Kabát - Brno (19.3.2011)

22. března 2011 v 20:53 | R.U.D.A |  Akcičky
Turné Banditi di Praga kapely Kabát je v plném proudu a 19. března dorazil tento cirkus v čele s principálem Josefem Vojtkem i do Brna na výstaviště. Na koncert dorazilo samozřejmě i několik tisíc fanoušků a frontman tak mohl spolu s nimi toho večera řádně oslavit své jmeniny.
Kabát je jednoznačně naší největší a nejpopulárnější kapelou, kterou poslouchají široké masy lidí napříč všemi generacemi a jejich koncerty bývají pokaždé velkou událostí. Vyprodávají se stadiony, ať už venkovní či sportovní haly a kdo se odhodlá jejich koncert navštívit, má zaručenou skvělou show za celkem lidovou cenu vstupnýho, kterou tu snad žádná jiná domácí kapela zatím nepředvádí. Kabát se po dvou velkých tour, které probíhaly venku, vrátil zpět do hal a nyní opět zvolil formát koncertování v podobě podia umístěného doprostřed arény. Je to už neuvěřitelných deset let, kdy s tímhle nápadem vyrukovali jako první česká kapela na turné Suma Sumárum, které díky tomu bylo velice úspěšné a není mi doposud známá žádná jiná kapela, která by s něčím podobným přišla. Na koncerty Kabátů chodím pravidelně zhruba od vydání alba Go Satane Go a první jejich koncert jsem zažil na nedaleké Kamínce při známých Pivních slavnostech, kde tenkrát ještě hráli na dřevěným malým podiu a už tenkrát jejich management prý dost prskal, že na tomhle place a s tak slabým ansáblem hrát nebudou. Nakonec tu odehráli skvělej koncert a muzikanti včetně lidí si to tenkrát dost dobře užili. Pak už ale Kabát začal vystupovat výhradně na větších podiích a doposud z nich neslezl. Od následujícího, již zmiňovaného turné Suma Sumárum, bývala jejich koncertní show čím dál tím větší a od té doby jsem snad žádné jejich turné, včetně toho největšího koncertu na Vypichu, nevynechal. Tudíž tak nějak můžu srovnávat.
Na tohle turné jsem si naplánoval navštívit rovnou dva koncerty a první z nich jsem absolvoval v Brně, kde jsem si chtěl vychutnat atmosféru přímo pod podiem. Z předešlé zkušenosti vím, že podium umístěné uprostřed vypadá daleko líp, když se na něj člověk dívá seshora z tribuny, a i když tu nemůže nijak extra pařit, tak ta show odtud prostě líp vynikne. To byl první zádrhel, kterej mi přišel v Brně divnej. Ačkoliv má tohle město pro tuto příležitost stánek jako stvořenej v podobě haly Rondo, byl koncert zcela nesmyslně situovanej na brněnský výstaviště, do pavilonu "Péé", z jehož názvu si Pepa Vojtek po celou dobu koncertu tak trochu utahoval, no a tenhle pavilon prostě nedisponuje žádnýma tribunama, takže všichni návštěvnící museli stát. Hala je to tak obrovská, že by v ní mohli parkovat dopravní Boeingy, pořadatelé zřejmě očekávali velkou návštěvu, ale chyběl tu prostě ten efekt, kdy je kapela na podiu sevřená publikem po všech stranách, a tak to nebyla ta správná Corrida. Člověk si pak při koncertě spíš připadal, jako v nějakým větším klubu :) Druhá věc, která mě zarazila, bylo rozdělení sektorů. My, kteří jsme si o stovku připlatili, jsme mohli stát přímo u podia, zbytek lidí musel stát až několik metrů dál, za dalšími zábranami. Tím, že byla asi nějak chybně vypočítaná kapacita těchle sektorů se ovšem naskytl dost divnej úkaz, kdy okolo podia stálo třeba jen pět řad lidí, za nimi několik metrů volnej plac a pak až teprve "zbytek" publika, který tvořilo převážnou většinu haly. My jsme se sice před podiem nemuseli nijak mačkat a pořád jsme teda čekali, kdy sem ten zbytek lidí příjde, ale prostor se nezaplnil ani do začátku koncertu a pro muzikanty seshora to muselo vypadat dost blbě a určitě bývají zvyklí na větší a nahuštěnější kotel. Podium se mi navíc zdálo oproti záběrům z jiných zastávek turné takový nějaký malinkatý a okleštěný. Možná to bylo jen naše zdání, protože když to člověk vidí seshora někde na youtube nebo na fotkách a pak stojí přímo u toho, může to klamat, ale krom toho, že tu byl nízkej strop a konstrukce tak nemohla sahat příliš vysoko, se nám zdálo, že jsou i zkrácený výběhy po stranách podia. Údajně se ještě těsně před koncertem dostalo do oběhu dalších 1000 vstupenek, takže možná i to byl důvod toho zmenšení, aby se navýšila kapacita. Ale možná kecám :-)
Každopádně jsem toho názoru, že tenhle koncert se do pavilonu P rozhodně moc nehodil. Dovedu si tu představit klasický podium a pro velký koncerty je to hala jak stvořená. Ne však pro kapely, který vozí podium uprostřed. Tahle show tu totiž bez postranních tribun nemá možnost moc vyniknout.
Organizátorům se tedy podle mého moc tenhle krok nevydařil, ovšem koncert samotnej už byl bez chyby. Kabát letos jede bez předkapel a nevím, jestli je to dobře nebo jestli to není škoda. Asi by záleželo na jménu kapely, kterou by se sebou vezli. Na šňůrách, kdy jim předskakovaly takové kapely jako Škwor, Doga, Iné Kafe nebo Krucipüsk to většině lidí určitě nevadilo a naopak je tyhle partičky dokázali výtečně rozehřát a rozezpívat před hlavní hvězdou večera. Teď se prostě po 20 hod. v hale zhasne, Kabáti jdou rovnou na podium a chybí tam takové to správné napětí z očekávání hlavních hvězd. Možná je to na druhou stranu lepší, než se poslouchat nějakou nudnou kapelu, na kterou jste nepřišli, ale myslím, že tu slabou půlhodinku by od hudebního hosta každý snad dokázal přetrpět. Chápu však, že podium uprostřed haly je dost náročný na techniku a zvučení, a tak kdyby se tu mělo střídat několik kapel, asi by to bylo pro techniky dost náročný a takhle je prostě vše už dopředu nachystaný a nazvučený výhradně pro Kabáty.
Kabát tedy vtrhnul na podium něco málo po osmé hodince večerní za zvuků intra ke skladbě Banditi di Praga a stejnojmenou písní, za výbuchů různé pyrotechniky, taky celý koncert odstartoval. To se mi zdálo taky jako nejlepší moment koncertu, protože pak už to byl klasickej koncert Kabátů, kterej ničím nějak moc nepřekvapil a následoval podle zavednenýho scénáře, kterej kapela používá už několik let. Jako druhá následovala vypalovačka V pekle sudy válej a většinu repertoáru tvořily písničky převážně z posledních tří alb, doplněné samozřejmě o starší, notoricky známé klasiky. Prostor samozřejmě museli dostat písničky z nového alba Banditi di Praga, kterých tu zaznělo asi šest, a podle mého názoru mohli vybrat trochu lepší vypalovačky, než ty, které zde byly živě odprezentovány. Hrály se spíš takové ty ve středním tempu a jediná, která mě docela příjemně překvapila, byla pecka Ebenový hole, která se mi naživo tedy líbila mnohem víc, než na desce a skvěle jsem si na ni zapařil, přičemž skoro celou první sloku jsme na sebe s Vojtkem pěkně řvali z očí do očí :-D Myslím, že na nové desce se ale najdou mnohem silnější pecky a chyběli mi zde třeba takové kousky jako Mouse Decadence, Nesahej na můj drink, Kdo neskáče není Švéd anebo moje oblíbená Projdu zdí, kterou však na předešlých koncertech určitě hráli a nějak ji teď z playlistu vypustili, což je škoda. Jsem toho názoru, že když to má být turné k nové desce, měli by se hrát pecky převážně z ní a na koncertech musí umět kapela nový písničky i odprezentovat, když už je jednou nahrála. Samozřejmě musí se dostat i na zajeté klasiky, bez kterých by je lidi nepustili z podia, ale na takový to hraní největších hitů jsou určený převážně letní festivaly, který Kabát taky určitě pojede, tak mohl být tentokrát na tomhle tour trošku odvážnější. Na úvod místo V pekle sudy válej mohli klidně šoupnout podobnou novou vypalovačku Matky a závity, mohla by se klidně vynechat písnička Go Satane Go, která se prostě musí hrát na každým turné jen proto, aby na podiu zašlehaly plameny, přitom to myslím není zas tak extra velkej hit, kterej by všichni potřebovali nutně slyšet a místo něj tak mohli nasadit třeba některou ze starších, zapomenutějších písní anebo nějakou novinku. Je ovšem jasný, že to musí být show. Něco je povinnost zahrát kvůli lidem, něco zase kvůli PinkPantheru, aby dali vyniknout svým drahým a úžasným efektům, ale tohle všechno už tu bohužel bylo a chybí nějakej novej nápad. A když už to musí být, tak by ty ohně mohly třeba šlehat odněkud jinde, než z podlahy, třeba po vzoru Rammstein, kde hoří všechno, co může :) Ale je mi jasný, že tohle všechno není zadarmo!
Každá maličkost se ale cení a tentokrát prostě chybělo takový to "něco navíc", co by člověka překvapilo, ať už to byly Vojtkovi převleky během koncertů an dřívějších štacích anebo třeba padající umělej sníh, kterej tehdy překvapil snad všechny diváky, rovněž na středovým podiu před deseti lety. Stavba letošního podia je sice na pohled promakaná, světelný rampy se skvěle hýbou, z dálky se to podobá trochu jako slavné 360° podium kapely U2, ovšem v menším provedení, světla pana Pankýho hrají všemi barvami, efekty parádní, ale člověka, kterej nevidí Kabátí koncert poprvé, už tyhle věci moc nepřekvapí, protože u každé písničky tak nějak tuší, co přijde. Je to ovšem převážně velká show pro lidi a za ty prachy to opravdu stojí, to zas jako všechna čest! Jen bych se asi jen tak nebál nějakých změn a nejel tak strojově podle zavedenýho koncertního scénáře. Je jasný, že Kabát už je velká zavedená firma a nějaké improvizace na podiu nebo ještě nějakýho vyřvanýho přídavku navíc už se asi na jejich koncertech nedočkáme, ale i když se člověk podívá na starší DVD z jejich vystoupení, tak už ví, kdy která písnička zazní, jaké asi budou poslední tři přídavky, při které pecce zašlehají z podia plameny apod. Do budoucna by to chtělo přece jenom překopat, protože pak už by to možná lidi mohlo nudit a začali by si říkat, že tohle už jsme jednou viděli a nebudou si o čem mít vykládat v hospodě, protože jim pak kolegové můžou s klidem odvětit: "Joo, to už je starý". Kabát je sice velká kapela, ale přeci jen pořád "pouze" republikovýho formátu, takže se asi nedá dělat podobnou show donekonečna. Lehce se to píše, vím, že to není jednoduchý, stojí to všechno peníze a nabízí se otázka "Co víc bys chtěl ještě u jejich muziky vymýšlet?" a sám na to teď asi hned nedokážu odpovědět. No ono jde především o tu muziku a pro mě za mě, ať hraje Kabát klidně po kulturácích a klubech a hraje častěji bez nějaké show a budu za to možná i vděčnější. Našemu národu už ukázali, že velkou show dělat umí a nevím, jestli se jde posunout ještě někam dál. Sama kapela by určitě hrála ráda víc koncertů do roka než jen jedno velký turné, byla by pak větší možnost obměňovat repertoár, dávat příležitost jiným, starším věcem, za který by byly vděční skalní a dlouholetí fans, kteří by na ně stále chodili a nezanevřeli. Pak je tu ovšem druhá strana mince a to jsou právě tyhle megalomanské koncerty, na které chodí převážná část lidí, která by na normální rockovej koncert někam do klubu asi ani nepřišla a těch je (bohužel) víc! Z koncertů Kabátu se už stala všelidová zábava, což dokazoval i koncert v Brně, na kterej se sjížděli lidi zájezdovýma autobusama a narvanýma skříňovýma Aviama sborů dobrovolných hasičů z různých blízkých dědin :)
A ono ani není snad Kabátu a jejich mangementu co vyčítat. Prostě to tahle furt ještě vynáší, tak proč něco měnit?! Na druhou stranu, můžem být rádi, že tahle republika má alespoň ty Kabáty, kteří dokážou dělat svou muzikou spoustě lidí radost a starat se jim o zábavu a zážitky. Jinde tohle v takovým formátu třeba nemají vůbec!
To jsem ovšem sklouzl a zahloubal trošku na jiný téma, než je brněnskej koncert, takže abych tímhle článkem nenudil, zhodnotím zbytek už jen v krátosti. Koncert to byl povedenej, na pohled velmi líbivá show, ostatně jak je už u Kabátu dobrým zvykem. Na starší, méně hrané pecky se taky přeci jen dostalo a zazněly třeba skladby jako Prdel vody, Dávám ti jeden den, Bum bum tequilla anebo Wonder. Místo posledně jmenovanýho bych sice nasadil nějakou líbivější píseň z alba Čert na koze jel, ale muzikanti si asi během jeho hraní dokážou uprostřed koncertu tak nějak odpočinout, takže buďme rádi aspoň za něj.
Kdo si chce vychutnat tuhle show se vším všudy, doporučuju mu shlédnou koncert odněkud z vyvýšené tribuny, kde budete mít stage jako na dlani, vyniknou líp všechny možné efekty a muzikanty uvidíte skoro pořád. Při stání před podiem se totiž občas může stát, že budete pařit a hrozit a najednou se na vaší straně vyskytne hluchý místo, kde ani jeden z Kabátníků nestojí a vy najednou nemáte na koho hrozit :) Kluci se ovšem snažili vyplňovat všechny mezery a na naší straně se vyskytovali celkem často. Pepa Vojtek už sice po podiu nelítá jako za mlada, ale ono to snad ani rozestavění podia moc neumožňuje, a tak na nějaký blbinky není moc prostoru, jako třeba na zmiňovaným Suma Sumárum, kde běhal a skákal jak o život. Ono už je to ale taky těch 10 let, že? :)
Nejvíc si koncertu na pohled užívali snad kytaristi Tomáš Krulich s Otou Váňou a především prvně jmenovaný, který je znám svým docela poklidným vystupováním, publikum neustále hecoval a sám se nechával vyhecovávat, přičemž předváděl ty správný rockerský pózy. Při písničce Porcelánový prasata dokonce sešli oba dva přímo dolů z podia k divákům, avšak za neustálýho dohledu ochranky, která jim stála těsně za prdelí, což podle mě snad ani nebylo nutný a vypadalo to spíš trapně. Nemám totiž pocit, že by fanoušci chtěli na koncertech svým idolům ubližovat nebo je jinak obtěžovat. Pepa Vojtek se snažil taky o neustálej kontakt s publikem a jeho prupovídky mezi písničkami a pověstný oslí můstky, kterýma je uvadí, mnohokrát publikum pobavily a rozesmály. Zvuk nemohu objektivně hodnotit, neb jsem stál přímo pod reprákama a ačkoliv jsem rozuměl dobře všem písničkám, šumělo nám až do druhého dne pěkně v uších :) Pokud jde o takovej ten "pokoncertní" pocit, tak doposud jsem byl po každým Kabátím koncertě nadšenej. Tentokrát mi tenhle extra pocit tak trochu chyběl. Největší zážitek mám samozřejmě z megakoncertu na Vypichu, což už stejně asi nic nepřekoná, protože slyšet naráz zpívat 60 000 lidí je prostě jedinečný. Co se ovšem týče atmosféry v Brně, tak ta byla vcelku slabá. Bylo to i díky tomu nesmyslnýmu rozdělení sektorů a musím se přiznat, že jsem od Brňáků čekal větší rachot, i když zas tak zlý to nebylo a možná tam někde za náma to žilo víc. Atmosféra ovšem dělá svoje a přispívá k celkovýmu dojmu z koncertu. Ten trval sice pro Kabát nezvykle dlouze, kolem dvou hodin, ale i tak mi připadalo, že to strašně moc rychle uteklo. Nicméně s předvedeným výkonem jsem spokojen a jsem rád, že jsem ty svý oblíbence, kteří mě v dětství přivedli k rockové muzice, zase po čase spatřil živě hrát!
Kabát tedy opět potvrdil, že ještě nepatří do starýho železa a umí dělat hezký představení, který přiláká a nadchne davy lidí. Určitě by mu ale prospělo i častější hraní a já doufám, že se toho ještě dočkáme, třeba i na úkor těchle drahých a technicky náročných vystoupení. Muzika musí jít převážně od srdce a pak už je jedno, jestli ji hrajete někde v zakouřeným klubu anebo na vyprodaným stadionu. Věřím, že v duších členů Kabátu jsou pořád ještě ti praví rockeři!

Na videu: Kávu si osladil (pro Frantu), Dole v dole, Lady Gag a Rin, Burlaci!

FOTKY ZDE!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 23. března 2011 v 14:17 | Reagovat

jéé,tys byl v Brně? :D Já právě pojedu v dubnu do Olomouce,už máme lístky!!!
Můžu ti říct,že tímhle videem a fotečkama jsi mě navnadil ještě víc :-) UŽ SE NEMŮŽU DOČKAT!!!!!!!!!!!!!

2 oknosveta oknosveta | E-mail | Web | 23. března 2011 v 20:01 | Reagovat

Za prvé:
To žes to zkopčil, tak to umí každá kr..a
A co bys taky vole čekal, když prostě plameny. Asi ty plameny budou šlehat ze stropu asi. Taky rozhodně budou hrát písničky kvůli plamenům. Ty si asi debil. Určitě budou hrát písničky kvůli plamenům. Spíš tam mají ty plameny kvůli písničkám. A ještě se chcu zeptat... na kolika konzertech teda byls, když se ti to nelíbí!!?? 8-O  O_O  :-!

3 RUDA RUDA | E-mail | Web | 24. března 2011 v 7:51 | Reagovat

[2]: oknosveta: Úroveň tvého příspěvku hovoří za vše, přesto si troufnu Ti odpovědět!
Tak za prvé: Co jsem jako podle tebe zkopčil? Pokud máš na mysli článek, kterej je zveřejněnej na rockem.cz, tak věř, že jsem rovněž jeho autorem, tudíž je celkem možný a logický, že jsem stejný myšlenky použil i tady! Přece nebudu psát o stejné události do každýho článku různý pocity! Doporučuju tedy přečíst si vždycky ještě jméno autora článku, než někoho obviníš z plagiátorství!!! Jinak všechno včetně videa a fotek je výhradně moje autorská tvorba, takže nevím, co bych měl kde kopčit!
Za druhé: To co jsem tu napsal jsou prostě moje názory a buď můžeš souhlasit nebo ne, ale myslím, že i nesouhlas jde vyjádřit slušnou formou a ne způsobem, který tady používáš ty.Přes internet umí nadávat každej, ale přijď mi to říct do očí ty hrdino! ;-)  
Co se týče těch plamenů,který tě tak rozčílily...no klidně ať šlehají ze stropu, všechno to jde udělat, ale pro mě za mě, ať tam nejsou třeba vůbec. Samozřejmě, že to vypadá hezky a rád se na to podívám, jenom prostě říkám, že už je to pořád na několikátým turné to samý a u té samé písničky a věř, že těch Kabátích koncertů už jsem navštívil hodně, takže si tohle troufám hodnotit, jinak bych to nepsal. Možná by bylo dobrý, kdyby sis ten článek přečetl pořádně, protože já jsem nikde nenapsal, že se mi to NELÍBÍ! Kabát je pro mě srdcovka, asi stejně jako pro Tebe, ale snažím se to sledovat tak nějak objektivně a nezaujatě. Takže mi dovol ponechat si na to svůj názor, stejně jako já Ti neberu to, že to pro Tebe určitě bylo žůžo a úžasný!

4 oknosveta oknosveta | 25. března 2011 v 10:35 | Reagovat

Tak ok no

5 Bubák Bubák | 25. března 2011 v 16:52 | Reagovat

...a pre ty kokotiny...do nás firt pičujůůůů :-D  :-D  :-D

6 LUKAS LUKAS | E-mail | 26. března 2011 v 16:12 | Reagovat

ahoj,chtel jsem se zeptat jestli bys byl tak hodny(a),a poslala bys me videa,a fotky z koncerta,ja sem mel svy ale ty se mi nejak nepovedli,tak jestli by to slo,tak ti dopredu dekuji.Jinak koncert byl skvelej

7 Mr. Madrak Mr. Madrak | Web | 27. dubna 2011 v 19:55 | Reagovat

Ty jo, luxusní blog. Já jsem byl na kabátech v Praze. Metal FOREVER :-D

8 evil-ash evil-ash | Web | 15. června 2012 v 15:23 | Reagovat

Já chci taky na KABÁTY do brna!!achjo..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama