Listopad 2012

Die Happy - Zlín (9.11.2012)

23. listopadu 2012 v 17:29 | RUDA |  Akcičky
Jak loni slíbili, tak i učinili a téměř na rok přesně se vrátili muzikanti z německé kapely Die Happy do České republiky, aby zde zopakovali loňské úspěšné turné po našich městech. Tentokrát to bylo pojato jakoby na oslavu jejich výročního tisícého koncertu a stejně jako loni na šńůru vzali dvě spřízněné české kapely Gate Crasher a Nil. Mezi zastávkami tour nemohl samozřejmě chybět ani zlínský klub Masters of rock Café a pro mě to byla opět další příležitost, jak mít tuhle oblíbenou kapelu zase na blízku.

Když se řekne v Česku Die Happy, málokdy se laikovi vybaví o jakou kapelu vůbec jde. Když se ovšem vysloví jméno Marty Jandové, tak už přeci jen i širší veřejnost ví, co tato zpěvačka dovede a že je to dcera úspěšného muzikanta Petra Jandy, která prorazila hlavně v zahraničí a v posledních letech je velmi populární už i u nás doma. A samozřejmě díky tomu zde sklízí úspěch i její kapela Die Happy, která se tu i pomocí těchto tour snaží prorazit se svou muzikou. A celkem se jim to daří. Nemají tady sice ještě vyprodané sály, možná i díky tomu, že cena vstupenek na ně nebyla zrovna nejlevnější (450,- Kč), ale je nutno si uvědomit, že člověk platí za úspěšnou zahraniční kapelu, která už má po Evropě nějaké jméno a že za kteréhokoliv jiného zahraničního (i tuzemského) interpreta by člověk zaplatil stejně tolik, ne-li víc. Takhle se člověk mnohdy setkal s názorem, že "tolik peněz za Jandovou nedá", ovšem je nutno rozlišovat, jestli jdu jen na tu Jandovou nebo na tu kapelu, která má už nějakou svoji cenu a zadarmo nikde hrát nebude.
Kdo tedy chtěl, ten si cestu na koncert rád našel a určitě byl spokojen, protože viděl kvalitní vystoupení nejen kapely Die Happy, ale i jejich hostů. Z těch jsem viděl jen kapelu Gate Crasher, která hrála jako druhá v pořadí a jelikož jsem dorazil do Zlína až kolem deváté, tak kapela Nil už měla odehráno, což mě trochu i mrzelo, protože loni se mi celkem líbili. Gate Crasher jsem si ale poslechl rád od začátku až do konce jejich setu a musím říct, že tahle kapela hraje čím dál líp. Sleduju je už delší dobu, kdy jsem je poprvé zaznamenal jako předkapelu Iron Maiden a jejich muzika jde docela dosti kupředu a mají spoustu líbivých songů. Konečně už se taky přetransformovali víc na češtinu a ta jim sedí víc. V současnosti vydávají novou desku Bitterfly, kterou jsem sice ještě neslyšel, ale první nástřely znějí velice dobře. Uvidíme, kam je tenhle nový materiál zase posune.
Po krátké pauze už ovšem nastoupily do potemnělého sálu muzikanti z Die Happy a spustili takové zvláštní intro, přičemž osvětlovči jakoby se zbláznil stroboskop a bylo to tak na epi záchvat :-) Pak už ale začali normálně hrát a s tóny první písničky "Go for It" už vtrhla na podium i zpěvačka Marta Jandová v červených teniskách a s ní i obrovské množství pozitivní energie, které rozdávala publiku. Budu se možná opakovat, ale působí na tom podiu nesmírně sympaticky a energie má fakt na rozdávání, protože se během zpívání zastavila jen málokdy a neustále byla v pohybu a v kontaktu s publikem. Výhodou této německé kapely určitě v Česku je, že má českou zpěvačku, takže v pauzách mezi písničkami může lidmi komunikovat v jejich matěřštině a nežvatlat anglicky, čemuž by rozuměla jen polovina lidí v sále. Takhle se dostávla i do občas vtipných dialogů s publikem a bylo to takové kamarádské a upřímné, nijak hrané, žádné extrémní rockové pózy. Marta je skromná, usměvavá, stejně jako její spoluhráči v kapele a celkově působí jako velice pohodová partička. No a muzikanti jsou to samozřejmě taktéž výborní a koncert měl spád a bavil mě. Hráli zase trochu jiný repertoár než loni, což bylo samozřejmě dobře, zásadní hity kapely se samozřejmě opakovaly, ovšem bylo to vcelku pestré. Došlo i na akustickou část koncertu, kdy jsme mohli slyšet některé věci tzv. unplugged a to bylo rozhodně zajímavým zpestřením. Kapela tentokrát zařadila i dost pomalých písniček a dokázala tak, že umí zahrát i citlivější písně a ne jen skočný nářez. K dalším překvápkům patřilo jistě i zařazení refrénu songu "Pretender" od Foo Fighters v závěru písně "Peaches", což fanoušci této kapely taktéž uvítali s povděkem.
Koncert "odsejpal" a utekl jaksi rychle, ovšem po celou dobu bavil a lidi snad byli spokojení a trsaly tu všechny generace, včetně těch starších. Podle mě má Die Happy největší sílu právě na koncertech, jelikož Marta je prostě živel a je potřeba ji u toho zpívání i vidět. Z cédéčka možná neznalce ta muzika až tak nepřesvědčí, ale jakmile člověk ucítí tu energii, která z té kapely leze při živém hraní, musí minimálně nad uměním Marty Jandové uznale pokývat hlavou a pro mě osobně je to rozhodně PANÍ ZPĚVAČKA!!! Těším se na další album, které Die Happy momentálně připravují a snad je brzy u nás v republice opět uvidíme. Plánovaná je jejich účast na příštím ročníku festivalu Masters of Rock.
Rád bych ještě závěrem poděkoval Ondrovi z Gate Crasher za ochotu a "přátelskou výpomoc"!!! ;-)

Die Happy - Good Things; You´ll Never Know; 5 P.M.; Violent Dreams

FOTKY ZDE!!!