Metallica - Praha (3.6.2008)

7. června 2008 v 18:35 | RUDA |  Akcičky
Některé sny se plní! Když jsem byl malej, strašně jsem toužil navštívit koncert Kabátů...vyrostl jsem a už se mi to podařilo několikrát. Později jsem strašně toužil spatřit naživo kapelu Iron Maiden - dokonce i ti vydrželi a už jsem na nich byl dvakrát. No a že někdy uvidím naživo i Metallicu, tomu jsem fakt nevěřil, i když jsem si to strašně přál. No a ejhle - už i tenhle sen se mi splnil :)
I když mi to zase málem proklouzlo mezi prsty. Když bylo ohlášeno vystoupení téhle kapely v Praze, doufal jsem, že se tam dostanu. Jenže problém byl v tom, sehnat někoho k sobě. Praha zrovna není nejblíž a za levno to taky nebylo. Takže se dlouho čekalo, jestli se někdo ze známých neodhodlá. Pak naštěstí přišlo vystoupení KoRnů v Ostravě a mí kamarádi ze třídy, se kterýma jsem tu byl, byli po něm tak hezky nabuzení, že se hned začal plánovat nějakej další výlet za muzikou. No a ve "zbytkovém" sektoru. Pak už jen zbývalo hezky se těšit :)
Den D nastal 3.6.2008 a s mýma spolužákama - konkrétně se Zdeňkem, Kubou a Sidney - jsme vyrazili hned ze školy nějak kolem poledne a to nás ještě před tím čekal zápočtovej test (některý dokonce i zkouška). No ale v klidu jsme to zvládli a vesele se vydali na dalekou cestu. Vybaveni "kuželkama" jsme pěkně zakempovali ve vlaku a obzvlášť po přesednutí do rychlíku Eurocity náš stoleček vypadal zajímavě. No prostě jsme si výlet náležitě užívali :) Ovšem ve vší počestnosti!!!
Do Práglu jsme dorazili asi s půlhodinovým zpožděním, ale to zdaleka nebyl toho dne největší průser Českých drah. Ale o tom později :) Na vršovickém nádraží jsme tedy vystupovali nějak kolem půl páté a koncert měl začít již v pět hodin. To byla taky další neplánovaná věc, která určitě mnoho lidí nepotěšila. Podle původního plánu, kterej byl známej už půlroku dopředu, se mělo začínat až v 19.00 ovšem pouhý den před koncertem vyšly najevo zprávy, že se začátek posouvá již na zmíněnou pátou hodinu a Metallica bude začínat už v 19.30. Důvodem bylo zamezení rušení pražského nočního klidu a tak koncert musel skončit už před desátou. Metallica si se sebou totiž dovezla ještě dvě předkapely a je mi divné, že i když se o nich vědělo už strašně dlouho, došlo to pořadatelům asi až v neděli večer, že se to nestihne do desítky. Spousta lidí totiž určitě neměla ani ponětí, že se začátek přesouvá už na tak brzo a kdybych si to v pondělí ráno nepřečetl z novin, taky bych s tím asi nepočítal. Celé to bylo nějaké divné. Určitě by se nikomu nic nestalo, kdyby se jeden večer protáhl o trošičku déle. Zajímavé, že v jiných městech, jako například v Ostravě, to jde, ale holt hlavní město musí mít vždycky něco extra. Kvůli tomu hrála Metallica víc jak půlku koncertu ještě za světla a bohužel to postrádalo tu pravou noční atmosféru. Nevím, myslím, že hodinka navíc už by nikomu neublížila. Ale zákon je zákon a vůl zůstane volem :)
Sotva jsme vkročili na stadion Eden, spustila už na podiu první kapela, což byli dánští Mnemic, které si sem přizval jako hosty kdo jiný, než tlučmistr Lars z "Metly". Během toho jsme si stačili vybrat vhodné místečko a rozkoukat se po novém krásném slávistickém stadionu. Musím říct, že se povedl, ale na první pohled se mi zdál, nevim proč, docela malej. Holt Bazaly to nejsou :) I když se tam našlo ještě pár zákoutí, které nebyly ještě uplně dostavěné, vypadalo to tam fakt hezky a docela útulně. Určitě je dobře, že tady takovej areál vyrostl a že ho napoprvé mohla, mimo fotbalistů, otestovat právě Metallica a její příznivci. Jakmile jsme vkročili do areálu, zarazil mě docela ostrej zvuk, kterej se tu prapodivně odrážel a byla to celkem síla. Ucho si ale za chvilku docela zvyklo a na ploše už to bylo v pohodě. Jinak Mnemic hráli něco přes půl hoďky a moc lidí to evidentně nějak nezaujalo. Nářez dobrej, ale celkem pořád to samý - řev a rachot.
Tou dobou se od nás trhli naši dva soukmenovci a kvůli bolavým nohám si šli sednout na tribunu, no a já se Sidney jsme se postupně probourávali více dopředu. Po pauzičce přišel čas na dalšího hudebního hosta což byli už mnohem známější Machine Head a dalo by se říct, že k moc velké změně stylu nedošlo :) Tahle kapelka už má jméno, na hudební scéně je už taky docela dlouho a mnoho fandů Metalliky se na ni taky jistě těšilo. Musím se přiznat, že jejich tvorbu ovšem nijak nesleduju a ani po shlédnutí jejich bezmála hodinového vystoupení v Praze mě nijak extra neoslovili. Na rozehřátí publika ovšem byli dobří, snažili se dav vyhecovat a celkem se jim to i dařilo. V jejich hudbě se našli i nějaké melodické linky a bylo to přece jen poslouchatelnější než předchozí Mnemic. Neurazili ovšem ani nějak extra nenadchli.
Během přestávky jsme opět zlepšili své pozice a "projebali" se o několik řad dopředu, ovšem i tak to na mě bylo pořád moc daleko :) Zatímco na ploše bylo už docela plno, tribuny byly pořád nějak podezřele prázdné a to bylo zapříčiněno možná i tím předčasným začátkem. Metallica si ale na všechny své příznivce počkala a oproti novému plánu nakonec začala až o půl hodiny později ve 20.00, kdy už byl celý stadion pěkně zaplněný. No a pak to začalo. S prvními tóny intra" Ecstasy of Gold" se většina fandů dostávala do skutečné extáze a jakmile vylezl bubeník Lars Ulrich a odklepal první pecku "Creeping Death", bylo jasné, že na tenhle večer všichni jen tak dlouho nezapomenou. V tu chvíli mi bylo líto, že nestojím vepředu v kotli před podiem a nemůžu pařit spolu s ostatníma, bo kolem mě bylo až příliš mnoho statiků, kteří jen občas zahrozili, zařvali nebo zatleskali. Navíc byli nějak moc vysocí, takže výhled na hlavní aktéry byl občas dost obtížnej. Ještě že nad sebou měla Metallica obří kino, kde běžely záběry z mnoha přítomných kamer, takže nikomu neušly ani ty nejmenší detaily. A kamerovej štáb byl celkem početnej. Klidně by z každýho koncertu mohli nahrávat DVD :) Holt Metallica už je kolos, kterej si tenhle luxus může dovolit a pro diváky je to fakt obrovskej přínos a navíc součást perfektní show. No prostě i když jsem si tenhle koncert neužil až tak jak bych chtěl, jsou z něj nakonec moc pěkný zážitky a určitě jsem rád, že jsem mohl být alespoň tam, kde jsem byl.
A stálo to fakt za to. Metallica sypala jeden kvalitní kousek za druhým. Dokonce oprášila i starší kousky, které od nich v poslední době zas až tak často slyšet nejsou. A bylo jich celkem dost. Došlo například na "The Four Horsemen", "...And Justice for All", "No Remorse" apod.
Nemohly chybět ani klasické pecky jako "The Unforgiven", "For Whom The Bell Tolls" nebo "Fade To Black". Prostě dávali samý lepší songy a fandové, kterých se tu tísnilo kolem 35 tisíc, mohli být nadmíru spokojení. Hlasitost zvuku byla celkem hodně vysoká, ale přitom šlo všemu pěkně rozumět. Z beden se valila ohromná energie a třeba při písničce "Master of Puppets" měl člověk pocit, jako by se přímo proti němu řítila parní mašina. Neskutečnej hukot! Metallica je prostě jedno velký monstrum a na světě jedoduše nemá obdoby. I když se skládá jen ze čtyř lidí, máte pocit, jako by na tom obrovským podiu stál jeden velkej arzenál a pral to přímo do vás.
Úderný pecky byly samozřejmě občas prokládaný i těmi pomalejšími a nemohla být vynechána ani nejkrásnější rocková balada všech dob "Nothing Else Matters", která přišla v druhé polovině vystoupení, kdy už se celkem šeřilo a atmosféra tak začínala být mnohem hezčí. Byl to opravdu krásnej pocit, když celej stadion zpíval tuhle klasiku a místama přehlučil i kapelu samotnou.
No a stejně jako většina ostatních jsem si ji i já (mimo jiných) nahrál :)
Ono vůbec ty pomalejší skladby od Metalliky patří k hudebním skvostům. Uplně miluju ty pomalý vybrnkávaný začátky a potom se to rozjíždí v pěknej nářez jako např. ve skladbách "One", "Fade to Black" nebo "Sanitarium", což je moje srdcovka, kterou mi ovšem chlapíci v Praze nezahráli :( No nemůžou hrát všechno, to by tam byly do rána. Každýmu asi ještě nějaká ta skladbička určitě chyběla, ale nedá se. I tak jsme viděli hezky poskládanej koncert navíc obohacenej o skvělý efekty. Před skladbou "One" se strhlo tradiční válečné intro, plné různých pyrotechnických efektů, výbuchů a světlic letících k nebi. Šlupky to byly docela pěkný, ještě větší než rachot bicích z repráků. Docela nechápu, jak to mohli vydržet ti osvětlovači, zavěšení netradičně pod střechou podia, kam vylezli po provazových žebřících... no a když jim to tam práskalo přímo u hlavy, tak to muselo být hodně příjemný :) Jako "závěrečnou" zvolila kapela klasickej skočnej nářez "Enter Sandman", při které se objevily po stranách podia i několikametrové šlehající plameny, jejichž teplo doléhalo až k nám dozadu, což už je co říct! Fakt pěkný to bylo. Promakaný, bezchybná show a nikdo si snad nemohl stěžovat. Závěr koncertu už probíhal za tmy a to teprve byla ta správná atmosféra. Po téhle pecce se kapela rozloučila, ale všichni dobře věděli, že to ještě není definitivní a nastanou přídavky. A ty byly celkem tři. Bohužel už se ale kvapem blížila desátá hodina a myslím, že by jich možná bylo i víc nebo možná s delší stopáží.
Na závěr totiž zvolili krátké vypalovačky, známé z "garážového" alba, což byly "Last Caress" a "So what", které ovšem taky velmi potěšily no a na úplnej závěr přišla skladba s názvem "Seek & Destroy", jejíž refrén si zakřičel snad každej. Metallica byla evidentně z českýho publika hodně nadšená a věřím, že kdyby se nemuseli řídit tím debilním nočním klidem, zahráli by ještě o něco déle.
Každopádně máme za sebou další skvělej zážitek a další splněnej hudební sen. Myslím, že i kapelu samotnou tenhle konert bavil. Bylo na nich vidět, jak jsou uvolnění a v pohodě a že rozhodně nepanuje nějaká podobná krize jako při nahrávání alba "St.Anger". Prostě si to užívali, semtam prohodili mezi sebou nějakej vtípek a bavilo se i publikum. Frontman James Hetfield skvěle komunikoval s davem a parádně ho hecoval. Sice mu asi všichni Češi nerozuměli a křičeli automaticky na každej jeho povel, ale to se stává :) Bylo třeba hezký, když se ptal, kdo už na Metallice někdy byl a kdo je na ní poprvé... no a "Yééés" řvali pořád jedni a ti samí :o) Jinak hlasově byl taky ve formě a skvěle pohybově využíval všech stran obrovskýho podia, takže si ho užili všichni stejně. No a ostatní členové podali samozřejmě taky perfektní výkon. Kytarista Kirk Hammet předváděl opět svoje neuvěřitelný sólíčka, basák Robert Trujillo zase nemohl vynechat své typické tanečky a škleby no a bubeník Lars Ulrich to je taky šílenec. Kravinky to je prostě jeho :)
Na závěr všichni předstoupili před publikum, rozhodili do davu nějaký suvenýry a všichni něco jednotlivě prohodili do mikrofonu. Nejvíc nadšenej byl asi James, na kterým to bylo fakt hodně vidět no a nejvíce potěšující slova mezi nás vnesl na závěr Lars, když přislíbil, že se k nám Metallica příští rok opět vrátí a to už s novým albem, které vyjde letos v září. Myslím, že se máme na co těšit a nevím jak ostatní, ale po tomhle zážitku si to rozhodně ujít nenechám. Tak snad nekecal :o)
To už ale asi pojedem autem anebo něčím jiným, než vlakem, bo to co se zase strhlo po koncertě na hlavním nádraží byla ostuda Českých drah jako vyšitá. Když jde 35 000 lidí na koncert z celé republiky, tak se z něj chtějí asi nějak i dostat domů. Cesta tam bývá v pohodě, bo se to rozmělní na celej den a vlaků jezdí dost ovšem když z koncertu jedou na Moravu jen dva vlaky, z toho tři vagony jsou lůžkové vozy, do kterých se nesmí a tři vagony pro zbytek lidí, je to celkem ubohost. Připadá mi docela trapné, když České dráhy vypravují na každý blbý fotbalový zápas speciální vlak pro chuligány, kteří jim ty vagony stejně zničí a navíc si určitě nikdo z nich nekoupí jízdenku. A to jich je max. pár stovek. Když se koná nějaký větší koncert, kde se počítá s mnohatisícovou návštěvou, žádné alespoň blbé posílení spojů nebo přiřazení více vagonů se neděje! Prostě to asi musíme chápat tak, že pro slušné lidi, kteří mají zaplacenou jízdenku České dráhy nic spešl neudělají a to je celkem smutné. V Ostravě na Maidnech bylo to samé a nikdo se z toho nepoučil :( Zajímavé je, že městská doprava posílit jde, ale na železnici na to kašlou. Stačilo s tím dopředu počítat a připojit jen třeba blbé tři vagony navíc a hned by byla situace lepší. Tohle jim došlo až po dvou hodinách čekání na nádraží. My jsme si naštěstí sedli, ale stejně jsme museli zvolit jiný vlak, neboť ten původní byl už narvaný k prasknutí. Po dvou hodinách se tedy náš vláček dočka připojení pár vagónu a mohl se rozjet. Cesta ve vlaku ve vysaunovaném kupéčku plném důchodců byla skutečně úchvatná a místo plánované 6.hodiny ranní jsme se domů dostali až okolo deváté.
Tohle nám tedy zkazilo dojem z jinak celkem podařeného výletu za kulturou, ale bohužel, s tím asi nic nenaděláme :( Měli jsme tedy rozporuplné pocity, ale s odstupem času mi tak nějak dochází to pozitivnější. Totiž to, že jsem viděl tenhle krásnej koncert živoucí legendy a že si teď už můžu říkat: "KONEČNĚ JSEM VIDĚL METALLICU NA VLASTNÍ OČI!!!"
Na pár fotek z uctivé vzdálenosti se můžete mrknout TADY!!!
No a jinak tady mám něco málo videjek z vlastní zahrádky:
PART 1
(Ecstasy of Gold, Creeping Death, The Unforgiven, Fade to Black)

PART 2
(One, Seek & Destroy, děkovačka)

Spousta ostatních videí je k nalezení na Youtube, obzvlášť doporučuju tohle ofiko videjko, kde jsou záběry i ze zákulisí koncertu či přímo z podia. (Kua, kdybych věděl, že se tam budou courat po staďáku, tak bych si s nima šel aspoň podat ruku :o))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristýnka Kristýnka | 8. června 2008 v 15:39 | Reagovat

Jako vždy si nezklamal:-D.. krásně řečeno!!!

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 13. června 2008 v 13:50 | Reagovat

Děkuji vřele :)

3 Hello Hello | E-mail | Web | 18. června 2008 v 16:09 | Reagovat

Hello!

I saw your video from Prague, and I would like to ask you maybe you have solo betwen the four horsment and unforgiwen when Kirk played and Lars did something his drumstick on gitaur ?

Do yo have it? Im waiting on your answer.

Best Regards.

Lukas

4 RUDA RUDA | E-mail | Web | 18. června 2008 v 21:28 | Reagovat

Hallo Lukas!

I´m sorry, but I have only this parts of videos, which are on Youtube.

I have whole concert only in MP3 :o) So if a I see some video with this solo anywhere, I will send you to e-mail, OK?!

Have a good time ;o)

5 Hello Hello | E-mail | Web | 22. června 2008 v 0:41 | Reagovat

Hi!

Thanks Man!

It would be nice :)

PEACE!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama