Kabát - Po čertech velkej koncert - Praha - Vypich (12.9.2009)

15. září 2009 v 19:10 | RUDA |  Akcičky
"Máááš to už za sebou - ou - máááš to už za sebou" - tak tento refrén téhle dnes už prastaré pecky si teď s radostí může zpívat kolem 65-ti tisíc lidí, kteří v sobotu 12. září navštívili megakoncert kapely, která ji má na svědomí a není to nikdo jiný, než naše asi nejúspěšnější kapela Kabát. A stejně tak radostně si ji může nadále prozpěvovat i kapela samotná, protože má úspěšně za sebou tenhle "Po čertech velkej koncert" a především po čertech DOBREJ koncert! Všichni se na to určitě hodně dopředu těšili, všichni už to máme za sebou a určitě na to budemem všichni ještě dlouho vzpomínat!
Kabát letos slaví 20 let ve stejné sestavě a jelikož už za ty roky dorostl do formátu, kdy se na jejich koncerty vyprodávají fotbalové stadiony, chtělo to oslavu opravdu mimořádnou. Kapela se rozhodla uspořádat jeden obrovský megakoncert, na který by nalákala všechny fanoušky z celé České republiky i Slovenska a předvést jim na jednom místě opravdu to nejlepší, co dokážou. Byl to určitě risk, protože celou dobu Kabát jezdil na turné za fanoušky a tentokát jim vzkázal:"Přijeďte vy za námi". Je vidět, že oddaných fandů má tahle kapela opravdu hodně, bo to co se v Praze na Vypichu v sobotu sešlo, byl fakt mazec a tenhle risk opravdu vyšel. Tolik lidí na jednom koncertě, na jedné louce, je fakt u nás hodně neobvyklý. Nedokázala to letos ani Madonna ani jiné zahraniční hvězdy a podařilo se to zrovna Kabátům. Je vidět, že to je prostě národní kapela a lidem v naší zemi jsou jejich písničky prostě hodně blízký. Není to nic složitýho, člověk u té hudby nemusí nijak extra přemýšlet nad významem textů a melodický refrény si můžou zazpívat uplně všichni kdekoliv v hospodě nebo u táboráku. Jejich hity hraje kdejaká zábavová kapela a dokonce i rádia už je začala hrát, i když to byl v letech minulých opravdu problém. Úspěšnost Kabátů je určitě nemalou zásluhou i schopných manažerů, kteří tuhle bandu bezesporu dokázali vytáhnout tam, kde se dnes nacházejí. Nedokázali by to ovšem bez fanoušků a těch mají sakramentsky hodně, což návštěva sobotního koncertu jen a jen potvrdila.
Ano, mezi ty věrné se řadím i já. Na téhle kapele jsem prostě vyrostl. Jakmile jsem v předškolním věku spatřil v tehdejší televizní Hitparádě klip k písničce "Skrblík" a později k již zmiňované pecce "Máš to už za sebou", bylo to jasný, kdo bude můj hudební favorit :) Deska "Děvky ty to znaj" byla rovněž první, kterou jsem si sám koupil za vlastní peníze těžce vydělaný od babiček, tenkrát to bylo ještě na kazetě :) Ve svých dětských letech jsem byl i součástí tehdejšího fanklubu, či co to bylo...chodili mi domů různý fanziny a různý blbosti, prostě jsem to žral :) No a s kapelou jsem samozřejmě vyrůstal po celou dobu, sledoval jejich tvorbu a sleduju do dneška a i když už to není úplně to, na čem jsem začínal a na čem začínali oni, prostě jsem je nezavrhl a žiju s nima dál. A přestože už je asi neposlouchám tak často jako dřív, Kabáti jsou prostě taková moje srdcovka. No a právě proto jsem nemohl na tomhle oslavným koncertě chybět ani já, protože to je prostě další významnej milník v historii téhle grupy a mě by asi pekelně sralo, kdybych to nezažil s nima :)
Nuž tedy vydal jsem se do Prahy. A byl to takovej veselej hudební víkend. Jako "předkapelu" jsem si dal v pátek Dogu, která hrála při cestě do hlavního města někde u Vyškova (konkrétně Křižanovice u Bučovic). Tady se nedělo nic zvláštního a koncerty Dogy už by bylo zbytečný popisovat, takže pro zajímavost z téhle akce snad jen FOTKY! V Bučovicích se přespalo a na druhej den hurá do Práglu. Nutno poznamenat, že se mnou měla jet ještě kamarádka Deniska, která ovšem na poslední chvíli onemocněla, takže to byla docela prekérka. No a na poslední chvíli někoho sehnat na takovouhle akci už bylo taky obtížný, takže se holt Kubík vydal na dalekou cestu sám. A bylo mu fajn :) Čas ho netlačil, cestu si v klidu užíval, Favoritek šlapal jako švýcarský hodinky a všechno proběhlo uplně bez problémů. Na místě prodal lístek, kterej zbyl po Denisce, uprostřed davu stretol kamarátku zo Slovenska, takže to nakonec všechno dobře dopadlo a koncert si mohl naprosto v klidu užívat.
Na Vypich jsem se dostal okolo páté hodiny odpolední a tou dobou už tu bylo docela hafo lidí. pozdější čekání na koncert uběhlo díky česko-slovenské konverzaci nečekaně docela rychle a tak úderem osmé hodiny už jsme mohli vstřebávat úvodní intro a později, když se ze tmy zjevil Pepa Vojtek a všechny pobídl: "Tak jdem, proč ne, všechno to rozbijem!" , nastal mazec! Obrovskej dav se rozeskákal, vztyčil ruce nahoru a hrozil "jako jeden muž". Při druhé písničce "Piju já, piju rád" už Vojtek slezl z vyvýšené plošiny nad bicíma před diváky na podium a v jednu chvíli bylo vidět, jak si ohromně užívá pohled do dálky na to obrovský množství lidí, který na ně dorazilo. Musel to být setsakramentsky dobrej pocit a o tomhle musí snít snad každej muzikant. A po celou dobu bylo hlavně na něm vidět, jak si to celý užívá. Byl v evidentně dobré náladě, lidi několikrát pobavil vtipnýma prupovídkama a podal naprosto profesionální výkon i pěvecky, když zakolísal snad jen ve starší pecce "Óda na konopí", při které se trochu ztratil v textech. To ale určitě nikomu nevadilo, protože celej koncert šlapal jako hodinky a nenašlo se tu snad jediný slabší místo. Hned od první písničky mě překvapil naprosto čistej a srozumitelnej zvuk, kterej se linul z repráků, což nebývá vždycky zvykem. Vždycky to zvukaři prvích pár pecek trvá, než se zvuk uplně vyladí, ale tady to bylo i vepředu naprosto bezchybný. Kabáti hráli bez předkapely a měli spoustu času si před koncertem podium nazvučit, takže asi i díky tomu to bylo naprosto bez problémů. Co se týče efektů, rovněž nemám výhrady :) Ke každé písničce byla perfektně zpracovaná video-choreografie na velkoplošných obrazovkách v zádi podia za kapelou, která dotvářela ještě lepší atmosféru spolu s vynikajícím nasvětlením a různými pyroefekty. Snad jen některé projekce v podobě tančících animovaných zvířátek se k rockovýmu koncertu asi moc nehodily, ale jak už bylo psáno, Kabát je prostě už lidová zábava a tak v těchhle chvilkách si aspoň přišly na své holky a děti :) Mimochodem děcek tu bylo tentokrát jaksi míň než co jsem vídával na předešlých Kabátích tour...což bylo jedině dobře. V mém okolí jsem zahlídl snad jenom jedno a zbytek byl buď vzadu anebo většina rodičů dostala rozum a radši je na takovou megaakci nebrala. Vždyť taky půl hodiny před koncertem se z podia nesla první vyhláška - "Ztratilo se dítě, najdete ho u jeřábu". Za pět minut ta samá hláška, ovšem s tím, že se ztratilo dítě druhé. K nalezení tamtéž. To už jsme si začali dělat srandu, že ke konci koncertu už by si u jeřábu mohli zřídit děcák :) No ale docela nezodpovědnost tohleto....
Kromě velkoplošných projekcí za kapelou mohli lidi sledovat dění z blízka na podiu na velkých obrazovkách po stranách podia a vzadu ještě na několika věžích, takže každý musel vidět, ale hlavně slyšet dobře. I když přiznám se, že dozadu bych asi nelezl, bo bych z toho nic neměl. Dívat se na velkou světelnou kostku v dáli, v jejíž spodní části hopsají několikacentimetrové postavičky by asi nebylo ono. Já jsem měl naštěstí lístek před podium, takže jsem si dění na něm vychutnával asi z desetimetrové vzdálenosti, všechno šlo vidět a slyšet skvěle a nemělo to chybu.
Kabát pojal oslavný koncert jako cestování v čase a vždycky po několika písních otočil pomyslným ozubeným kolem času zpátky do historie, přičemž se zastavovali v každém roce, kdy vyšla nějaká jejich deska. Šlo se tedy od "Corridy" až po úplně první desku "Má jí motorovou", takže nikdo jim nemohl vyčítat, že vynechali pecku z nějakého určitého období. Mě udělali radost převážně starší písně z prvních dvou alb, když zazněly např. "Děvky ty to znaj", "Opilci v dějinách", "Óda na konopí", naživo jsem snad poprvé slyšel první jejich, již zmiňovanou hitovku "Máš to už za sebou" a s otevřenou hubou jsem málem zústal čučet, když spustili trash metalovou "Má jí motorovou". To mě fakt dostalo, protože to znělo úplně perfektně a i když jsem v koutku duše doufal, že by něco podobného mohli zahrát, tak mě to stejně překvapilo a nemělo to chybu. Kluci ji bohužel zahráli ale jen do půlky, protože podle vlastních slov už se tohle pekelný tempo nedá v jejich letech stíhat. No škoda. Kdyby tak hráli furt, tak na ně chodí úplně jiný publikum v otrhaných džískách a s černýma tričkama pod nimi :) Je rozhodně dobře, že tuhle éru připoměli a myslím, že třeba konkrétně pecka "Máš to už za sebou" by se mohla hrávat častěji, bo na lidi evidentně zabírala a všichni ji v refrénu sborově zpívali.
Sborový zpívání tohohle několikadesítektisícovýho davu bylo obzvlášť něco neuvěřitelnýho. Když tolik hrdel začalo společně bez kapely zpívat refrén "Pohody", tak to byla prostě paráda, která se rozléhala celou Prahou a musel to snad slyšet aji Vašek na Hradě. Fakt bomba! V průběhu více než dvouhodinovýho koncertu došlo snad na všechny jejich hity a atmosféra tady vládla opravdu perfektní. Já osobně jsem si to užíval velmi! :) Kabát si přizval na podium výjimečně i pár hostů, když při skladbě "Ďábel a syn" zpívané Milanem Špalkem dokreslovali hudební atmosféru i dvě violoncellistky (teď nevim, jestli to náhodou nebyl chlap a baba...ale oba měli dlouhý vlasy tak teď už si to nevybavím :o)) Dalšími takovými veselými hosty, byli Číňani, kteří přišli jakože přednést srandasong pojmenovaný po nich - tedy "Číňani". To bylo zhruba v půlce koncertu, aby si taky kapela mohla na chviličku oddechnout, poté nastoupili všichni přednést taktéž akustickou blbinku o krutém krtkovi jménem "Joy" a pak už se zase jelo na plný obrátky.
Celej koncert se opravdu hodně vydařil. Každej fanda si musel tentokrát přijít na své a co je hlavní, že vidět českou kapelu hrát za takovýchhle podmínek už se možná jen tak nepoštěstí. "Kdoví jestli" :) Bylo to fakt na světové úrovni, počasí vyšlo fantastický, i když po setmění bylo už trochu chladno a zpívat s kapelou celé dvě hoďky a dýchat při tom studenej vzduch, to nebylo pro hlasivky určitě nic příjemnýho. Možná, že i sám Pepa Vojtek měl po koncertě s hlasem problémy, bo utáhnout to v takovým tempu byl celkem mazec. Ale je to už cvičenej pěvec, po koncertě určitě proplách hrdlo kořalkou a určitě jí nebylo málo, protože přece se slavilo velký výročí. A rockeři neslaví se šampíčkem :) Kapela si tohle musela určitě hodně užít a kdekdo jim může tenhle úspěch závidět. Nebylo naprosto co vytknout, snad i organizace se obešla bez problémů..alespoň já jsem žádnej nezaznamenal a na to, že to byla takováhle megaakce, proběhlo to naprosto v klídku. Trpělivej člověk si na tramvaj v klidu počkal, ostatní šli pěšky a žádnej extrémní očekávanej chaos jsem ani nepostřehl. Samozřejmě lidí bylo obrovský množství, ale chovali se organizovaně, takže žádný stresy. Klobouk dolů před tímhle, kdo to uspořádal, smeknout lze i před Kabátem, že se z toho neposral a odehrál naprosto precizní dlouhej koncert, ze kterýho většině návštěvníků určitě dlouho zůstanou v hlavách nezapomenutelný zážitky.
Playlist:
Porcelánový prasata, Piju já,piju rád, V pekle sudy válej, Corrida, Bára, Frau Vogelrauch, Malá dáma, Dole v dole, Óda na konopí, Bruce Willis, Úsměv pana Lloyda, Go satane go, Stará Lou, Ďábel a syn, Šaman, Raci v práci s.r.o., Číňani, Joy, Všechno bude jako dřív, Kalamity Jane, Opilci v dějinách, Tak teda pojď, Kůže líná od Kolína, Colorado, Máš to už za sebou, Na sever, Děvky ty to znaj, Buldozerem, Starej bar, Má jí motorovou, Láďa, Kdoví jestli, Pohoda.
PŘÍDAVKY: Burlaci, Žízeň, Moderní děvče.

Fotky z uctivé vzdálenosti ZDE!!!


Na videu se špatným zvukem: Porcelánový prasata, Bára, Ďábel a syn, Číňani, Joy, Máš to už za sebou, Má jí motorovou, Láďa.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sabča sabča | Web | 15. září 2009 v 19:58 | Reagovat

Kámo,neber to ve zlým,ale toto Ti fakt závidím.Taky jsem tam chtěla jet (to už jsem ti říkala)Ukecávala jsem snad všechny z rodiny,ale bohužel to nezabralo:-(Můžu ti říct že jsem dost zklamaná že jsem na té akci nebyla protože Kabátům fandím od první třídy...jsou to moje nejlepší česká kapela a věř mi že jsem na ten koncert chtěla jít???(snad mi věříš)Sice jsem je už jednou viděla v Kopřivnici z první řady ale toto je mega-koncert a ještě oslava...Já nevim co k tomu mám říct:zkrátka a dobře je mi líto,že jsem tam nebyla ale doufám,že sis to užil i za mě:-)já jsem tam prostě CHTĚLA jenže to mám od Prahy moc daleko(jsem z Chropyně) a nikdo tam se mnou nechtěl jet
Jinak ti děkuju za fotky z této akce o který jsem tě už dávno prosila díky moc
Snad kabátky ještě uvidím

2 sabča sabča | Web | 15. září 2009 v 20:00 | Reagovat

Dík že sis na mě vzpoměl

3 Deniska Deniska | 15. září 2009 v 20:19 | Reagovat

Co dodat??:o( Snad jen...příště!!!

4 Veronika Veronika | 16. září 2009 v 14:37 | Reagovat

Kurňa,to mohlo být sakra dobré!Dík Kubo,za kvalitně zpracované a vyčerpávající informace z koncertu,aspoň víme o co jsme my nezůčastnění přišli..Hm,taky bych chtěla..

5 fanynka fanynka | 18. září 2009 v 12:18 | Reagovat

Díky za kvalitní popis koncertu-jako bych tam byla-a teď jen lituji,že jsem se tam nerozjela také....tak snad někdy příště....Jo,a Pepsi se ti na fotečkách tentokrát moooc povedl a tobě to tam též moc sluší:)

6 RUDA RUDA | E-mail | Web | 18. září 2009 v 18:09 | Reagovat

Děcka myslim že i tenhle popis je vám uplně k ničemu, protože pokud jste tam prostě nebyli a nezažili to, tak si to můžete jen představovat. A já fakt upřímně říkám, že za poslední dobu jsem si tak perfektně tak velkej koncert opravdu už dlouho neužil. A to nepíšu proto, abyste záviděly, ale prostě proto, že to tak je!!!

7 sabča sabča | Web | 20. září 2009 v 9:04 | Reagovat

Jasně
Ale fakt dík za fotky atd. mrzí mě že jsem se tam nedostala

8 sabča sabča | Web | 22. září 2009 v 8:04 | Reagovat

díky

9 RUDA RUDA | E-mail | Web | 22. září 2009 v 16:39 | Reagovat

prosim ;)
btw. na netu se da najit amaterskej videozaznam z celyho koncertu...
Anebo si chvilku počkej, bude z toho DVD...i když v TV to stejně nikdy nebude ono..ale tak aspoň pro představu ;)

10 sabča sabča | Web | 23. září 2009 v 8:17 | Reagovat

jo já vím že z toho bude DVD a mělo by vyjít asi kolem vánoc.:D..to ja jasný že v televizi to nebude ono nejlepší je to živě!!na kabátech jsem byla v kopřivnici (tetrafest) a byl to nezapomenutelnej zážitek:o)když jsem je viděla byla jsem hotová!
Ani nevíš jak bych si přála je vidět znovu

11 Peťule Peťule | 17. října 2009 v 19:57 | Reagovat

Úžasnej koncert..:-) oni jsou prostě borci..sice jsem tam málem nedojela, ale nakonec to dopadlo dobře a ten koncert jsem si maximálně užila..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama