Slavnosti piva Kamínka 2012 (3.- 4.8.2012)

23. srpna 2012 v 17:28 | RUDA
Rok se s rokem sešel a byl tu opět další ročník naší oblíbené a téměř domácí akce, Slavností piva na Kamínce u Roštína. Spolu s Nocí plnou hvězd to řadím mezi takové ty vrcholné akce roku, kde se vždycky sejde každoročně kopa kamarádů a známých, hraje tady pokaždé spousta dobré muziky a je to zkrátka takový ten pohodový festiválek v pěkném prostředí, který mám rád.

Obliba téhle akce každoročně stoupá a vždy sem zavítá mnoho lidí, nejen ze širokého okolí. Pořadatelé už se léta drží osvědčeného formátu, který jim přináší úspěch a ani letos nebylo potřeba nic extra měnit. Páteční podium tedy spíše patřilo tvrdším bandám z české rockové scény a sobotní headliněři už byli spíš více zaměření na to širší posluchačstvo, tedy kapely z radiového mainstreamu. Na své si tak tedy přijde každý a když je navíc program doplněn o další zajímavé vložky jako např. tradiční pivní soutěže, malování kreslířů z Trnek Brnek nebo letos nově o barmanskou show, je tu o zábavu po celou dobu postaráno.

Pátek

Čím dřív člověk na Slavnosti piva jezdí, tím hůř se hledá místo pro stan. Někteří už sem snad jezdí od čtvrtka nebo brzy ráno v pátek a místa jsou tak už po poledni dost nahusto zabraná. Naše posádka dorazila na místo nějak kolem druhé hod. po poledni a naše tradiční lokalita už byla zastavěná, tudíž jsme zvolili stanování přímo na písečném hřišti, což sice nebylo marné, ale písek pak byl všude. Než jsme se stačili ubytovat, zajít na pivečko atd., na podiu už se chystala první kapela, která měla začínat v 15.30. Zahájit letošní Slavnosti tak mohla kapela, která zvítězila v soutěži mladých kroměřížských kapel Krocker 2012 a tou byla Miss God. Tahle partička mě asi ze všech těch soutěžících zaujala nejvíc a evidentně zaujala i porotu soutěže a právem zvítězila. Muzikantsky jsou na velice dobré úrovni a v čele mají zpěvačku se zajímavým hlasem, které to sice občas ujede, ale když na sobě bude pracovat, můžou to dotáhnout daleko. Mají za sebou už i letošní hraní na vedlejším podiu Masters of Rock a pokud se jich ujmou schopní lidé, snad o nich bude slyšet. Je to každopádně nadějná kapelka, která si to zaslouží.
Video z jejich vystoupení si můžete prohlídnout ZDE!!!

Tou dobou se ovšem na Kamínku většina lidí teprve trousila po práci a tak Miss God před podiem žádný nával neměli, což se nedá říct ani o následující kapele Iron Maiden revival, která už ovšem nějaké ty hroziče přilákala. Sledoval jsem je jen z daleka, ovšem musím říct, že to byl dosti povedený revival a semtam to znělo jako v originále. Nejvíc zaujal zpěvák, který měl přesně okoukané pohyby Bruce Dickinsona, všechny jeho hlášky a dokonce i oblečení zvolil jako slavný frontman na koncertech. S publikem komunikoval taky anglicky, i když samozřejmě nějaké ty české věty zazněly, ale snažili se fakt být jako origoš, což sice pro někoho může působit trapně, ale jiný zase ocení tu snahu předvést tohle divadélko i lidem, kteří se běžně na Iron Maiden nedostanou. Trochu amatérsky bohužel působil jen jejich bubeník, který se originálnímu znění vzdaloval nejvíce, ale tak to už jsou detaily, kterých si všimne jen člověk, který Maideny fakt dobře zná.

Po nich už přišel prostor pro první větší a slavnější kapelu a tou byla pardubická Vypsaná fixa. Tihle chlapíci si jako jediní z pátečních headlinerů odbývali na Kamínce úplnou premiéru, ovšem zasloužili by si hrát v lepším čase, než kolem 18. hodiny. Bylo to ale dáno tím, že Fixa musela přejíždět na další koncert do Karviné, tudíž nebylo na výběr. Před podiem už sice bylo daleko víc hustěji než u předchozích dvou kapel, ovšem zdaleka ne tak plno, jako u kapel následujících. Lidi se holt teprve rozjížděli a alkoholu v krvi bylo ještě málo na nějaké to větší paření, čehož se Márdi z podia dožadoval, ale dav se pořádně rozeskákal až u notoricky známých hitů jako "1982". Holt bylo na tuhle kapelu ještě brzo. Přiznám se, že jsem z jejich vystoupení zas až tak moc neměl, bo jsem se zrovna věnoval přijíždějícím dogařům a to holt člověka zdrží a obzvlášť na Kamínce se to bez takového uvítacího panáka neobejde :) Na Fixu jsem se tedy šel podívat spíše v té poslední třetině jejich vystoupení, ale ani já v tu chvíli nějak ještě neměl náladu na nějaké paření. Jinak ovšem nezklamali.

Vypsaná fixa - Sani Piego

To na následující Alkehol už nálada byla. Sice hráli taktéž ještě za světla, ale přeci jen už bylo v areálu i před podiem více lidí a tahle kapela už tu po několikáté sklízí úspěch. Jejich starý dobrý hity prolitý pivem a jiným chlastem zkrátka návštěvníky pivních slavností přitahují a Alkehol, to už je prostě klasika, která nezklame. Já už jsem je taky dost dlouho nikde neviděl a tak jsem si jejich vystoupení docela užil, možná, že ze všech pátečních kapel nejvíce. Bylo to dáno i tím, že nadcházející Dogu a Arakain jsem viděl snad na každém letošním fesťáku a tak ti už mě neměli čím překvapit, kdežto od Alkeholu jsem nemohl nic dopředu očekávat a tak jsme si na každou pecku docela dobře zapařili. Chlapci sice už viditelně zestárli, ale nějaká ta šedina navíc jim rozhodně neubírá na rockové energii, kterou produkují. Předvedli zde parádní vystoupení plné vtipu a dobré nálady a korunu tomu všemu dával rebel Melmus za bicíma, kvůli kterýmu museli jednu písničku úplně zastavit neboť byl úplně mimo rytmus a na závěr koncertu ještě rozebral své bicí a mrštil činel před sebe na podium, jak to dělají správní rockoví drsňáci :) Že by mnoho hruškovice před koncertem??? :) Každopádně pobavil stejně jako zbytek kapely, který odehrál průřez snad celou svou kariérou a obzvlášť za ty nejstarší kousky jsem byl rád, přičemž mě nejvíc překvapila asi pecka "Polibte mi", kterou jsem už od nich fakt nečekal. Příjemným zpestřením byla i nečekaná účast frontmana Harleje, Tomáše Hrbáčka, který si s nimi zazpíval pecku "Nechte vlajky vlát". Společně s Tondou Rauerem asi taktéž přejížděli pak na jinou akci a tak se jen přijel pokochat atmosférou na Kamínce. Určitě by bylo ale fajn, kdyby tu v příštím ročníku konečně vystoupila i kapela Harlej samostatně, protože tahle tu snad jako jediná z té české rockové špičky ještě nehrála a myslím, že by do pátečního programu skvěle zapadala.

Alkehol tedy perfektní. Kapela slaví letos 20 let, vydrželi od té doby stále ve stejné sestavě, což je úctyhodné a přejme jim, aby jim energie do dalšího hraní ještě vydržela i nadále a přijeli nás nejen na Kamínku pobavit i v dalších letech.

Alkehol - Už se to smaží a peče; Polibte mi; Na Slamníku

Doga - klasika pivních slavností na Kamínce. Když některý z ročníků tohohle festu tato kapela vynechá, řada fanoušků je rozčarovaných, protože dřív bývalo pravidlem, že zde Doga hrála každým rokem. V posledních letech už je to tak nějak ob rok, ale není se co divit, protože hrát na Kamínce chce zkrátka mnoho kapel a mnoho z nich si tuhle štaci oblíbilo, takže pořadatelé to musí nějak střídat. Každopádně Doga zde pokaždé sklízí velký úspěch od publika a má tu silnou fanouškovskou základnu. Nejinak tomu bylo i letos. Před podiem narváno, lidi se bavili, zpívali notoricky známé refrény a dobře naladěná byla i kapela. Rád bych o jejich vystoupení napsal něco nového, ale Izzi zkrátka stále jede podle letošního festivalového scénáře a tak žádná změna v playlistu nenastala. Každopádně ne všichni jezdí s touhle kapelou tak často jako já, takže zdejší publikum snad žádným stereotypem netrpělo, i když více písniček z poslední desky by jistě každý uvítal. Já jsem se během koncertu věnoval své roli jejich dokumentaristy, takže tady máte nějaký ten videoreport z jejich působení na Kamínce:

Následující Arakain už letos taky vídám poměrně dost často, ale nijak mi to nevadí a na jejich vystoupení se vždycky rád podívám. Hrají taktéž stále totožný playlist ke třicetiletému výročí kapely, ovšem na Kamínce dostali více hracího času než na jiných festech a tak přeci jen nějaká ta písnička navíc zazněla. V Arakainu také vládla dobrá nálada a tak se to různými vtípky na podiu, zvláště mezi Honzou Toužimským a Jirkou Urbanem jen hemžilo a kapela se rovněž vyznala svou oblibou k tomuto místu. Kamínka má zkrátka své kouzlo, fest už si udělal své jméno, kapelám se tu dostává super zázemí a tak se není co divit. Arakain si taktéž vysloužil velký ohlas publika, které mohlo ocenit spoustu starších hitů v podání Toužimského a snad ani staromilci nebyli tímto zklamáni. Nové kousky samozřejmě též nebyly opomenuty. Během přídavků se dostalo dokonce i na jednu písničku, kterou jsem od Arakainu snad nikdy neslyšel a to mě celkem překvapilo. Mám dojem, že to byla pecka "Pán bouře" z jejich úplně první desky. Jako poslední klasicky zazněla rozlučková "Apage Satanas" a vrchol pátečního večera tak byl za námi neboť na programu byla už jen zábavová kapela Pantock, která bavila rozjeté publikum do ranních hodin svými převzatými hity. Já už jsem šel kolem jedné hodiny zalehnout, ovšem to by mě nesměl asi o hodinu později vytáhnout ze stanu rozjetý Mrňus se slovy "Pojď na panáka!" a tak se večírek ještě o malinko protáhl. Každopádně bylo v pátek veselo :)

Arakain - Kolonie termitů; Do zdi

Sobota

Sobotní ráno na Kamínce prožívá každý tak trochu jinak. Někdo trpí po předešlé noci, někomu je naopak fajn, jiní se vrací spát do stanu až za světla a někteří naopak nespí vůbec a jedou nonstop. Já jsem byl tedy z těch, co se aspoň trochu vyspali a i když už člověk zažil i lepší vstávání, tak se to dalo přežít. Část naší bandy se dopoledne vydala na výlet na Brdo, jiní šli stát modelem karikaturistům a jelikož se nic zajímavého v areálu nedělo, šel jsem si zdřímnout ještě chvilku do stínu do auta a po nějaké době jsem se rozhodl zajet si domů na pořádný oběd a na spršku, která mě hezky probrala. Mezitím jsem ještě shlídl v telce zlatý závod naší olympijské veslařky Mirky Knapkové a vrátil jsem se zpátky k Roštínu. Výletníci už byli zpátky a rozfoukávali na dece vodárku, takže jsme chvilku povegetili a následně jsme se šli mrknout na vystoupení kroměřížské legendární kapely Nšoči a poslechnout si jejich nestárnoucí hity. Klukům to pořád šlape. Frontman Pavel Knap se kromě vizáže nijak nemění a na podiu je to furt ten ulítlej pankáč jako za mlada. Vystoupení na Kamínce si vyloženě užíval a kapela si tady konečně mohla po těch letech zahrát a myslím, že sem jejich muzika patří. Do sobotního odpoledního pohodovýho programu jejich písničky hezky zapadaly a několik lidí si na ně hezky zatrsalo. Nic novýho už asi od Nšoči čekat nelze, což je možná škoda, ale lidem i Knapovi ty starý pecky zřejmě stačí :)
Nšoči - Džem; Jaxi taxi

V přestávkách mezi kapelami probíhali tradiční pivní soutěže, které jsem letos nějak vůbec nesledoval a místo toho jsem vegetil se známými buďto na dece nebo někde u stolu, kde jsem taky prodebatoval následující kapelu Reflexy. Vidět jsem je nemusel, stačilo je slyšet. Když hráli staré pecky, bylo to fajn, ty nové mě ničím neoslovují a cesta, kterou se tahle zábavová kapela v současné době ubírá mi prostě nesedí. Sobota byla na počet headlinerů oproti pátku docela slabá a když mezi nimi byla tučně označena i kapela Segment, bylo to na pováženou. Jasně, teď mají jméno, protože se ukázali v TV soutěži a teenageři na ně letí jak vosa na bonbón, ale kromě toho, že mají vizáž jako nějaký Tokio Hotel, což je mi tak trochu proti srsti, nás ničím jiným nezaujali a po dvou písničkách jsme odcházeli od podia. Nechci být vůči nim nijak přehnaně kritický, každopádně je to mladá kapela, která jede na nějaké momentální módní vlně a sklízí úspěch z účasti v telce. Nic víc v tom bohužel není a honorář, který si údajně berou za vystoupení mi příjde s jejich minimálníma zkušenostma v branži oproti jiným kapelám trochu přehnaný. (Ale to nemám ničím podložený, jen jsem slyšel z dobrých zdrojů.) Nicméně jim, jako všem mladým kapelám, držím palce a snad mě v budocunu něčím překvapí. Třeba když se odmalujou! :)

Pak už zapadalo sluníčko za stromy a to byla ta správná chvíle k odstartování prvního panáčka. Ten přišel na řadu přesně ve 20.00 a od té chvíle jsme si s přáteli ze zdravotnictví dávali vždycky sraz v každou celou hodinu u nalévacího okýnka, což byl docela hezký systém, který se dá aplikovat i v budoucnu :) Sice nám to vydrželo asi jen do 23 hod., ale i tak bylo hezké, jak na to všichni mysleli a v ten pravý čas se sešli na značkách :)


Mezitím jsme ovšem shlédli hlavní hvězdy sobotního večera, které obě přijeli zo Slovenska a těmi byly kapely No Name a Desmod, na které sem přitáhlo hodně lidí a především přilákaly dámskou část osazenstva. Na Kamínce tak rázem bylo ještě daleko víc lidí než v pátek a první tři řady před podiem tvořily skutečně snad jen holky. Mě tyhle kapely nevadí a rád si je pokaždé poslechnu. Trochu blíž jsou mi asi Desmod, ale na No Name mě zase baví, jakou dokáže udělat zpěvák Igor Timko show a dokáže si hrát s publikem. Písničky od No Name zná snad každý, kdo poslouchá radio a podobně třeba jako čeští Kryštof jich mají "bezejmenní" na kontě už kvanta, takže z těchle hitovek dokážou poskládat celý koncert a takyže tomu tak bylo. Nezahráli snad jedinou písničku, kterou bych neznal a to nejsem nějaký jejich extra fanda, který by poslouchal jejich desky. Nálada už byla, večer to byl příjemnej a tak jsme si rádi na jejich pecky zazpívali a zatrsali. Hity jako "Žily", "Ty a tvoja sestra","Nie alebo áno", "Prvá" nebo "Čím to je" rozhýbaly snad každého. Atmosféra během jejich koncertu byla výborná, dav se skutečně bavil a my jsme si "nounejmáky" taktéž hezky užili.

No Name - Čím to je; Starosta; Ty a tvoja sestra

Desmod dokonale využili připraveného terénu od svých kolegů a pokračovali v krasojízdě. Večer tak i díky jejich písničkám hezky plynul a dav pod podiem nebyl o nic menší. Kuly a jeho banda jsou o malinko tvrdší kapelou než No Name a myslím, že jsou právem držiteli slovenského Slávika. Nejsou u nás ani tak ohraní v rádiích, ale dokážou složit hitovku, frontman má zajímavý hlas a např. taková balada jako "Vyrobená pre mňa" dokáže chytit za srdce i největšího tvrďáka. Energie z jejich koncertů jde příznivá a lidé je tu mají rádi čím dál víc. Překvapením večera bylo i společné vystoupení s Jarčou "Smatanovou" Zakravačovou z pořadatelského týmu, kterou Kuly vytáhl na podium a zazpíval si s ní duet "Pár dní", který v originále zpívá právě se slovenskou zpěvačkou Zuzkou Smatanovou a je to celkem hit. Pro Jarču tedy určitě zážitek a pro diváky zajímavé zpestření večera (viz.video). Desmod tedy určitě nezklamali, zahráli tu už druhý ročník po sobě a myslím, že obecenstvo se nebude zlobit, když na Kamínku tahle kapela bude zavítávat v příštích letech častěji.
Desmod & Jarča "Smatanová" Zakravačová - Pár dní

O závěrečný tah se postarali už tradičně Kosovci, kteří tu rozjeli svou megazábavu a hráli snad až do rána, což bylo patrné na jejich maskotovi Laďovi Běsovi, který se ještě v dopoledních hodinách motal po areálu a měl ho jako z praku :) Kosovci sem už taky několik let tradičně patří a je to jedna z těch zábavových kapel, která dokáže zahrát fakt výborně a nepůsobí amatérsky, navíc jejich zpěváka bych klidně přihlásil do nějaké TV soutěže, bo má opravdu dobrý hlas. Lidi si na ně na závěr zapaří, zazpívají a Slavnostem piva už je zase konec a člověku nezbývá, než se těšit na další ročník. Vždycky to pekelně rychle uteče, ale pokaždé to tu stojí za to!

Fotogalerie z akce ZDE!!!

Jelikož tenhle server občas zobrazuje videa v článku ve špatném pořadí anebo úplně jiné, najdete je všechny pohromadě ZDE, anebo pro správné zobrazení jednotlivé kapely klikejte v článku na modré odkazy Video:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 25. srpna 2012 v 18:49 | Reagovat

tak tam jsem letos nebyla a vidím, že je to škoda chtěla jsem vidět arakainy a segmenty, ale nějak mi to nevyšlo :-(

2 Milka Milka | 26. srpna 2012 v 21:43 | Reagovat

I když jsem tam letos nebyla...tak díky tobě ,jako bych tam byla.... :-) Chválím za skvěle natočené NO Name  !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama