Arakain + Lucie Bílá - Brno (22.3.2012)

27. března 2012 v 20:35 | RUDA |  Akcičky
Arakain XXX Best Of Tour 2012 je bezesporu asi největší koncertní událostí letošního jara na české rockové scéně a ukáže čas, ne-li celého roku 2012. Arakain totiž slaví 30 let své existence a to ve velkém stylu. Stačilo jen oslovit bývalou členku kapely, dnes již několikanásobnou českou Slavici, Lucii Bílou, a rázem si kapela může dopřát velkolepé oslavy v podobě vyprodaného turné, což už se jim jistě dlouho nestalo. Proběhlé koncerty zatím slaví úspěch veliký a Arakain na nich prokazuje, že určitě ještě nepatří do starého železa. Přesvědčit se o tom mohli i návštěvnící koncertu v Brně, kde kapela zahrála ve čtvrtek 22.3.2012.
Koncert se konal v brněnském kulturním centru Semilasso, kde jsem teda já osobně byl vůbec prvně a docela se mi to tu líbilo. Docela prostornej kulturáček s balkonama, vevnitř docela moderně opravenej a jediný, nad čím jsem se pozastavoval, byl položenej koberec v hlavním sále, což mi trošku hlava nebrala, jak to tady furt musí asi čistit, když se tady schází tak velké bandy na koncertech a všichni víme, jak to tam asi občas chodí :-) No ale to byla tak poslední věc, která by mě měla trápit a lehce po 19.hod. už na podium vystoupila českobudějovická předkapela Menhir. Jsou předkapely , které vás zaujmou a pak zase ty, které berete jen jako "nutné zlo", které si před hlavní hvězdou musíte vyslechnout anebo jdete raději s přáteli na panáka. Kapela Menhir ovšem patřila k těm, které jsem si poslech se zaujetím a jejich muzika nebyla vůbec špatná. Trojice rockerů s docela výrazným frontmanem hrajícím na basu a obdařeným výborným hlasem, podobajícím se tomu, jenž vlastní zpěvák Arakainu Honza Toužimský, hrála docela úderný hardrock, semtam i nějakou tu baladu a poslouchat se to tedy určitě dalo. Pro kapelu tohle předskakování má rozhodně smysl, protože spousta lidí, stejně jako já, si je určitě vyhledá na internetu a pro méně známé kapely je tohle hostování každopádně k nezaplacení. Předkapela ovšem nesmí nudit a musí za něco stát a Menhir, myslím si, docela kvalitně připravil publikum na hlavní hvězdu a sklidil docela slušný aplaus, takže doufám, že o nich bude ještě někdy slyšet.
Arakain na začátku turné sliboval tříhodinovou show, což je na české poměry u kapel z první ligy něco nevídaného. Většina kapel totiž odehraje převážně 90 minut, max. 2 hodiny a jde se domů, občas se i stane, že nějaký výjimečný kocert tuto hranici přesáhne. Ovšem jet celé turné s tříhodinovou show, to se dnes moc nevidí a vyžaduje to sakra výdrž, především pro muzikanty, ale i pro fanoušky, bo stát ve vyprodaném sále tak dlouho, to taky není žádnej med. Arakain ovšem koncept těchto show vyřešil velice dobře, když je rozdělil na tři části, přičemž v té první dostaly prostor písně z počátků kapely a tzv. Brichtovy éry, ve druhé přišly na řadu hity novější, tedy éra zpěváků Koláře a Toužimského a v poslední části přišla na řadu ozdoba večera, Lucie Bílá.
První hodinka tedy patřila historii a koncert odstartoval peckou "Nesmíš to vzdát", z roku 1987, kterou tedy, přiznám se, znám jenom díky předělávce od Dogy, bo z repertoáru Arakainu mi nikdy nijak v hlavě neutkvěla. Je ovšem dost dobrá a patří k těm úplně nejstarším. Ze období, kdy vládl za mikrofonem Aleš Brichta zazněla spousta dobrých hitů jako např. "Šeherezád", "Kolonie termitů", "Gilotina", "Kyborg", "Zase spíš v noci sama" apod. a nynější frontman Honza Toužimský se jich zhostil se ctí. V rychlejších peckách, jako např. "Amadeus" sice trochu nestíhal a ve slokách mu nebylo moc rozumět, bo to tempo bylo vražedné a ani repráky ten rychlý tlukot bicích moc už nestíhaly, ovšem ve většině písní se mi jeho projev líbil a ty staré písničky mi prostě znějí dobře i s ním. Má lepší rozsah hlasu než Brichta a tak v těch melodičtějších partech jim dodává zase trošku jiný rozměr a i když někdo tvrdí, že Arakain bez Brichty už není to, co býval, tak mě osobně se teď kapela v tomhle složení s Toužimským líbí víc, i když k Brichtovi mám samozřejmě pořád velkej respekt. Honza prostě i na tom podiu působí tak nějak líp a sympatičtěji, má víc pohybu, semtam roztočí i háro jako správnej metloš, ale přitom působí pořád tak nějak civilněji a dokáže semtam i zavtipkovat. Celá kapela byla vůbec toho večera ve velmi dobré náladě, tedy až na kytaristu Jirku Urbana, který Brňákům pořád nemohl odpustit, že mu Kometa vyřadila v hokejovém play off Spartu, ovšem i tohle naštvání bylo jen tak na oko a i on po většinu koncertu hýřil úsměvem. Do historie se kapela vrátila jakoby i svým oděvem, když přišli v džískách, s okovanými pásky na rukou a na trikách s kapelami Iron Maiden nebo Metallica, jakoby chtěli ukázat, kdeže jsou jejich kořeny. A bylo to fajn připomenutí téhle doby a rozhodně to měli dobře promyšlené. I celá scéna vypadala moc hezky, když na obou stranách visely dvě LED obrazovky, které připomínaly období každé písně a další kulisy spolu s kvalitním osvětlením tvořily dohromady pěknou podiovou atmosféru. Mezi každým hodinovým partem byla kratičká, asi desetiminutová přestávka, ve které si každý mohl odskočit na pivo nebo na WC a těm, co vytrvali před podiem byla na obrazovkách promítána projekce fotografií z historie kapely.
Do druhé části nastoupili muzikantni opět v novém ohozu, přičemž nejzajímavější byl asi ten Urbanův, který tvořil hokejový dres Bostonu, na němž bylo místo známého "Béčka" ve znaku arakainovské "Áčko" a na zádech symbolická třicítka. V téhle části tedy zazněly písně od období rou 1999 až po současnost, i tady se ještě dostalo na asi dvě původní "brichtovky", ale dál už se pokračovalo v peckách, ve kterých nasadil Arakain trochu modernější metalovou tvář a ty zabíraly především na to mladší publikum, které je má přece jen více zažité. Nezapomělo se ani na éru Petra Koláře, který s kapelou vydal dvě alba a z téhle doby bylo slyšet pecky jako "Prázdnej kout", "Černý koně" anebo "Strom života", ve které si zde spolu s Honzou zahostoval v duetu i zpěvák David Spilka, většině lidí známý spíše ze soutěže Superstar, ovšem dnes má již svou metalovou kapelu James D.S. a jde si vlastní cestou. Tenhle duet jim celkem sedl, David se pak po několika písních na podium vrátil, aby ještě sám odzpíval skladbu "Skrytá kamera", která mu už ovšem tak moc nesedla a na Toužimského podání v ní prostě neměl. I tak ovšem další příjemné zpestření dlouhého koncertu. V závěru druhé části se už Toužimský musel cítit jako ryba ve vodě, protože tady už zněly pecky, které s Arakainem nahrál on (Paganini, Ďábelská hra, Marat, Forsage) a v nich se určitě cítil nejjistější, což tedy svým výkonem dokazoval a hlasově je na tom opravdu výborně. Nastala další přestávka :)

Video: Gilotina; Strom života (+David Spilka)

Po další fotoprojekci a nezbytném zdlouhavém představování reklamních partnerů (což je pro tak úspěšné turné bohužel asi nutnost), přišlo to, na co asi celou tu dobu všichni čekali. Na podium vtrhla tygřice Lucka Bílá a celý sál byl rázem u vytržení. V koženém sexy outfitu, vysokých botech a minisukýnce jí to strašně slušelo a každej zdravej chlap v sále by si jistě dal říct ... a některý ženský možná taky :) Lucka je prostě na svůj věk pořád šťabajzna a když k tomuhle rockerskýmu looku přidala svůj okouzlující zářivej úsměv, byla to prostě radost na ni pohledět. Svůj part odstartovala známou peckou "Cournuto" a její hlas k téhle metalové muzice prostě sedí jak prdel na hrnec. Sama se i v pauze přiznala, že poté, co teď jezdí turné z Arakainem, už ani nemá moc chuť hrát nějaký popový slaďáky a nejradši by u téhle tvrdé muziky už zůstala, což si my, rockový fandové určitě moc přejeme a bylo by to krásný, kdyby se tahle spolupráce neomezila jen na tohle turné, ale kdyby mohla pokračovat i nadále. Určitě si dokážu představit Lucku s Arakainem i na letních festivalech anebo v budoucnu na nějakém společném albu. Pokud si to management dokáže spočítat, tak nynější úspěch určitě neponechá jen tak bez odezvy a doufejme, že do toho budou mít obě strany i nadále chuť.
Lucka Bílá na rockovým podiu začala, a i teď po letech strávených v pop music, mezi rockery stále patří a všichni fanoušci ji berou za svou, protože si ji určitě váží za to, že na své kořeny nijak nezanevřela a že si pořád na sebe tu černou kůži dokáže oblíct a pořádně si před lidma zařvat a zaječet. Aplaus sklízela obrovský a pro ni samotnou to musí být taky zážitek, protože něco takového někde v divadelních sálech, kde publikum sedí a je kultivované, asi nezažívá. Je to na ní vidět, že si to obrovsky užívá a přitom ze sebe nic nedělá a má v sobě určitou pokoru, což je rozhodně základem úspěchu pro tak velkou hvězdu, jakou Lucka je. Na podiu působila velice sympaticky a v určitých momentech na ní bylo znát, že v sobě má pořád takový to rozpustilý děvče a je strašně bezprostřední, i když si na každý svůj pohyb dává velký pozor jako správná profesionálka. Sice její tvorbu nijak neposlouchám, ale jako zpěvačky si jí moc vážím. Její písničky samozřejmě znám, jako asi každý, některé z nich se mi dokonce dost líbí a dlouho jsem hledal příležitost, kdy bych tuhle zpěvačku mohl uvidět naživo. Teď v Brně jsem ji tedy měl možnost konečně poprvé spatřit a jsem nesmírně rád, že to bylo právě s Arakainem, bo jsem si myslel, že tohle spojení snad nikdy neuvidím a tajně jsem si to přál, když před pěti lety vyšel záznam na DVD z jejich společného vystupení v Edenu, kde Lucka exceluje. Tušil jsem, že to bude dobrý, těšil jsem se na to a teď z toho vystoupení mám úžasnej zážitek, protože tohle je fakt super kombinace, která se prostě jen tak nevidí.
Bílá má úžasnej hlas, dokáže pořádně zařvat i zaječet tak silně, až mi to chvilkama připomenulo i rockovou operní pěvkyni Tarju a v hlase má takovou sílu, že se to z repráků několikrát dokázalo pořádně zaříznout do uší a přehlušit i ty rockový nástroje, až z toho běhá mráz po zádech a ještě teď mívám občas husinu, když si to prohlížím na videu. Se svým hlasem prostě umí výtečně zacházet, ví kdy přitlačit, kdy ubrat a má takový rozsah a tolik poloh, že se tomu člověk až diví, jak plynule mezi nimi dokáže přecházet. Je to prostě Paní Zpěvačka a jsem opravdu rád, že jsem ji mohl spatřit zpívat při téhle muzice. Toho večera si s Arakainem střihla asi osm písniček. Po zmiňované úvodní "Cournuto" přišla na řadu "Satanica", dále nejnovější ploužák "V ruce svírám kříž", kterou Jirka Urban složil speciálně pro toto turné a je taktéž velice povedená, i když se mi po prvním poslechu ta melodie moc nezdála, ale určitě bude patřit mezi další společné skvosty, za pozornost jistě stála i stará Brichtova písneň "Ztráty a nálezy", což určitě málokdo od Lucky očekával a zazněla i má velmi oblíbená skladba "Dotyky", což je podle mě nejpovedenější věc, co kdy s Lucií nahráli a v téhle písničce se mi moc líbí. Velice dobré bylo i podání skladby "Maraton" z repertoáru Lucie Bílé, která se ocitla v začátcích její úspěšné kariéry na jejím podle mě nejlepším albu Missariel a kterou Arakain před pár lety předělal pro TV pořad Souboj hitů. Čekal jsem sice, že si ji dají s Honzou jako duet, protože ten ji taky dobře zvládá, ale Lucka si ji dala sama a obvzvlášť v jejím závěru fakt excelovala.
No a pak už přišel zlatý hřeb večera a duet "Zimní královna", na který snad všichni čekali. Co k tomu napsat?! No bylo to krásné a kdo to zažil naživo, tak ví, o čem mluvím. Tahle skladba těmto dvěma zpěvákům skutečně sedí a při jejím podání to mezi nimi na podiu neuvěřitelně jiskří a kdybych byl bulvární novinář, tak už bych z toho dělal kauzu, že spolu snad něco i mezi sebou mají :-) Každopádně tam něco určitě je, a to je radost z hudby a ze společného zpívání, protože ta skladba je fakt krásná a každý zpěvák či zpěvačka by si tam určitě přál s jedním z nich na tom podiu stát taky. No prostě zážitek to slyšet a vidět, co vám budu povídat! :) Po tomhle duetu se Lucie s diváky rozloučila, ale všichni tušili, že se ještě vrátí a taky že si ji celý sál zpět vyvolal. Dali spolu s Honzou tedy ještě jeden závěrečný duet a tím byla symbolicky skladba "Tygřice", taktéž z repertoáru Lucky Bílé a mimochodem cover od kapely AC/DC, což sice k Arakainu moc nesedělo, ale každý si ten refrén s nima zazpíval, protože všichni už byli v závěru řádně rozjetí. Lucii sice měla patřit prostřední část koncertu, což tak probíhalo na všech předešlých vystoupeních tour, ovšem ta toho večera údajně ještě zpívala někde v Hradišti svůj sólo koncert a pak teprve přejížděla do Brna, kde se musela převtělit do metalistky, takže vystupovala až v závěrečné části, což ale podle mě bylo dobře, protože to byl takový závěrečný bonbónek celého toho vydařeného koncertu a ti, co přišli jen na ni, alespoň vydrželi až do konce a vyslechli si tak i všechny písně od Arakainu a neodcházeli domů už po půlce vystoupení.
Na závěr Arakain už bez lucky přidal ještě dvě písničky, tedy vyskandovanou "Proč?" a "Apage Satanas" při které skákal snad každý v sále a to už byla definitivní tečka za celým povedeným hudebním představením.
Z celého toho večera jsem tedy nadšenej a celý, jak to bylo vymyšlený, se mi to moc líbilo, protože jsem to od Arakainu moc nečekal. Tak trochu všem ostatním kapelám tímhle turné natrhli řiť, protože mají fakt dobře poskládanou show a nikdo si nemůže stěžovat, že nezahráli zrovna to a to z určité éry. Vůbec nevadí, že jsou přestávky uprostřed vystoupení, kapela si aspoň odpočine a většina lidí si přijde na své, neboť kapela s tak dlouholetou historií těžko dokáže odehrát všechny své hity během 90. minut a vybrat to NEJ. Takže pak můžou být lidi být právem spokojeni, bo za 270,- Kč vidět tak skvělou a dlouhotrvající rockovou show se málokdy podaří a navíc ještě s takovou hvězdou, jakou je Lucie Bílá, na jejíž samostatný koncert byste vyplázli nejmíň 500,-Kč, tak to se skutečně podařilo a nikdo si nemůže stěžovat. JO! Arakain je teď v opravdu dobré formě i po třiceti letech a věřím, že ještě dlouho bude. Tohle se jim fakt povedlo a byl to nejlepší koncert, jakej jsem kdy od nich viděl!

Video:
Arakain + Lucie Bílá -
Cournuto; V ruce svírám kříž; Dotyky; Maraton; Zimní královna


FOTKY Z KONCERTU ZDE!!!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 agrenej agrenej | E-mail | Web | 27. března 2012 v 20:57 | Reagovat

Tak takovou akci si jen velmi nerad nechávám ujít, ovšem přišlo to v době, kdy si cestování za koncertem nemůžu dovolit. :-( Snad někdy příště se zadaří více. :-)

2 Cheerful Lady Cheerful Lady | Web | 27. března 2012 v 21:10 | Reagovat

Miluju Zimní královnu.. :-)

3 Jirka Jirka | E-mail | 29. března 2012 v 18:59 | Reagovat

Moc nádherná akce,neměla chybu víc takových akcí. :-)  :-D  :D

4 Milka Milka | 1. dubna 2012 v 17:41 | Reagovat

Nádherný koncert....lituji,že jsem nemohla vidět a slyšet Zimní královnu naživo... :-) Ale díky tobě,jako bych tam opravdu byla...

5 Anýska Anýska | E-mail | 20. dubna 2012 v 13:27 | Reagovat

Já na tomhle turné byla..Bylo to fakt dobrý, luxus!!! :-D

6 Zdebra Zdebra | Web | 21. května 2012 v 13:12 | Reagovat

Pěkný fotky.
Jeden z nejlepších koncertů, na kterým jsem byla a zároveň jsem si splnila sen. :-)

7 evil-ash evil-ash | Web | 23. července 2012 v 17:42 | Reagovat

Sakra,já měla v plánu tam jit,..ale nešla,ted me to siilene sere (zkoukla sem to video s Luckou Bílou...:((Snad nekdy jindy).. :-(

8 KAČER KAČER | 22. dubna 2014 v 13:23 | Reagovat

hustý :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama