Majáles Kroměříž 2012 (5.5.2012)

14. května 2012 v 16:03 | RUDA |  Akcičky
"Ještě že je v Kroměříži alespoň ten Majáles", dalo by se povzdychnout. Je to totiž zatím jediná záruka toho, že do tohohle města přijede alespoň jednou za rok kvalitní rocková kapela z první ligy a že si spousta mladých lidí může užít pohodovou open-air akci s dobrou muzikou v příjemným prostředí. Letos byla headlinerem kapela Vypsaná fixa, na kterou přišlo asi nejvíce lidí a za poslech určitě stáli i pražští punkeři SPS.

Zbytek programu tvořily povětšinou kapely z okolí Kroměříže a nějaké další výraznější lákadlo už nenabízel. Kroměřížský Majáles ale byl vždy spíš o tom, že tu dostanou prostor lokální kapely, který si tu alespoň můžou zahrát a nestojí to tolik peněz. Přes den tu lidi posedí na louce s přáteli u pivečka, pobaví se, na večer příjde většina na nějakou tu provařenější kapelu, zapaří se a je to pohodička. Letošnímu ročníku přálo docela i počasí, když od rána pěkně pralo sluníčko a nějakej ten mrak s přeháňkama se dostavil až na večer, což už ale snad nikomu náladu nepokazilo.
Já jsem měl program letos rozdělenej na dvě části, bo start Majálesu tvořila soutěž Krocker 2012, což je klání mladých kroměřížských rockových kapel a byl jsem jejím oragnizátorem požádán, zda bych nemohl točit soutěžní kapely na video, pro další účely soutěže. Ačkoli mělo vše startovat už v 10.00, nebylo v tu dobu pořádně ani postavené podium, ale nakonec se vše tak nějak stihlo snad jen s půlhodinovým zpožděním. Krocker je rozdělenej na dvě kola, přičemž to první, majálesové, tvořily kapely Spirit(s)Days, PL- KM, Broučky a Sold My Soul a to druhé bude probíhat někdy 9.června na Velkém náměstí zas s dalšíma třema kapelama. Každá z nich měla na svou prezentaci asi 20 minut, během kterých se stačilo přehrát zhruba pět písniček a každá z nich porotce i hrstku přítomných diváků jistě něčím zaujala. Svým stylem trochu vybočovala z řady snad jen kapelka Sold My Soul, která hrála takovej trošku už moderní hardcore s melodickýma linkama, přičemž jeden ze zpěváků se staral o hardcorové "blití" a ten druhý se snažil zpívat. Prvně zmiňovanému křiklounovi už po pár písničkách trošku sice docházel dech, mohl by možná trochu ubrat, ale jinak kluci hráli docela slušnou a moderní tvrdou muziku, bohužel v angličtině, což já u českých kapel moc v oblibě nemám, ale jiní to třeba ocení. Ostatní tři kapely hrály spíše takový ten český punk-rock s chytlavýma refrénama, u Spirit(s)Days je jistě výhodou, že většinu kapely tvoří šikovný holky, takže se na ně jistě každej rád podívá a muziku rozhodně taky špatnou nedělají, PL-KM to je zas díky přítomné harmonice takovej říznej pub-rock připomínající trochu Tři sestry a Broučky, ti mají zase showmana v čele, kterej dokáže pobavit publikum, které ovšem nevím, jak bude reagovat na jejich dosti úchylný texty a tahle kapela je spíš o srandě než o nějakých extra hudebních výkonech :-) Každou z těch kapel samozřejmě čeká ještě dlouhá cesta k dokonalosti, ale tahle soutěž jim aspoň dá prostor se ukázat, zahrát si a lidi si snad všimnou, že tu v okolí rostou docela dobří mladí muzikanti. Jsem ještě zvědavej na to druhý kolo, každopádně každá z těchhle čtyř zmiňovaných kapel by si ten hlas zasloužila, ale každá za úplně něco jinýho. Porota to asi bude mít těžké :)
Videoukázky soutěžních kapel si můžete přehrát ZDE!!!

Následně jsem odjel na polední pauzu domů, kterou jsem vyplňoval obědem a pokusem o spánek po noční šichtě a na Pionýrskou louku jsme vyráželi až nějak v pozdním odpoledni. Přiznám se, že ani nevím, co v tu dobu na podiu hrálo, bo mi ty kapely splývaly v jedno a z podia se ozývalo jen hardcorové řvaní a trojčil tam nějakej týpek s obráceným křížem, což působilo docela směšně, ale nějak jsem té kapele nevěnoval pozornost a radši se bavil s přáteli. Zaregistroval jsem pak kapelu Hannibal Lecter, která je sice podobnýho ražení, ale přece jen ji už trochu znám,ale furt jsme tak nějak poletovali po louce a bavili se se známýma, až mi ten podvečer jaksi rychle utekl a rázem jsme se šli podívat před podium na hlavní hvězdu večera, Vypsanou fixu.

No a ta nezklamala. Před podiem se to slušně zaplnilo,lidi pařili a já jsem si s kamarádama po dlouhé době taky konečně zase zapařil, jako za dávných časů :) Během jejich vystoupení se sice dostavily nějaké ty dešťové přeháňky, ale ty trvaly vždycky tak maximálně po dobu jedné písničky, takže to nikoho moc neobtěžovalo a pařilo se vesele dál. Fixa hrála všechno možný, od starých hitů k nejnovějším, bavila publikum a je to kapela přesně stvořená pro takový akce, takže od pořadatelů jistě správná volba. Márdi opět několikrát skvěle zaimprovizoval, řádně hecoval lidi a koncert měl dobrou festivalovou atmosféru. Jejich vystoupení mi ale taky jaksi rychle uteklo, stejně jako celej večer a pak už jsme si jen poslechli kapelu SPS, od které zaznělo taky několik známých hitů a spolu s Fixou asi pobavila lidi večer nejvíc.
Ačkoliv to rychle uteklo, tak jsem se dobře pobavil a Majáles na pionýrce splnil svůj účel. Je to taková jarní akcička na rozjezd a mladí kroměřižáci ji určitě vždy rádi vítají. Do příštího roku by snad pořadatelé mohli zvolit trochu pestřejší program, prostože většina kapel to byla samej hardcore, grindcore a podobný "core" řvaní a tak většinou v programu splývaly. Nemám nic proti těmhle stylům, když to stojí za to, rád si je poslechnu, ale i od ostatních návštěvníků jsem zaznamenal, že toho bylo moc podobnýho a chtělo by to aby se kapely s různým stylem muziky v programu střídaly, k čemuž došlo prakticky až večer.

Video: Vypsaná fixa - Antidepresivní rybička; Barová turistika

FOTKY ZDE!!!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 David David | Web | 14. května 2012 v 16:56 | Reagovat

Nás čeká Majáles tuto středu v Pardubicích. Už dnes dopoledne začali stavět nějaké ty konstrukce.

2 Iris Iris | Web | 14. května 2012 v 17:14 | Reagovat

v brně byl v pátek a prý to bylo super :-)

3 RUDA RUDA | E-mail | Web | 14. května 2012 v 18:25 | Reagovat

Iris, v Brně jsem byl taky a už nikdy více! Lidí jako sraček a tuny prachu :-?

4 Sabča Sabča | Web | 14. května 2012 v 19:52 | Reagovat

já jsem tam byla, na Segmenty!!!!!!! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama