Rozhovor s Izzim (Kamínka 2009)

17. srpna 2009 v 18:23 | RUDA |  Rozhovory
Pro ty z vás, kteří nemají přístup k našim regionálním novinám Týdeníku Kroměřížska, přináším rozhovor s frontmanem kapely Doga Izzim, kterej jsme spolu pořizovali před pivníma slavnostma na Kamínce, jako takovou pozvánku na tuhle oblíbenou akci.

Rocker Izzi zve na Kamínku

Izzik
Kapela Doga a Pivní slavnosti na Kamínce - toto spojení už je několik let tradicí a řada návštěvníků si bez této samozřejmosti nedokáže tuto oblíbenou letní akci možná už ani představit. Doga je totiž jedinou kapelou, která na Kamínce vystupovala pravidelně již pět let po sobě a nyní se sem po loňské jednoroční absenci vrací zahrát již pošesté. Tentokrát přijíždí i se zbrusu novým albem, které bude chtít svým věrným fanouškům náležitě předvést. Co všechno můžeme od Dogy na Pivních slavnostech očekávat, prozradil v následujícím rozhovoru frontman kapely Roman "Izzi" Izaiáš.

Kapela Doga už vystupuje na Kamínce pravidelně od roku 2003, vynechala pouze loňský ročník. Je už známo, že zdejší Pivní slavnosti patří mezi vaše oblíbené letní akce, proto se asi nemá cenu ptát, jak moc se vám tu líbí, ale spíše, s trochou nadsázky, jestli zde kapele loňské vystupování tak trochu nechybělo?
My se na Kamínku opravdu těšíme každý rok a velice nás mrzelo, že jsme tam loni nebyli, ale doufám, že si to letos pořádně vynahradíme. Tam je atmosféra skvělá, příjemné prostředí, jsou tam skvělý kapely, takže my to tam máme hrozně rádi.

Tebe osobně však měli možnost fanoušci spatřit i na loňském ročníku, ovšem tentokrát v trochu jiné pozici s tvojí druhou kapelou Legendy se vrací po boku Petra Šišky a dalších kvalitních hudebníků. Když se člověk podívá na webové stránky obou kapel, plánovanými koncerty se to zde jenom hemží. Je možné to vůbec všechno stíhat? Jak tento koncertní zápřah po celý rok zvládáš?

No z toho vlastně vyplývá, že jsem profesionál, že se živým muzikou:-) Ale je to o tom, že naštěstí, když hrajeme s Dogou, tak kluci v Legendách jsou schopní odehrát ve třech beze mě, takže spoustu těch koncertů já třeba nedělám. Kolikrát se stává, že přejíždím z koncertu na koncert, někde hraju s Legendama, pak jedu ještě za Dogou nebo naopak, takže to co jde stíhám a hraju, jinak Doga je prioritní a kluci v Legendách to odehrajou v pohodě i beze mě.
Na Kamínce jsi tedy již několik let pravidelným hudebním hostem. Jako jeden z mála muzikantů by jsi proto mohl za ta léta zdejší festival nějak ohodnotit?
Ten festival má vlastně díky pořadatelům takovou skvělou rodinnou atmosféru a my tam strašně rádi jezdíme, jak už jsem říkal. No a je to i tím, že to tam není zas tak obrovský jako na jiných festivalech, ale přitom lidí tam chodí celkem dost a ten areál je naprosto úžasná záležitost. My tam vždycky spíme v těch chatách, máme ubytování přímo v areálu, což je fakt skvělý no a my tam teda stejně spíš většinou paříme do rána :) A já už se na to fakt těším. Těším se na Lumíra Zakravače a spol., na kluky co to pořádají, takže doufám, že tam dojedu nějak co nejdřív a odjedu co nejpozději.

Jeden rok jsi tady dokonce vystupoval i se zlomenou rukou, když za tebe zaskakoval hostující kytarista. Dost lidí na to pamatuje právě jako na jedno z nejlepších vašich vystoupení tady. Jak ty na to vzpomínáš?
To období se zlomenou rukou bylo dlouhý a naštěstí už to pominulo. Samozřejmě ty vystoupení byly jiný, protože jsem jenom zpíval a mohl jsem se věnovat jenom tomu zpěvu. Je to jiný, když zpěvák nemá kytaru v ruce a má možnost s těma lidma víc komunikovat a víc si užívat a kontrolovat ten zpěv, protože přece jenom zvládat dva "nástroje" - zpěv a kytaru, je v podstatě náročnější. Ale já musím říct že jsem si to období, kdy jsem nemohl hrát na kytaru celkem užíval.
Doga loni oslavila 20 let existence, letos na jaře vydala nové, již sedmé CD s názvem Karikatury. Prozraď o něm něco.
Je na něm 12 nových pecek plus bonus písnička Geny, jsou na něm i dva duety - jeden je s Petrem Jandou na pomalou věc s názvem Tak proč se to ztrácí a druhý je s Alešem Brichtou na písničku Karlík. Ta deska je každopádně trošku návratem k našim kořenům, je malinko tvrdší, ale pořád jsou to písničky! Zatím je venku zhruba tři měsíce a musím říct, že spousta těch
nákladů už je skoro vyprodaných takže se bude dělat ještě reedice.
Na kolik novinek se fanoušci mohou při koncertě těšit?
Určitě minimálně na tři. Koncerty začínáme peckou 16 válců, pak hrajeme pecku s názvem Popojedem a ještě Holky v rozkvětu. Tyhle zazní určitě a možná ještě něco přidáme. Uvidíme.
Póza pro noviny :)
Nyní si tedy určitě naplno užíváte letního hraní a prezentací nových písniček, ovšem ne vždy přicházejí chvilky veselé. Před pár týdny náhle zemřel váš bývalý dlouholetý baskytarista Pepa Šiko. Jak moc tahle smutná událost zasáhla do chodu kapely?
Tak Pepa už s náma nehrál zhruba pět let a musím říct, že to byla pro nás fakt celkem rána, i když jsme věděli, jaký život žije a jak to asi může dopadnout. Ale nikdo rozhodně nečekal, že to příjde tak rychle. Pepa odešel ve 41 letech a my jsme spolu hráli patnáct let a musím říct, že to bylo období, kdy jsme spolu zažili úžasné chvíle, absurdní chvíle a samozřejmě někdy i špatné chvíle, ale nikdy na toho člověka nezapomenu a jsem rád, že jsem s ním tak dlouho hrál. Bohužel už to potom dál nešlo, protože začal mít problémy s alkoholem, což je koneckonců popsáno detailně všechno v naší knížce, která o nás loni vyšla, takže koho to zajímá dopodrobna, může si to tam všechno přečíst.
Pojďme ale raději k veselejším věcem. Na letošních Pivních slavnostech bude velkým lákadlem, mimo rockových kapel, i vystoupení seriálové postavičky Ozzáka. Jak ty osobně, jako rocker, tento idol mnoha mladých lidí vnímáš?

Já si myslím, že je to naprosto skvělá záležitost. Martin Dejdar ho hraje naprosto skvěle, je to v pohodě a mě to baví, i když se přiznám, že zase tak často na Comeback v televizi nekoukám. Když jsem ale měl možnost vidět pár dílů v televizi, tak mě to fakt celkem bavilo.
Několik kapel už si Ozzáka pozvalo přímo na koncerty jako součást jejich show. Arakainu nedávno dokonce křtil CD. Neuvažovali jste tedy, že byste využili jeho přítomnosti na Kamínce i vy k symbolickému pokřtění Karikatur?

No nevím jaký bude počasí, ale já tam možná shodou okolností přivezu Ozzáka na Harleyi, takže nějakou tu společnou produkci bysme měli mít v plánu. K tomu křtění cédéčka - já nevím jestli už to není trošku otřepaný. Samozřejmě, kdyby tam v době našeho koncertu ještě byl, tak by to mělo určitě smysl a asi bysme ho poprosili, ale já mám pocit, že v těch večerních hodinách tam už asi nebude. Zatím teda připadá v úvahu jenom to spojení se mnou a tou mojí motorkou.
Tak to je určitě další lákadlo, kvůli kterému stojí za to na Kamínku přijít. Většina vašich fanoušků už se ale jistě nemůže dočkat vašeho samotného večerního koncertu. Nyní máš tedy možnost všechny nějakým způsobem nalákat a prozradit, na co nového se od Dogy tentokrát mohou těšit?

My máme v podstatě ke každé desce specifický show, tzn. že teď k nové desce bude zase něco jinýho. Já osobně můžu třeba přislíbit vystoupení v nové sukni, kterou svým způsobem taky měním s každou novou deskou a já si myslím, že lidi se budou určitě bavit. Rozhodně je všechny zvu, ať se příjdou podívat a zazpívat si s náma! Kapela je teď naprosto našlapaná, máme teď za sebou velký festivaly jako např. Noc plnou hvězd, Benátskou noc atd., takže my jsme plní energie a těšíme se, že to tam u vás rozpálíme na maximum.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lm. lm. | 20. srpna 2009 v 12:00 | Reagovat

Kdy už konečně začneš študovat tu novinařinu??????

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 22. srpna 2009 v 17:29 | Reagovat

lm.: Je to v plánu ;o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama