Divokej Bill & Čechomor - Zlín (16.5.2008)

18. května 2008 v 22:57 | RUDA |  Akcičky
Když se dvě kapely spojí na nějakém fesťáku nebo společném koncertě, vždycky z toho vznikne vynikající záležitost. O to lepší pak je, když si dvě spřátelené kapely vyjedou na společné turné. V případě spojení kapel Divokej Bill a Čechomor se dalo očekávat, že to bude skvělá podívaná a hlavně "poslýchaná" :o))
Tohle turné vzniklo taky kvůli tomu, že obě dvě kapely slaví letos kulaté výročí, když Divokej Billl má 10 a Čechomor 20 let od svého založení, proto tedy název "Conection 10,20". Obě kapely jsou v naší scéně tak trochu specifické, nejsou to čistě bigbítové skupiny, kde jsou slyšet jen kytary, basa a bicí, ale jsou obohaceny o další hudební nástroje jako např. housličky, harmonika nebo banjo, které té jejich hudbě dávají ten originální zvuk. A jelikož spoustu těchto nástrojů mají obě kapely společné, nebyl problém spojit síly dohromady a zahrát si společně písně z repertoáru obou hudebních part.
Tohle spojení mělo taky tak trochu za úkol propojit příznivce těchto skupin dohromady a ukázat těm, kteří by na koncert té či oné kapely třeba vůbec nezavítali, své umění. A myslím, že se to povedlo dokonale. Je známo, že Čechomor je hodně říznutý folklórem a předělává staré lidové písničky do jejich moderní podoby, která se líbí jak starým, tak mladým. Většinu příznivců ale má spíše určitě u těch starších generací. Naopak Divokej Bill má fanouškovskou základnu spíše u mladých a přední řady na jejich vystoupení tvoří většinou mladá děvčata. Ovšem stejně jako u Čechomoru je to taková hudba pro všechny generace a díky jednoduchosti jejich písní a skvělé melodičnosti už se taky stávají takovou "lidovou" kapelou.
Na koncert skutečně zavítali všechny generace a ve zlínské hale Novesta to bylo hezky vidět. Zatímco starší seděli po boku na tribunách a v klidu si vychutnávali všechny písničky, dole na ploše křepčili ti mladí. Jasným příkladem jsem byl např. já a mí rodičové, kteří si tenhle koncert taky nemohli nechat ujít, neboť taky patří mezi příznivce obou kapel a tak to asi bylo ve většině případů, kdy se tento koncert stal pro zúčastněné takovou rodinnou záležitostí. Původně jsem měl tenhle koncert strávit taky na tribuně, ale jelikož jsem tam pak čirou náhodou potkal bývalé spolužačky, které měly v plánu pařit na ploše, byla volba jasná :) Holt nejsem sedavý typ :)
Samotnej koncertík začal originálně. Každej asi přemýšlel, která z kapel celou show započne, ale veškeré spekluce přišly vniveč, když na podium vylezly obě dvě party a rázem jich tam bylo jak mladých myší - respektive čtrnáct! :) No a spustili první společnou píseň (nejspíš od Čechomoru):
Společná byla i ta druhá, což byl Billovský "Žoldák" a po téhle písničce už zůstali na podiu jenom Čechomoři a odehráli svůj zhruba hodinový set. Mladší obecenstvo sice mohlo brát Čechomory jako takovou lepší předkapelu Divokýho Billa, ale myslím, že se nikdo při jejich vystopuení nenudil. Při známých lidovkách si všichni rádi zazpívali a u těch rychlejších zase pěkně zakřepčili.
Čechomor jsem viděl naživo vůbec poprvé a určitě mě nezklamal. Sice jejich hudbu nějak pravidelně neposlouchám, ale jejich tvorbu sleduju a to co dělají, dělají fakt výborně. Prostě originální. Na těch chlápcích je vidět čistá radost z hudby a tu pak předávají do publika, takže se asi ani ve Zlíně nenašel nikdo, kdo by na ně třeba pískal. Bylo to dobrý, ale zdálo se mi, že to nějak uteklo.
Vzápětí už totiž na podiu stáli zase obě dvě kapely a spustili píseň údajně speciálně složenou pro toto turné s názvem "Majdalenka".
Aby se to zase hezky vyrovnalo, došlo i na společně zahranou "Rozárku" od Billa a poté už zase zůstali na place samotní Divocí Billové se svým partem! No a ten byl standartně výbornej! O téhle kapelce už jsem tu psal v jiných článcích, takže nebudu psát furt dokolečka, jak jsou dobří a jak se mi líbí jejich muzika :) Snad jen, že ani zde ve Zlíně nijak nezklamali. Možná už by to chtělo novou desku, aby se trošku pozměnil repertoár, ale i když nic nového ještě venku není, tak přeci jen na nové písničky došlo. Byly dvě a myslím, že se máme zase na co těšit, neboť byly celkem povedené, obzvlášť ta první zahraná - údajně s názvem "Laboratoře" - svižná punkovka s parádní melodickou linkou, hezky odsejpala! Druhá už byla taková pomalejší s větším prožitkem - taky vcelku dobrá, ovšem méně chytlavá. Jinak kluci zahráli většinu jejich nejoblíbenějších hitů a zdálo se mi, že měli o něco delší vystoupení než Čechomor. Ale nestopoval jsem to, takže nevim :)
Po ukončení setu se Divokej Bill odklidil do zákulisí a jako přídavek mělo přijít několik společných písní od obou kapel. A to byl zlatý hřeb večera neboť došlo na největší hity z obou táborů a v propojení obou kapel z nich šla dvojnásobná energie. Začalo to peckou "Bohužel" od Billa, následovali "Gorale" od Čechomoru, vzápětí např. "Plakala" nebo "Včelín"... prostě mazec. Všude bylo radosti jak v nějaké irské hospodě a bylo vidět, že se tím nejen ti hudebníci náramně baví. Bylo tam dost hezkých momentů a jak jsem psal na začátku, není nic lepšího, když se dvě kapely na podiu propojí a nikdo si nehoní vlastní ego! Aby poměr společně odehraných písní byl vyrovnaný a aby se nekončilo peckou od jedné či druhé kapely, byla vybrána jako poslední písnička od Beatles a tou měl celý večer končit.
Neplánovaně ale ještě Vašek Bláha z Divokýho Billa vzal do ruky kytaru a společně se svou kapelou spustil píseň od Tří sester "Sovy v mazutu" na počest jejich kamaráda, nedávno zavražděného legendárního punkera Františka Sahuly. Tím se rozloučili nejen s ním, ale i se zlínským publikem a všichni pak odkráčeli vysaunovaní z rozapřené haly spokojeně domů.
Večer to byl povedenej. Velký pozitivum bylo to, že to byl vlastně jeden velkej tříhodinovej koncert takřka bez žádné přestávky. Kapely se prolínaly,aniž by se muselo čekat na přestavbu podia nebo na zvučení. Obě dvě totiž hráli na jeden zvuk, což bylo taky docela obdivuhodný a vůbec scénář celýho toho vystoupení byl výborně poskládanej, takže si příznivci obou kapel přišli na své. Podium sice bylo hodně strohý, když v pozadí visela jen černá plachta a po stranách nápisy obou kapel, ale to myslím ničemu nijak neuškodilo. Tady totiž nešlo ani tak o nějakou mega show plnou efektů, ale spíš o to zajímavý propojení a o radosti z muziky, kterou tyhle dvě kapelky lidem předvedli. A myslím, že to splnily na jedničku. Jen více takových hudebních propojení. Určitě to není na škodu a hudební fandové si přijdou na své, neboť to alespoň není pořád to samé a nijak to nenudí jako třeba jiná standartní vystoupení.
Na pár fotek se můžete pdívat TADY!!! Fotilo se celkem blbě, díky mlžnému oparu v hale a velké vzdálenosti od podia, ale aspoň něco se trošku povedlo:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikitka Nikitka | E-mail | Web | 19. května 2008 v 15:49 | Reagovat

Na Čechomorech jsem byla před dvoma rokama, ale nebyla to taková velká akce, jak tahle, když soudím podle záznamů:)Navíc jsem hodně písniček neznala...zážitek taky dobrý, ale stejně pořád vyhrává Landa:)

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 21. května 2008 v 18:53 | Reagovat

No joo Niki, tady to holt bylo zase úplně o něčem jiným než na Landovi ;o)

3 Britney Britney | 24. května 2008 v 21:39 | Reagovat

Ahoj všichni fanoušci Anety Langerové! Kdybyste náhodou někdo chtěl CD Anety Spousta andělů, tak se můžete kouknout na www.aukro.cz a já vám ho prodám! Nebude to drahé...!

4 Ľudka Ľudka | Web | 30. prosince 2008 v 10:03 | Reagovat

No na toto som sa tešila, ale mi to tento rok nevyšlo, ale navštívila som už ich 3 koncerty, sú skvelí!!!

5 Klaud Klaud | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 14:17 | Reagovat

Vstřebal jsem to, neboť žádný učený z nebe nespadl....žeee:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama