Inekafe - Zlín (10.2.2012)

28. února 2012 v 20:26 | RUDA |  Akcičky

V současné době si asi největšího zájmu publika na česko-slovenské rockové scéně užívá kapela Inekafe. Ta dobře využila svého velkolepého návratu před pár lety a nyní už funguje jako dobře prosperující firma a dokáže z toho maximálně vytěžit. Loni na podzim po dlouhé odmlce vydala i nové studiové CD s názvem "Právo na štastie" a v rámci jeho propagace vyjela z kraje roku 2012 i na velké klubové turné, v jehož rámci zamířila 10. února i do Zlína.

Oproti loňskému roku, kdy bylo tour koncipováno jen do čtyř velkých měst a kapela zde hrála třeba i čtyři dny po sobě, zvolilo Inekafe poněkud příjemnější formát pro fanoušky a rozhodlo se obrazit všechna převážně krajská města obou republik, kde mají stále obrovské množství příznivců. Nutno podotknout, že od svého comebacku v roce 2010 ještě tahle kapela snad neodehrála koncert, který by nebyl vyprodaný. A to je sakra obdivuhodný! Nejinak dopadlo i tohle současné tour, na kterém byla všechna místa už dopředu vyprodaná nebo zbývalo jen minimum lístků. Kapela průběžně zveřejňovala na internetu stav volných míst v jednotlivých městech a v ČR na to byl paradoxně "nejhůř" Zlín, kde zbývalo ještě několik stovek volných lístků. To se ale během pár dní rapidně změnilo a zhruba týden před koncertme už i zlínský klub Masters of Rock Café hlásil: "VYPRODÁNO!" Takže i tady jsme se mohli těšit na pořádnej rachot.
Z pohledu muzikanta je to jistě skvělá věc, když má před sebou sál narvaný k prasknutí, z pohledu fanouška bych ovšem tentokrát byl radši, kdyby vyprodáno nebylo, protože podmínky tu byly opravdu velmi stísněné. V MOR Café jsem vyprodaný stav zažil snad poprvé a bylo to tu skutečně chvilkama až nepříjemné a člověku chyběl životní prostor i při pohybu v předsálí. Už při příchodu se ke klubu táhla opět dlouhatánská fronta ke vstupu, což jsem tady taky ještě nezažil a v těch tuhých mrazech co zrovna panovaly, to čekání taky nebyl žádnej med. Když už se člověk dostal dovnitř, byl rázem velkej problém dát si třeba bundy do šatny anebo zajít si pro pivo, ale nějak jsme si funkce rozdělili a jaksi se to zvládlo. No bylo tu doslova narváno a ani nevím, kolik má tenhle klub kapacitu, ovšem řekl bych že přes tisíc lidí se tu tísnilo.
Ačkoliv měl člověk pocit, že většina lidí je ještě na baru v předsálí, příchod do sálu ho vyvedl z omylu, bo tady už taky nebylo vůbec k hnutí. Předkapelu Cookies jsme slyšeli jen z předsálí, poněvadž v době jejich hraní jsme se snažili procpat bundy k šatnářkám a i tak se mi zdálo, že hráli strašně krátce. Nijak mě to ale nemrzí, bo když jsem pak viděl, že to byli mladí muzikanti s podmalovanýma očima alá Tokio Hotel, tak jsem si udělal obrázek :-) Nevím, co to je teď u těch mladých muzikantů za debilní módu, ale mladé holky na to zřejmě letí :) Na Inekafe jsme se zpoza sálu snažili propasírovat davem trochu blíž, ale povedlo se nám to snad jen do poloviny, bo dál už bylo až moc přehuštěno, ale i tak byl tento posun v tomhle těsným davu úspěch.
Inekafe začalo hrát takřka ihned po našem příchodu a koncert zahájili sérií Veĺkých palic, tedy písněmi s tímto názvem, které na novém albu dostaly už pomyslné čtvrté pokračování a právě to celý koncert otevíralo. Nebudem si nic nalhávat, začátek koncertu se jim tentokrát vůbec nepovedl. Na vině byly Vratkovi oposlechy, které evidentně nefungovaly a podiový zvukař se v tu chvíli staral o úplně jiné věci, než o svůj pult, což frontmana značně naštvalo a šel si to s ním vyřídit. Nicméně problém s odposlechy trval dál a při druhé písni Vratko uprostřed písně úplně přestal zpívat a běžel znovu nasraně za zvukařem na kraj podia. Zbytek kapely musel chca nechca píseň úplně zastavit a kdyby to bylo jako v komiksu tak většině udivených fanoušků by stál v tu chvíli pomyslný otazník nad hlavami! Tohle bylo hodně neprofesionální a i když chápu, že když člověk neslyší co hraje, tak se mu hraje hodně těžko, ale ve chvíli, kdy mám před sebou vyprodaný sál, by se slušelo trochu potlačit afekt a řešit to nějak jinak, eventuelně se pokusit skladbu aspoň dohrát. Možná by to před velkým nástupem vyřešila malá zvuková zkouška provedená samotnými muzikanty a předešlo by se tomu. Publikem tak totiž tímto nepovedeným začátkem zústalo evidentně chvíli trošku "opařeno". Ale stalo se a koncert se po těchhle rozapcích rozběhl dál.
Bohužel se to ale ani pak neobešlo bez průseru. Já jsem se o něm teda dozvěděl až nějak pár dní po koncertu a jeho průběh mi to v tu chvíli nijak nenarušilo, ale když už se to propýrá všude možně, tak se o tom musím taky zmínit. Zkraje koncertu totiž nějaká ožralá fanynka v první řadě neustále sahala frontamnovi Vratkovi na kalhoty a pokoušela se mu je údajně stahovat. Vratko ji několikrát upozorňoval, ať toho nechá, že není v žádném strip klubu, ale na koncertě, což jsem zaregistroval, ale poté se na netu objevilo video, kde jí už dosti nasraný zpěvák uštědřil kopanec a všemožné spekulace, zda to bylo do hlavy či jen do oné ruky šmátralky. Přiznám se, že onoho kopance jsem si vůbec nevšiml, ale evidentně se to stalo a otázka je, zda to vůbec bylo nutné?! Samozřejmě se toho chytla bulvární media na Slovensku, která to řádně rozpytvala a kapele to rozhodně neprospělo. Je jasné, že do svých fanoušků by člověk kopat neměl, ale zase když se tisíc lidí příjde bavit a jeden ožralý to tam narušuje, má si to muzikant nechat líbit? Je jasné, že Vratko byl vytočený ještě z toho maléru z odposlechama a emoce pracovaly a když tu holčinu několikrát napomene a ta přesto stále provokuje, naštvalo by to v té chvíli asi každého. Prostě mu už nejspíš ruply nervy a tak zakročil. Otázkou je, zda to nešlo řešit jinak. Mohla zafungovat podivá ochranka, které stačilo jen ukázat a holku by vyvedla anebo si prostě jen posunout mikrofon o pár centimetrů dozadu, aby na něj fanynka nedosáhla. Bylo ale vidět, že Vraťo toho večera nebyl v pohodě a tak to vyřešil po svým a evidentně trochu nešťastně, za což si určitě už přečetl dost kritiky a poté svého činu i veřejně litoval na netu. U profíků by se to stávat nemělo, ale jsou to taky asi jenom lidi a ti si nemusí nechat všechno líbit. Lidi, co přijdou na koncert provokovat a dělat bordel, tam taky nepatří a v takovém případě by se o takovou černou ovci měli postarat ti praví fanoušci a trochu ji zpacifikovat. Byl jsem svědkem i toho, kdy na koncertu Tří sester hodil ožralej borec Fanánkovi pivo přímo na notebook a ten si to s ním šel taky vyřídit ručně a zbytek už pořešili fanoušci a dali mu co proto (viz. video). V tomhle případě to bylo nešťastné spíš v tom, že to byla holka a tam by se to mělo řešit ze strany gentlemana šetrněji :) Každopádně stalo se a jak říkám, kdybych si toho nevšiml později v mediích, tak bych to ani nezaregistroval, že se tam něco takového stalo.
Bylo ale vidět, že kapele do stoprocentí pohody něco schází a nebylo to tak úplně perfektní, jako na jejich předešlých koncertech, které jsem navštívil. Postupně se ale všichni do té pohody dostávali a zhruba od druhé půlky koncertu už to bylo fajn a lidi se skvěle bavili, i když ve velmi omezeném prostoru a tak se ani pařit moc nedalo. Z nové desky zazněly snad všechny ty "zásadní" hity a zaznělo jich asi 7, což je přesně polovina CD. Z těch "zásadních" mi chyběla snad jen pecka "Končím", jinak jsem byl s výběrem vcelku spokojenej. Starších osvědčených hitů z celé jejich dosavadní kariery taky zaznělo mnoho a celý playlist byl poskladaný docela dobře. Potěšilo mě a zároveň i překvapilo zařazení písničky "Škaredá baba", která se nachází na jejich prvním demu a kterou jsem od nich naživo slyšel snad poprvé a kdoví, jestli ji vůbec někdy před tím hráli. Byla to asi nejsvižnější punkovka toho večera a jsem rád, že se takhle úspěšná kapela nestydí za své začátky a dokáže oprášit i ty nejstarší hity. Málokterá slavnější kapela si na to troufne a za své první alba se i třeba stydí. Tohle ale případ kapely Inekafe určitě není a vždycky nějakou tu pikošku vytáhnou a určitě je to fajn zpestření každého takového turné, než když se hraje furt jen dokolečka to samé, co už lidi notoricky znají. Takže za tohle palec hore!
Koncert tentokrát trval mnohem déle, než ten olomoucký, který jsem navštívil naposledy a lidi byli jistě spokojení a na konci už všichni zpívali hitovky jako "Ráno", "Spomienky na budúcnosť" nebo "Záverečnou" jako jeden muž. I když bylo narváno tak k té dokonalé atmosféře jejich vystoupení mi tu furt cosi chybělo a nebylo to tak úplně to pravé, co jsem měl možnost na jejich předešlých vystoupeních zažívat. Nebýt prvotních rozpaků a zbytečných "hvězdných manýrů", bylo by to snad ještě lepší a lidi by na kapelu reagovali možná o něco lépe. Horko v sále bylo taky neúnosné, ale jinak se koncert vcelku vydařil a Inekafe opět potvrdilo, že je momentálně v obrovským laufu a své fanoušky si i přes tyto drobné incidenty určitě udrží. Jejich písně už se prostě pro několik generací staly nesmrtelnými a nová generace fandů jim opět vyrůstá, takže na úspěch do dalších let mají s klidem zaděláno.

Video: Inekafe - Právo na šťastie; Keď všetko sa (k)ruti; Keď sa všetci zjednotime; Škaredá baba; Ráno.

Fotky ZDE!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 týna týna | Web | 28. února 2012 v 21:08 | Reagovat

Byla jsem tam a byl to skvělej koncert :)

2 Lady ChoCc Lady ChoCc | E-mail | Web | 28. února 2012 v 21:18 | Reagovat

Přihlas se do Miss 2012 !!
http://ladychoccolatte.blog.cz/1202/miss-2012

3 Elinai Elinai | Web | 28. února 2012 v 22:50 | Reagovat

INÉ KAFE je najlepšia kapela na čekoslovenskej scéne, koncert vyzerá úžasne, hádam sa aj ja pôjdem na nich raz takto pozrieť :-D

4 Vladimír Sotak Vladimír Sotak | E-mail | Web | 28. února 2012 v 22:59 | Reagovat

[1]: Ahoj..
Omlouvám se,že vás obtěžuji  .Chci vás pozvat k otevření nového portálu a socialní síti
The registration link:http://signup.wazzub.info/?lrRef=7ad20

[2]:

5 Tre Tre | 28. února 2012 v 23:27 | Reagovat

Nikdy mě nic nedostalo jako toto .... http://www.youtube.com/watch?v=aLDsgNk2Jjw&feature=youtu.be

6 Jane Jane | Web | 29. února 2012 v 18:38 | Reagovat

Ty máš na tohle štěstí, co?
Já jsem InéKafe poslouchala už asi v sedmi letech, ale ještě jsem na koncertě nebyla :-D

7 lux lux | Web | 29. února 2012 v 20:40 | Reagovat

Ja som bola na IK včera a musím povedať, že bolo úžasne:) Mala som šťastie a bola som úplne vpredu - celé to bolo naozaj super.. úprimne hovorím, že nič zo slovenskej hudby na Inekafe nemá.. sú najlepší. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama