Jaromír Nohavica - Kroměříž (24.2.2012)

11. března 2012 v 18:04 | RUDA |  Akcičky
Do Kroměříže se po delší době opět podařilo přilákat skutečně velkou hudební personu a tou nebyl nikdo jiný, než známý písničkář Jaromír Nohavica. Nevím ani, kdy v tomhle našem městě hrál naposled, každopádně si na to nepamatuju a mám jen nějaké mlžné vzpomínky, že jsem na něm v místním kulturáku možná byl někdy ještě jako dítě. Naposled byl ale v blízkosti Kroměříže v roce 2010, kdy hrál v zahradě holešovského zámku a to byl tehdá velmi úspěšný koncert, kde se sešlo obrovské množství lidí a já měl tu čest tam být také. Nyní se ovšem jeho vystoupení přesunulo zpět do komorního sálu kroměřížského kulturáku, který byl beznadějně vyprodán.
Měli jsme docela i štěstí, že jsme se sem dostali, bo už na druhý den ráno po spuštění předprodeje bylo po lístcích vymeteno a volno bylo jen pár míst v předposlední řadě, kterými jsme samozřejmě nepohrdli. Nohavicovy koncerty jsou fakt zážitek a jelikož nehraje tak často jako ostatní umělci, stojí za to vždy na jeho vystoupení zajít, pokud je poblíž. Jeho písničky mě totiž baví a spoustu z nich už znám od malička a baví mě i celkový způsob jeho vystupovaní. Dokáže totiž publikum pobavit, dojmout i rozchechtat a celkově na tom podiu vypadá jako opravdová osobnost, ke které vzhlíží mladí i starší s úctou. Za tu spoustu let, co působí na hudební scéně si už zkrátka vybudoval určitou pozici a lidi mu vše, co dělá,věří.
On si totiž publikum dokáže dokonale získat. Občas sice hovoří trochu podbízivě, ale i kdyby jste nesouhlasili s tím, co zrovna říká, tak mu to zkrátka odpustíte. Častokrát během koncertu totiž zazněly slova typu :" Já vím, že hraju dnes spoustu nových písniček, které neznáte, ale vy jste tak skvělé a tolerantní publikum, že vám musím zahrát ještě jednu novou, protože se mi před vámi hraje moc dobře." No a co má v tomhle případě publikum začít dělat? Pískat si na něj rozhodně nedovolí a už vůbec ne se proti těmto slovům hlasitě ohrazovat, protože pak by ten určitý jedinec přeci už narušil tu kontinuitu skvělého a tolerantního publika :) A na Nohavicu chodí většinou kultivovaní lidé, takže se tohle ani nedá čekat a pan zpěvák to dobře ví a zkrátka taky ví, na jakou notu zahrát, aby mu lidi šli na ruku. Holt už to jsou léta praxe a ne každý umělec tohle svede, aby všichni diváci v sále hltali každé jeho slovo. Jarek přesně ví, kdy jaký tón hlasu při rozmluvách nasadit, kdy naopak mluvit rozverně aby se publikum smíchy za břicha popadalo a stejně tak to dokáže i ve svých písničkách. Někdy dokáže zpívat velmi citlivě a v jiných okamžicích zase předvede ve výškách, že má hlas jako zvon a tohle vše z něj dělá opravdového Pana zpěváka. A to vše na podiu zvládá jen sám s kytarou a heligonkou.
V Kroměříži ovšem opět sám nebyl, neboť mu v mnoha písních dělal parťáka polský akordeonista Robert Kusmiersky, jehož jsme s ním mohli vidět právě už v Holešově a opět to bylo takové zpestření těch známých písniček, které zase dostaly s tou harmonikou trochu jinou tvář. Kusmiersky se ovšem neomezil jen na akordeon a usedal střídavě i ke klavíru, uprostřed koncertu pro změnu dostal sólo prostor, aby ukázal své umění a dokonce i jednu polskou píseň sám odzpíval, zatímco si Nohavica v zákulisí trochu dáchnul. I díky tomu všemu byl tento koncert zase trochu pestřejší, což bylo jedině dobře a ocenili jsme to hlavně my, kteří už jsme viděli Nohavicu během uplynulých pár let vícekrát, tudíž bylo fajn, že ten program není po léta stejný.
Jak už bylo napsáno, Nohavica zahrál i spoustu nových písniček, které se mají objevit na jeho novém albu a některé z nich se dotýkaly i aktuálních témat v naší zemi. Je jen dobře, že o těchto věcech zpívají i tak velké osobnosti, které vyjadřují prostřednictvím svých písní své názory a dokážou tak trochu i ovlivňovat veřejné mínění. Ať už je to Landa, Klus nebo Nohavica, je fajn, že se nebojí jít se svým názorem ven a lidi si z toho vemou, co potřebují. Docela vtipná byla i píseň, jejíž název "Dežo" asi hovoří za vše, a je jen z podivem, že z toho doposud Nohavica nemá nějaký oplítačky, protože kdyby tenhle text zazpíval třeba Landa, tak už by za to byl veřejně pranýřován a podobně to v minulosti zchytal třeba už i Brichta za "Deratizéra". Na Jarka si ale zatím nikdo nedovolí, protože když už si do tohohle tématu odváží rýpnout i on, tak na tom asi něco bude. Bohužel, je to "jen" muzikant, který s naší společností nic moc neudělá, ale je fajn, že může alespoň upozornit i na to, že rasismus je v téhle zemi tak trochu opačně! Text pojatý sice vtipnou formou, ale každý dost dobře ví, kam jeho hlavní myšlenka míří.
Nové písně byly vesměs podařené a líbily se mi. Rozhodně jsem je uvítal, protože kdyby hrál jen a jen své staré osvědčené hitovky, tak by to taky nebylo ono. Ovšem i na ty se dostalo a hned zezačátku spustil např. známou "Dokud se zpívá, ještě se neumřelo", což je mimochodem moc zásadní heslo, který rád používám! :-) Dál se lidi dočkali např. "Darmoděje", romantické "Zatímco se koupeš", a v závěru i slavné "Komety" nebo stále aktuálního radiového hitu "Mám jizvu na rtu", která zde byla odehrána v originální verzi za doprovodu klavíru a znělo to fakt dobře.
Nohavica v závěru ani neodcházel z podia a vysvětlil, že nechce používat trapná klišé a vracet se na přídavky, se kterými se stejně počítá, takže po prvním potlesku celého sálu ve stoje odehrál další asi tři přídavky, přičemž před tím úplně posledním využil jen akustiky sálu a mluvil k lidem bez mikrofonu a bylo to naprosto přirozené. Stejně tak odehrál i tu poslední píseň, která byla zvláštní v tom, že ji Jarek odehrál na housle a Robert na heligonku, což bylo příjemným překvapením na závěr, protože málokdo tušil, že to Nohavica umí i s tímto nástrojem. Nebylo to sice nijak zvláštní umění virtuosa, ale pro pobavení publika skvělý tah. To odměnilo muzikanty na úplný závěr další ovací ve stoje a poté už všichni odcházeli spokojeně domů.

Video: Mám jizvu na rtu
Fotkami tentokrát nedisponuju, bo Jarek už na začátku koncertu vyhlásil, aby si ho během pauzy celé publikum odfotilo a následně nechalo foťáky spát, neboť mu to při hraní nedělá dobře. Kupodivu to celé publikum respektovalo, takže z kroměřížského koncertu asi moc fotek nikde nenajdeme :(
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 12. března 2012 v 6:52 | Reagovat

V KM má být i Tomáš Klus, jenže byl do 2 hodin vyprodanej, tak já mám smůlu:-(

2 Milka Milka | 27. března 2012 v 10:55 | Reagovat

Krásně jsi to popsal....přesně tak,jak krásné to bylo... Jarek,jako vždy,nezklamal. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama