Inekafe - Brno (9.2.2011)

12. února 2011 v 11:35 | RUDA |  Akcičky
Inekafe
Slovenská kapela Inekafe slaví svůj velký návrat na scénu. Poté, co v roce 2006 ohlásila ukončení existence a mezitím vystupovala jen sporadicky, je nyní o 5 let později zpátky v plné síle, vystupuje na koncertech, skládá nové písničky, velmi tím dělá radost svým tehdejším fanouškům a získává si stále nové, mladší. Z původně plánovaných asi jen třech koncertů pro radost v Čechách, na Moravě a na Slovensku vzniklo pro obrovský zájem velké turné, trvající celý měsíc a jelikož jsem na jejich hitech jako teenager taktéž, jako většina ostatních, ujížděl, nemohl jsem si jejich návrat na scénu nechat ujít a zavítal jsem na jejich vystoupení do Brna.

Inekafe jsou pro mnoho lidí jednou z ikon slovenského rocku a pokud někdo má v našich československých vodách symbolizovat žánr zvaný neopunk, je to jednoznačně tahle kapela, která se tímhle, tak trochu americkým stylem "modernější" punkové hudby alá Green Day nebo The Offspring, proslavila jednoznačně nejvíce a dodneška ji nikdo nepřekonal. Vznikalo sice spoustu jiných kapel, snažící se stylu Iného kafe tak nějak napodobit, ale troufám si říct, že žádná z nich zdaleka nedosahuje kvalit téhle slovenské bandy, přičemž nejblíže k ní mají snad jen Rybičky 48, kteří se mohli stát takovými jejich pomyslnými českými nástupci, po někdejším ukončení činnosti IK. Slováci byli zkrátka první, kdo tady s tímhle jakoby novým druhem hudby prorazili, zapůsobili muzikou i rebelantskými texty na srdce mnoha teenagerů a staly se prostě slavnými. Sami se sice nějakému označení žánru jako "neopunk" brání, ale holt někdo už takový označení pro tuhle melodickou muziku s punkovým rytmem vymyslel, tak už to z nich nikdo asi jen tak nesmaže. Osobně taky nemám rád nějaký škatulkování, muziku dělím jen na dobrou a špatnou a Inekafe od prvopočátku, co jsem je slyšel, patří mezi ty, co mému uchu lahodí. Stejně jako většinu jejich posluchačů u nás, mě oslovil jejich první velký rádiový hit s názvem Ráno, který musí znát snad uplně každý, neboť byl slyšet na každém rohu, diskotékách, zábavách apod. a pro řadu teenagerů se musel stát takovou tehdejší hymnou, bo ten text mluvil asi každému takovému mladému člověku z duše a byla to zkrátka chytlavá písnička. Ano, právě moji generaci to postihlo asi nejvíc a tak,tehdá ještě Iné kafe, se stalo jednou z našich nejoblíbenějších kapel. Byl to tehdá svátek, když zahráli 2x v období jejich největší slávy i v naší zábavové destinaci v nedaleké Lubné a když nás tam tehdá frontman Vratko vyzval na podium, ať si s nima jdeme zazpievať právě jejich největší hit Ráno, byl to pro nás zážitek jak cyp :)
TO UŽ JE DÁVNO :)
Když se zdálo, že kapela je v laufu, uťal to právě Vratko před pěti lety z toho důvodu, že se chce stát profesionálním letcem a kariéra hudebníka a pilota by prostě nešla skloubit dohromady. Řadu fanoušků tím zarmoutil, ale každý přece jen doufal, že se Iné kafe ještě někdy objeví. A dočkali jsme se. První vlaštovkou byly tzv. rozlučkové koncerty, přičemž jeden takový se uskutečnil v roce 2008 na Slovensku a o rok později trochu ve větším formátu i v Praze pro české fanoušky. Z tohoto koncertu vzniklo i záznam, který byl vydán na takovém bilančním DVD s názvem Live in Praha a musím říct, že jde asi o nejlépe zpracované hudební DVD, jaké jsem kdy viděl. Člověk to může sledovat od začátku až do konce jako několikahodinový film a i když si pustí jen jednu pasáž, tak mu přesto nic neunikne. Bylo to prostě zpracované jako rozlučkové DVD přesně mapující historii, videoklipy i tento velkolepý koncert a když se na to člověk díval v té době s vědomím, že je to fakt poslední koncert, tak ho to snad i trochu dojímalo, bo ta rozlučková atmosféra je tam zachycená uplně perfektně.
To co se ovšem strhlo pak po tomhle koncertě a po vydání DVD snad nečekala ani sama kapela. Obrovský zájem fanoušků, tisíce dopisů, zpráv a mailů, které žádaly kapelu o návrat na scénu. Nakonec ji fanoušci a určitě i vidina dobrého zisku přiměli k tomu, aby ohlásili comeback a tím způsobili velkou euforii v obou dvou zemích. Kapela sice nebude už hrát tak často, ale párkrát za sezonu si ji fanoušci určitě užijí. Ohlášeno bylo prvních několik festivalů, následovalo vydání best off alba Najlepších 15 rockov, kde se objevilo i pár novineka a to značilo, že mají "Kafáči" novou chuť do muziky.
Jak již bylo zmíněno, Inekafe oznámilo na počátek roku 2011 asi jen tři nebo čtyři klubové koncerty ve velkých městech, aby potěšili své nejvěrnější fanoušky a aby si opět vyzkoušeli, jaké to je hrát v klubu. Jakmile jsem na netu uviděl zprávu, že jeden z koncertů má proběhnout i v Brně, neváhal jsem a okamžitě jsem rezervoval lupen, bo po jejich muzice byl za ty roky logicky už docela hlad :) Stejně tak to udělala asi spousta lidí a tak tenhle kocert byl vyprodanej asi během jedinýho dne, tudíž mě těšilo, že jsem byl mezi těmi vyvolenými, kteří to stihli. No jenže Inekafe vycítilo zájem, nechtělo zklamat ani ostatní fanoušky a tak místo toho, aby přesunuli koncert do většího prostoru, přidávali další a další vystoupení v tom samém klubu a to samé se dělo i v ostatních městech. Ve finále z toho vzniklo jedno velký klubový turné a asi to bylo tímhle stylem vyřešené nejlíp, bo v takové nějaké velké hale by to určitě nebylo ono, i když Inekafe by si dnes klidně nějaký velký stadion mohlo už s přehledem dovolit. Tenhle původně jediný koncert v Brně měl proběhnout prvoplánovaně někde uprostřed šňůry, konkrétně 18.ledna. Turné se ovšem neobešlo bez komplikací a pocítily je právě i návštěvníci tohoto brněnskýho koncertu, neboť vystoupení  běžela za sebou v obrovském tempu a v tomto chřipkovém období to logicky odneslo zdraví několika členů kapely - konkrétně zpěváka Vratka a kytaristy Waya. Černej Petr tak bohužel padl právě na tento večírek, kterej se nečekaně musel kvůli indispozici muzikantů přeložit až na samotnej konec šňůry. Řada fanoušků sice cítila velkou křivdu, neboť právě oni byli ti první, kdož si na tento jedinečný koncert stihli sehnat rychle lístky a nebyl jim zrovna příjemnej  fakt, že přestože byly první, budou muset na svou kapelu čekat nejdéle, štvalo to i mě, ale nakonec po shlédnutí koncertu nás všechny určitě hřál i příjemnej pocit, že právě ti nejvěrnější mohli být při závěrečném vystoupení celýho turné, který tak i díky tomu mělo opravdu výbornou atmosféru.
Inekafe - Brno
V brněnském klubu Fléda bylo vyprodáno, stejně jako na všech koncertech tohoto turné. Mimochodem byl jsem tu poprvé a Fléda je moc hezkej hudební klub a něco takovýho by bylo určitě potřeba v každým městě! My jsme se dorazili těsně před 21 hodinou, sál už byl totálně narvanej k prasknutí, tak nějak jsme sice ještě bláhově očekávali předkapelu, ale ta už to měla dávno za sebou a všichni netrpělivě čekali na Inekafe, což jsme zjistili vzápětí :) Slovenská kapela vystoupila na ztemnělé podium před narvaný sál krátce po úderu 21 hodiny, spustila songem Vitaj! a bez větších zastávek sypala do lidí své hity v obrovském tempu, aniž by fanoušky či sebe samé nechala nějak vydechnout. Inekafe dostávalo fanoušky doslova do varu, teplota v sále stoupala a ke konci koncertu určitě nezůstalo ani jedno triko suché. Horko bylo fakt šílené a já jsem tam vypotil snad tři litry, ale člověka to nutilo s blížícím se koncem koncertu a gradováním programu pařit čím dál víc a vyřádil jsem se fakt dobře, zase po dlouhé době :) Není nic lepšího, než se příjemně zničit na koncertě. Pro mě je to prostě takovej relax :) Koncert se nesl v takovým tom "best of" tématu, chalani odehráli průřez celou svou dosavadní kariérou, přičemž se dostávalo i na některý velmi starý kousky, který snad nikdy před tím na živo nehráli a to bylo taky moc fajn. Základním pilířem byly ovšem ty nejznámější hity jako např. Ráno, Růžová zahrada, Spomienky na buducnosť, Svätý pokoj a spousta dalších, pro fanoušky notoricky známých pecek, na který výtečně reagovali a v mnoha případech jsme Vratka za mikrofonem davově překřičeli. Frontman Vratko Rohoň i ostatní členové kapely si dav pod podiem náramně vodili jako jednu loutku na provázcích, co se po publiku žádalo, vykonali všichni bez výjimky, celý klub zpíval a tleskal, spoustu pasáží v písničkách odzpívávali lidi sami a snad i díky tomu, že tu byli právě ti nejvěrnější fans z okolí, měl tento závěrečný koncert vskutku výtečnou atmosféru a pro kapelu samotnou to musel být určitě taky moc dobrý pocit. Nebylo to prostě takový to, že reaguje jen pár prvních řad těch skalních fanoušků a ostatní vzadu jen poslouchají. Tady byli skalní snad uplně všichni a každej by chtěl určitě stát v těch prvních řadách a tak kotel byl skoro po celým klubu. Jedním z důkazů, jak si kapela dokázala publikum ovládnout, byl i moment, kdy si Vratko nechal při písničce Kašovité jedlá celou vyprodanou Flédu podřepnout a na pokyn, tedy při refrénu, musel celý dav naráz vyskočit, což vypadalo dosti působivě, řadu fanoušků to jistě pobavilo a přispělo to k jejich povedenýmu zážitku z koncertu. Tohle je sice trochu okopírovaný od amrerických KoRn, ale proč by to někdo nemohl aplikovat i u nás že?! Jsem rád, že jsem si, mohl taky konečně vyzkoušet, jaký to je a je to fakt dobrý! :) /viz.video/
Inekafe - Brno
Na důkaz toho, že to Inekafe s comebackem myslí opravdu vážně, přislíbil Vratko na letošní rok vydání další řadové desky a dvě novinky z tohoto připravovaného počinu dokonce předvedli fanouškům i živě. Konkrétně pecky 90% a Figúrka, což jsou víceméně standartní fláky z repertoáru kapely a je to takové ujištění, že Inekafe rozhodně nehodlá měnit nějak závratně styl své muziky.
Viděli jsme tedy asi hodinu a půl trvající nářez písniček v rychlým punkovým rytmu a s neopakovatelnou atmosférou, díky skvělému publiku, které by chtěl mít na koncertě asi každý interpret. Na závěr zaznělo ještě několik přídavků a na úplný konec v potemnělém sále už si publikum samo, jako jeden muž, poklidně odzpívalo, pouze za doprovodu Vratkovy kytary, závěrečnou Záverečnou, což byla velmi příjemná tečka za celým koncertem i za celým tour. V té chvíli si skoro člověk připadal jak někde na folkovým koncertě, kde jsou lidi uplně na jedné vlně, zpívají fakt všichni a je tam velice příjemná atmoška. /taktéž možno spatřit na videu/ Na publiku bylo skutečně poznat, jak moc si váží návratu téhle kapely a jak moc jim to dávají najevo, což si muzikanti určitě uvědomují a pokud to tak půjde dál, tak já v nich v budoucnu vidím takový trošku "slovenský Kabáty" (berte s nadhledem), kteří ačkoliv budou hrát třeba jen 2x do roka, tak budou mít neskutečnej úspěch, což se koneckonců projevuje u IK už teď. Důkazem je vyprodaný turné, který v historii kapely zatím nemá obdoby. Uvidíme, jak to půjde dál. Ohlášeno je nyní několik letních festivalů, kde by měli "Kafáči" znovu vystupovat, měli by se údajně objevit i na našich nedalekých Pivních slavnostech na Kamínce, což sice uvádí webovky organizátorů, ale když jsem se na to po koncertě ptal samotného Vratka, povídal, že zatím o žádně Moravě nic neví. Tak uvidíme. Každopádně by to byla pecka, kdyby to vyšlo! Těšme se tedy na léto a snad si to Inekafe nerozmyslí a ještě nějakou chvíli budou svým hraním lidem dělat radost. Vyrostla jim zase nová mladá generace fanoušků, ti starší na ně nezapomněli a to je základ úspěchu. Jsem rád, že jsou zpátky!

Na videu songy: Telefonne číslo, Ráno, 90%, Spomienky na budúcnosť, Kašovité jedlá, Záverečná.

Pár fotek ZDE!!!

sdílet na Facebooku
www.rockem.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fuckuj Fuckuj | 12. února 2011 v 13:47 | Reagovat

"..snad i díky tomu, že tu byli právě ti nejvěrnější fans z okolí, měl tento závěrečný koncert vskutku výtečnou atmosféru a pro kapelu samotnou to musel být určitě taky moc dobrý pocit. Nebylo to prostě takový to, že reaguje jen pár prvních řad těch skalních fanoušků a ostatní vzadu jen poslouchají. Tady byli skalní snad uplně všichni.."

kdybys navštívil více koncertů z tohoto turné, věděl bys, že to je pěkný sranec, co píšeš, neboť taková atmoška byla na všech koncertech, ne jen na tom závěrečném!!

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 12. února 2011 v 14:28 | Reagovat

Fuckuj: No ale to já netvrdím, že to tak nebylo i na jiných koncertech tohoto turné!!! Srovnání mělo být spíš s ostatníma koncertama kapel, který jsem navštívil, kde to tak prostě chodí - prvních pár řad kotel, vzadu "posluchači". Věřím, že IK mělo na tomhle turné skvělou atmosféru všude a nic takovýho, že by to bylo jinde horší jsem nenapsal ;-)

3 Bubák Bubák | 13. února 2011 v 9:57 | Reagovat

Tak jak to napsal Ruda to mají například Kabáti...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama