Daniel Landa (Vozová hradba Tour) - Brno (9.11.2011)

19. listopadu 2011 v 15:26 | RUDA |  Akcičky
Dalším z řady výtečných listopadových koncertů byl ten, na němž vystupoval můj nejoblíbenější český zpěvák, Daniel Landa. Na tenhle koncert jsem se těšil fakt už dlouho dopředu, protože Dana přeci jen tak často vidět hrát naživo není a jeho poslední turné "Československo", které jsem navštívil v roce 2008 v Ostravě na mě tehdá opravdu velmi zapůsobilo. Letošní série čtyř koncertů měla název "Vozová hradba Tour" a jeho podtitulem byla hesla jako "Hrdost - Odhodlání - Síla". Bylo tedy jasné, že tyhle večery nebudou čistě jenom o muzice, i když ta, samozřejmě, tvořila jejich většinovou náplň.

Dan Landa je jeden z mála umělců, kteří se snaží svou tvorbou a svým konáním lidem něco předat. Vozová hradba se tedy tentokrát do názvu turné dostala jako symbol vzdoru např.proti všudypřítomné globalizaci, politické korektnosti, eurovládě a podobným špinavostem, které se v našem světě bohužel dějí, většinu lidí štvou, ale málokdo se bojí veřejně vystoupit a říct svůj názor proti tomu. Landa je zarytým vlastencem, který má silnou podporu ve svých fanoušcích, a tak si tohle může dovolit i za cenu rizika, že bude opět popotahován za svá slova v různých médiích a kdekdo mu bude vyčítat, že je náckem. Tentokrát všem těmto poštěkávačům pomyslně vzkázal rázné "No a co?!" a opět se nebál jít se svou kůží na trh, za což sklízí samozřejmě u většiny svého publika mohutný ohlas. Během koncertu totiž přednesl i pár velmi výstižných proslovů na témata, o kterých se málokdo bojí mluvit a před kterými různá media zavírají oči (snad musejí???) Vyzval také všechny, kdož s ním souhlasí, k určité národní jednotě a ne jenom k tomu, abychom jako jedinci brblali na dnešní poměry u piva, ale abychom se k tomu, co se nám nelíbí, postavili jako národ a nekývali na veškerá nařízení odněkud z europarlamentu jako ovce a přijímali vše bez odporu. Nevyzýval ani k tomu, abychom na někoho útočili, ale abychom se spíše dokázali bránit. A to je podstatné. Samozřejmě, že se najdou i méně inteligentní jedinci, kteří si jeho slova poberou po svém a pak z toho může být i malér, ovšem ti tu, doufejme, byli v menšině.
Landa je také snad jediným člověkem mimo naše sportovce, který dokáže strhnout dav k národní hrdosti. Tolik českých vlajek, jako na jeho koncertě je totiž pohromadě vidět snad jen, když naši hokejisti vyhrají na nějakém šampionátu. Landa přitom nemusí nikomu nic dokazovat, nemá žádné mezinárodní úspěchy a ani nemusí provolávat laciná hesla jako "Kdo neskáče není Čech", aby si lidi uvědomili, za jakou zemi vlastně kopou. Prostě jen hraje do noty nám, obyčejným lidem a má zdravé názory, ve kterých to s naší republikou myslí dobře, což se nedá říct o většině našich politiků. Na koncertě v Praze dokonce slíbil vyhlásit jednu svou odvážnou myšlenku, u které sice cítí obavu, že by ho mohla definitivně zničit, ovšem pokud bude mít takovou podporu svých fanoušků, jako na těchto koncertech, myslím, že ať udělá cokoliv, bude to úspěšné. Údajně chystá nějaký velký happening, který by měl být v podobném duchu, jako toto turné. Jak ovšem všechno bude nakonec vypadat, se dozvíme už brzy. Každopádně vše, co Landa ve svých proslovech toho večera řekl, je pravda a všichni tihle "Kalousci" a podobná verbež, ať se z toho třeba poserou!!! Danovi každopádně tímto vyjadřuji podporu a zároveň i obdiv k tomu, že se tady s touto situací snaží snad jako jediný veřejně známý člověk něco udělat. Kéž by se i ostatní umělci zbavili strachu z jeho skinheadské minulosti a dokázali se k němu připojit. Nežijeme přece za komančů a tenkrát v roce ´89 to taky přece nějak šlo. Nikdo tady přece nikoho zakazovat nemůže. Tedy zatím! Kdoví totiž, jak to tímhhle tempem půjde dál a Landa není sám, kdo z toho všeho má obavu. Řekl to ovšem správně:"Kdo nechcete, tak moje slova neposlouchejte, zacpěte si uši a pak na to ani nekoukejte na Youtube, abyste pak zbytečně nemuseli poštěkávat!" Je jisté, že se vždycky pár magorů najde, ovšem jsem rád, že tu alespoň dokáže na tyhle témata rozvířit nějakou diskuzi a snad to i k něčemu povede!

Kritiku si určitě slízne i za návrat ke starým písním od Orlíku. Oprášil ovšem songy, jejichž texty jsou i v dnešní době aktuální a za které ho nemůže nikdo popotahovat. Otvírákem celého koncertu byla píseň, která dala celému turné i název a tou byla "Vozová hradba". Koncert začínal těsně po osmé, kdy brněnská Kajot Arena (nebo-li Rondo) poteměla a na velkoplošné obrazovce se ukázala časomíra, která odpočítávala posledních pár minut do začátku. Landa se sebou tetokrát neměl žádnou předkapelu a myslím, že to snad ani nikomu nevadilo. Na celý večer si totiž vystačil se svým repertoárem, a že ho už má sakra dost, dala napovědět i anketa na internetu, jejímž prostřednictvím si mohli před začátkem tour fanoušci vybrat písničky, které by rádi na koncertech zaslechli. Landa k tomuto zajisté přihlédl a jeho koncert také trval o něco déle, než je obvyklé, přičemž zahrál bezmála třicítku svých songů. Nechyběly mezi nimi i ty, které naživo snad ještě nikdy nehrál, jako např. "Holky a mašiny (video)", "Zombice", "Chlapeček z periferie" a další. Do playlistu se dostalo i několik písní z posledního alba Nigredo, které na předchozím tour nezazněly a těmi byly např. "Jen ať to sype", "Nad Afghanistánem" a taktéž "Malá díra v hlavě", která sice už byla v minulosti slyšet, ale v trochu jiné verzi. Jinak se dostalo na spoustu písní z celé Landovy kariéry od alba Valčík až po Nigredo, nemohla chybět filmová "Touha" a zazněla i zbrusu nová píseň "Bohemia", která byla složena speciálně pro toto turné a na žádném albu doposud nevyšla. Text byl sice oproti původní verzi hodně pozměněn, ale i tak je to píseň celkem vydařená, i když k největším Landovým hitům má celkem daleko. Jde v ní spíše o to sdělení, ostatně jako ve většině jeho písní. Landa původně složil nové písně dvě, ovšem druhou, "Modlitbu za krále", už nestačil zhudebnit, a tak ji během jednoho ze svých proslovů pouze odrecitoval.

Radost fanouškům určitě udělaly písně jako např. "Vltava", "Ona", "Táta" nebo "Protestsong", při kterém jsme s kámoškou Sidny hecli a jeho refrén odzpívali na jeden nádech, což je celkem makačka, ale zvládli jsme to! :) Jinak jsme tam byli asi jedni z mála, kteří na tom koncertě trochu pařili. Publikum pro mě totiž bylo největším zklamáním. Když to srovnám s ostravským koncertem před třemi lety, tak tam ti lidi byli živí od první písničky a atmosféra tam byla naprosto skvělá, kdežto do Brna přišli snad samí statici. Samozřejmě jsem spatřil i několik živějších hloučků, které pařily, ale jinak to byla bída a na takovém velkém koncertě a obzvlášť v sektoru pod podiem, bych si představoval lepší atmosféru. Holt Brňáci v tomhle zklamali :( I to prostředí haly Rondo na mě působilo jaksi divně a prostě se mi ten koncert, z nějakého důvodu, sem vůbec nehodil. Byl jsem tady vůbec poprvé, hala je to sice pěkná, ale na ploše jsem si připadal spíš jako v nějaké větší tělocvičně, než v hokejové aréně. Asi jsem byl rozmlsanej tou ostravskou ČEZ Arénou, či co. Nepřišlo mi to tu prostě tak "velký", snad i díky té chabé atmošce. Celá vyprodaná hala se pořádně rozjela až v závěru, kdy Landa opět vytasil starý dobrý hit od Orlíku, jehož notoricky známý refrén "Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ..." zpívali snad úplně všichni a na závěr tohoto večera tahle píseň sedla jako prdel na hrnec. Lidi jinak aplaudovali a vyjadřovali podporu po celou dobu koncertu, ovšem během písní to byla fakt docela slabota.

Po hudební stránce není Landovi, ani kapele snad co vytknout. Mrzela mě snad jen absence smyčcových nástrojů, které prostě do Landovy muziky patří a i když tyto melodické linky hrál většinou saxofonista, který tu oproti předešlým šňůrám nově působil, tak ani za pomocí kláves se prostě smyčce plnohodnotně nahradit nepodařilo, což je celkem škoda. Saxík ale zase zapůsobil v jiných písních a kromě něj tu nově přibyly např. perkuse, druhý kytarista, nebo druhý hráč na klávesy. Mezi těmito muzikanty na jedné straně podia postával i doprovodný zpěvák, kterého ovšem nebylo moc slyšet a ani vidět a trochu oživení vnášela do hudby i mladá harmonikářka. O něco více bylo slyšet doprovodné vokalistky na protilehlé straně podia, a obzvlášť na jednu z nich byl docela zajímavý pohled, neboť se věnovala možná více tanci, jak zpěvu, což ovšem vnášelo trochu života a pohybu na podium a obzvlášť mužskému oku to jistě lahodilo :) Mezi těmito zpěvačkami se dokonce nacházel i pro někoho známý zpěvák z prvního ročníku Superstar, Tomáš Savka. Základ kapely ovšem tvořili lety prověření muzikanti, přičemž za klávesami stál pomyslný kapelník této party, Vlasta Bičík, basu ovládal Jan Lstibůrek z kapely Toxique, za bicími seděl Marek Žežulka z Divokýho Billa a s kytarou řádil na podiu Martin Volák, nyní už bývalý člen kapely Harlej (což je pro mě zatím nepochopitelný, jak se takového špičkového kytaristy mohli zbavit?!). Volák jako jediný z Landovy kapely vnášel na stage trochu pohybu a té správné rockerské energie a rovněž instrumentálně potvrdil, že patří k tomu nejlepšímu u nás. Také Landovi tentokrát pohyb nechyběl, nebyl nijak statický, jak ho známe z předešlých koncertů, naopak se snažil využívat všech částí podia a působil na něm dosti suverénně. Vše tentokrát utáhll sám bez pomocných zpěváků, neztrácel se ani příliš v textech, jak je u něj zvykem a celý koncert odzpíval jen s minimálním počtem chyb. Oživením byly jistě občasné výstupy dětského sboru v několika písních, jenž měl připraven i pár jednoduchých choreografií, nechyběly ohňové ani parní efekty, na oko dobře působily i projekce na obří obrazovce a o bohatém světelém ansáblu snad netřeba hovořit. Horší už to bylo se zvukem a bylo vidět, že pan zvukař se během několika prvních písní evidentně hledal, protože ze začátu nebylo Landovi skoro rozumět, až příliš často v hale hučely nepříjemné zpětné zvukové vazby a až po čase se vše dalo dopořádku a po zbytek koncertu už byl naštěstí zvuk dobrý.

Sečteno podtrženo: byl to skvělý koncert, ve kterém zaznělo dost dobrých hitů, které jsem možná ani nečekal a také jejich počet a délka vystoupení mě potěšila. Potěšily mě i Landovy názory, která možná už nějakou dobu znám, ale jsem rád, že s nimi dokázal vystoupit před širokou masu lidí a před media. Doufám, že si každý návštěvník odnesl něco z toho v srdci a že ta národní hrdost a odhodlání tady něco změnit alespoň polovině z nich vydrží déle, než pár hodin po koncertě.

Video: Vozová hradba; Blaničtí; Nad Afghanistánem; Ona; Bohemia; Čech

FOTKY Z KONCERTU ZDE!!!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Olivie Olivie | Web | 19. listopadu 2011 v 15:58 | Reagovat

Taky mám Landu ráda. Moje neoblíbenější CD je Neofolk. Bílá Hora, Blaničtí... Vždycky si ráda zazpívám

2 Obayo Obayo | Web | 19. listopadu 2011 v 16:30 | Reagovat

Jo landa je nejlepš. Jeho písničky nazpamět snad umím všechny. na vozovou hradbu sem měla jít do Ostravy, ale nevyšlo. byla jsem těsně po rozchodu takže jsme neměla s kým jít a trapčit e mi tam samotné nechtělo :D ale tak kamarádka mi dovezla tričko takže jsme spokojená :) aspoň z části teda :)

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 19. listopadu 2011 v 16:34 | Reagovat

Z "Doufám, že si každý návštěvník odnesl něco z toho v srdci a že ta národní hrdost a odhodlání tady něco změnit alespoň polovině z nich vydrží déle, než pár hodin po koncertě" mi běhá mráz po zádech. Ten nepříjemný.

4 Luc Luc | 19. listopadu 2011 v 17:11 | Reagovat

AHOJ, potrebujem tvoju pomoc.

http://vianocny.datart.sk/lucia-gavenciakova-si-praje-tablet-samsung/ prosím klikni 2krát ! na "DAROVAŤ OZDOBU TOMUTO PRIANIU" nie na páči sa mi to. Je to súrne.

ĎAKUJEM NAJVIAC !!!

5 Mariana Mariana | Web | 26. listopadu 2011 v 10:55 | Reagovat

Povedený článek.

6 ConflictBoy ConflictBoy | E-mail | Web | 19. prosince 2011 v 12:08 | Reagovat

Vozová Hradba byla vážně super! Přemýšlím, jestli se ještě na ní nepodívám na Slovensku

7 buldok93 buldok93 | 23. ledna 2012 v 23:31 | Reagovat

[6]: na tom slovensku se to zrusilo

8 jakub jakub | E-mail | 12. dubna 2012 v 12:08 | Reagovat

mám dotaz  dá se někde sehnat  video z celího koncertu vozová hradba ale  ten z brna ?

9 RUDA RUDA | E-mail | Web | 12. dubna 2012 v 13:52 | Reagovat

[8]: Oficiálně vyšel jen DVD záznam z Prahy. Jestli má někdo celej koncert z Brna natočenej na kameře, to fakt nevím.

10 krecounci krecounci | E-mail | 22. dubna 2012 v 10:06 | Reagovat

jásem byla taky natom konzertu ale tesl arena (hc sparta) :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama