Duben 2011

Bethrayer Meatfly fest - Kojetín (23.4.2011)

30. dubna 2011 v 16:44 | RUDA
Koncertní maraton posledního dubnového týdne pokračoval tak trochu neplánovaně v Kojetíně. Jelikož byla chuť v sobotu večer někam vyrazit a nedaleko od domova se konala docela dobrá akce s názvem Bethrayer Meatfly fest a bylo zde docela pěkný obsazení kapel, jeli jsme to tedy okouknout.

Ačkoliv festík probíhal už někdy od šesté hodiny odpolední, dorazili jsme sem až někdy kolem desáté večer, kdy byly na programu ty nejlepší kapely. Tedy měl jsem v plánu shlídnout hlavně Dark Gamballe, Bethrayer a Debustrol. Tenhle fest tu probíhá vždycky na jaře a na podzim, kdy si místní kapela Bethrayer pozve spřízněný kapely podobně tvrdýho ražení a bývá to docela fajn akce. Navštívil jsem ji už kdysi, kdy tu byli headlinery Cocotte Minute a to taky stálo za to, takže jsem čekal, že když tu bude Debustrol, nebude to snad o nic horší.
No a při příchodu na místo tu bylo opět docela dost lidí a na podiu už zkoušela jedna z těch oblíbenějších kapel Dark Gamballe, která vzápětí spustila svůj set. A nutno říct, že hráli docela dobře a čím víc starších hitů ke konci sázeli, tím víc se mi to líbilo. Darci jsou u lidí čím dál víc oblíbení, což dokazoval i docela zahuštěný prostor před podiem, lidi na jejich muziku pařili ve velkým a toho večera měla právě tahle kapela asi největší podporu od lidí na place. Většina asi totiž přišla právě na jejich muziku a pak už to začalo pomalu řídnout. Popularita téhle kapely bude určitě ještě stoupat, protože dělají celkem moderní muziku, která na lidi prostě zabírá. Poslední dvě desky sice nejsou tak silný, jako třeba Bonboniera nebo Superstar, ale i tak se na nich najde pár dobrých pecek. Na koncertním podiu to ale DG šlape velice dobře a jejich vystoupení jsem si užil.
Po nich nastoupili domácí Bethrayer, kteří se tu těší taky velké oblibě, ovšem tak husto jako na Dark Gamballe už pod sebou bohužel neměli. Ona to taky není už muzika pro tak široký publikum, je to podstatně tvrdší hradcore a navíc většinu písniček mají kluci v angličtině, takže pro lidi, kteří si na koncertě s kapelou rádi zazpívají to asi moc není. Nicméně já si je vždycky rád poslechnu, protože nedělají špatnou muziku a svý publikum si vždycky na nějakým tom festu najdou. No a ani tady na domácí půdě se nepředvedli v nijak špatným světle a odehráli sice krátký, ale docela podařený vystoupení, při kterým si chvilkama pohráli i s davem, což by možná bylo efektivnější na nějakým velkým fesťáku, ale ne v polozaplněné sokolovně :) Takže Bethrayer docela fajn nářez!


Na řadu přišel ovšem nářez největší v podobě mladoboleslavské, dnes už snad tak trochu trashové legendy, Debustrol. Tahle kapela letos už slaví 25 let, ovšem žádný zvolnění s přibývajícím věkem u ní nelze očekávat. Pánové to rozjeli jak za mlada a to, co lezlo z beden byl jeden velkej rachot. "Tak se všichni userte, je tady Debustrooool", započal frontman Kolins tradičně vystoupení své kapely a písničkou Trendshit, která útočí na všechny současné superstary, odstartoval jeden velkej nářez. Docela ty chlapy obdivuju, že vydrží celej koncert hrát v takovým tempu a obzvlášť bubeník, kterej do toho musí bušit v ultrarychlým rytmu, ten snad musí být něčím naspeedovanej :) Fakt masakr! Kolins se do své muziky taky hezky dokáže vžít a s tváří šílence mu ty "romantický" texty snad i věříte. Ke konci vystoupení, kdy při písničce Masoterian vezme motorovou pilu do ruky a vrčí s ní do mikrofonu, je ta jeho šílenost snad ještě věrohodnější. Vypadá to ovšem velmi efektivně. Tentokrát se ale v zákulisí trošku zdržel, bo mu motorovka nejspíš nešla nastartovat a zbylí muzikanti na podiu hrající mezihru pořád dokola se po chvilce už na sebe jen zoufale smáli a asi tušili, že nějakej technicekj zádrhel na pile nastal. Nakonec ji Kolins ale zprovoznil a mohlo se vesele vrčet.
Když už jsem zmínil klesající počet lidí před podiem, nutno podotknout, že Debustrol už ke konci svého setu hrál jen pro silně prořídlej sál. Před podiem vydrželo vytrvale po celou dobu koncertu pařit snad jen deset lidí, zbytek stál uctivě opodál a jen poslouchal. Někteří se přišli mrknout asi jen ze zvědavosti a když zjistili, že je to na ně asi velkej nářez, po pár písničkách odešli. Byla už taky pokročilá noční hodina, Debustrol začínal docela pozdě a tak to bylo trošku zvláštní, že hlavní hvězda hraje pro poloprázdnej sál. Svůj set ovšem odehráli profesionálně a i když se jim velkýho ohlasu nedostalo, alespoň splnili to, za co dostali zaplaceno.
Po Debustrolu byla v plánu ještě jedna kapelka, ale to už jsem odjížděl domů a tipuju, že ta už snad ani neměla pro koho hrát nebo snad jen pro pár místních vytrvalců.

PÁR FOTEK Z AKCE ZDE!!!


Příští zastávka: Kabát - Zlín!
Doga - Brno (22.4.2011)

27. dubna 2011 v 19:37 | RUDA |  Akcičky
A zase ta Doga! :) Letos to byla naše první koncertní návštěva téhle partičky a celkem se zase vydařila. Dogaři, jak je již pár let známo, mají vždycky zimní pauzu a vyjíždějí mezi lid až v dubnu, takže to byl jeden z jejich prvních letošních koncertů vůbec.
No a jelikož se tenhle odehrával opět v Brně na Melodce, kde se mi to velmi páčí, sebral jsem pár lidí odtud a jeli jsme se podívat, co novýho letos Doga na koncerty přichystala. Z předešlých dvou vánočních unplugged koncertů vím, že tady lidi vždycky vytvořili svělou atmošku a tak jsem byl zvědavej i na to, jak se v tomhle klubu kluci vypořádají i s normálníma elektrickýma kytarama. V menších klubech přeci jen až tak často nehrávají a většinou je jde spatřit na takových těch kulturácích nebo na velkých festivalech, kde je prostor na podiu. Zvládli to ale i tentokrát dost dobře a Melodka je fakt dobrý místo, kde se mi ty koncerty opravdu líbí. Snad i díky vybavení klubu, skvěle nasvětlenýmu podiu, hezky se tady fotí...prostě dobrý a takový útulný :)
Před koncertem jsme ještě stihli pokecat s klukama, probrat s ostatníma známýma z okolí, kteří taky dorazili, všelijaký novinky a blbinky a jakmile se klub zaplnil a publikum začalo být před podiem nervózní, začalo se hrát. Nervózní byli i muzikanti samotní, bo přece jen bylo před Velikonocema a byla obava o to, zda-li vůbec někdo příjde, ale nakonec se na Melodku vešlo něco přes 200 platících a klubík byl docela plnej, i když do vánočních narvaných návštěv ještě něco málo určitě chybělo. To ale nebylo ve finále nijak znát a atmosféra byla opět super. Doga zahájila svůj nový koncertní playlist vypalovačkou Holka samosexuál a pokračovala dál v docela ostrým tempu, který trvalo po většinu koncertu. Líbilo se mi, že oproti loňsku překopali playlist a zařadili i písničky, na který se docela zapomínalo, nebo který třeba už pár let nehráli. Potěšily třeba pecky Dík za to málo, Proti všem, Cannibal, Laně jdou a třeba i Vymahač. Možná bych uvítal ještě i o něco starší kousky, ale nejde zahrát přeci jen úplně všechno a už i takhle to bylo od Dogy nezvykle dlouhý vystoupení, který se blížilo ke dvoum hodinám hraní. Což samozřejmě taky potěšilo. Otázkou je, jak dlouho jim to vydrží a bude je to bavit. Doufám že dlouho. Mají to letos fakt dobře poskládaný a jelikož mě to v posledních letech už přestávalo tak trošku bavit, bo to bylo pořád to samý, tak letos to má fakt náboj a i když se samozřejmě najdou pecky, který je nutný hrát furt, tak myslím, že teď je to namixovaný docela dobře.
Doga má letos připravený opět nový pódiový kulisy, který ovšem na Melodce nemohli naplno postavit, bo je tady málo místa, takže jediný, co mohli předvíst, byl novej stojan na mikrofon. Tradiční Véčko nahradila velikánská čertovská rudá hlava s démonicky svítícíma očima, za kterou sice jde Izzi vidět jen z poloviny, ale vypadá to fakt efektně a určitě líp, než jeho předchůdce. Tohle byl docela dobrej nápad a společně s kulisama to určitě bude vypadat ještě líp.


Jinak koncert v pohodě. Opět s přibývajícím časem bylo větší horko a v tom pekelným tempu, který Doga nastolila, to byla docela makačka i pro diváky. Vystoupení bylo uzavřeno známými hity jako Poletuju nebo Nejsem rozumnej a všichni řádně spocení byli zároveň určitě i spokojení. Doga se teď od května chystá zavřít do nahrávacího studia, kde bude točit již svou osmou desku, takže se snad už v červnu dočkáme novýho počinu a budeme zvědaví, co z kluků tentokrát vyleze.

Po koncertě jsme ještě dlouho kecali venku před klubem, kde panovalo krásný teplý, skoro letní počasí v dubnu no a pak se ještě pokračovalo dál na Flédu, kde už jsme to pomalu uzavírali. Překvapilo mě, jak je o víkendech v Brně v noci mrtvo. Vždycky jsem tu byl na koncertech víceméně ve středu a to město žije v různách podnicích ještě i časně nad ránem a teď tu byl problém kolem půlnoci potkat člověka :) Prostě je to tady živý jenom ze studentů a ti, když na víkend odjedou domů, tak jako když utne! :) Zvláštní...a člověk by si řekl, že v takovým velkoměstě přece musí žít i místní, kteří se snad chodí v pátek taky pobavit... :-) No joo, byly i ty Velikonoce takže kdoví, kam jeli na chatu...třeba do Bučovic!? :-D
Jediný vzrůšo bylo, když jsme po cestě šli kolem nějakýho požáru někde v parku v Lužánkách, kam se sjíždělo asi pět hasičských aut, ovšem nikdo přes tu džungli neviděl, co že to tam vlastně hoří. Asi nějakej dům či chata..no ale to je fuk, prostě hořelo! ...ovšem my jsme tady z nedaleké Chropyně zvyklí na větší fajrák! :)
Mno, ale to už melu zmaty :) V Brně prostě bylo jako vždy dobře, na druhej den jsme si ještě udělali krásnou jarní procházku v centru tohoto města, dokonce jsme i vypozorovali, že přesně v jedenáct hodin vypadne z obřího robertka na náměstí křišťálová kulička, podívali jsme se, jak vypadá pořádné brněnské drak, obešli jsme velikonoční trhy, kde jsme mohli vyhrát i králíčka, ale nikdo nechtěl soutěžit, tak jsme jeli dom! :-D No a to je asi tak ve zkratce všechno. Have a nice day!
Videoreport pro Dogastránky:

FOTKY Z AKCE ZDE!!!


Rocková sobota v Americe

12. dubna 2011 v 12:47 | RUDA |  Akcičky
Nemnoho kapel se může pochlubit tím, že už si zahráli i v Americe. Pár rockových partiček, které ani nemají tak velká jména, tu možnost má a nemusí si ani vyřizovat víza a jezdit nikam daleko. Amerikou je totiž v tomhle případě myšlen ("bohužel") jen podnik ve Zlobicích nedaleko Kroměříže, kde je docela dobrej sál na pořádání koncertů a tak si tady místní kapelka občas přizve pár hudebních kamarádů a uspořádají tady akci, kde si všichni společně můžou zahrát před lidma. Hlavním tahákem tohohle večera bylo určitě vystoupení kroměřížské legendy Nšoči, jejíž jméno je určitě mnohým lidem známý i za hranicí našeho okresu a tady v okolí je stále zatím takřka bez konkurence. Spolu s domácí kapelou PL-KM přilákali docela dost lidí a večer to byl vcelku povedenej :)
Už při příchodu na místo mě překvapilo, kolik lidí se tu nachází. Na pár akcích už jsem tady byl, ale tolik lidí jsem tu ještě nezažil, takže to značilo, že to asi bude fajn. V tu chvíli už hrála první kapelka Great Way, které jsem sice nevěnoval nijak velkou pozornost, jen jsem si všiml, že před nima paří docela slušnej hlouček lidí a že hrajou vesměs převzatý skladby. Znělo to sice trochu amatérsky, ale byli to mladí kluci, kteří potřebujou hrát a hraní před lidma je určitě to nejlepší pro jejich budoucnost, takže na začátek proč ne?!
Po menší přestávce začala hrát další mladá skupina nazvaná Superego kid a to zpočátku člověk nevěděl, jestli stále jenom zvučí nebo je to už součást jejich vystoupení. Já tu kapelu neznal, takže až pak jsem se dozvěděl, že hrajou jen instrumentální skladby bez zpěvu a ačkoliv to bylo ke konci už celkem nudný, tak některý pecky se jim obzvlášť povedly a jedna mě docela zaujala, že byla i radost to poslouchat. Každopádně to byli muzikanti na svůj věk už docela šikovní a šlo jim to. Pro mnoho lidí to ale bylo pak už celkem zdlouhavý a tak i pro mě to byla spíš jen taková zvuková kulisa k pokecu se známýma u baru, kterou ovšem člověk musel docela přeřvávat :)
Když nastoupili všema očekávaný Nšoči, parket se před nima okamžitě zaplnil a od první pecky všichni skákali a pařili jak se patří. Docela mě překvapilo, kolik mladých lidí na ně paří a je to jenom dobře, že jejich muziku objevuje čím dál mladší generace. Je to určitě i tím, že Nšoci obnovili loni sestavu o mladé členstvo a díky tomu na jejich muziku určitě příjde i spousta jejich kamarádů a je vidět, že kouzlo jejich muziky rozhodnně ještě nevymizelo a naopak stále působí na všechny generace. Lidi jim tu udělali fakt docela dobrou atmošku a bylo vidět, že si to užívají i samotní muzikanti. Márty občas řádil s kytarou jak zběsilej, Žanetka za mikrofonem už se taky trochu víc dokázala odvázat a čím dál víc se stává plnohodnotnější Knapovou partnerkou na place a celý to na mě působí, že jsou teď prostě skvěle sehraní a všechny okolo to baví. Důkazem toho byly třeba i momenty, kdy si občas střihly úryvek písničky tzv. "á kapela", jenom s lidma v publiku a podobný jiný blbůstky. Jejich vystoupení není ani nijak strojený, působí to jako jedna velká improvizace, kdy se Knap neustále ptá, "co budeme hrát", i když před sebou má plalist, ale myslím, že pořadí se rozhodně nedodržuje a hrajou se spíš písničky podle nálady hráčů a přání publika. Koncert byl dokonce tak trošku s černým humorem věnován i lidem z Chropyně, které zrovna zužovala hořící chemička a na počest této události, o které mluvili snad všichni v okolí, byla zahraná i píseň "Vypouštím veselej dým", což v tu chvíli přesně sedlo jak prdel na hrnec a člověk se tomu musel i zasmát :) Pavel je prostě pořád v duchu takovej starej pankáč a mě se prostě takovýhle koncerty líbí mnohem víc, než když se jede podle nějakýho zavedenýho scénáře, jak to preferuje většina "profi" kapel. Co ovšem u Nšoči rozhodně profi je, je muzika. Tu hrajou bezchybně a věřím, že kdyby se jich někdo ujal a natočili ještě nějakou kvalitní desku, mohli být úplně někde jinde. Bohužel všichni víme jak to dneska v hudebním průmyslu chodí a tak už to asi zůstane, jak to je. Nšoči sice stále ještě ani tady žádný nový songy nezahráli, ale údajně už by měly být na světě tři nový pecky, který mají zažít premiéru na kroměřížským Majálesu, takže jsem celkem zvědavej. Ve Zlobicích rozhodně jeden z nejpovedenějších koncertů, co jsem zatím v nové sestavě viděl.
O závěr večera se postarali už zmiňovaní domácí PL-KM, na který jsem byl taky zvědavej i díky tomu, že tu zpívá přítelkyně našeho kamoša Vranyska, Marťa. Párkrát už jsem je hrát viděl, naposled asi loni v létě v Bojanovicích na fesťáčku a musím říct, že od té doby se celkem dost zlepšili. Tentokrát jejich vystoupení bylo ochuzený o tahací harmoniku, ale ani mi to nijak nechybělo a spíš bych řekl, že to bylo bez ní i lepší. Znělo to tak nějak víc tvrději :) Tahle kapelka má taky dost dobrej potenciál a některý písničky fakt stojí za to a jejich největší síla je v docela chytlavých refrénech. Mají už docela slušnou zásobu kvalitních hitů, plnohodnotnej koncert s vlastním playlistem už taky dokážou zahrát, 3-4 slabší písničky bych z něj možná sice vyškrtl, ale jinak myslím, že by nebylo od věci už něco vlastního natočit. Alespoň nějaký kvalitnější demo, který by mohli šířit mezi lidem a dávat tak o sobě vědět a získávat víc kšeftů. Na všechno ale musí být prachy, že? :) Mrzelo mě jen, že jakmile jsem se vzdálil trošku dál od repráků, nerozuměl jsem zpěvákům ani slovo. Nevim, jak to zvukař měl nastavený, ale paradoxně čím blíž u repráků člověk stál, tím líp rozuměl a naopak na balkonech nebo dál v sále to bylo hrozný. U některých písní tedy vůbec nevim, o čem byl text, ale jinak muzika fajn a držím jim palce. Je totiž dobře, že dělají jako jedna z mála mladých kapel vlastní muziku a věřím, že čím budou starší, tím budou lepší.
Večírek v Americe tedy docela povedenej, škoda jen, že jsem musel vykonávat funkci řidiče, jinak by se to tady dalo prožít s ostatníma určitě ještě o něco líp :)

Něco málo obrázků ZDE!!!