Doga - Karikatury

3. června 2009 v 14:02 | RUDA |  Jak to vidím já.
Neustále se po mě požaduje jakási "recenze" na nové album skupiny Doga - Karikatury, jako kdybych snad já byl nějakej odborník :) Ano, o tomhle skvělým novým albu se tu rád zmíním, ale hned na úvod bych rád upozornil, že se jedná čistě a jen o můj subjektivní názor, který tady nikomu nevnucuju a se kterým se mnou řada lidí může a taky nemusí souhlasit. Ostatně od toho tady máme možnost diskuse pod článkem ;)
Desku už mám docela řádně naposlouchanou. Od prvního poslechu až do dosavadní doby jsem na některý písničky docela změnil názor a hned ze startu říkám, že je v globále hodně povedená. Hlavně tedy hudebně! Chlapci ve většině písniček výrazně přitvrdili, což jistě řada skalních fanoušků náležitě ocení. Zvuk už není tak uhlazenej jako např. na předchozím albu, naopak se kapela vrátila ke starým dobrým syrovým kytarám a taky Pepsiho basa se mi na poslech zdá trochu ostřejší. Většina pecek je svižná se zpěvným refrénem, na který se dá na koncertě dobře zaskákat. Slabých kusů je tady tentokrát skutečně málo.
Začněme zkraje :) Hned první věc je podle mého názoru uplně nejlepší z celého alba. Mám ji nejradši a dokáže mě svou atmosférou docela dobře vyhecovat. Text pojednávající o thaiském boxu, ve kterém Izzi našel zálibu, se mu opravdu povedl a dle tohoto tématu píseň také nese název "Muay-Thai". Úderná, tvrdá, skvělý kytary...prostě tahle se hodně povedla. V této tvrdší poloze to Doze hodně sluší. Už když se na "bestoffce" objevil "Cannibal", říkal jsem si, že v tomhle stylu by mohli pokračovat i na řadovce no a touhle úvodní peckou na Karikaturách mě teď opravdu hodně překvapili. Není to žádná tradiční halekačka a zní to už opravdu moderně. Doufám, že ji brzy začne Doga prezentovat i na koncertech.
Druhou písní s názvem "Baron Prášil" už se to ale zase vrací do starých kolejí. Svižná,veselá písnička se zpěvým melodickým refrénem, dobrá pro každou náladu. Nemohu si to odpustit, ale textově jako by byla šitá na míru jednomu našemu kamarádovi ;o))
S následující písní "Popojedem" jsem měl zezačátku trochu problém. Měl jsem ji prostě jako za jednu z nejslabších věcí na albu. Něco mi v ní prostě chybělo nebo nesedělo. Za prvé už ten popěvek v refrénu mi připadal jako z repertoáru nějaké zábavové kapely, za druhé se mi zdálo, že to tam Roman ve výškách točí už trošku přes závit.... pak teda jsem si říkal, že kdyby to bylo možná v rychlejším tempu anebo sborově nazpívaný, vyznělo by to určitě líp, ALE...! Po častějším poslechu si říkám, že to není zas tak špatný a je to píseň dělaná hlavně na koncerty, kde ji budou sborově zpívat davy. Ten refrén je fakt vtíravej a nepochybuju o tom, že to na široké masy bude zabírat a stane se z toho letní festivalový hit. No a poté, co nám ji kluci předvedli naživo ve Zlíně se mi to jenom potvrdilo. Skákali jsme na to a hulákali jak blázni.. takže já vlastně proti této písni nemůžu říct křivého slova! :o)
"Jack Bond" je asi jediná taková pomalejší šlapačka na uklidnění, řekněme takový klid před bouří:) Musím se přiznat, že dodneška mi trošku uniká smysl textu v refrénu, ale písnička to jinak neni vůbec špatná. Nevím ovšem, zda nějak extra zabere u lidí. Jako jedna z těch klidnějších by se hodila spíš pro radia. Mě se ale začíná líbit čím dál víc a třeba včera jsem si ji nevědomky pobrukoval při nákupu v hypermarketu :)
S pátou peckou s názevm "Máme to stejný" se album znovu rozjíždí a od této chvíle už se poslouchá jedna radost. K téhle písni jako jediné napsal text Petr Šiška. Od něj jsme sice zvyklí na trošku jinačí témata, ale zase trochu změna. U Dogy ovšem změna žádná. Ta o záležitostech s ženskýma prostě bude zpívat furt ;) "Máme to stejný" je prostě taková veselá kytarovka, která navodí dobrou náladu už od začátku a určitě nikoho neurazí. U mě osobně to navozuje takovou "letní" náladu...prostě uplně vidím jak na to paříme někde venku na festiválku :)
A přichází "16 válců", rozhodně nejrychlejší pecka na desce. Otextovaná Alešem Brichtou, podobné téma jako u písně předchozí, nářez jako prase :) Nemá to chybu, podobná vypalovačka jako např. "Holka samosexuál" z tvorby dřívější. Tentokrát ovšem ještě tvrdší. Co víc k tomu napsat? Prostě dobrý!
"Holky v rozkvětu" se mi líbily hned na první poslech už když to kapela vyvěsila jako ukázku na web. Tahle písnička má prostě spád, je chytlavá, jednoznačná hitovka! Následující "Phoenix" je další z těch tvrdých a je asi zároveň nejtemnější věcí na albu. Skoro jako z období alba "No a co!", kdy Izzi s Mrňusem působili v Törru. Tady se text Romanovi opravdu hodně povedl. Není to žádná z jeho obvyklých rýmovaček, ale opravdu text o něčem pojednávající a tak trochu se skrytým tématem. Ve zpěvným refrénu už ale myslím každej odhalí o co tam jde. Povedená věc! A to sólíčko v závěru je ještě povedenější :)
"Poslouchejte zpěvy jo?!" - touhle větou začíná další písnička nazvaná "Karlík". Je nutné ty zpěvy opravdu dobře poslouchat, protože pak si povšimnete (myslím, že i bez toho, aniž by vás na to někdo upozornil), že zde nezpívá samotný mistr Izaiáš, ale že si tady střihnul duet s dalším skvělým rockovým pěvcem Alešem Brichtou. A není to žádná metalová vypalovačka, nýbrž takový "srandasong" nahraný na akustické kytary, se kterými to Doga, jak je známo, taky velice dobře umí. A je to fakt dost dobrý. Veselej text tak trochu parodující Kabátí diskohit "Láďa", bez újmy zde nezůstane ani jejich frontman Pepa Vojtek... no prostě prdel :) Doufám, že tohle budou kluci prezentovat alespoň na svých unplugged koncertech, třebaže i bez Brichty, ale tahle písnička má fakt sílu a nikoho určitě nenechá jen tak v klidu. Rozhodně se dá zařadit k jedněm z vrcholů alba, i když je stylově uplně někde jinde.
K těm bych zařadil asi i následujícího "Kacíře". Izzošovo "héééééééj" je tady prostě perfektní :-D I další Brichtův text, kterým obohatil tuhle píseň, nemá chybu. Dalo by se to nazvat jako taková "modlitba pro rockery" :) Taky ji rád poslouchám a je to opět ta z těch tvrdších a údernějších.
S písní "Hey poslouchej" jsme měli s kamarádama taky zezačátku trochu problém. Ono je to sice asi taky braný jako prdel, ale dávat do textů jména svých sponzorů už nám přišlo trochu ujetý. Ale budiž, to zas není žádnej problém, když se nad tím člověk trochu povznese :) Tahle písnička by se ovšem v klidu dala nazvat "Nejsem rozumnej 2" :) Nevím, zda to byl úmysl či nešťastná náhoda, ale je prostě stvořená podle stejnýho vzorce. Kdyby si člověk jen přehodil texty mezi písničkama "Hey poslouchej" a "Nejsem rozumnej" z předchozího alba, velký rozdíl by asi nespatřil. V obou případech je to taková Izziho "zpověď" se stejnou frekvencí slov a halekavým melodickým refrénem. Tím nechci říct, že to je píseň špatná, ovšem trošku to smrdí vykrádáním sebe samotných. Na pařbu dobrý ;)
To už se album pomalu chýlí ke konci a přichází tradiční ploužák od Dogy s názvem "Tak proč se to ztrácí". Tyhle pomalý věci Roman skládat prostě umí a klobouk dolů před touhle písní. Je rovněž nahraná na akustické kytary a je to rovněž duet, tentokrát však s Petrem Jandou z Olympicu, v jehož studiu se Karikatury nahrávaly. Řekl bych, že s každým albem kvalita těchle pomalých pecek u Dogy roste. Naposled to byly vynikající "Hvězdy zhasnou", tentokrát je to ještě o krapet lepší, řekl bych. Zatím asi nejcitlivější ploužák od Dogy, perfektní Izziho vokály v závěru - dobré jak cyp. Šla mi z toho husina :)
Poslední (nebo asi předposlední) věcí na albu je "Producent". Podle mě už vcelku zbytečná píseň. Hudební základ perfektní, ale slušelo by mu určitě lepší otextování. Tohle je evidentně ušitý na poslední chvíli ve studiu, kdy už došly nápady, tak se napsal text na producenta George Eriče. No... berme to spíš jako legraci :)
Jako bonus, a tedy čtrnáctý track je zde zařazena píseň "Geny", která už se sice objevila na výběrovce, ovšem má potenciál velkýho hitu a kapela nechtěla, aby se na ni zapomělo, neboť ne všichni poslucači si "best off" koupili, takže tady se "Geny" připomínají ještě jednou. Zároveň asi stále budou sloužit jako pilotní singl k celýmu albu, neboť klip, kterej jsme k němu loni natáčeli zůstal jaksi málo využit a bylo by asi škoda ho víc neodprezentovat, takže se o to pokusí ještě jednou.
Závěrem: Karikatury se Doze velice povedly. Je to zase jakýsi návrat k tvrdším kořenům, ovšem tentokrát zase s modernějším zvukem a zní to prostě ještě líp. Osobně oceňuji tvrdší pecky jako např. dřívější "Cannibal" a nebo nynější "Muay-Thai", "Kacíř" či "Phoenix". Takhle jsme Dogu dřív moc neznali a podle mě by se tímhle směrem mohla dál ubírat. Samozřejmě, že většina fanoušků je zvyklá spíše na ty popěvkový věci, který tady taky nechybí, ale je fajn,že je ta deska zase trochu růozmanitější. Možná jen témata textů by se dali občas obměnit. Objevují se v nich totiž neustále většinou ženský a kalení. Je jasný, že je to Izziho život a vlastně život všech rockerů, ale když se přeci jen objeví text na nějaké jiné téma jako např. u výše zmiňovaných pecek,tak to jejich muziku mnohem více obohatí.
Doga se tedy rozhodně nemá za co stydět a myslím, že tohle album by ji mohlo pošoupnout zase někam výš. Uvidíme. Do českých rádií to určitě nebude, ale rockový fanda to jistě náležitě ocení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud jste již slyšeli album "Karikatury", jak se vám líbí??? (hodnoť jako ve škole!)

1 72.7% (16)
2 13.6% (3)
3 4.5% (1)
4 4.5% (1)
5 4.5% (1)

Komentáře

1 Henry Henry | E-mail | 4. června 2009 v 6:58 | Reagovat

Zduř!Vcelku s Tebou souhlasím až na to ,že tadle deska určitě do rádia patří(přinejmenším Hey by ji mělo pouštět)

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 4. června 2009 v 12:26 | Reagovat

Čau Henry. Do rádií, který se zaměřují na rockový žánr (jako je Hey, Rockmax apod.) se to určitě dostane, ale pochybuju, že na takových stanicích, který ovlivňují široké masy v ČR Dogu někdy uslyšíme. Tam už je to bohužel o něčem jiným :(

3 sabča sabča | Web | 6. června 2009 v 21:59 | Reagovat

Ahoj Kubo!!Jak se máš?

Eště jednou dík za všechny tvoje rady který jsi mi  dával ohledně blogu!!!!!!Je to do tebe pěkný protože každé třetí člověk by se na mě vysral!Díky moc,budu psát-zétra!Dám tam článek o filmu pidihajzlík!Znáš?
:-)/♥/-Díky moc!

4 sabča sabča | Web | 23. června 2009 v 8:52 | Reagovat

Co je? Tys  pozastavils??

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama