Listopad 2008

Kubíka zaujalo....

26. listopadu 2008 v 19:27 | RUDA |  Jak to vidím já.

Guns´n´Roses - Chinese Democracy

O tomhle albu jsem se všude dočítal, že to bude určitě hudební událost roku a že si z toho všichni sednou na prdel. Událost to určitě je, neboť se na tuhle desku čekalo dobrých 15 let, furt se to několik roků odkládalo a najednou to teda už konečně vyšlo. No nedalo mi to a ze zvědavosti jsem si to musel taky poslechnout, abych věděl, na co že tak světoborného celý svět čekal. Říkal jsem si: "Poslechnu a přinejhorším to zase smažu… o nic nejde". Ale bacha! :)
Zezačátku musím napsat, že jsem Guns´n ´ Roses nikdy nijak moc přehnaně neposlouchal a posledních pár let jsem o ně skoro nezavadil. Ovšem jejch nejlepší tvorba poznamenala mé dětsví a v dobách, kdy mi bylo nejakých 6-7 let byla tahle kapela na vrcholu. Pamětníci si jistě vzpomenou na slavný hity jako např. Live in let die, Yesterdays, "terminátorovskou" pecku You could be mine, slavnou píseň Knockin´on Heaven´s door, což je asi od téhle kapely nejslavnější a nejpovedenější předělávka téhle klasiky. Nezapomenutelný jsou především jejich pomalé songy jako November rain nebo Don´t cry, přičemž hlavně druhá jmenovaná je podle mě jednou z nejhezčích rockových balad všech dob (hned po Nothing else matters od Metalliky :o)). No a na tyhle jejich slavný pecky já už jsem skoro zapoměl, ovšem díky novýmu albu jsem G´n´R znovu objevil a vrátil se k nim. A je to super :)

Novinku jsem si pustil do uší jednoho pozdního večera s takovým tím: "Co to teda bude?!" :) no a hned od z
ačátku jsme si říkal, "vždyť ono to není vůbec špatný". A čím víc jsem se do toho začal zaposlouchávat, tak se mi to začínalo čím dál víc líbit. No a jak deska gradovala a blížila se čím dál víc ke konci, tak přicházely stále lepší a lepší kousky a to už jsem si říkal, že to je kurva dost dobrý! :o) Na albu není moc ostrých vypalovaček, ovšem největší sílu na něm shledávám právě v pomalejších písních, kterých je tady haba kůůk :) Nevim, asi jsem zrovna byl v takovým rozpoložení, že mi přišly docela silný a u některých se dostavil i takový ten pocit mrazení v zádech, kdy si uznale říkáte, že tohle se fakt povedlo. Některý písničky (zvlášť ty z těch posledních v tracklistu) jsou hodně emotivní a na albu jsem neshledal žádnou, která by mě vyloženě nudila. Možná to přijde časem. Teď se mi ta deska prostě líbí! Nebudu to tady do podrobna rozebírat jako obvykle, to ani nebyl úmysl tohodle článku, jen jsem chtěl prostě napsat, co mě zrovna teď zaujalo.
Nejde ovšem asi srovnávat dávnou tvorbu téhle kapely se současností. Za prvé z původní sestavy zbyl jenom zpěvák Axl Rose, jehož charakteristickej nakřáplej hlas tuhle kapelu udělal tím, čím je (nebo byla?), za druhé je nová doba, zvuk je modernější, aranže jsou modernější, všecko to zní docela jinak než v dobách jejich největší slávy. Kdo se od tohohle srovnání oprostí, tomu se nová placka asi bude hodně líbit, kdo ne, ten to nejspíš bude považovat za vyumělkovanej komerční shit, kterej nemá s touhle kapelou vůbec nic společnýho. Pro mě to propadák určitě není a nějakou dobu si tohle album asi budu sjíždět, musí na to být ovšem nálada. (btw. Nejlíp se mi to poslouchá v noci před spaním.) Nic jsem od toho nečekal, ale příjemně mě překvapilo a kvůli tomu tady taky o něm vůbec píšu. Album roku to pro mě ovšem zdaleka není, na to aspirují jiní favorité ;o)

Jináč celý tohle nový album si můžete uplně bez problémů pustit TUTAJ!!! :)

Výstavka No. 7 - Kachny ...aneb Dovča 2008 III.

21. listopadu 2008 v 19:33 | RUDA |  My art
Tahle výstavka je tak trochu pro milovníky zviřátek.... a kačen speciálně :o)))
A zároveň asi už i poslední várka z letošní dovolené. Kachny v adršpašským jezírku jsou totiž neskutečný pozérky, a tak s nima vznikla řada zajímavých i srandovních fotek.

Reklama :o)

20. listopadu 2008 v 13:57 | RUDA |  Videoklípky
Holt když někdo něco dělá, tak se bez reklamy neobejde :)


Už jste to taky viděli? :o)))

Škwor - Zborovice (7.11.2008)

13. listopadu 2008 v 10:42 | RUDA |  Akcičky
Tož…aby si někdo nemyslel, že se enom flákám, tak v minulým týdnu jsem navštívil po dlouhé době dva koncerty po sobě ve dvou dnech :) A ono to není žádná sranda, bo jsem měl zrovna praxi na záchrance a po pozdním návratu ze Tří sester mi nebylo dopřáno zrovna dlouhodobého spánku, ale nakonec se všecko zvládlo v pohodě a Kubík byl v pátek večer připraven na další rockový nářez :) Do Zborovic totiž dorazil Škwor, jedna z mých nejoblíbenějších českých kapel a tak jsem si je prostě musel vychutnat naživo. Zvlášť po tom, co teď vydali novou desku se sice jednoduchým názvem "5", ale zato s velice kvalitní muzikou.

Příjezd do Zborovic se konal okolo půl desáté a jaký byl můj údiv, když sice na podiu trojčila legendární zábavovka Tip Top-Q, ale kulturák byl skoro poloprázdný. Škwor měl sice naplánovanej start až okolo jedenácté, ale i tak jsem začínal mít strach, aby z toho nebyl průser. No nakonec Škwoři začínali až okolo půl dvanácté a to už byl kulturáček docela dobře zaplněnej, takže to bylo vecelku v pohodě. O "Tipťopech" ani nevim co bych napsal… snad jen, že mě docela pobavila coververze hitu "Pověste ho vejš", za jejíž tempo by se nemusel stydět ani Rammstein ve svých začátcích :o) Jinak se obávám, že jejich produkce pomalu nestačí už ani na ty kvalitnější zábavy, spíš už tak někde hrát v létě na hřišti pro hasiče. Ale zase obdivuju bubeníka, kterej celou dobu vydržel docela hezky zpívat a ještě hrát na bicí… to je docela umění!

Škwor započal vystoupení svým prvním největším hitem "Mý slzy neuvidíš", kterej je tehdá vlastně docela vystřelil nahoru a dostal je do širšího povědomí nás, posluchačů. Od té doby ušla tahle kapela obrovskej kus cesty a vydala celkem pět regulérních alb, přičemž na každým z nich je cítit vždycky posun někam dál v jejich tvorbě. Škwoři jsou u nás vcelku originální kapelkou a to co dělají, dělají fakt dobře. Je to hodně tvrdá muzika, ale přitom s hodně podmanivýma melodiema, takže si to člověk za chvilku oblíbí, i kdyby nechtěl. A ten posun jde docela zaznamenat právě od té původní údernosti v začátcích, až k nynější převážné melodičnosti, kterou je slyšet na "pětce", přičemž ta tvrdost tam stále zůstala. Někdo by mohl říct, že Škwoři měknou… a možná že "měknou", ovšem v trošku jiném slova smyslu a navíc kdejaká kapela by jim tohle měknutí mohla závidět. Nový písničky totiž nejsou vůbec marný a některý z nich jsou opravdový skvosty, který zní docela "světově". Prostě moderní bigbít se super zvukem, kterej tady u našich kapel člověk zas tak často neuslyší. Poslední album se jednoduše opět povedlo a možná že ho tu v budoucnu ještě někdy víc rozeberu :) Sice ne uplně všechny songy se mi líbí, ale minimálně půlka alba jsou vyložený hitovky.

No a samozřejmě jsem očekával, že něco z toho odprezentuje kapela i naživo ve Zborkách, což se taky stalo. Zahráli asi pět kousků v čele s již profláklýma "Celebritama", dál taky zazněly nový skladby jako např. "Nebuď debil", "Pohledy studený" a další. A hráli docela dost pecek z prvního alba, což mě celkem překvapilo, neboť na DVD, jenž vychází spolu s novým CD se v rozhovoru s nima prohlašuje, že starý pecky už je hrát moc nebaví. A tož další plus no :) Jinak to byl klasickej průřez celou dosavadní tvorbou, z každýho alba něco. A fakt - co písnička, to hit (Amerika, Křídla, Může se stát, Vyvolenej a spousta dalších. Kdo zná, tak ví). Škwor má docela hodně zpěvný refrény a proto jediný, co mě ve Zborovicích sralo, že lidi moc nezpívali. Pokusilo se o to pár lidí, kteří vyloženě ty songy znali, ale jinak zbytek lidí stál za ho…, což jim taky, ve snaze vyhecovat je, frontman Petr Hrdlička párkrát řekl :) Opravdu celej kulturák rozezpíval až jeden z posledních hitů, což byla klasika "Sraž nás na kolena", kterou už notoricky zná snad každej, ale jinak ta atmoška byla docela slabá. Možná, že jsem byl zhýčkanej tou plnou Novestou z předešlýho dne, ale prostě jsem zažil lepší kotel, než byl teď ve Zborovicích, bo tady vládla spíš taková klubová atmosféra :) Ale Škworáci se snažili, celý vystoupení odehráli profesionálně a bez chyb a kapele samotné rozhodně nebylo co vytknout.
Nakonec jsem tedy dvoukoncertní zátah zvládl v pohodě i já a byl jsem spokojen, bo "mjůzik is maj lajf" a tak když je něco dobrého poblíž, tak prostě neváhám a valim tam. "A tak to má byť sudruzi, bo jedině tak je to spravne!" :o)

Fotogelerie z koncertu je ke shlédnutí TADY!!!

VideoDivokej Bill a Tři sestry – Zlín (6.11.2008)

8. listopadu 2008 v 18:33 | RUDA
Kapely Divokej Bill a Tři sestry se opět letos vydaly na společné turné, když si po čtyřech letech zopakovaly šňůru s názvem "Turné pro radost". Tenkrát v roce 2004 jsem tohle turné navštívil taky, to ještě těmhle dvoum kapelám předskakovala čerstvá Superstar Aneta Langerová a celkově to byl docela podařený koncertík. Takže když byla příležitost si to po pár letech s těmahle dvěma oblíbenýma kapelkama zvopáknout, tak nebylo co řešit.

Ve Zlíně jsme měli domluvený srázek s partičkou záchranářů, ať už současných nebo budoucích a ještě před koncertem se šlo na pivko do Golemu, aby se nešlo na koncert "jen tak"! Před osmou hodinou už jsme razili do sportovní haly Novesta, kde se měl koncert odehrávat no a nastaly nezbytné procedury jako trhání lístků a šacování, zda u sebe nemáme nějaké nebezpečné předměty atd. To proběhlo samozřejmě v pohodě, akorát mě pan sekuriťák docela zarazil trošku zvláštním dotazem, zda si "může sáhnout"… tak jsem mu to vrátil se slovy, že jestli mu to udělá dobře, tak proč ne :o) No a tož nakonec na mě stejně nic nenašel, jestli ho to vzrušilo to nevim, ale my jsme každopádně pokračovali dál do haly, kde už bylo "příjemně" vysaunováno a u stropu haly se vznášela už pěkně hustá mlha. A to bylo teprve před koncertem! Holt letošní začátek listopadu je nějak extrémně teplej a díky hezkému počasí by se koncert klidně dal uspořádat i venku. No a když bylo teplo venku, dokážete si představit, jaký teplo asi muselo být v hale, kde paří několik stovek lidí.
Těsně před koncertem na nás z obrazovky ještě tak trochu výchovně promluvili frontmani obou kapel, ve smyslu, abychom nechlastali, když sedáme za volant, což jsem samozřejmě bohužel ten večer svědomitě dodržoval, no ale obzvlášť Fanánkovy hlášky z obrazovky vyzněly dost zábavně, když kecal různě o tom jak se v mládí chlastalo a jak si teď radši pořídil čelovku, aby nešlápl na žabu, když se vrací z hospody apod. Pak už nastoupila první kapelka. Na tomhle turné se skupiny střídají, takže se do poslední chvíle nevědělo, kdo bude koncert zahajovat, ovšem po chvíli bylo jasné, že to bude formace Divokej Bill. No a ti opět nezklamali. Odehráli svoje standartní vystoupení plné svých známých hitů a i když publikum působilu zpočátku trošku vlažně, po chvilce už se začalo skákat a tleskat a teplota v hale narůstala. Divokej Bill hrál dobře, ale bohužel ničím nepřekvapil. Nevadí, že už jsem je viděl letos asi počtvrté, ale kluci už prostě nutně potřebují novou desku, bo už nejméně dva roky jezdí velké turné, ovšem pořád s tím samým repertoárem. Sice letos zařadili do setu tři nové písničky, ale ty už hrají od začátku roku a jelikož letos jedou už druhé větší tour, mohly by playlist aspoň trošičku pozměnit a zkusit odehrát třeba i skladby, které zas tak často nehrajou. Ten večer se prostě Divokej Bill jevil, bez urážky, jako taková "lepší předkapela" Tří sester. Ty tady v hale měly taky daleko víc fanoušků a bylo to poznat okamžitě při změně kapel.

Tady se tak trochu nabízí i srovnání jarního turné Divokýho Billa a Čechomoru. Zatímco tohle turné bylo o vzájemném propojení obou kapel a celý koncert plynul od začátku až do konce bez přestávek, tak tady jedna kapela skončila a muselo se pár minut čekat, než se nachystá aparát pro tu druhou. Co se týče vzájemnýho hostování muzikantů, tak to se týkalo asi tak čtyř písniček (po dvou na každé straně), když si s Billem zahrál jednu skladbu kytarista Tří sester Zdenál a druhou odzpíval Ing. Magor. Ke společným písním obou kapel ovšem nedošlo, bo ono by to asi bylo i docela technicky náročné, když si vemu že každá kapela čítá 8-9 muzikantů….
Tři sestry na tom byly jednoznačně ten večer líp. Měly zde zásobu skalních fandů, kteří hned od první písničky vytvořili neskutečný kotel a pogovali jako blázni. No a takovouhle melu už jsem dlouho neviděl. Kolečko se rázem rozrostlo přes půlku haly a mlelo se to tam hlava nehlava :) Zezačátku se to ještě dalo, ale pak už mi docházela energie, bo už jsem se nějak dodělal při předchozí kapele a navíc ten vzduch v hale tomu taky nepřidal. Zbytek koncertu už jsem sledovali z relativního bezpečí a pařili jsme tak nějak v poklidu, ovšem ve středu haly to byl opravdu marast. A Tři sestry hrály skvěle. Ty naopak překvapily velmi příjemně, bo hrály spoustu věcí, které od nich zas tak často na koncertech není slyšet a to bylo super. Samozřejmě oproti DB mají v zásobě mnohem víc vydaných alb, takže se mohou v klidu vybírat co kdy zahrajou, ovšem že těch "neobvyklých" pecek bude tolik, jsem nečekal. Vytasily například i takovou raritku, kterou dle slov Fanánka nehrály asi 16 let a to byla píseň "Divný stavy", dál pak zazněla třeba píseň "Lepší časy", "Sighisoara" , song napsanej pro vítěznou olympioničku Báru Špotákovou "Čtvrtá sestra" a taky písně z posledních tří studiových alb, které zas tak často slyšet živě nebylo. Prostě to bylo hodně pestrý a každej fanda si musel přijít na své.

Kostru samozřejmě tvořily ty největší hity, bez kterých by to nešlo a celkově byla atmosféra docela parádní, k čemuž přispěli i muzikanti samotní, když opět vymýšleli různé improvizované vtípky, jako například dotažení štaflí ze zákulisí na podium a zpívání z jejich vrcholku apod. Ke konci samozřejmě došlo naopak k hostování několika muzikantů z Divokýho Billa, když si spolu střihli písně "Mexiko" a "Zelenou", což je hit, kterej prostě už jen tak někdo nevymyslí :o) Celej večer byl zakončenej tradiční hymnou "Modlitba pro partu", která to vždycky celý tak příjemně uzavře.

Všechno to nakonec končilo asi o půl dvanácté, takže po tří a půl hodinové pařbě už toho publikum mělo v tom horku tak akorát a rozešlo se v poklidu domů nebo někam do osvěžoven. U publika myslím jasně toho večera vyhrály Tři sestry. Možná by to bylo jinak, kdyby kapely vystupovaly v opačném pořadí, ale to už se nedozvíme :) Ani jedna kapelka rozhodně nezklamala a je fajn, že dochází k těmhle společným šňůrám, kde je možný je vidět pohromadě, bo to vždycky stojí za to.

Fotografie z koncertíka sú TADY!!!

Videjka mám tiež, ale zvukově to bohužel asi nestojí za zveřejňování:)

Harlej - Troubky u Přerova (1.11.2008)

3. listopadu 2008 v 17:39 | RUDA |  Akcičky
Kapela Harlej sem do našich končin zas tak často bohužel nezavítává a tak jsme využili toho, že byla alespoň nějakých těch 20km poblíž a rozhodli jsme se vyrazit na jejich koncert do Troubek v bývalém okrese Přerov. Koncert Harlejů jsem viděl naposled před nějakýma dvěma lety ve Zborovicích u KM, letos samozřejmě už i na na fesťáku, ale tam si to člověk zas tak neužije, protože teprve samostatný vystoupení téhle kapely stojí fakt za to! No a když už teda hrála tak blízko za humnama, tak nám zase stálo za to sednout do auta a opět si příjemně s touhle partičkou zablbnout při jejich živé produkci :)


V Troubkách jsem toho večera byl snad uplně poprvé. Ano, jsou to ty nechvalně známé Troubky, které v roce 1997 smetla povodeň, ovšem po té tady už za ty roky nebyla ani památka. Naopak, docela hezká dědinka, všechno samozřejmě už spravené no a asi nejvíc mě dostal samotnej kulturák, kde se koncert odehrával. Ten byl moc pěknej. Byl docela velkej a bylo vidět, že je nově rekonstruovanej. Před podiem se nacházel hezkej plácek a za ním vyvýšená tribuna jako v kině, takže na podium viděli krásně i sedící. Docela hezky pořešený to tam měli… i co se týče občerstvení v tzv. "pekle"… prostě dobrý! :) Na místo jsme dorazili nějak po deváté hodině, když na podiu hrála ještě nějaká rozehřívací zábavovka a jelikož byl ještě čas a Bubák s Anet měli hlad, tak jsme si zašli ještě do místní restaurace, kde jsme ještě asi hodinku poseděli. Po návratu na místo činu již na scéně vystupovala druhá předkapela s názvem Vitamin M, kterou jsme nedávno poprvé spatřili v Otrokovicíh na jednom menším festiválku, ale ani tady mě teda příliš nějak neoslovila, i když to už znělo o malinko líp. Od nich jsme slyšeli asi poslední tři písničky a pak už se čekalo jenom na hlavní hvězdy.
A ty ani tentokrát nezklamaly. Harlej nastoupil jako vždy v dobré formě a celý jejich vystoupení bylo prostě zase perfektní. Zahájení proběhlo pěkně zostra starým dobrým flákem s názvem "Zfetovanej", kterej se přehoupnul na starou dobrou "Lopatu" a tempo tak hned v úvodu bylo nastolený pěkně svižně. Pak už se střídali ty nejlepší pecky z dosavadní tvorby téhle kapely, ovšem nejvíc prostoru logicky dotávaly skladby z posledního studiového alba "University", které kapela letos vydala a jede k němu tohle celoroční tour. Nutno zmínit, že tahle deska se jim zase povedla a jakožto druhá se zpěvákem Tomem Hrbáčkem, stejně jako ta předešlá, opět nemá chybu. Kapela je prostě teď tak nějak v pohodě a je to na ní vidět nejen na těch koncertech, ale hodně je to cítit z těch nových písniček. (I když oni se zdáli být vždycky v pohodě, ale některý písně z posledního alba s bývalým frontmanem mi přišli holt docela těžkopádný.) Nová sestava už se ustálila, hlavně lidi ,si myslím, na ni už celkem zvykli a tak si kapela asi nemá na co stěžovat. Vůbec z celýho toho vystoupení bylo docela cítit, že se Harlej tak nějak přeformovává do té novější podoby, když hráli většinu písní, které vznikly už pod nynější sestavou a ono je to celkem i logický. Samozřejmě nemohli vynechat starý dobrý pecky, který by jim lidi asi neodpustili jako jsou např. "Svařák", "Pověste ho vejš", "Jůlie" a další ovšem kostru vystoupení tvořili převážně písně z posledních tří alb. Harlej je ovšem známej tím, že nehraje jen klasických 90 min. jako většina kapel, ale naopak svá vystoupení s oblibou protahuje, takže písniček se do playlistu vejde skutečně dost a tudíž se zde opravdu našlo z každé desky aspoň něco. Prostě to bylo tradičně hodně dobrý vystoupení a mě na něm nic nechybělo.

Na tuhle kapelu skutečně rád chodím, protože to jsou takoví věční pohodáři a na tom podiu se fakt baví a není to žádná statická show, takže si na svý přijdou především diváci. Kluci to vždycky proloží nějakýma těma vtípkama ať už uprostřed hraní anebo o pauze a pokaždé je to opravdu zábavný, ať už to bylo s bývalým zrzavým frontmanem a nebo se současným pěvcem! Dělají holt dobrou muziku, je na ně fajn pohled na podiu, jdou do toho naplno a nikdy mě snad ještě nezklamali.
No a nezklamali ani tady v Troubkách a snad i ostatní návštěvníci byli spokojení. Kulturák byl zaplněnej celkem hodně a atmoška ke konci hezky gradovala, takže to nebylo vůbec špatný. Kapela se na konci ještě dvakrát vrátila na, po celej večer perfektně osvětlenou scénu, odehrála sérii přídavků a po dvou hodinách živýho hraní už měla docela zaslouženej nárok na odpočinek, stejně jako my, kteří jsme celou tu dobu pařili pod podiem.

Nakonec jsem teda rád že jsme vyrazili za muzikou do těchhle neprobádaných končin a že jsem tu objevili skvělý místo, kde se určitě ještě někdy na pořádnej koncert znovu vypravíme. Harlejisti rozhodně taky nezklamali, odehráli super vystoupení a doufám, že je tady poblíž zase brzo někdo pozve, bo to je skoro sázka na jistotu.

Moje fotky z koncertu ke shlédnutí ZDE!!!