Daniel Landa - Zlín (10.12.2012)

10. ledna 2013 v 16:00 | RUDA |  Akcičky
Populární český zpěvák a skladatel Daniel Landa se poprvé v kariéře vydal na rozsáhlejší akustické turné po českých městech a vyměnil tak bouřlivou atmosféru rockových koncertů ve velkých halách za komornější, většinou divadelní sály, jen pro pár stovek diváků. Turné nazval "Dilema pyrotechnika" podle jedné ze svých starších písniček a slibovalo velký zážitek. Tuto příležitost si samozřejmě nemohla nechat ujít řada jeho fanoušků a všechny sály byly tak rázem vyprodány. Já jsem navštívil koncert v nedalekém Zlíně a stejně jako ostatní účastníci jsem byl tímto hudebním zážitkem nadšen.

O Danu Landovi se v poslední době hovoří celkem často a to v souvislosti s jeho kontroverzním výstupem na předávání cen Slavík 2012. Myslím, že asi nikomu neunikl, takže není třeba jej zde rozebírat, jen mě trochu zarazilo to, co některá média následně dokážou vypustit na veřejnost za voloviny. Ano, Danův projev se mi v první moment v přímém přenosu taktéž nezdál zrovna košer, zvolil totiž formu, která byla dosti provokativní a zřejmě to byl záměr na spuštění nějaké veřejné diskuse a to se mu zcela jistě podařilo. Většina lidí spolu s médii se ovšem zaměřila pouze na tu formu a vůbec je nezajímal obsah toho sdělení, což je trochu škoda. Poprvé jsem tomu taky neporozuměl na 100%, ale po dalším shlédnutí a zaměření se na jeho slova jsem pochopil, co tím chtěl říct a na koho byla jeho slova mířená. Vůbec to nebylo na jeho fanoušky ani na přítomné umělce v sále. Jeho slova patřila všem těm kmotrům a zlodějíčkům ve vysokých funkcích, kteří nám tu potichoučku rozkrádají republiku a nikdo s tím bohužel nic nedělá. Je jasné, že ani sám Dan Landa s tím nic neudělá, ale aspoň má snahu a především odvahu, jako osoba veřejně známá se svým názorem vystoupit veřejně a využít tak přímého přenosu, protože si je dobře vědom, že jindy by jeho slova byla v televizi vystřižena nebo v jiných bulvárních plátcích poupravena. Takhle prostě na plnou hubu řekl, co si myslí a šmitec. Kdo souhlasí a chce s tím taky něco dělat, informace si najde. Je docela směšné, kolik lidí se tím ale cítilo pohoršeno, přitom takovou mluvou hovoří většina národa a různí mravokárci mají na triku daleko víc horších činů, než nějaký vulgární proslov ve státní opeře. Ale kdo chce psa bíti... Známe to! ;-)
Je mi jasné, že Landa nedělá nic jenom tak, aniž by si to důkladně nepromyslel. Na jednu stranu chtěl rozpoutat diskusi, na straně druhé to byl jistě tak trochu i marketingový tah, související s jeho přerodem v kouzelníka Žita 44 a činů spojených s mentálním koučingem, se kterým má do budoucna velké plány. To vše ale celkem logicky vysvětlil v následujících rozhovorech po Slavíkovi a kdo nestrkal hlavu do písku a chtěl si o něm něco zjistit, tak to všechno musel z jeho slov pochopit. Řada lidí měla strach, že se Landa zbláznil, skončil s muzikou, změnil se v Žita a co teď? Náš idol je v hajzlu! :-O Vím i o některých, kteří měli obavu následně na tento akustický koncert jít z důvodu, že tam bude kecat nějaké kraviny, kterým nebudou rozumět a že u nich Dan skončil. Jaké ale byly po skončení koncertu nadšení, když jim vše uvedl na pravou míru a dokázal, že je to pořád ten starý dobrý Landa se svou muzikou a osobitým projevem. Dana sleduju dlouhodobě a bylo mi jasné, že to nebude tak hrozné, jak zpočátku z jeho různých statusů na facebooku a jiných činů vypadalo. Pokud někdo totiž nevěděl nebo se k informacím nedopídil, dostal je přímo z Landových úst na tomto turné. Koncert ve Zlíně totiž patřil k těm zastávkám tour, které následovaly až PO Slavíkovi, takže se k tomu všemu Dan mohl pěkně vyjádřit a řada návštěvníků to určitě i očekávala.

Koncertní večer provázelo husté sněžení a tak cestování do Zlína bylo trochu delší než obvykle. Obavy o pozdní příchod jsme ale mít nemuseli, neboť v Malenovicích se k nám připojil sám hlavní protagonista koncertu a jeli jsme tak spolu ve dvou pruzích až ke zlínskému divadlu. Jeho černé porsche s velkou hvězdou Gibu je nepřehlédnutelné a tak jsme hned poznali, že nás v autě sleduje Landa :-) Co na jeho auťáku bylo ještě více zarážející však byly obrovsky široké gumy, což v téhle sněhové "kalamitě" a se zadním náhonem u porsche nebyla asi šťastná volba, pokud cestou zpět jel až do Prahy. Je to ale zkušený jedec rally, takže pár sněhových vloček ho nemůže rozhodit :)
Zlínské divadlo už se pozvolna plnilo, byly tu jak mladí tak i spousta starších lidí a bylo vidět, že mezi Landovými fanoušky nejsou jen plešatí hromotluci, jak by si mohl někdo myslet, ale především úplně obyčejní lidé, kteří jeho tvorbě rozumí a mají podobné cítění. Před koncertem několikrát zaznělo upozornění o zákazu focení a jakýchkoliv jiných záznamů, na což pak po celou dobu hraní dohlíželi právě tito plešatí hromotluci z řad zpěvákovy ochranky, rozestavění po stranách hlediště a každý náznak rozsvícení mobilu nebo foťáku měli v merku. Tohle byla jediná věc, která mi na tom všem tak trochu vadila a působilo to docela trapně. Je jasné, že při koncertech v divadle umělcům focení vadí mnohem víc, než na nějakém festivalu, ale šalamounsky to řeší třeba Jarek Nohavica, který dá prostor fanouškům k vyfocení a pak je slušně požádá, aby po zbytek koncertu přestali a všichni to respektují. Takovéto demonstrování síly, které tu měli předvádět tihle chlapíci, to na publikum nepůsobí hezky a myslím, že kdyby stejné gesto jako Nohavica udělal i Dan, jeho fanoušci by ho taktéž respektovali. To však byla jen jediná kaňka na jinak skvělém večeru.
Dan se svou kapelou, která byla jen minimálně obměněná od posledního tour Vozová hradba a která se opírá o stabilní pylíře jako je Martin Volák s kytarou nebo Marek Žežulka za bicími, vystoupil na podium obskládané svíčkami něco málo po sedmé hodině a spustil peckou, která dala název celému tour, tedy "Dilema pyrotechnika", se slovy, že každé životní rozhodnutí bývá těžké, stejně jako když pyrotechnik stříhá drátky. Už od prvních tónů bylo jasné, že poslouchat celý večer jeho písně v akustickém provedení bude pecka. Všechny nástroje byla skvěle a čistě nazvučené, všechno to šlapalo tak jak mělo a dohromady to dávalo parádní poslechový zážitek. Na akustickou kytaru kromě Voláka hrál i samotný Dan Landa, který se jindy věnuje na koncertech výhradně zpěvu, ale bylo vidět, že i s kytarou mu to svědčí a byl bezchybný. Vedle něj stál talentovaný muzikant Ondřej Klímek, který hrál během koncertu na spoustu nástrojů od saxíku, přes píšťalky, flétny až po banjo. A když už koncert akustický, tak se vším všudy, takže basák Jan Lstibůrek místo obyvklé baskytary celou dobu valil na kontrabas a to byl teprve zvuk. Obvzvlášť při takových tvrdších písních jako "Táta" apod. to hezky vynikalo. Kytarista Martin Volák si pro změnu vystřihl naprosto bezchybné sólo v písničce "Ona" a celá kapela prostě fungovala perfektně a mělo to mnohem větší kouzlo a zas jiný náboj, než písně v klasickém rockovém provedení.
Dan Landa tyhle koncerty pojal spíše jako takové hapenningy, kdy měl k divákům blíž a měl možnost tak před každou písničkou mnohem víc mluvit a reagovat na to, co slyšel z publika. Ke každé písni měl co říct a komu doposud nebylo jasné, co ho k jejich napsání vedlo, tak teď si mohl vyslechnout skutečné příběhy. Celé tohle hudební setkání trvalo něco málo přes dvě hodiny a řada lidí by si jistě přálo setrvat tu i déle, protože to byl opravdu příjemný večer se skvělou muzikou, ale hlavně s osobou Daniela Landy, která toho večera působila nesmírně příjemně, inteligentně a hlavně s velkým smyslem pro humor. Lidi se prostě bavili a Dan evidentně též. Nebudu tu vypisovat, o čem všem Dan toho večera hovořil, každopádně můžu jen zdůraznit, že nelze věřit tomu všemu hnusu, co se děje v médiích. Člověka je potřeba nejdříve poznat a ne soudit podle nějakých článků zaujatého novináře. Landa má spoustu kvalitních a rozumných názorů a postoj k životu, se kterým se ve velké většině ztotožňuji. Pro spoustu lidí je morálním vzorem a i když, jako každý z nás, má svoje chyby, tak vše co dělá, dělá s dobrým úmyslem. Nedělám si přehnané iluze, chápu, že z toho má i nějaký svůj prospěch a finance, zároveň se tím vším i baví, ale aspoň se tu snaží něco dělat, narozdíl od jiných umělců. A z toho důvodu mu fandím!

foto: Marian Frýdl
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lifeisfight lifeisfight | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 18:09 | Reagovat

Zrovna na tomto akustickém koncertě jsem taky byla, taky ve Zlíně. Dana poslouchám od malička a pořád jsem nepřestala. V jeho písničkách se skrývá víc, než by člověk řekl. A dokonce jsem ani spoustu věcí o textech jeho písniček nevěděla a on to krásně vysvětlil. A celkově ty jeho proslovy mezi písničkama, jak všechno vysvětloval a řekl tolik věcí, které se z médií fakt nedozvíte. Koncert absolutně úžasný, suprově to znělo. A ano, bavila jsem se i já. A znovu ano, brala bych i dýl než ty 2 hodinky. Prostě skvělé :) A vy, kteří ho odsuzujete za něco, o čem nic nevíte, radši buďte ticho ;)

2 Míša Míša | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 18:42 | Reagovat

Na jeho koncert bych se ráda někdy podívala. Na jeho a na Kabátů. Jinak na podobné akce moc nejsem. Taky ho poslouchám od mala, máme i nějaké originálky kazety. Takže je mi docela jedno, jak se na něj tváří lidé teď. Pro mě je to umělec.

3 Milka Milka | 10. ledna 2013 v 22:01 | Reagovat

Byla jsem tam také a odcházela jsem nadšená...také bych vydržela ještě další hodinku.Fandím mu v tom ,co teď dělá a obdivuji jeho odvahu . Jinak ho poslouchám taky už delší dobu a když si denně nepustím jeho DÍKUVZDÁNÍ ,tak mi ten den něco chybí... :-)

4 frankly frankly | Web | 20. června 2015 v 11:23 | Reagovat

online pujcka bílina :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama