Vypsaná Fixa - Zlín (23.10.2009)

27. října 2009 v 12:12 | RUDA |  Akcičky
Vypsaná fixa - kapelka, o které je poslední dobou docela hodně slyšet a je to především díky tomu, že nedávno spatřilo světlo světa její nový album s názvem Klenot, který je na český poměry docela výjimečný a podle mě opravdu hodně povedený. Asi to bude i tím, že se nenatáčelo v ČR, ale v Londýně...což byl možná pro tuhle kapelu tak trochu drahej risk, ale myslím, že se jim časem tohle všechno vyplatí. Fixu sleduju už od jejich počátků a patří mezi moje oblíbený kapely, bo je to zkrátka taková oddychovka, na kterou se dá ale i dost dobře zapařit. Nový album mě na první poslech popravdě opět jako u předchozího Fenoménu moc nezaujalo. Říkal jsem si, že tohle už není stará dobrá Fixa, ale nějaká divná popina. Ovšem s každým dalším "oposloucháváním" se mi začalo tohle dílo zarývat pod kůži čím dál tím víc, ve sluchátkách zase člověk slyší uplně jiný zvuky než v té "špíně" z repráků a písničky jsou tady opravdu povedený. Za chvilku se Klenot stal mým oblíbeným společníkem na procházky v mp3 přehrávači a po těch prvotních rozpacích mám tuhle desku fakt rád. No a snad i proto, že jsem chtěl slyšet nový písničky naživo, jsem se vydal na zlínksej koncert téhle kapely, která sem zavítala právě v rámci turné k nové desce.
No a jestli by turné k nové desce mělo probíhat podle nějakýho vzoru, tak by to mělo být právě takhle, jak nyní předvádí Vypsaná Fixa. Ta totiž začala celý vystoupení úvodní písničkou z novýho alba "Naše nebe" a od té chvíle pokračovala v hraní nových písniček přesně v pořadí, v jakým jsou na desce, aniž by je prokládala nějakýma staršíma. Odvážnej krok, protože v takovýchto situacích hrozí, že publikum ještě nemá tak brzo po vydání ty písničky naposlouchaný nebo je nezná vůbec, a když dlouho neslyší svůj starý známý hit, začne se nudit. Ovšem zlínský publikum nezklamalo a předvedlo, že většina zná nový songy dokonale...a pokud tomu tak nebylo, tak se na ně aspoň nestydělo vydatně pařit.
Bylo ovšem znát, že se nový album k lidem dostalo rychle a většina už písně znala a to lze přičíst i tomu, že se kapela odhodlala k dalšímu docela odvážnýmu kroku, když umístila nejprve celý album ke stažení na webu t-music. Tady si to mohl kdokoliv stáhnout a dle uvážení kapelu ohodnotit příslušnou částkou. V dnešní době asi jedna z cest, jak na nahrávání desky aspoň něco vydělat, protože jak je známo, hudební průmysl jde do pr... a v době volnýho stahování z netu z toho kapely nic nemají. Takhle, když má možnost člověk kapelu ohodnotit a ocenit její usílí k tomu, aby nahrávka vůbec vznikla, tak to třeba udělá. Když tu možnost nemá, volně si to stahne a je mu to putna. Pak, když zjistí, že se mu nahrávka líbí a třeba si řekne, že chce mít doma plnohodnotný CD i s bookletem, může si ho později koupit i v obchodě. Záleží už na typu fanouška :) Každopádně Vypsané fixe tenhle krok zdá se vyšel, a i když z toho určitě nepokryjou náklady na nahrávání v Anglii, pořád z toho mají aspoň něco, než kdyby lidi tu možnost neměli a jen stahovali a stahovali. Takhle se deska na druhou stranu dostane mnohem rychleji k lidem a naláká je na koncerty, který už jsou dneska hlavním zdrojem příjmů všech kapel a taky zde ve Zlíně byla návštěva docela veliká.
Klub Masters of Rock Café byl docela hodně zaplněnej a cestu si sem našlo spousta mladých lidí. Během první písničky se sice zdálo, že publikum novou desku asi ještě moc znát nebude, ovšem jakmile přišla na řadu druhá v pořadí - hitovka "Holka s lebkou", celej klub ožil a začal hezky pařit. No a s dalšíma novýma písničkama nadšení rostlo a lidi se perfektně bavili, což možná překvapilo i kapelu samotnou. Nakonec opravdu odehráli, asi jen bez tří písniček, celou novou desku, což asi původně nikdo nečekal, ale mě se koncept tohohle vystoupení docela zamlouval. Prostě teď vám zahrajem co máme novýho, koho to nezajímá, může jít na pivo a vrátit se na druhou půlku koncertu, kde už budem hrát starý osvědčený hity. Takhle nějak to mohlo být vyřčeno, což samozřejmě nebylo, ale u žádné kapely jsem to snad ještě neviděl. Nový pecky totiž většina z nich prokládá těma staršíma hitama, aby publikum neschládlo, jenže tady nebyl důvod. Lidi opravdu pařili na každou novinku, což bylo moc fajn. Mě akorát trošku mrzelo, že nezazněla poslední skladba z alba s názvem "Duchové", která je podle mě taky moc povedená a když už teda jela většina novinek, tak jsem si ji v duchu přál slyšet naživo taky :) Novinky ovšem byly utnutý za titulní skladbou "Klenot" a od té chvíle se přešlo na starší pecky. Nutno podotknout, že nový skladby zněly naživo stejně dobře jako na desce. Samozřejmě se syrovějším zvukem a bez různých jiných efektů, ovšem některý kytarový linky mě naživo taky překvapily, bo jsem nečekal, že to jde zahrát tak dobře i při koncertě. Holt zřejmě slušnej oddíl no :) Fixa dorůstá v opravdu kvalitní kapelu a nechci říkat, že "Klenot" je jejich nejlepší počin, bo určitě příjde ještě něco lepšího a starý desky mají taky svoje kouzlo, protože byly zase uplně jiný. Ovšem po stránce zvuku a celkovýho vyznění je tohle zatím fakt asi vrchol.
Márdiho texty jsou navíc kapitola sama o sobě. Leckomu to vůbec nedává smysl a při poslechu má člověk pocit, že to všechno snad musí skládat jen ve chvílích, kdy je zhulenej, ale tenhle člověk zkrátka žije ve svým světě, kterej má prostě něco do sebe a pokud posluchač zná všechny desky od téhle kapely, tak pochopí, že to jsou prostě takový trošku "literární" příběhy :) Někdo je prostě nechápe, ale důležitý je to, že jim rozumí skladatel sám a v tomhle je prostě originální. Jsou to zmaty a nejsou to zmaty! Dalo by se říct, že ty písničky tak trochu rozvíjí fantazii, protože člověk občas může "přemýšlet", o čem se v nich vlastně zpívá :)
I když zní Fixa na nové desce zase úplně jinak, na koncertě je to pořád tahle stará dobrá banda, na kterou se dá výtečně zapogovat, která nemá problém s tím, když lidi skáčou z podia mezi lidi a prostě je to pořád takovej ten punkovej styl, kterej si na nic nehraje, což je moc dobře. Myslím, že publikum ve Zlíně bylo tentokrát perfektní a vytvořilo kapele skvělou atmosféru. Muzikanti a sám frontman Márdi si to viditelně užíval a a ke konci vystoupení se dostával doslova do exstáze. Fanoušci si kapelu dokázali dvakrát ještě vyvolat ze šatny a obzvlášť při druhým, tak trošku už nečekaným, kole přídavků Márdi na podiu opravdu řádil. Lidi byli opravdu perfektní, což ho dostávalo do varu a tak prostě nešlo ještě koncert jen tak zakončit a zůstat v šatně. Přišly další dvě písničky no a na úplnej závěr přišel kousek, kterej byl doslova kaskadérskej :) Márdi pokládá kytaru doprostřed podia, zatímco zbytek kapely dohrává poslední "protahovací" tóny závěrečné písně, rozbíhá se z boku podia zpoza repráků a předvádí skok plavmo přes celý podium, podobně jako golman Petr Čech lapající po míči a dopadá na svoji kytaru. Měl to být asi pokus o závěrečný supertón či co, což se náramně povedlo, publikum šílelo a nestačilo se divit svým očím, ovšem kytara, se kterou Márdi vystupuje už několik let, a která už viditelně něco pamatuje, to tentokrát neunesla. Při dopadu muzikanta se jí zlomil krk, a i když se ji pak snažil nějakým způsobem ještě narovnat, bylo jasný, že to bude asi na větší opravu...jestli vůbec nějakou :) Ale o tom to je, to je ten správnej rock´n´roll :) Zničit nástroje na závěr jako za starých časů! No, v tomhle případě bylo jasný, že už žádnej další přídavek nebude možnej, ovšem lidi museli být spokojení. Viděli perfektní show na závěr, ke které vlastně zpěváka vyhecovali, takže není lepší interakce mezi publikem a kapelou, než-li takovéhle podobné :) Fixatedy ani mě toho večera rozhodně nezklamala!

Fotky se tentokrát moc nepovedly, ale na přání jedné z věrných fanynek hovadoblogu je tedy zvěřejňuju, bo jinak by mi to určitě neodpustila, co? :oP Takže kukaj sem!!!

Na videu 2 písničky z nové desky live: Holka s lebkou a Klenot!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 bubák bubák | E-mail | 27. října 2009 v 14:02 | Reagovat

Nelíbí se mi začátek.Vypasaná fixa-tahle kapelka...rohlíčky,chlebíčky...to je název pro měkejše...

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 27. října 2009 v 14:40 | Reagovat

Bubáku nehleď furt na ten Comeback ;oP

3 Janka H. Janka H. | 27. října 2009 v 18:07 | Reagovat

jsi piča,máš hnus blog,jdi na můj a uvidíš lepší

4 sabča sabča | Web | 27. října 2009 v 19:59 | Reagovat

Janka H.-Ty ho nech bejt!Má dobrej blog a nestydí se ho ukázat narozdíl od tebe tak nevím jak můžeš chtít aby se ti na něho podíval,když ho tam nemáš:-)____ Takový lidi nesnáším:-/

5 Bubák Bubák | E-mail | 28. října 2009 v 9:56 | Reagovat

Taky se ho nestydím ukázat....

6 RUDA RUDA | E-mail | Web | 28. října 2009 v 12:39 | Reagovat

Janka H. : Trošku k smíchu, ale děkuji za názor :oP
Bubák: Tak jestli se ho kamaráde opravdu nestydíš ukázat, mám pro tebe v tom případě návrh na Foto měsíce :o)))

7 Bubák Bubák | E-mail | 28. října 2009 v 13:26 | Reagovat

No foto měcíce by to možná bylo,ale pak bych se těch ženských už asi nezbavil:-P

8 Funky Funky | 28. října 2009 v 20:47 | Reagovat

dobry clanek, ktery opravdu vystihuje jak to tam tehdy probihalo... libi se mi ;-)

9 fanynka fanynka | 29. října 2009 v 13:07 | Reagovat

Perfektně napsaný,jako kdybych tam byla....

10 Verunka Verunka | 30. října 2009 v 14:38 | Reagovat

Noo,co dodat..:-)Vždyť ty víš,co já si o tom všem myslím..netřeba dále  komentovat;-)Děláte mi radost pane:-)S tou kytarou to bylo ale fakt něco..A moc dík za fotky,i když kdyby jsi je tu nedal,tak já bych je z tebe dostala jinak..to se neboj:-))Dík za vše!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama