Kabát - Banditi di Praga

23. ledna 2011 v 19:51 | RUDA |  Jak to vidím já.
Kabát - Banditi di Praga
Naše v současnosti asi nejúspěšnější kapela Kabát vydala koncem loňského roku své nové album nazvané Banditi di Praga, a to po dlouhých čtyřech letech. Kabáti jsou "bohužel" dnes už v pozici, kdy si tak dlouhé čekání můžou dovolit, stačí jim jeden koncert do roka a přesto si udržují obrovské kvantum fanoušků, kteří je i v tak hluchém období dokážou např. vystrčit na první místo ve Slavíkovi nebo během měsíce skoupit 60.000ks jejich novýho alba. Kabát už si zkrátka vydobil pozici fenoména na české hudební scéně a tak se není čemu divit.
Tuhle vysokou prodejnost, obzvlášť v dnešní internetové stahovací době, jim může závidět kdejaká jiná domácí kapela, která třeba tolik nosičů neprodá ani za rok a Kabátům se to povedlo během několika dní. Jejich management totiž zvolil docela dobrej tah, když výhradní právo k prodeji novýho CD dal hypermarketům Tesco a tak jej vlastně nabídl lidem přímo pod nos. Všichni víme, jaká je doba a že většina lidí chodí právě do těchto hyperkrámů, kde má všechno na jednom místě a i když by se po tomhle albu třeba ani nesháněli, tak je to tady najednou trkne do oka a do toho košíku si to prostě dají. Banditi di Praga navíc vyšlo těsně před Vánoci, takže určitě to byl pro mnohé z nás hezký dárek pod stromečkem :) No a najednou to jde. Tohle by mohla být jedna z cest, jak zvýšit prodeje hudebních nosičů. Za rozumnou cenu to dát rovnou do těchle obchodů, jeden druhýmu udělá reklamu, lidi se po tom nemusí složitě shánět a ten, kdo není fakt škudla, tak si to radši koupí v originále i s bookletem a podpoří kapelu, než aby si to někde stahoval z netu. Samozřejmě Kabát je trošku někde jinde, je to už zavedená značka, ale možná by podobnej tah pomohl i ostatním hudebníkům.
No a jaký to nový album tedy vlastně je? Předem podotýkám, že Kabáty sleduju prakticky od jejich první desky a že jsem jejich skalním fanouškem již od dětství. Nebýt Kabátů, tak dneska možná poslouchám uplně jinej styl muziky. Nečekejte proto žádnou profi recenzi od nezávislého hudebního kritika, ale spíš od člověka, kterej kapelu sleduje už od jejich počátku a má zažitý skoro všechny jejich písně. Za tu dobu, co se kapela vyvíjí se samozřejmě vyvýjí i některý moje hudební názory, některý jejich kroky v minulosti mě třeba až tak netěšily, ale přesto jsem je tak nějak přijal a nedá se říct, že by mě něčím doslova zklamali. Tudíž o nich ani nikde nevykládám, že jsou to najednou "komerční sračky", bo moc dobře vím, že v jejich pozici by chtěl určitě teď být lecjakej hudebník a vlastně jsem jim ten úspěch přál už od začátku, kdy o nich všichni naopak jen psali a říkali, jaká je to ubohá muzika pro křupany.
Kabát

Muzika Kabátů se svým způsobem stále vyvýjí, ale přitom v ní zústává pořád něco stejnýho. Jsou tam cítit určitý tendence k neustálýmu zdokonalování zvuku, aranží apod., ovšem já jako fanda spíš té jejich starší tvorby ocením, když se najdou písničky, ve kterých se vrací k tomu jednoduchýmu syrovýmu zvuku, bez zbytečných vyumělkovaností. Takový tendence tady na nové desce jsou a z některých skladeb je cítit, že se kapela chcet trošku navrátit ke kořenům a to já jedině oceňuju. Většinou je to už ale ten trošku "jinej" Kabát, kterej od desky Dole v dole zní tak nějak podobně, někdo by zase možná řekl "komerčněji", ale to není to správný slovo, který chci použít. Prostě kdo zná všechny desky Kabátů, tak ví, jak zněly před výběrovkou "Suma Sumárum" a po ní. Teď se prostě  daleko víc sází na sborový melodický refrény, víc je v mnoha písničkách společně s Vojtkem slyšet Špalkův hlas, Vojtek už je daleko víc vyzpívanej z muzikálů a chybí tam ten prochlastanej agresivní chraplák, no a taky absence kytarových sól je to, čím se tyhle novodobý kabátovský písně vyznačují. Tím nechci říct, že je to špatně a že se mi to nelíbí. Naopak mnoho z těchto písniček je velice chytlavých a zvukově rozmanitých, ovšem narážím na to, že už to není Kabát v období alb Děvky ty to znaj, Colorado nebo Čert na koze jel, kdy to byl říznej syrovej bigbít a nikdo se tam s tím tzv. moc nesral.
Bandit di Praga pro mě nebylo album na první poslech. Písničky mě hned nijak extra nezaujaly, ovšem ze zkušenosti vím, že nejlepší je si to pustit víckrát a přímo do sluchátek a až pak si na desku udělat nějakej názor. No a hned při druhým poslechu už se mi líbily písničky všechny a říkal jsem si, jak je to album dobrý. A dokonce jsem tam našel i spoustu přirovnání právě k těm starším albům, o kterých píšu výše, což mě taky potěšilo. Po několika posleších si pak člověk přece jen najde už svý písničkový favority, který se mu líbí víc a který si dovolí přeskočit, ovšem komplexně se mi to album líbí celý a myslím, že to není žádnej průser.
Už úvodní titulní píseň, tedy Banditi di Praga, zaujme právě svým originálním riffem v začátku, ostrým rozjezdem s kytarama, který se doslova zaříznou do uší a takovou svou docela potemělou atmosférou, kterou měli např. Burlaci na předchozím albu. Právě tahle úvodní skladba je zrovna taková ta asi nejpromakanější, kde si muzikanti hodně pohráli se zvukem a dali si záležet na tom, jak to všechno bude znít. Je to zas uplně něco novýho, co od Kabátů slyšet asi ještě nebylo a musím říct, že se mi líbí čím dál víc.
Kabát - Banditi di Praga
Dál album pokračuje v docela svižným tempu, což potvrzuje pecka Matky a závity, jednoduchá píseň bez zbytečných vyhrávek, která má tah na branku. Lady Gag a Rin naráží na známou zpěvačku pouze svým názvem, jinak se jí to vůbec netýká. V textu písně se naopak objevuje další slavná osobnost v názvu skrytá a tou je proslulý ruský kosmonaut. Slovní hříčky byly vždycky doménou textaře a basáka Milana Špalka a text k téhle písničce a některý slovní obraty v ní se mu opravdu povedly. Trochu sarkastická vzpomínka na doby minulé, nikterak úderná píseň, ovšem vcelku chytlavý refrén. Z písničky Kdeco nám zachutná mám trošku zvláštní pocit. Líbí se mi, je pěkná, taková asi jediná ucajdanější na albu, ale tady asi trošku kluci vykrádají sami sebe. Zkuste si totiž dosadit slova z jejich slavné písničky Pohoda právě do téhle skladby a pochopíte, že je to dělaný přesně podle stejnýho klíče.
U následující pecky s názvem Kávu si osladil jsem zas měl pocit, že už tu melodii odněkud znám, že už jsem to prostě někde slyšel. Nepřišel jsem na to, jestli už to hrál někdo jinej, ale jediný vysvětlení jsem našel, když jsem si tuhle písničku začal nedávno hrát na kytaru. Je tam asi to nejjednodušší střídání akordů, který si občas prostě taky jan tak hrávám, takže možná tuhle melodii znám právě odtud :) Jinak tahle písnička se začíná čím dál víc prosazovat mezi ty moje oblíbenější z téhle desky. Je to sice písnička o posmrtným životě, možná že podobnýho tématu o umělcích,kteří už jsou tam nahoře se dotkly i Tři sestry v písničce Pumpa, ovšem Kabáti to pojali trochu ve veselejším tónu, a i když by si ta muzika možná podle prvního dojmu zasloužila úplně jinej a veselejší text, než zrovna o smrti, tak i přesto se tohle Kabátům nakonec hodně povedlo. Jetliže by to totiž mělo opravdu tam za nebeskýma branama vypadat opravdu takhle, jak to zní v téhle písničce, tak by se člověk asi nemusel vůbec smrti bát a možná by se tam po jejím poslechu i těšil :) Každopádně si myslím, že tohle bude jednou rádiovej a později i táborákovej hit, má to ty ambice a tak nějak mi k ní připadne i ta atmosféra letních festivalů, kdy jsou všichni happy a bez starostí. Možná trošku absurdní pocit, ale proč ne?! Myslím, že právě s tímhle záměrem to bylo právě takhle otextováno! ;)
V další svižné písničce Ebenový hole kapela neztrácí svůj osobitej humor a tak trošku fiktivní příběh o tom, kterak je zrubali bratři Ebenové to jen potvrzuje. Moje nejoblíbenější písnička No.1 je ovšem ta, nesoucí název Projdu zdí. Nevim proč, chytla mě hned od počátku a líbí se mi asi ze všech nejvíc. Bude to asi i tím, že pochází z pera Tomáše Krulicha a z jeho písniček cítím pořád ty starý dobrý Kabáty v období Colorada. Už úvodní riff a zvuk kytary v téhle písni mi to strašně připomíná. Bohužel v té "novodobé historii" Kabátů se jeho skladby na desky prosazují strašně málo a možná i to stojí za takovou tou výše popisovanou změnou v jejich soundu. Hodně teď totiž tvoří druhý kytarmajstr Ota Váňa, kterej si přece jen víc se vším vyhrává a snaží se tam natáhnout trochu toho "umění", což určitě není na škodu, ale bral bych to tak od každýho půl napůl. Krulich je prostě takovej ten větší "bigbíťák" bych řekl :) No a i když skladba Projdu zdí není nikterak tvrdá, tak se mi prostě líbí, obzvlášť přechod do refrénu a refrén samotnej. Má to prostě něco do sebe a zní to dost dobře. Trochu mi to možná i připomíná starší Báru. Nejvíc mě ovšem dokázal naštvat ten uťatej prapodivnej konec, čímž tu písničku bohužel uplně devalvovali :(
Kabát - Projdu zdí
Pokus o návrat k tomu metalovějšímu zvuku z prvopočátků kapely najdeme v písni Narvi tam ten styl, což je fakt největší nářezovka na albu s tempem, za který by se nemuseli stydět ani na albu Má jí motorovou a jak sami někde říkali, chtěli si prostě jen zkusit, jestli ještě něco takovýho dokážou zahrát. Dokážou! A já doufám, že i na koncertech :) Don Pedro von Poltergeist - další "Krulichovina", ze které je prostě cítit ten starej dobrej zvuk těch kytar z dřívějších dob. Sice pecka nikterak převratná, možná trošku temnější, ale už jen za ten sound má u mě plus :)
I na téhle placce se dostalo na nějakou blbinku, to by ani nebyli Kabáti, kdyby něco odlehčujícícho nevymysleli. Tentokrát je to písnička Potkali se v Paříži, což je prostě jen sranda se španělkou a vozembouchem, zpívá Milan Špalek a kdo zná Číňany nebo krtka Joye, tak určitě ví, co čekat :)
Nesahej na můj drink - tady se mi naopak hodně líbí Vojtkův projev. V téhle písničce se konečně vrátil k tomu svýmu agresivnímu chrapláku, nebojí se ani pořádně zařvat a hlavně v úvodu mi tady přípomíná toho pravýho rebela, kterým býval dřív :) Ten sborovej refrén mi sice do téhle pecky až tak moc nesedí, ale jinak je velice povedená a je to prostě Kabát!
Následující písnička je prostě skákací a vypovídá to i sám název - Kdo neskáče, není Švéd! Tvrdá, úderná, prostě do skoku a na koncertech určitě bude na dav pod podiem zabírat. No a nejlepší jsou Motörhead samozřejmě! :) Jedna z mých nejoblíbenějších je i závěrečná Mouse Decadence. Přiznám se, že když jsem ji slyšel poprvé, tak mě ten text dokázal opravdu upřímně rozesmát, to jsem si říkal, co to tihle současní dospělí Kabáti zpívají za pí*ovinu, ale o to víc se mi líbí, že právě tihle "dospělí" Kabáti mají pořád smysl pro to, udělat nějakou blbost, jako za mlada. Muzika asi nejtvrdší ze všech na albu a Vojtek, kterak tvrďácky zpívá o myšáčkovi, kterýmu ujela nožičky mašinka...to je fakt drsný! :-D Možná se tahle pecka bude někomu zdát jako nehorázná blbost, ale já v tomhle vidím ty starý dobrý Kabáty, kteří se nepárali s nějakým uměním a prostě tam naprali co se jim zlíbilo a bavili se nad tím. Takže za tohle u mě mají další plus a doufám že tuhle pecku vystřihnou i na koncertě!
Kabát
Na albu se nacházejí ještě dva bonusy, a to písničky k filmové pohádce pro dospělé, která se má jmenovat V peřinách. Musím říct, že i když jsou tyhle skladby tak trochu mimo obvyklej repertoár Kabátů, tak se mi postupem času velice zalíbily a patří rovněž mezi ty nejoblíbenější, který rád na téhle desce poslouchám. Peří prach a broky jsou tak trochu do zpěvu i do skoku, obzvlášť v závěru se svižně rozjedou a neztrácí to ten kabátovskej ksicht a Schody jsou naopak takovej romantickej cajdák s hodně povedeným textem a hodně dobře zpracovaný, kde se Špalek s Vojtkem výborně doplňujou ve zpěvu. Zase něco novýho, na oživení dobrý, ukázali světu, že dokážou složit i něco jinýho než hospodskou odrhovačku, a umí to dobře, což ocenila i kritika. Já jakožto zastánce jejich syrového stylu ale budu rád, když to na dalším albu budou zase staří dobří Kabáti, bez housliček a jiných těchto hudebních hostů :)
Banditi di Praga se tedy povedlo. Kdo čeká, že Kabáti budou hrát podobný styl jako v devadesátých letech je asi trošku vedle. Přece jen muzikanti stárnou a i ta muzika a technologie mají nějakej přirozenej vývoj, takže se není čemu divit. Navíc už mají spoustu novodobých fanoušků, kteří by asi kouleli očima, kdyby začali hrát trash metal, takže prostě tvoří muziku pro široké masy a vyplácí se jim to. Nejsou to žádný slaďárny o lásce, je to prostě pořád Kabát. Nechybí vtip, nechybí melodie a ani ta tvrdost. Na následujícím turné bych určitě uvítal co nejvíc skladeb z nové desky, bo když už se jede turné k desce, tak by se měly hrát nový písničky a zbytek rádiových hitů si ponechat třeba na letní festivaly. Samozřejmě by mě potěšilo, kdyby se živě odehrálo i co nejvíc těch hitů starších, ale kdoví, třeba Kabáti překvapí a zase nějakou raritku vytáhnou. Takže snad teď uvidíme tuhle kapelu hrát víckrát, než jen jednou do roka!
sdílet na Facebooku
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Pokud jste již slyšeli album "Banditi di Praga", jak se vám líbí? (hodnoť jako ve škole)

1 78.3% (159)
2 6.4% (13)
3 6.9% (14)
4 4.4% (9)
5 3.9% (8)

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 24. ledna 2011 v 14:19 | Reagovat

Banditi Di Praga je naprosto perfektní cédéčko!Dostala jsem ho od našich k vánocům a je fakt skvělí!:-)
a nejlepší je ta uplně poslední písnička Schody-taková krásná romantika na závěr:D
Kabáti zase nezklamali!

2 Andy Andy | 24. ledna 2011 v 18:54 | Reagovat

vyborna recenze. A Projdu Zdi se libi i me. jasna  1

3 Petr Petr | E-mail | 24. ledna 2011 v 19:59 | Reagovat

10 let, poslouchám, výhradně, KABÁTi !!! 8-)

4 Sabča Sabča | Web | 24. ledna 2011 v 20:20 | Reagovat

[2]: mě se líbí právě ta písnička Schody-je super a jak Kuba psal-Milan a Pepa se v ní zpěvem parádně doplňujou! :-P no a taky je dobrá ještě Don Pedro Von Poltergeist,Matky na závity,Kde co nám zachutná nebo Lady Gaga Rin
jo a jinak,Kubo,jestli myslíš Lady Gaga (jaks říkal že Lady Gaga Rin naráží na zpěvačku) tak to je podle mě totální k*****!:-)(Lady Gaga)

5 Hlafkin Hlafkin | 25. ledna 2011 v 7:32 | Reagovat

Povedená recenze. Mě opravdu uchvátila písnička Mouse Decadence a v ní hodně zlá mašinka :-) Text je perfektní a hudba taky. Jinak celý album je nářez a Mila Špalek je fakt špičkový textař, co text, to paráda

6 KOTEL KOTEL | E-mail | 25. ledna 2011 v 14:45 | Reagovat

prostě KABÁT

7 KOTEL KOTEL | 25. ledna 2011 v 14:46 | Reagovat

proste KABÁT nikdy nesklame jsou nejlepsi a to nove album se znovu povedlo na nejlepsi uroven fakt parada milan spalek texty a pepa vojtek paradni zpev super ! 8-)

8 Tožba Tožba | 25. ledna 2011 v 21:17 | Reagovat

pekna recenze a kabat opet nezklamal, banditi sou super!

9 fsa fsa | 26. ledna 2011 v 14:11 | Reagovat

recenze dobra... ja si myslim ze todle album ale je blbý... chtel bycch zpatky kabaty jako na albu má jí motorovou

10 Sabča Sabča | 26. ledna 2011 v 14:21 | Reagovat

[9]: vždyť je dobrý O_O

11 Elis Elis | 26. ledna 2011 v 15:28 | Reagovat

Ohlas na tvou recenzi z dikuse na serveru kabati.cz (myslim, že tě potěší): Ještě k podrobné recenzi (hovado.blog). Autor opravdu zná Kabáty a při psaní recenze se řídil písní: Kdo si nechce hubu spálit ... Ale nic ve zlém - na desce i na každé písni hledal pozitiva a to se mi líbí - i na mé nejméně oblíbené "Nesahej na můj drink" pro mě objevil Vojtkův návrat k tomu jeho agresivnímu chrapláku, kterého jsem si nevšiml.

Také dobře, že neřešil, zda je BDP lepší nebo horší než nějaké jiné desky Kabátů. To je mlácení prázdné slámy - když zde napíšu, že se mi Corrida líbí o hodně víc než Dole v dole (nemyslím písničky - tam je to přesně naopak, myslím desky), napíše sem 20 lidí, že jsem pomýlený.

Recenze rozhodně stojí za přečtení.

12 Bubák Bubák | 26. ledna 2011 v 16:21 | Reagovat

Rudo, pochvala...popravdě sem čekal až ti sem někdo něco takovýho napíše jak Elis...dočkal jsem se a nemýlil se... :-)

13 L. L. | 27. ledna 2011 v 22:36 | Reagovat

Skvělá recenze-fakt je škoda,že ti nevyšla ta žurnalistika,ale neměl bys to vzdávat!!!

14 anglicka-skola anglicka-skola | Web | 28. ledna 2011 v 17:20 | Reagovat

prosm přihlaš se u mě na blogu,do anglického kurzu,neboj,vše zdarma!

15 jakub heiduk jakub heiduk | 28. ledna 2011 v 18:40 | Reagovat

je to dobre

16 mkurri mkurri | Web | 31. ledna 2011 v 22:28 | Reagovat

Dobrá práce, jak tvá tak Kabátů.

PS: nechceš si změnit pozadí blogu? :-)

17 RUDA RUDA | E-mail | Web | 1. února 2011 v 23:34 | Reagovat

Díky Vám všem za příznivé ohlasy na moji recenzi. Jsem rád, že s většinou sdílím podobný názor na tuhle muziku a i kdyby tomu tak nebylo a kritika by byla špatná, tak jsem rád, za každý váš názor, který mi tu napíšete. Díky.

[16]:mkurri: o změně pozadí už jsem uvažoval několikrát, dokonce jsem to i zkoušel, ale vždycky jsem došel k závěru, že tyhle stránky už asi navždy budou muset zůstat zelený. Fungujou už 5 let a je to takový jejich poznávací znamení. Design už se tu měnil několikrát, ale pozadí si zatím změnit netroufám. Ona ta barva má i takový svoje skrytý opodstatnění ;-)Ale každopádně díky za připomínku, určitě popřemýšlím!

18 Martin Martin | E-mail | 13. února 2011 v 10:08 | Reagovat

Už to nejsu ty Kabáti.Je to komerce.

19 Vasil Vasil | 25. června 2011 v 10:00 | Reagovat

Kabati jsou nejlepsi,super texty a hudba skvela,ale tato recenze neni moc zdarila hodne se opakujes a tim padem si vlastne o textu a hudbe nenapsal nic.Myslim ohledne jednotlivych pisni.

20 ColeJannie ColeJannie | E-mail | Web | 11. září 2011 v 7:39 | Reagovat

According to my investigation, billions of people on our planet receive the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> from good creditors. Therefore, there is great possibilities to find a term loan in any country.

21 Verjo Johanna Verjo Johanna | Web | 7. prosince 2011 v 14:51 | Reagovat

Je to dobrá skupina :)

22 Faruk Faruk | E-mail | Web | 1. března 2012 v 10:38 | Reagovat

To je alespoň o něčem...

23 vhjgfdrd vhjgfdrd | 14. dubna 2014 v 17:37 | Reagovat

bvchvcmcgmchgcgcfmhchcmccfcf :-!  :-!  :D  O_O  :-(  ;-)  :-(  :-x  :-x  :-?  :-?  8-O  8-O  :-|  :-|  :-!  ???  ???  [:tired:]  [:tired:]

24 ivana vesela ivana vesela | 14. dubna 2014 v 17:47 | Reagovat

katy perry je lepsi nespiva tak blbe.a pise vam ivana vesela ha ha.a muj bracha spiva mnohem lip aji ten stedry vecer nastal kdyz jsem doma chlastal.a muj tatka je policajt jestli neprestanete zpivat tak pujdete do vezeni to vam sli buju. :-(  8-O  :-?  :-x  :-|  :-!  ???  [:tired:]  O_O

25 hfzfvj hfzfvj | 14. dubna 2014 v 17:51 | Reagovat

O_O

26 gvgmhvkcfkc gvgmhvkcfkc | 14. dubna 2014 v 17:53 | Reagovat

to se mi libi :-D  8-)  :-P  :-)  :D

27 Beaujolais Beaujolais | Web | 21. června 2015 v 7:29 | Reagovat

online pujcky ihned teplá 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama