Prosinec 2012

Legendary Voices of Iron Maiden - Paul Di´Anno & Blaze Bayley (Zlín - 11.11.2012)

5. prosince 2012 v 15:21 | RUDA |  Akcičky
Druhý listopadový víkend ve zlínském klubu Masters of Rock Café byl pro mě dosti zajímavý. Nejen že se tu v pátek 9.11. konal koncert mých oblíbených Die Happy (report ZDE), ale hned v neděli 11.11. měli zdejší podium obsadit dva legendární zpěváci, známí především z působení v ještě legendárnější kapele Iron Maiden a těmi nebyli žádní jiní, než Blaze Bayley a Paul Di´Anno, kteří spojili své síly na turné a rozhodli se zavzpomínat na působení právě v této světoznámé formaci. Fanoušky, kteří nejsou zatížení pouze a jen na současného zpěváka Maidenů Bruce Dickinsona, tohle spojení určitě potěšilo a mohli si tak poslechnout staré dobré vály v originálním pěveckém provedení, neboť takto už je lze slyšet pouze na starých deskách Iron Maiden a ti už je na svých koncertech moc nehrají.
Oba zpěváky už jsem sólově vystupovat viděl a musím říct, že to není náhoda, že zpívali v této legendární kapele. Oba mají perfektní hlasy a jejich živá vystoupení mě opravdu zaujala. Možnost vidět je oba pohromadě na jednom koncertě jsem si tedy nenechal ujít a jelikož Paul Di´Anno příští rok hodlá s muzikou definitivně seknout, byla to i poslední příležitost si jej poslechnout na živo.
Paul Di´Anno program hlavních hvězd i otevíral, pominu-li ještě dvě předkapely, které mě ovšem nijak nelákaly a tak jsem přijel až po nich a do klubu jsem vstupoval právě v okamžiku, kdy Paul přicházel na scénu. Tedy spíše přikulhával. Pokud jste četli můj report z letošního festu Masters of Rock, kde jsem měl možnost se s ním potkat v zákulisí, asi víte, jak na tom zdravotně je a že jeho tělesná schránka je v celkem dezolátním stavu. Za to všechno ovšem může jeho lifestyle v mládí, tedy drogy, alkohol apod., a kdo se trošku o historii Iron Maiden zajímal, tak asi ví, jak to s ním bylo. Co mu ovšem zůstalo, je i nadále skvělý hlas a taky skvělá komunikace s publikem. Na podiu působí jako pohodář, ale taktéž jako správný pankáč. Ale nikoliv jako nějaký dnešní pankáč s barevným čírem a bůhví jakýma ozdobama, ale jako takový ten starý pankáč z Anglie z období 80.let, kdy se to tam ještě všechno rozjíždělo a i hudba Iron Maiden byla ještě dosti punkem ovlivněná. A musím říct, že tyhle starý vály mají opravdu něco do sebe a tenhle britskej metal, řízlej tak trochu punkem se mi líbí mnohem víc, než nějaký ty speedmetaloví ukvílenci z Finska. Tohle má prostě ten správnej drive a "tah na branku", je to dostatečně tvrdý a rytmický a dá se na to dobře halekat. Proto mě zaujal i Paulův výstup na Masters of Rock a proto jsem ho chtěl vidět ještě jednou, jelikož se převážná část jeho vystoupení skládá právě ze starých skladeb Iron Maiden, tedy z prvních dvou alb "Iron Maiden" a "Killers", na kterých Paul figuroval a která vynesla kapelu do popředí žebříčků. Samozřejmě, že z období fungování kapely Iron Maiden je mi nejbližší taktéž Dickinsonova éra, ale i tyhlety kousky mají něco do sebe a pokud je člověk slyší v originálním hlasovém projevu, tak je to prostě bomba. Di´Anno je dokáže zazpívat pořád dost dobře a lidi si to užívali, stejně jako on. V jedné chvíli, kdy oznamoval, že končí s muzikou na něm bylo vidět skutečně dojetí a div se nám tam kluk nerozbrečel. Je ovšem jasné, že pokud je pro někoho muzika životem, tak se jen těžko loučí s tímhle světem. Pro Paula je ovšem určitě přednější zdraví a asi mu nějaký ten odpočinek na čas prospěje.
Ve Zlíně předvedl kvalitní výkon a opět se to dobře poslouchalo. Zazněly zásadní pecky z prvních dvou desek IM i něco z jeho další tvorby mimo IM a na závěr si střihl tradiční cover od punkových Ramones - "Blitzkrieg Bop", v tak trošku metalovějším provedení, což předvedl už v létě a to je pokaždé celkem pecka. Tak trochu mě zarazilo, že Paul stihl během těch pár měsíců od léta kompletně změnit kapelu, bo tam ta jeho předchozí se mi docela zamlouvala, ale tihleti týpci rovněž nehráli vůbec špatně. Dva vynikající kytaristi, z nichž jeden vypadal jako Johny Depp to společně s basákem šmrdlali dosti kvalitně a ani nebyl moc poznat rozdíl od originálu.

Po skončení Di´Annova setu jsem čekal nějakou přestavbu podia, minimálně bicích, ale nic se nedělo a asi po deseti minutách přišl na stage ti samí muzikanti, akorát v jiném suchém oblečení s tím rozdílem, že tentokrát budou doprovázet Blaze Bayleyho. Ta změna Paulovy kapely mi tudíž byla ihned jasná a pro lepší spád večera i samotného turné si oba zpěváci pořídili stejné muzikanty, kteří je doprovázeli a soudím, že to byli nejspíš muzikanti od Blaze. Každopádně klobouk dolů před nimi, protože s krátkou přestávkou hráli kolem tří hodin čistého času a nacvičit všechny tyhle písničky od Iron Maiden bez jediné chyby, to je obdivuhodný výkon.
Paul Di´Anno - Charlotte The Harlot; Phantom Of The Opera; Blitzkrieg Bop

Blaze Bayley oproti jeho předchůdci vtrhnul na podium jako uragán a okamžitě začal hecovat publikum, které mu jeho snahu vracelo mohutným ohlasem. Blaze i přes svůj věk působil neúnavně a poletoval z jedné strany podia na druhou po celou dobu koncertu, při každé písničce a při tom nutil publikum k pohybu, zvedání rukou, sborovému zpěvu a k různým jiným šaškárnám. Byla v něm vidět spousta chuti a elánu a bylo znát, že ho to baví, neboť se neustále usmíval a byl v dobré náladě. Dokonce si zlínské publikum v jednu chvíli natáčel i na svůj iPhone a slíbil, že to dá na svůj facebook, ovšem do dneška se to tam neobjevilo :-) To ovšem nic nemění na tom, že jeho vystoupení bylo parádní a upřímné. Blaze ze sebe nedělá žádnou hvězdu, což dokázal i příslibem toho, že okamžitě po skončení koncertu sejde z podia mezi lid a ochotně se s každým vyfotí, dá mu podpis a zajde na pivo. To jsem poznal už i v Třinci na Noci plné hvězd v roce 2009, kde jsem ho právě viděl poprvé a kde mě jeho vystoupení taktéž zaujalo a taktéž jsem se tam s nim mohl krátce potkat. Tam ovšem hrál převážně věci ze své sólové tvorby, ovšem tohle turné bylo spíše vzpomínkou na působení v Maidnech a tak větší část playlistu taky tvořily pecky z téhle éry, což Blaze, myslím si, moc často nedělá. O to víc mě to potěšilo a tak mohly zaznít songy jako "Virus", "Futureal", "Lord Of The Flyes", "Man On The Edge" nebo moje velmi oblíbená "The Clansman", při které si určitě každý v sále rád zařval to známé "Freeedooom" :-) Nechyběly samozřejmě ani pecky z jeho sólo tvorby, ovšem kostru opravdu tvořili songy od Maidenů a to bylo pro fajnšmekry jen dobře, protože tohle už v jeho podání jen těžko někde uslyšíme. Blaze určitě svým vystoupením uchvátil o něco více než Paul, ale je to i tím, že mu jeho zdravotní stav dovolí více se hýbat a řádit a tak jeho vystoupení mělo víc energie a lepší atmosféru. Hlasově je na tom taktéž perfektně a dokonce bych řekl, že ještě líp, než v době, kdy zpíval v Iron Maiden. Tehdá se mi zdál takový nevýrazný a příliš hluboký, teď mám pocit, že je daleko lepší ve výškách a melodické party mu jdou mnohem lépe. Holt zkušenosti a je vidět, že si na svém hlasu zakládá, což deklaroval i tím, že mu po koncertě mohou fanoušci poroučet jen pivo, nikoliv panáky, neboť kořalku nepije, aby si ušetřil hlasivky.

Blaze působil v Maidnech v době, kdy kapelu opustil Bruce Dickinson, aby se mohl po letech opět vrátit. Mezitím IM nahráli s Blazem dvě alba "The X Factor" a "Virtual XI", která sice nebyla až tak úspěšná, nicméně tyhle jmenované hity se jistě vryly do podvědomí fanoušků a Blaze se i díky tomuto krátkému působení v kapele stal taktéž jakousi ikonou a určitě mu to pomohlo v další kariéře, která je podle mě velmi dobrá a jeho sólová alba stojí určitě za poslech. Na samotný závěr střihl Blaze song pecku od Iron Maiden se stejnojmenným názvem, kterou jako jedinou v jejich působení na desku nenazpíval a to bylo symbolické uzavření večera v duchu vzpomínek na tuhle kapelu.
Jak Blaze slíbil, tak i učinil a aniž by odešel z podia do šatny, okamžitě po skončení koncertu sestoupil z podia a šel do předsálí dělat fanouškům radost společným focením a autogramiádou. Toho jsem tedy krásně využil a nechal jsem si podepsat společnou fotku z Třince a Blaze působil jako pohodovej chlapík a i když byl skrz na skrz propocenej a mohl by jít do sprchy, tak tímhle gestem ukázal fanouškům, že mu na nich opravdu záleží a nenechá je na sebe nijak zdlouhavě čekat.

Blaze Bayley - The Clansman; Virus; Man On The Edge; Robot


Večer ve společnosti těchle dvou legendárních jmen byl tedy velmi příjemný, vyslechli jsme si jejich největší hity z období jejich působení v kapele Iron Maiden plus další jejich hity a k dokonalosti už tam k doplnění legendárních hlasů Iron Maiden chyběl jen samotný Bruce, který samozřejmě kapelu proslavil nejvíce a sklízí s ní největší úspěchy až do současnosti. Doufejme, že i ho ještě spatříme v našich končinách, Iron Maiden má v plánu na příští rok turné po Evropě, tak věřme, že zavítají i do ČR, neboť tady mají fanouškovskou základnu taktéž velmi velkou.

FOTKY Z KONCERTU ZDE!!!