Wanastowi Vjecy - Zlín (24.4.2012)

30. dubna 2012 v 17:40 | RUDA
Kdo by neznal Wanastowi Vjecy? Kapelu, jejíž hity jako "Tak mi to teda nandey", "Sbírka zvadlejch růží" nebo "Lži, sex a prachy" válcovaly v devadesátých letech hitparády a dodneška její šlágry zní v mainstreamových rádiích, takže je podvědomě zná snad každý. Wanastovky se ovšem na několik let odmlčely a po odchodu jednoho ze zakládajích členů, P.B.CH., se zdálo, že to je definitivní konec tohohle hudebního tělesa. Druhý ze zakládajícíh členů, Robert Kodym, se ovšem nechtěl vzdát své hudební kariéry a v době, kdy nefunguje už ani jejich druhá, taktéž velmi populární kapela, Lucie, se rozhodl vzkřísit alespoň Wanastowi Vjecy a poskládal téměř novou kapelu, i když převážně z jejích bývalých členů. Ačkoliv se Wanastovky dříve prezentovaly jako projekt dua P.B.CH. a Kodyma, nyní vystupují jako plnohodnotná čytřčlenná kapela a zdá se, že se tenhle krok Kodymovi podařil a zatím to zdárně funguje.

Znovuzrozená kapela tedy na konci roku 2011 vydala po několika letech nové CD s názvem "Letíme na Wenuši" a na jaro roku 2012 slíbila velkolepé turné po českých a slovenských sportovních halách. Ta chvíle právě nastala a tak jsem se jel na tuhle kapelu vůbec poprvé v životě podívat na živo do Zlína. Přiznám se, že na jejich koncert jsem jel spíše ze zvědavosti a nikdy před tím jsem nebyl nějaký jejich extra fanoušek. V mých dětských letech jsem ovšem Wanastovky docela miloval a vzpomínám si, jak jsem žral jejich hity, které jsem jmenoval již v úvodu článku a doma jsem na posteli s imaginární kytarou v podobě tenisové rakety napodoboval Kodymova sóla s jeho typickým kroužením paže. Obzvlášť album "Lži, sex a prachy" bylo myslím pro tuhle kapelu docela zásadní. Potom ale přišlo nějaký to období, kdy jsem Kodyma a vlastně celou Lucii úplně neměl rád, protože za A) strašně vyměkli, a v té době jsem nic jinýho než tvrdou muziku asi neuznával a za B)se mi tihle muzikantni a obzvlášť právě Robert, zdáli strašně namistrovaný a tak nějak nesympatický. Už si nevzpomínám, kvůli čemu to přesně bylo, ale prostě jsem jima docela opovrhoval. No jenže čas letí, lidi se mění a i můj vztah k muzice a k jiným žánrům se postupným hudebním "vzděláváním" a asi i s přibývajícím věkem docela změnil. Pár let dozadu jsem totiž začal i tyhle jejich písničky a hity docela doceňovat, protože spousta z nich (ať už od Lucie nebo od WV) je opravdu kvalitně složených, a i ten pohled na Kodyma se opět vrátil k lepšímu, neboť jako muzikant a skladatel si opravdu zaslouží uznání a i v těch médiích už se prezentuje tak nějak sympatičtěji. Je vidět, že je opravdu duší muzikant a baví ho stále skládat a hrát živě před lidma a to byl taky určitě hlavní důvod, proč Wanastowi Vjecy poskládal znovu dohromady a snaží se jim navrátit opět lesk a slávu.

No a jelikož tedy od té doby, kdy jsem se k těm jejich písničkám opět vrátil, nikde nehráli a na turné vyrazili až teď, byla to tedy má koncertní premiéra s touhle kapelou. Kodym si k sobě vybral muzikanty docela vhodně. Kytarista Tomáš Vartecký podle mě patří k těm nejlepším, co naše rocková scéna nabízí, bubeník Štěpán Smetáček už má taky své jméno a takovým nejméně výrazným členem je snad jen basák Radek Havlíček, kterej zas kapele určitě prospívá z toho důvodu, že je spolumajitelem agentury PinkPanther, která se stará např. o management kapely Kabát a taktéž o produkci jejich velkolepých turné, takže i proto si Wanastovky letos mohly dovolit tak profesionálně vyvedenou scénu a velká podia na turné, srovnatelná právě s Kabáty. No a to dělá hodně a určitě se na to dá nalákat mnohem více lidí, než někam do kulturáku. No a taky to jistě stojí mnohem více peněz. Takhle je to ovšem svým způsobem "doma", takže to funguje jistě mnohem snadněji.
Při vstupu do haly to ovšem vypadalo, jakoby o kapelu ve Zlíně skoro nebyl žádný zájem a jelikož měl koncert startovat ve 20.00 tak ještě v 19.45 zel parket prázdnotou a před podiem stály asi jen 3-4 řady diváků, zbytek byl rozmístěn na sedadlech na tribunách, které sice byly plné, ale přeci jen sedět na rockovém koncertě je trochu zvláštní. Většina příchozích jakoby počítala s tím, že bude ještě předkapela, kterou se sebou ovšem Wanastovky na tomto turné nevozí. Nevím, co je to teď za zvláštní trend, ale vždy bývalo dobrým zvykem, že kapela jedoucí velké turné dala alespoň půl hodinky prostor nějaké méně známé nebo mladší kapele, aby si zahrála na velkém podiu a představila se širším masám. Teď už tomu ovšem tak není, ustoupili od toho Kabáti a Wanastowi Vjecy po jejich vzoru též. Každej si holt už hrabe jen na svým písečku a doba je holt taková. Na jednu stranu je pravda, že lidi přišli na hlavní hvězdu a většina z nich nemusí být na předkapely zvědavá, na druhou stranu by ta půlhoďka nikoho nezabila a pokud by byla předkapela zvolena vhodně, dokázala by jistě část publika pobavit a rozehřát. Takhle se prostě jen zhasne a jde se hrát a chybí takové to správné "předstartovní" napětí. Lidi pořádně neví, kdy to vypukne, proto se trousí až na poslední chvíli před startem a i pro kapelu je určitě lepší, když si je na podium vyvolá plná hala, než když je tam trapné ticho.
Do začátku koncertu se ovšem už parket stačil docela dosti zaplnit a pár minut po dvacáté hodině už lidi mohli sledovat startující raketu na LED obrazovkách v zádi podia, která symbolizovala název poslední desky, tedy "Letíma na Wenuši". V tu chvíli už na scénu postupně za ohlasu diváků přicházeli členové kapely a koncert začal stejnojmennou písní. Následovala trochu svižnější pecka taktéž z nového alba s názvem "Kulomet" a pak už se Robert Kodym se zlínským publikem přivítal a pokračovalo se ve velkolepé show. Jestliže na první dvě nové písně publikum reagovalo vlažně, následující hit "Andělé" už přivítalo s velkým nadšením a spolu s Kodymem jeho text zpívala snad celá hala, protože právě tento patří k těm největším, které mají Wanastovky v repertoáru. Robert neopoměl ani na hity kapely Lucie, která je momentálně mrtvá a tak spousta lidí určitě ocenila oprášení songů jako "Lucie" nebo "Panic", protože kde jinde by v této době člověk mohl slyšet tyhle písničky naživo?! Kodym je jejich autorem, tak si to prostě může dovolit a je to určitě fajn, protože i s touto kapelou je prostě stále spjatý a mnoho fandů stále očekává jejich comeback, který je údajně také na spadnutí.
Vystupování Kodyma se mi celkem líbilo. Přišel sice v tom svým velkým černým klobouku, ale aspoň že bez slunečních brýlý, což je pro komunikaci s publikem přeci jen vhodnější a docela mě mile překvapil, jak s lidma sympaticky hovořil a bylo vidět, že si to živý hraní fakt užívá a cení si toho, že tam ti lidi přišli. Bylo vidět, že ho to baví a nebylo to takový to na způsob rychle to odehrát a zmizet. Naopak si ten večer s lidma ještě rád natáhl a to nejen komunikací s publikem, ale i různými improvizacemi v textech, když do některých písní zahrnoval i texty těch, na které se v playlistu třeba nedostalo nebo např. i od jiných interpretů. Některé rádoby "improvizace" měl jistě už dopředu připravené a používá je i na jiných místech tour, ale některé vznikaly docela spontánně, když např. píseň "Kočárek" odstartoval veršem "Ve Zlíně, ve Zlíně, byli jsme v tom nevinně, lezli jsme po čtyrech, vožralí jak svině" a následně to po něm opakovala celá hala. Tohle mě na muzikantech docela baví a různé improvizování mám rád. Je aspoň vidět, že se snaží interpret publikum nějak víc pobavit a hodit tam nějakou tu třešničku, než když jen odhrká playlist stejně jako na všech "X" zastávkách turné a používá stejné hlášky mezi písněma v každém městě. Takže tohle oceňuju a za tohle má tenhle chlapík u mě další malé plus :)

Co se týče ostatních členů, tak kytarista Tomáš Vartecký předvedl perfektní výkon a jako jediný z kapely vnášel na podium trochu víc té správné rockové energie a pohybu. Kodym se sice snažil taktéž o nějaký ten pohyb, ale jeho místo bylo spíš za mikrofonem, takže prostor dostával snad jen při sólech a mezihrách, ovšem Varťák, ten nezklamal a ve svým kostkovaným kiltu tam správně poletoval a fanynky z něj byly u vytržení. Pokud bych měl někdy určit někoho za svůj kytarovej vzor, tak by to byl právě tenhleten dredatej pán, kterýho už léta obdivuju a líbí se mi jeho styl hraní i muzika, kterou skládá. Má prostě svůj specifickej styl a s tím se tak nějak ztotužňuju. Vždycky třeba do těch starších písniček dokáže přidat nějakou vyhrávku navíc a nějak to okořenit, umí si hrát se zvukama a hrát třeba s panákem od alkoholu na prstech k docílení zvukovýho efektu, to je taky originální :) Konečně jsem tedy měl čest vidět jeho hraní i naživo a fakt klobouk dolů. Není to sice žádnej virtuos, ale prostě mám rád jeho styl a snad ho brzo spatřím i s jeho domovskou kapelou Kurtizány z 25. avanue.

Během koncertu jsem tedy spíš nabyl pocitu, že po rozpadu tandemu P.B.CH. - Kodym se nyní z Wanastovek stal tandem Kodym - Vartecký, protože bezesporu patří k nejvýraznějším členům tohohle nově sestaveného seskupení. Smetáček za bicíma se sice taky dost snažil a podal bezchybnej výkon, ovšem ten tam bohužel není moc vidět a ačkoliv si střihnul zhruba uprostřed koncertu i sólo na bicí, tak od bubeníka jeho kvalit bych čekal trochu větší nášup a asi jsem viděl už i lepší sólička. Nejslabším článkem na podiu byl ovšem Havlíček s basou. Nevím, jestli je to tím, že ho mám zafixovanýho jako managera Kabátů, ale jako rocková hvězda mi rozhodně nepřipadá. Prostě tam jen stál a hrál a jeho největší pohybovej výkon byl ten, když dvakrát za celej koncert přešel ze jedné strany podia na druhou k mikrofonu. Chtělo by to trošku víc šťávy. Takhle to na lidi nejspíš působilo, že ho to ani moc nebaví.
Každopádně pokud něco chybělo muzikantům, tak to dohnala podivá show, která byla opravdu na vysoce profesionální úrovni a světelnej park byl velice hezky nabitej, všechno to hrálo barvama a bohaté paprsky světel protínaly celou halu, což vypadalo velmi působivě. Barevnou scénu ještě doplňovaly velké LED panely s různými animacemi, které byly pro každou písničku jiné a rozhodně celý večer lahodil jak uchu, tak oku návštěvníků. Zvuk byl taky kvalitní, i když občas nebylo před podiem rozumět z mikrofonů ostatních členů, ale jinak každej nástroj zněl čistě a bez problémů.
Z nové desky tedy zaznělo asi pět hitů ovšem nejvíce byly fanoušky oceněny ty staré dobré a protože kapela dlouho nikde nehrála, tak si jich samozřejmě publikum více vážilo a rádo si je zazpívalo. Nemohla nezaznít např. "Sbírka zvadlejch růží", "Lži, sex a prachy", "Jsem nevinnej", doprovázená ohňovými efekty nebo "Nahá", při které Štěpán Smetáček přišel dopředu s obrovským bubnem na břiše a tamburinou, dostalo se i na starší punkovky jako např. "Škola je kráva" a obzvlášt stará písneň "Wona je hotowá" z úplných počátků kapely, byla fakt slušnej nářez a v ní si zazpívali jednotlivě všichni členové. Na závěr si celá hala zazpívala "Bednu od whisky", Robert Kodym obdaroval jednu z fanynek v první řadě svou kytarou, což je jistě super suvenýr a pak po nezbytné pauzičce přišly nutné přídavky.
V těch nemohl chybět první největší hit kapely "Tak mi to teda nandey", při kterém snad poprvé za celý koncert začala pořádně pařit celá hala, dále následvalo pomalé "Kouzlo" okořeněno o další texty z jiných písniček a na úplný konec zazněla legendární píseň od kapely Lucie, "Dotknu se ohně", při níž opět šlehaly plameny pekelně vysoko a v rozehřáté hale zyvšovaly ještě více teplotu. Koncert se paradoxně začal rozjíždět až v závěru, ale zase na druhou stranu v nejlepším se má končit, takže kapela odešla z podia za mohutného ohlasu.

Návrat Wanastovek na scénu byl tedy určitě dobrým tahem a ve Zlíně jsme viděli moc pěkně provedenou show, kterou lze vidět jen u těch velkých kapel. Wanastowi Vjecy k nim určitě patří, protože Robert Kodym je jedním z největších hitmakerů na naší scéně, což dokazuje počet složených hitů na jeho kontě, které jsou pro mnoho lidí notoricky známé. Jsem rád, že jsem koncert téhle kapely navštívil a určitě je v budoucnu rád zase navštívím a zazpívám si s nima. Wono to totiž docela stálo za to a docela mile mě to překvapilo!

Wanastowi Vjecy - Lucie; Lži, sex a prachy; Sbírka zvadlejch růží; Dotknu se ohně

FOTKY Z KONCERTU ZDE!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 30. dubna 2012 v 17:43 | Reagovat

Jo, WV ty jsou super:-) nej písničky od nich jsou Sbírka zvadlejch růží a Slečna Anna je za vodou - to je fakt perfektní, to se mi líbí ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama