Škwor + Harlej - Zlín (29.4.2011)

11. května 2011 v 14:58 | RUDA |  Akcičky
Poslední dubnovéj týden byl opravdu kvalitníma koncertama nabytej a nepopírám, že se mi to líbilo :) Tenhle koncertní maratón jsem tedy zakončil společně s přáteli na zlínským dvojkoncertu kapel Škwor a Harlej a dalo by se říct, že to bylo asi to nejlepší nakonec!

Škwor a Harlej už spolu jedou třetí společný turné a teprve teď jsem měl možnost jejich spojení vidět na vlastní oči, bo konečně zavítali i k nám do kraje a dokonce tady i celý turné zahajovali. No a opět se potvrdilo, že takováto spojení dvou předních kapel se vyplácí a fanoušky to přitáhne. Zlínskej klub byl totiž pořádně narvanej a osobně jsem tu zažil asi jednu z největších návštěv, přičemž se v klubu údajně tísnilo něco přes 600 platících lidí, což je hezký číslo na klubovej koncert. Výhoda pro fanoušky je v tom, že vidí dvě kvalitní a oblíbený kapely, který jim zahrajou dva plnohodnotný koncerty za jeden večer, téměř za cenu jednoho a tyhle spojení já osobně vítám. A vydělají na tom i samotný kapely, protože je vlastně vidí fanoušci obou táborů, kteří by třeba na samostatnej koncert té jednotlivé kapely nedošly. Pokud ovšem nemají fanoušky společné….a vypadalo to, že takových tu byla nejspíš většina, což bylo jenom dobře a oběma kapelám lidi vytvářeli skvělou atmosféru.
Jako host si před oběma kapelami zahrála ještě skupina Narttu, která není širokýmu okruhu posluchačů tak známá a tak na tomhle turné chce lidem představit svoji tvorbu. Ačkoliv se muzikanti snažili a hudebně to nebylo zas tak špatný, tak mě svým výkonem příliš nenadchli a s jejich stylem muziky by se hodili spíš na nějakou lepší tancovačku. Zpěvák sice zaujal vzhledem, podobajícím se frontmanovi Arakainu Toužimskému a taky tím, když na něho začala padat kulisa při jedné písničce, ovšem hlasově byl celkem nevýraznej a právě to mi k jejich muzice nějak nesedělo a trošku ji to právě řadilo někam do těch zábavových vod. V sále jsem taky nezaznamenal žádný velký nadšení z jejich výkonu, ovšem žádnej průser to nebyl a na úvod před jejich slavnějšími kolegy se to dalo.

Škwor

Pak už se před podiem začalo dělat husto a na něm za chvíli spustila své vystoupení songem "Tak to jsme my", kapela Škwor. Po něm následovala snad všemi oblíbená pecka "Může se stát" a koncert pokračoval v ohromném tempu, kdy kapela sázela jeden hit za druhým, až se člověk divil, kolik už jich vlastně mají na kontě a že to snad ani není možný už takhle od začátku pařit a vydržet to až do konce. Ačkoliv tahle kapela nezní nikde v radiích, tak má těch hitovek opravdu hodně, lidi je znají a Škwoři opravdu nedávali davu ani na chvilku vydechnout, takže za chvilku už byly všichni pěkně propocení a v sále bylo slušný peklíčko. Na jejich muziku se prostě nedá neskákat. Tahle kapela dobře ví, co na lidi působí a tak jejich úderný a přitom melodický refrény člověka vždycky dokážou nakopnout. To můžeme mimochodem potvrdit i s Vranysem, když už jsme měli nějak po polovině koncertu docela nafouklý močáky z močopudného pivečka a skákání už bylo v tu chvíli docela nepříjemný :) Nešlo ovšem jen tak stát při téhle muzice a tak i přes docela nepříjemný pocity to nutilo člověka pořád být v pohybu a skákat i za cenu…víte čeho! :) Naštěstí máme ale svěrače stále pevný a přežili jsme to bez úhony, takže OK.
Obě kapely mají na kontě nová CD, která vydaly vesměs zároveň ve stejnou dobu, takže tohle turné je vlastně i k jejich propagaci. Škwor pojmenoval svou novinku "Drsnej kraj" a na ní potvrdil, že patří ke špičce českého rocku a musí se s ním počítat, což dokázal i žebříček prodejnosti hudebních alb, kterému jeden týden Škwor s tímhle albem dokonce vévodil. Tahle kapela je čím dál oblíbenější, získává si srdce spousty holek a svou muzikou je blízká i drsným rockerům. Našli prostě kompromis mezi tímhle vším, mají kvalitní melodickou a zároveň tvrdou muziku, rozumný a velice dobrý texty frontmana Petra Hrdličky, který nejsou jen plácáním o ničem a o chlastu a spousta lidí se v nich najde. Všechny předchozí nový alba od Škworu byly vždycky v něčem lepší a někde dál, než ta minulá a vždycky na nich šel najít nějakej pokrok k lepšímu. Z alba "Drsnej kraj" už sice nemám takovej pocit, spíš bych řekl, že už si našli ten svůj styl, kterej si převedli z doposud posledního alba "5" a ten se ukázal jako nejlepší. Škwor prostě začal dělat písničky v tom pravým slova smyslu a už to není takovej ten nu-metal, kam je všichni škatulkovali, i když se několik prvků z tohohle stylu na albu stále objevuje a třeba z titulní písně "Drsnej kraj" je cítit vliv např. KoRnu, jako prase! Přitom si ale pořád kapela zachovává svůj xicht a ten vývoj je tak nějak přirozenej. Na novým albu jsem snad zaznamenal jen víc elektroniky a při představování nových písniček by klidně mohli Škwoři angažovat ještě na podium klávesáka, bo tam těchle linek je cítit celkem hodně. Kytarista Leo Holan, je na tohle programování hodně šikovnej a musím říct, ž se mi to v těch písničkách líbí a dodává jim to ten správnej šmrnc. O novým albu bych klidně mohl rozepsat celej článek… no, ale abych to zkrátil… Nový album se zkrátka Škworům hodně povedlo a pro mě jsou v současnosti nejlepší českou rockovou kapelou, která je hudebně jednoznačně prostě nejdál. Dovedl bych si je klidně představit na velkým turné, jako mají Kabáti a věřím tomu, že by časem ty haly i sami naplnili. Když nad tím tak ale uvažuju, tak asi nechci aby se z nich stalo něco podobnýho a budu radši, když budou pořád hrát po menších sálech, ale za to častěji. No a nejlepší songy na albu? U mě je jednoznačnej favorit "Banda komiků", kde je skvěle zakombinovaná španělka i s normálníma rockovýma nástrojema a již zmiňovanýma syntezátorama a skvělým refrénem, kterej je zpěvnej jak sviňa :) Hodně dobrá je i úvodní písnička "Kámen" a vesměs všechny ostatní. Škwor má prostě svůj rukopis, kterej na posluchače platí a zaujme, takže většina písniček je tady hitových a slabej kousek se téměř nenajde.
O to víc mě mrzí, že z nového alba v Zlíně zahráli jen dva kousky, a to již zmiňovanej "Kámen" a druhou píseň nazvanou "Sama". Všichni určitě očekávali ještě nějakou novinku navíc, ale ty si Škwoři ponechávají zřejmě až na některé příští koncerty. Svým playlistem ovšem rozhodně nezklamali a všichni fanoušci museli být spokojení. Hodinu a půl trvající koncert zakončili sérií tří přídavků, kde nechyběla např. "Vizitka" nebo první velkej hit kapely "Mý slzy neuvidíš", což byla definitivní tečka za škwořím vystoupením.

Harlej

Škwor tedy nastavil laťku velmi vysoko a po jejich vystoupení snad už neměl nikdo moc sil pařit na další plnohodnotný vystoupení kapely Harlej. V klubu ovšem dobře zafungovalo odvětrávání, vzduch se dokonale pročistil, lidi se zašli občerstvit k baru a po menší pauzičce už byl opět sál narvanej a čekal na další nálož. Harlej odstartovali z ostra starší vypalovačkou "Zfetovanej", která vlila spolu s následujícími hity všem přítomným novou čerstvou krev do žil a dav byl rázem opět plný energie a pařil zvesela dál i po celou dobu vystoupení druhé kapely, což bylo jenom dobře. Za malou chvíli se ovšem z klubu opět vytvořila jedna velká sauna a tak byli všichni rázem zase hezky propocení. To myslím ale v tu chvíli vadilo málokomu a každej si užíval starší i nový harlejácký hity.
Harlej taktéž přijel představit novinku, album nazvané "…máme vlka", které je podle mě taky dosti povedené. Někteří fanoušci si sice stěžují, že je to jejich nejslabší album, já jsem ovšem toho názoru, že je možná jedno z nejlepších, od příchodu nového frontmana Hrbáčka do kapely. Muzika na něm myslím docela dobře sedí jeho hlasovým schopnostem, už nemusí tolik tlačit na pilu a snažit se křičet a novým songům prostě vtisknul svůj xicht, kterej se odprostil od toho předchozího Šafránkova. Jasně, už tu nejsou takový nářezovky, jako dřív, ale zase se tu najde spousta dobrých melodických písniček, který jsou ovšem kvalitně zahraný, tvrdý a kapelu to nijak nedegraduje. Změna tady cítit trochu je, ale je to pořád Harlej…možná že i malinko modernější, ale prostě pořád nic složitého. Kromě snad jediné písničky se mi líbí celý album a třeba na rozdíl od Škworů, mě chytlo hned na první poslech. Moje nej songy: "Celebrita z ubytovny, Hračka, Možná jednou, Cesta do ráje" a když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně všechny ostatní :) Raritou je tu písnička "Spokojenej kmet", kterou zpívá basák Kolinss, kterej je zároveň frontmanem Debustrolu a ono to i jako Debustrol tak trochu zní. Kdyby totiž nezpíval refrén Hrbáček, byla by to nářezovka pro tuhle kapelu jak stvořená :) Přiznám se, že při prvním poslechu tohohle songu jsem měl v prvních sekundách i pocit, že to zpívá Šafránek…takže alespoň tady návrat tak trochu ke kořenům :)
Milým potěšením bylo, že tenhle song vystřihnul Harlej i na tomhle zlínským koncertě, čímž u mě získal spoustu plusových bodů. Kolinss se ovšem nejprve předvedl jako zpěvák už ve starší písničce "Startuju na Mars", která vznikla v době, kdy ještě v kapele nepůsobil, ale za to k téhle písničce složil text. Tentokrát si ho ovšem po letech i sám odprezentoval a to bylo snad největší překvápko toho večera. Šlo mu to velice dobře a spoustu fandů tím jistě kapela potěšila. Další jeho pěveckej výkon tedy nastal ve "Spokojeným kmetovi" a z novinek tady toho večera Harlej zahrál mnohem víc. Byl v tomhle mnohem odvážnější než Škwor a předvedl tu dokonce pět nových pecek jako např. "Dětský hřiště, Cesta do ráje, Kapitán Morgan", a nebo již zmiňovaná Kolinssovka :) Harlej měl taky dost dobře poskládanej playlist, míchal nové písničky i se staršíma, ještě ze Šafránkovy éry, došlo i na pár songů, který nebyly slyšet hódně dlouho, což byla např. "Začalo to nevinně" alias Holka modrooká, čímž mě taky velice potěšili a hity jako "Svařák", "Pověste ho vejš" nebo "Proč pocit mám" chybět samozřejmě taky nemohly. Své vystoupení zakončili poslední novinkou s názvem "Víme jak to chodí", která má taky velké ambice na hit a na závěr koncertu je jak dělaná.
Harlej se tedy rozhodně nenechal zahanbit a nedalo se rozhodně říct, že by toho večera byla jedna kapela lepší než druhá. Lidi taky oběma kapelám dělali fantastickou atmosféru a byl to fakt zážitek tady toho večera být a být součástí toho perfektního publika. Myslím, že i obě kapely musely být spokojený a na začátek turné je asi nic lepšího potkat nemohlo. Musím říct, že pro mě to byl zatím nejlepší koncert roku 2011 a jsem zvědavej, co ho letos překoná. A jde to i bez nějaké velké show, bez ohňů a podobných efektů. Obě kapely ovšem měly podium velice hezky nasvícené, každá měla jiné kulisy či plachty a vizuálně to vypadalo taky moc dobře. Velice dobrý bylo i ozvučení a zvuk jsem tady možná zažil jeden z nejlepších, bo v tomhle klubu to většinou se zvukem nebylo moc dobrý. Tentokrát to ovšem byla kvalita a je vidět, že obě kapely mají kolem sebe profíky a nedělají to jen tak, že by někam přijeli a odfidlali. Za cenu 220,- Kč jsme tedy myslím viděli velice kvalitní dva koncerty a už se těším, až tyhle kapely spatřím někde znovu, bo obě patří mezi moje TOP a vidět je spolu bylo zkrátka super!

FOTOGALERIE Z KONCERTU ZDE!!!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | 11. května 2011 v 20:12 | Reagovat

Ahojky. Tak na Škworech s Harlejama jsme byli také:-)) Škoda že jsme se nepotkali. Jinak koncert to byl super.
Tak někdy někde příště. :-)  ;-)

2 RUDA RUDA | E-mail | Web | 12. května 2011 v 12:04 | Reagovat

Jéé tak to je škoda, že jsme se nepotkali. Dlouho jsem vás neviděl. Příště dávat echo! ;-)

3 pigealyaqki pigealyaqki | E-mail | 21. května 2018 v 7:04 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a> http:///

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama