobouk dolů!
Prostě není co dodat, z tohohl koncertu jsem byl opravdu nadšen. Už jsem se rozepsal jaksi sakra moc, tak ať nenudím :) Jednička z hvězdičkou, okamžitě bych jel zas a zakončil bych to větou, kterou jsem zaslechl od nějakého borca z davu po koncertě: "Tož totok se temu Danovi fakt povedlo!" :o)
Snažil jsem se i něco nafotit, takže mrkejte SEM!!!
No ale více jsem hlavně natáčel a s videjkem jsem tentokráte opravdu spokojený. Jsou na něm převážně ty nové písničky, snad kromě jedné, takže exluzivně na www.hovado.blog.cz si je můžete teď pustit. (No a "Touha" je tam taky:o))
VIDEO PART 1

VIDEO PART 2

A tož hezké to bylo, nemyslíte? :o)

Videjka od ostatních lidí samozřejmě na Youtube.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (213)
Zobrazit starší komentáře

201 JamesNap JamesNap | E-mail | Web | 13. února 2018 v 3:20 | Reagovat

I am sorry for off-topic, I'm thinking about creating an informative website for pupils. May possibly begin with publishing interesting facts such as"Giraffes and rats can last longer without water than camels."Please let me know if  you know where I can find some related information and facts such as right here

http://ventureplus.com.np/the-transformation-of-on-line-producing-companies-2/

202 DavidFoult DavidFoult | E-mail | Web | 15. února 2018 v 21:25 | Reagovat

世界運動彩報牌  http://www.cash-sport.com/

203 uetozukytoqiUB uetozukytoqiUB | E-mail | Web | 17. února 2018 v 1:12 | Reagovat

Бесплатная юридическая консультация в Москве http://www.jurist-consultant.ru/
Тел. 8(985)045-08-25 Москва, Пресненская набережная 10

204 Marianohiz Marianohiz | E-mail | Web | 19. února 2018 v 18:14 | Reagovat

I am sorry for off-topic, I am thinking about making an interesting internet site for young students. Will probably begin with posting interesting facts like"The Brimstone butterfly (Gonepterix rhamni) has the longest lifetime of the adult butterflies: 9-10 months."Please let me know if  you know where I can find some related facts like right here

http://39avtostekla.ru/korm-dlja-koshek-pri-lechenii-bolezni/polnoracionnyj-suhoj-korm-dlja-koshek-porody-mejn
http://www.drillingsafetyassociation.com/on-the-web-creating-solutions-a-blessing-for/

205 Clydeutift Clydeutift | E-mail | Web | 5. března 2018 v 21:46 | Reagovat

достаточный сайт http://leonid-svetlana.ru/ - Портал - как построить дом, Строительство и ремонт.

206 RobertWam RobertWam | E-mail | Web | 9. března 2018 v 23:58 | Reagovat

世界運動彩報牌  http://www.cash-sport.com/

207 DesireeVaq DesireeVaq | E-mail | 12. března 2018 v 18:43 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and cried about his anxiety. I totally told him to <a href=http://www.weldingschoolsnearme.com/cod/viagra-results>here</a> and deal with it.

208 Robertlal Robertlal | E-mail | Web | 14. března 2018 v 17:04 | Reagovat

台北-中和【均媄醫美診所】─台北微整形、童顏針、玻尿酸最推薦的醫美診所!    http://micro-plastic.com/

209 ValeriaMex ValeriaMex | E-mail | 16. března 2018 v 21:47 | Reagovat

Hey everybody! Lately I have been struggling with a lot of hardships. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href=http://www.bcn.com/fff/methadone-and-ativan>link</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

210 XRumerTest XRumerTest | E-mail | Pondělí v 23:37 | Reagovat

Hello. And Bye.

211 Michaellonry Michaellonry | E-mail | Web | Úterý v 15:12 | Reagovat

<a href=https://www.vzlomok.com/>взломать страницу    Одноклассники за деньги</a> - Как прочитать чужую    переписку Одноклассники, Взлом OK аккаунта Одноклассники.

212 MatthewBor MatthewBor | E-mail | Web | Úterý v 17:23 | Reagovat

<a href=https://www.vzlomvk.net/>VzlomVK</a> - как взломать Vkontakte логин и пароль VzlomVK, программа для   взлома Вконтакте онлайн

213 DonaldBlict DonaldBlict | E-mail | Web | Úterý v 19:15 | Reagovat

<a href=https://picturesmania.com/city/1531-porto-portugal-old-city.html>old city images</a> - night skyline wallpaper, building wallpaper hd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama