Daniel Landa - Nigredo

21. července 2009 v 17:00 | RUDA |  Jak to vidím já.
Na novou desku Dana Landy se čekalo hodně dlouho. Měla být venku už někdy na rozhraní března a dubna 2008, ještě před jeho velkolepým turné Československo, ovšem dočkali jsme se jí až začátkem června roku 2009. Bylo vidět, že Dan na ni hodně zapracoval a určitě nechtěl vypustit ven hned tak něco, s čím by později nebyl spokojenej. Na "československém" tour loni už přeci jen nové písně zahrál, ovšem většina z nich za ten rok prošla určitými změnami a skoro žádná nezní na desce tak, jak jsme ji měli možnost slyšet na koncertech.
Některé z nich hodně poteměly, některé přitvrdily, některé dostaly uplně nový nádech i s textovými změnami a celé to zní prostě naprosto jinak. Na většinu těch změn jsem při prvním poslechu, přiznám se, nereagoval moc radostně, protože člověk už přece jen měl trochu naposlouchaný ty koncertní verze a to srovnání se prostě pořád bude nabízet i v tomhle mým zhodnocení. Když se od toho ovšem člověk oprostí, tak v globále je ta deska hodně povedená. Není to ovšem určený pro poslech někde u piva nebo na pařby, ale je to už spíš taková ta deska pro náročnějšího posluchača :) Člověk tady musí hodně vnímat texty, bo především v nich je Landova síla a pomocí nich se snaží lidem něco sdělit. Není to prostě nic ve stylu "včera jsem se vožral jako starý prase..." a "johoho budem kalit do rána" :) Tahle deska je hodně temná a je vidět, že to je úmysl. Předchozí verze písniček totiž vyznívaly trošku víc optimisticky, byly tam veselejší rytmy, znělo to tak jaksi víc písničkářsky, kdežto teď je to opravdu jedno velké "Nigredo"! Kdo trochu víc Landu sleduje, tak ví, co za poslední rok od výše zmiňovaného turné asi prožíval a na těch písničkách je to fakt znát. Je to hodně osobní deska, asi nejosobnější, jakou kdy vydal...zároveň taky asi nejtvrdší a nejtemnější. To o něčem svědčí.
Vše nakonec uvádí na pravou míru sám Landa už v úvodním, tak trochu netradičním písničkářském "Prologu". Tady vysvětluje trochu s humorem sebevlastním a lehkou dávkou ironie události za poslední rok v jeho životě, zároveň už na začátku desky radši uvádí na pravou míru některé pojmy, za které by mohl být opět těžce zkritizován svými odpůrci a je z toho tak trochu cítit opět lehká provokace. A to se mi líbí. Prostě si jde dál svou cestou, ví že má hodně příznivců a nějakých pár pisálků, kteří budou nadále hledat špínu na každým jeho počinu mu v tom stejně nezabrání. Prolog myslím hodně výstižný a podařený.
Druhou...nebo spíše první "plnohodnotnou" písní na albu je ta s názvem "Waltr, Tommy, Ute & Marry". Mám dojem, že tahle píseň je jediná, která neprošla žádnými většími změnami a dá se to vysvětlit snad i tím, že se tak osobně přímo Landy až tak netýká. Příběh o dvou letcích za druhé světové války a o jejich holkách, který tam na ně dole někde čekají, ovšem do hry ještě vstupuje zubatá, která už se v názvu písničky neobjevuje.... Tak trochu návrat do období alba "Pozdrav z fronty".
Když jsem slyšel v rádiu první avizovaný singl z Nigreda "Nad Afghánistánem", znělo mi to dost divně a říkal jsem si, že na té desce určitě budou lepší songy pro rádia než tenhle. Písnička ovšem taky prošla aranžerskými úpravami a na desce zní zase o malinko jinak než v původní verzi. A tohle byla asi první změna, kterou jsem přijal fakt pozitivně. Dan ji hodil do trošku více veselejších a tanečních rytmů a hned to zní líp. I když to nemá být asi uplně veselá píseň, tak na mě tak prostě alespoň hudebně působí a vždycky, když si ji pustím (a pouštím si ji rád a často) tak mě to hodí do takové správné nálady. Trošku experiment v jeho tvorbě, ovšem povedený.
Následuje "Veselá písnička", ovšem ten název je jedna velká ironie, protože není veselá ani trochu :) Asi nejtemnější věc na desce a řekl bych že i nejzdařilejší. Landa se tu projevil opravdu jako dokonalej básník a témata jako strach, pýcha nebo závist sem zaobalil do opravdu perfektní formy. Některým profi-hudebním kritikům se to možná zdá kýčovitý, mě to ovšem příjde dokonalý a řekl bych, že málokterej textař by tohle dokázal složit tak dobře a zároveň, aby to posluchači i něco dalo. Mě při poslechu téhle písničky běhá často mráz po zádech....nevim, jestli su divnej nebo jestli tu muziku nějak moc prožívám, každopádně to na mě tak působí a troufám si říct, že je to zatím asi nejzdařilejší Landovo umělecký dílo!
"1968" - na koncertech velice silná píseň, která spoustu lidí dojímala, na desce opět trošku pozměněná, když kromě intimně znějící akustické kytary přibývají v závěru další hudební nástroje. Na turné, spolu s ostatními novými písničkami, zněla skvěle. Kdyby byly zachovány původní "neofolkové" verze ostatních písniček i na desce, zapadala by sem "1968" skvěle. Teď mi sem prostě nezapadá ani trochu, protože kromě úvodního akustického "Prologu" nemá s tvorbou na Nigredu nic společného. Nehodí se mi prostě celkově do té atmosféry té desky a je to škoda, protože je to písnička jinak moc pěkná. Na nově znějícím Nigredu ale asi být zařazená neměla a zasložila si být na nějakém jiném počinu, kde by určitě vynikla.
Nejsvižnější peckou na albu je jednoznačně píseň "Jen ať to sype!", která pojednává o Landově druhé lásce a to jsou závody rally. No a mě, jakožto velkého příznivce rally samozřejmě těší, že Dan na tohle téma písničku složil a tak trochu tenhle krásnej sport zároveň i propaguje nějak jinak, než reportéři našich komerčních televizí, kteří dojedou na rally jen v případě, když se tam stane nějaká tragedie. Pravda - Landova poslední propagace rally taky nedopadla nijak slavně, když roztřískal loni auto na Šumavě, což se taky objevuje na obalu téhle desky, ale přežil, jezdí dál, složí si o tom písničku a dokazuje, že není žádnej sráč. No a písnička se mu myslím docela povedla. Jednoduchá, žádný sraní, chytlavej refrén, kterej jsem dlouho dostával z hlavy a rytmus ve stylu staré dobré "Dvěstě v městě..." , prostě dobrý.
"Malá díra v hlavě" je taky docela silná písnička. Taktéž prošla velkýma změnama, zpomalila, přitvrdila, ale celkové atmosféře písničky to možná i prospělo. Téma u Landy opět tak trochu podobné - totiž o odhodlání a touze, o tom, že se člověk nemá vzdát, i když už se zdá být všechno ztracený. A zároveň taky o lásce. I když hlavní hrdina písně prostě někde v lese chcípá, je pevně odhodlanej ještě doplazit se za svou milou a přežít. A Landa ví o čem píše a proč tyhle texty píše! I když podobná témata v několika jeho písních zazněla, má si z nich člověk stále co vzít.
Další z chytlavých pecek je "Eurosong". Ten mě chytl už na koncertě a i když ho Dan taktéž překopal, baví mě stále. V původní verzi ta pecka zněla víc punkově, syrověji a byla prostě super v tom, jak byla krásně jednoduchá. Na desce opět přibyly aranže, dostalo se na banjo a trubku, což tu písničku trošku zesměšňuje, ale to byl asi záměr, bo celá ta písnička má být jedno takové velké zesměšnění a to konkrétně Evropské unie a takové té komerční globalizace. Je to zároveň první píseň, kterou tento zpěvák zpívá v angličtině...nebo spíš v "čechoangličtině", což je samozřejmě taky úmyslem a jelikož se o Danovi ví, jak velkým je vlastencem, je jasný, na co chce v téhle písni poukázat. A člověk nemusí být zrovna žádný zdatný jazykář, aby těm slovům neporozuměl ;) Jo, "Eurosong" patří mezi mé nejoblíbenější na téhle desce.
Nejvíc na pochybách jsem byl u písničky "Odplivnutí". Název výstižný, ale mám pocit, že to, s jakou lehkostí využil úvodního "Prologu", tady touto písní lehce degraduje. V téhle písni totiž vrací úder všem těm novinářům a kritikům, kteří na něj hážou špínu a fakt se s tím moc nepáře. Je jasný, že ten tlak na něj musí být neúnosnej a potřebuje to ze sebe nějakým způsobem i ventilovat. Je to hudebník, takže proč né pomocí písně?! Na to má svatý právo a tohle odplivnutí si klidně může dovolit. Obávám se ale, že to bude jen další voda na mlýn těchle kritiků a zase se budeme dočítat, jak "Landa brečí ve svých písních..." apod. Hudebně mi hodně připomíná písničku "Smrtihlav" a ono to má vlastně společnýho i víc věcí. Poslechově mě ale, přiznám se, zas tak moc nebaví. Tohle je prostě jen čistě Landova písnička! Chápete jak to myslím?! ;)
No a finální a zároveň titulní píseň "Nigredo"??? Opět musím srovnávat s tím koncertem a tahle nová verze písničky mě prostě zklamala nejvíc. Tam to pro mě byl tenkrát hit na první poslech se silným refrénem a prostě jsem si říkal, že to je pecka jak blázen...a vono néé. Na desce opět hozený do černé temnoty a myslím, že tuhle Dan předělal nejvíc ze všech. Dokonce v refrénu použil hudební podklad z písně "Dámě mého srdce", která taky na Československu zazněla, ale na desku už se, snad i díky téhle překopávce nedostala. Přijde mi to jako velká škoda, protože jsem se na tu písničku ve studiové verzi fakt těšil a ono přišlo něco uplně jinýho. No nevadí. Každopádně když se od toho srovnání odpoutám, tak je ta písnička jako fakt taky hodně dobrá a moc pěkná, když ji teď tak poslouchám. Má něco do sebe a zároveň dobrou atmosféru, obzvlášť ve slokách...akorát ten refrén mi tam prostě nějak neštymuje no :o)
Celkově se myslím Landovi deska povedla. Je vidět, že na ní hodně zamakal a záleželo mu, jak to ve finále nakonec bude znít. Na téhle desce nejsou vyloženě hity, který by asi hrály rádia a jiná media, zároveň to asi taky nebude deska, která se bude přehrávat někde na společenských akcích z repráků. Dan do ní vložil opravdu kus svojí osobnosti, ještě více než na deskách předchozích, a kdo se o něj zajímá jako o člověka, o jeho činnosti a něco si z jeho tvorby snaží vzít, ten bude jistě spokojen. Ti kdož čekali nářezovky ve stylu "Jó ulice" budou asi stoprocentně zklamáni. Já se zařazuju k těm spokojeným, i když jsem od té desky po shlédnutí posledního turné původně taky čekal něco jiného :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Pokud jste již slyšeli album "Nigredo", jak se vám líbí? (hodnoť jako ve škole!)

1 83.7% (41)
2 6.1% (3)
3 2% (1)
4 0% (0)
5 8.2% (4)

Komentáře

1 Jakub Moták Jakub Moták | E-mail | Web | 25. října 2009 v 17:32 | Reagovat

Pěkne jsi to napsal jestli chceš jukni se na mou recenzi nigreda http://jakubmotak.blog.cz/0906/daniel-landa-nigredo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama