Coolfest - Sehradice (30.7.2011)

4. srpna 2011 v 22:49 | RUDA |  Akcičky
V České republice je přefestivalováno. Skoro v každé druhé vesnici nějaký ten letní fest najdete, ať už jde o podřadnou akcičku s regionálními kapelami anebo o pořádnou přehlídku kvalitních kapel, vždycky se tam to slovíčko FEST objevuje. Nedaleko Zlína, v obci Sehradice u Luhačovic taky nezůstali pozadu a zvolili si pro svou hudební akci název Coolfest a stačilo málo a tenhle festík bez velkého jména trumfnul i mnohem větší a starší brášky.
Stačilo opravdu jen málo, a to přilákat lidi na ty správné headlinery. A kdo by to byl ještě před pár lety řekl, že takovými headlinery, kteří dokážou přitáhnout kvantum lidí, budou Slováci Inekafe. Byl to vlastně tak trochu jejich večírek a nebudeme si nic nalhávat, kdyby tam tahle kapela nebyla, asi by ten fest tak úspěšnej nebyl. Iné kafe totiž letos těží se svého comebacku na scénu a jelikož má omezený počet koncertů, jsou nyní v pozici, kdy fanoušci musí jezdit za nimi a nikoliv oni za fanoušky do každého druhého města. No a v rámci letních festivalů vystopili v ČR pouze na dvou - v Čechách to byla Benátská noc, na Moravě právě Coolfest v Sehradicích.Nevím, jak se to místním pořadatelům podařilo, že zrovna na jejich neznámý fest dokázali tuhle kapelu nalákat, ale uspěli a tím vlastně zvítězili. Spatřit Inekafe po návratu totiž najednou touží spousta lidí a dokonce i ti, jenž jsou o generaci mladší a tudíž v době jejich předchozího působení o ní nemohli mít ani páru. Jejich muzika ale evidentně stále zabírá, což se potvrdilo i na zimním klubovém turné, které bylo celé vyprodané a mělo úžasnou atmosféru a potvrdilo se to i zde v Sehradicích, kam dojelo údajně přes 1100 platících návštěvníků a většina samozřejmě kvůli kapele Inekafe.
Byli tu samozřejmě i jiné kvalitní kapely jako např. Imodium, Rybičky 48 a velkým tahákem bylo zajisté i vystoupení letošní stříbrné Superstar Gábiny Gunčíkové. Po celou sobotu tak trochu zlobilo počasí. Venku to vypadalo, jako kdyby každou chvíli mělo pršet, ale za celý den toho z nebe moc nespadlo a tak jsme se rozhodli vyrazit do Sehradic až na hlavní večerní program. Dorazili jsme právě v době, kdy na podiu, umístěném na zdejším fotbalovém hřišti, právě působila slovenská kapela The Paranoid. Nevím, zda to byli nějací chráněnci právě Iného kafe, každopádně to byla velmi mladá kapela, ovšem s docela velkým potenciálem. Ze začátku mi to přišlo takové vlažné, ale čím víc se blížili ke konci, přicházely kvalitnější písničky a nebylo to vůbec špatné. Vzhledem k jejich věku si myslím, že o nich ještě uslyšíme.
Po nich už vystoupila zmiňovaná Gabča Gunčíková se svou skupinou Meryland a ta řadu diváků určitě příjemně překvapila. Zezačátku na ni publikum sice taky reagovalo vcelku vlažně a první velký aplaus získala od pánů ve chvíli, kdy si sundala kabátek a odhalila bujný výstřih, ovšem později si téměř všechny přítomné získala nejen svými sympatiemi, ale především svým zpěvem. Hrála sice samé převzaté věci od zahraničních hvězd, které už lidi mohli od ní znát z TV soutěže, ovšem slyšet naživo její hlas je úplně něco jiného a tady mě svými hlasovými kvalitami na 100% přesvědčila, že je opravdu kvalitní a zralá zpěvačka. Finálová kola Superstar jsem vlastně sledoval jen kvůli ní, protože nejen, že je to rodačka z našeho okresu, ale je to hlavně rockerka s kvalitním hlasem, která má tu muziku v sobě a samozřejmě taky hezká holka. V té soutěži byla jednoznačně o třídu výš, než všichni ostatní, ale možná že je dobře, že to nakonec nevyhrála, protože by ji to taky možná pěkně semlelo. Takhle snad bude mít možnost jít si svou cestou bez nějakých tlaků a dělat si svou muziku, která ji baví. Někdo možná mávne rukou a řekne si: "Rychlokvaška", ale já jsem toho názoru, že pokud se v téhle soutěži objeví alespoň jeden opravdový talent, kterým Gábina určitě je, tak je to dobře. Kde jinde se dneska může mladej hudebník prosadit? Hudební pořady se nikde nevysílají a tak jediným způsobem, kde se člověk může ukázat je asi dneska jen ta komerční Superstar. Takže pokud tahle soutěž vytáhne na českou scénu někoho tak dobrýho, jsem pro.
Být Gábinou, nestavěl bych ale kariéru jen na téhle soutěži. Ano, bez ní by sice asi dnes nebyla tam kde je, ale poskládat většinu vystoupení s písniček, které v SS zazpívala a uvádět je stylem: "Tohle jsem zpívala v tom a tom kole a Rytmus mi na to řekl to a to", mi přišlo celkem zbytečný. Televize ji sice vystřelila ke hvězdám, ovšem už by bylo na čase se od ní pomalu oprošťovat a jít si svou cestou. Tady už přeci jen neměla čistě "superstárovské" publikum, kterému vládnou ječící pubertální děti, takže klidně mohla časté zmínky o SS vynechat a vystupovat spíše jako součást své kapely, která přijela zahrát na festival. Přesto si ale po pár písních dokázala dav pod podiem získat, rozezpívat a roztleskat a její vystoupení tak mělo velmi dobrou atmosféru. Vyřkla zde i příslib do budoucna, kdy by se během pár týdnů měly objevit její vlastní písničky a na ty jsem zvědavej nejvíc, protože jenom ty prokážou, zda se na české hudební scéně udrží nebo ne. Talent a vše ostatní na to má, takže doufám, že zůstane tou pravou rockerkou a nesklouzne někam do popíkářských vod. Třebaže nebude v mainstreamu, ale své publikum si časem určitě najde. Když v závěru zpívala písničku od zpěvačky Doro Pesch, dovedl jsem si ji představit právě v její pozici :)
Video: Gabriela Gunčíková - Send me an Angel; U + Ur Hand; All we are
Po Gábině Gunčíkové, která publikum skvěle nažhavila, přišla na řadu hlavní hvězda večera. Kapela Inekafe zpočátku velmi dlouho zvučila a na Sehradické publikum se pozvolna začal snášet drobný deštíček, což se ale dalo přežít a žádný velký lijavec se nakonec nekonal. Lidí tady na tu kapelu přišlo opravdu hodně a to značilo, že atmosféra tu bude opět perfektní, stejně jako v lednu v Brně. A opravdu to tu bylo, jako kdyby přijeli nějací slovenští Kabáti. Lidi se na ně strašně těší a jelikož mají minimum koncertů, jsou jim vzácní. Kapela to má i velmi dobře strategicky zmáknuté a když tak člověk sleduje dění okolo ní, její tiskové zprávy a tahy managementu, člověka to prostě donutí na ten koncert jít, protože ho ta kapela umí a dokáže nalákat.
Od první písničky snad každý v davu začal pařit a prozpěvovat si známé hity, které kapela sypala z rukávu jeden za druhým. Oproti lednovému tour byl playlist opět trochu pozměněný, takže to bylo taky fajn a zase se dostalo i na jiné pecky. Co neodzpíval frontman Vratko, odzpívalo publikum, opět si všechny lidi dokázal perfektně vodit a bylo to prostě moc dobrý. Myslím, že i ti muzikanti si daleko víc váží těchhle koncertů, kde jsou opravdu jen všichni jejich věrní, kteří jim dokážou utvořit skvělou atmosféru a jdou jim doslova přímo na ruku. Musí to být pro muzikanty skvělý pocit a věřím, že jim to takhle vyhovuje, udělat pár super vydařených koncertů, než třeba sto tuctových do roka. Bývá to pak opravdu o něčem jiném. Inekafe tedy ani tentokrát nezklamalo a nezklamalo ani jejich publikum. Energické vypalovačky střídaly v rychlém sledu jedna druhou a všichni neúnavně skákali jako zběsilí. Musím říct, že i já jsem si po delší době dost dobře zapařil, bo to člověka úplně strhne uprostřed davu. Nechyběla opět ani známá hříčka s publikem, kdy si při písničce Kašovité jedlá nechal Vraťo zase všechny přičapnout a jakmile spustil refrén, celý dav z podřepu vyskočil a mělo to opravdu efekt. I tyhle blbinky přispívají k fajn zážitku z koncertu :)
Inekafe tedy odehrálo sice jen něco kolem hodinky, ale hitů za tu dobu stačili vybalit dost, takže museli být asi všichni spokojení. Jsem tedy nakonec rád, že jsme se sem vypravili a tuhle kapelu jsem opět po čase spatřil, protože jejich koncerty mají opravdu silnou atmosféru, kterou stojí za to pokaždé zažít a samozřejmě jsem i rád za možnost spatřit zpívat živě Gábinu. Na nadcházející kapelu Rybičky 48 už se nám bohužel čekat nechtělo, bo deštík začínal být čím dál víc vytrvalejší a tak bylo lepší zalézt do sucha. Stejně tak to udělala asi většina návštěvníků, takže bylo zřetelné, kvůli komu sem opravdu lidi dojeli.
Video: Inekafe - Ani minútu; Petra; Mojich najlepších 15 rockov; Růžová záhrada
Festival pro pořadatele tedy, myslím, musel být asi úspěšný. Je vidět, že se nemusí zvát ani velké zahraniční hvězdy, ale stačí jen jedna atraktivní slovenská kapela, doplněná o interprety, kteří zrovna letí a je hned o divácký zájem postaráno. Tak si říkám, že něco takovýho by už konečně měla pochopit i naše oblíbená, ale bohužel divácky upadající Noc plná hvězd. Jsem ovšem i zvědavý, jestli se něco podobnýho podaří v Sehradicích i příští rok.

FOTKY ZDE!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | 5. srpna 2011 v 10:02 | Reagovat

...i přes nepřízeň počasí to byl SUPER koncert...zdravím Miklůvku... ;-)

2 Sabča Sabča | 5. srpna 2011 v 21:06 | Reagovat

na gabču se zítra už těším :-D

3 Sabča Sabča | Web | 6. srpna 2011 v 13:09 | Reagovat

hele Kubo fakt sorráč,že jsem tě tam tak přepadla,já jsem tě poznala a bylo by mi blbý neříct ti ani ahoj! :-D

4 RUDA RUDA | E-mail | Web | 7. srpna 2011 v 14:53 | Reagovat

Sabi, nemáš důvod se za něco omlouvat...to by ses mohla, leda, kdybys mi to ahoj neřekla :-)Rád jsem tě poznal! ;-)

5 Sabča Sabča | Web | 7. srpna 2011 v 15:57 | Reagovat

já tebe taky,seš fajn kluk! ;-)

6 Mihal Mihal | 8. srpna 2011 v 19:47 | Reagovat

Nemas prosimte vic videi IK? je to skvela kvalita :-)

7 RUDA RUDA | E-mail | Web | 8. srpna 2011 v 20:46 | Reagovat

[6]: Mihal: Zdarec, bohužel jsem toho víc nenatáčel a raději pařil :-)

8 quechua quechua | Web | 7. června 2016 v 21:53 | Reagovat

pujcka hned na ucet [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama