Best Of 2012

14. února 2013 v 15:02 | RUDA |  Co sa stalo nové!?
S příchodem novýho kalendářního roku se tady vždycky snažím tak nějak zbilancovat ten rok minulej, a i když vím, že letos mám docela zpoždění, tak ani tentokrát si tenhle rekapitulační článeček neodpustím.


Co tedy říct o tom roce 2012??? Asi si nemohu stěžovat, neb byl docela úspěšný a splnila se mi v něm řada přání a snů, čehož si moc vážím. Kde tedy začít? Tak třeba u té sportovní tématiky. Kdo mě sleduje, tak ví, že jsem se začal aktivně zapojovat do amatérských závodů rally a prvním takovým splněným snem byla účast na asi nejslavnějším amatérském závodě v ČR "Ve stopě Valašské zimy", která se jela v únoru za extrémně nízkých teplot a byla to moc dobrá zkušenost. Opravdu mi bylo potěšením účastnit se tak skvělého závodu, na který jsem se dřív chodíval dívat pouze jako divák a užít si teď roli závodníka a zažít to všechno okolo bylo fakt prima. Letos si to samozřejmě opět rád zopakuju. Tuhle rally jsem jel ještě se svým osobním autem, které jsem musel tak nějak šetřit, ovšem po zbytek roku jsem dostal do rukou staršího Opela Astru, se kterým jsme se účastnili už menších hobby cupů, při kterých se ovšem dá taky skvěle vyblbnout na uzavřené trati a ke konci sezony přicházely už i docela kvalitní výsledky, což mě velmi těší, i když to jezdíme samozřejmě jen pro zábavu a bohužel nedisponujeme velkým finančním zázemím, abychom mohli auto nějak vylepšovat. Holt bez sponzorů to dělat na vyšší úrovni nejde. Co se týče rally, splnil se mi v tomto roce další velký sen a to svézt se v ostrém závodním voze alepsoň na místě spolujezdce. Co víc, měl jsem tuhle možnost na nejlepší souteži u nás, slavné Barum Rally a ve velmi kvalitním autě Subaru Impreza Sti, které kočíroval jezdec Marcel Havlásek a i když se mnou určitě nejel na 100%, tak to byl velmi hezký zážitek a člověk tak mohl pozorovat, jak tyhle závodníčky fungujou zevnitř, jak se chovají podvozkově a můžu říct, že je to opravdu obrovský rozdíl, oproti sériovým autům, což šlo poznat i z místa spolujezdce.


To byly tedy zážitky ze světa motorsportu a nyní přeskočím do oblasti, která mě baví asi ještě víc nebo minimálně na stejné úrovni, a tou je hudba a dění kolem ní. Navštívených koncertů byla samozřejmě i v roce 2012 celá řada a které bych asi vybral mezi ty NEJ? Na prvním místě jednoznačně vévodí pražský koncert legendární Metalliky, kterou jsem v květnu viděl na živo sice už podruhé v životě, ale tentokrát bych řekl, že to bylo ještě mnohem lepší, neboť jsem stál blíže k podiu, kde byl ten správný kotel a muzikantům bylo vidět hezky do tváře. Show měli taktéž mnohem propracovanější, zahráli komplet celé Black Album z roku 1991 a navíc to byla vůbec první zastávka tohoto tour, takže jsme některé songy slyšely hrát živě ve světové premiéře. Navíc mám krásnou vzpomínku na tenhle koncert v podobě dvou trsátek, které na konci koncertu přistály v mé blízkosti, což je pro mě, jakožto jejich fanouška velmi cenný suvenýr, o kterém se mi ani nesnilo. Z tohohle večera jsem byl ještě dlouho nadšenej.
Takovým dalším koncertem, který mě loni opravdu nadchnul bylo vystoupení Arakainu s Lucií Bílou v Brně, které bylo součástí jejich tour ke třicátému výročí. Téměř tříhodinový koncert plný největších hitů kapely a k tomu excelentní hlas Lucie Bílé ve spojení s metalem, to byla prostě paráda, kterou, když jsem kdysi viděl na DVD z jejich výročního koncertu, chtěl jsem tohle taky někdy ještě slyšet živě a naštěstí se mi to podařilo. A dokonce dvakrát za rok, neboť s Luckou Arakaini vystupovali ještě na festu Masters of Rock, kde sice už nehráli tolik společných písniček, ale atmosféra rovněž stála za to. Brněnský koncert byl ovšem v něčem mnohem lepší a odtud jsem si přivezl hezčí pocity, neboť to přeci jen bylo to "poprvé", kdy jsem je viděl hrát a zpívat spolu. Mimochodem Arakain byla asi i kapela, kterou jsem vídal v roce 2012 nejčastěji. Jsou prostě kapely, které v jednom roce potkávátě na různých akcích pořád a kamkoliv jsem se letos hnul na nějaký festival, tam byl i Arakain. Sice už bez Lucky (vyjma MORu), ale bylo to celkem logické, když slavily tak významné výročí, tak byly asi hojně zvaní na různé akce.


Když už jsem zmínil festival Masters of Rock, tak i s ním mám spojený jeden docela fajný zážitek. Je to přeci jen asi největší rockový festival u nás, kde je nejhustější koncentrace světových rockových hvězd a atmosféra, která vládne téměř při každé kapele před podiem je tu úžasná. Z pohledu diváka už jsem si ji vychutnal několikrát, ale tentokrát jsem měl možnost býti tu i s kapelou Doga v zákulisí a zažít to i z druhé strany, což bylo velice zajímavé a vidět ten kotel, který pod sebou mají kapely sezhora z podia, z toho šel chvilkama i mráz po zádech. Ani se nedivím, že se sem kapely moc rády vracejí, protože lidi jsou tu zkrátka perfektní a sledovat ten nekonečný dav, který paří a skanduje jako jeden člověk, to je fakt nářez. Na tomhle festu bylo hned několik hezkých vystoupení, které se daly zařadit k těm nejlepším v loňském roce, ovšem vyzdvihnout musím kapelu Within Temptation, která tu předvedla vynikající show i kvalitní hudební výkon a mnohokrát předčila i headlinera celého festu, kapelu Nightwish, která sice měla taktéž hezkou vizuální show, ale výkon jejich zpěvačky byl úplně nevýrazný a nezajímavý. Daleko víc se mi líbil i lednový koncert jejich bývalé zpěvačky Tarji ve Zlíně, který sice nebyl tak vizuálně nápaditý, ovšem vizuální show vynahradil její krásný hlas a instrumentální výkony muzikantů. Z těch samostatných koncertů z loňského roku se dá ještě vypíchnout akustický koncert Dana Landy ve zlínském divadle, což bylo takové příjemné posezení při perfektní muzice a fajnové předvánoční uvolnění.
Samostatnou kapitolou by asi byly festivaly, kterým vévodily tři tradiční, které už navštěvujeme pravidelně. MOR jsem zde již zmínil a ten náš nejoblíbenější fest v roce, třinecká Noc plná hvězd se letos konala naposledy :-( Bylo to ovšem krásné, ale i dojemné loučení a obzvlášť první páteční večer v podobě megakoncertu Jarka Nohavici a jeho závěru stál za to. Zde jsem se měl taktéž možnost se s mistrem Nohavicou osobně setkat a potřást si s ním rukou, čehož si taktéž vážím, neboť je to muzikant velice uzávaný a patří mu i můj obdiv. NPH sice skončila, ale my všichni, kteří jsme se tu pravidelně setkávali, jsme si slíbili, že v příštím roce se tu sejdeme zas, ať už se fest koná, či nikoliv. Nyní už se ovšem rýsuje možnost, že se fest konat asi bude, sice o kousek dál a pod jiným názvem, ale přátelé, kteří se tu budou chtít potkat a zapařit si při muzice, ti snad nezklamou a dorazí i sem a nenechají si ujít tohle každoroční přeprázdninové setkání. Každopádně NPH měla své kouzlo a atmosféru, kterou už nám bohužel nikdo nenahradí a prožili jsme tu jedny z nejkrásnějších okamžiků mládí a řada z nás na tuhle akci bude jistě ráda vzpomínat.


Pivní slavnosti na Kamínce byly i tentokrát velmi povedené, výběr kapel byl asi nejlepší za posledních pár let a byla to opět vydařená akce, na kterou si nemůžu stěžovat. Od téhle chvíle se taky datuje trvání jednoho velmi hezkého vztahu s mojí přítelkyní Aničkou, za což jsem taky nesmírně rád a určitě se i tohle dá zařadit mezi ty mé splněné sny :-) Následná společná dovolená uprostřed nádherné přírody Slovenského ráje určitě bude patřit k těm zatím nejkrásnějším v mém životě a jsem moc rád, že mám tohohle človíčka při sobě a že s ním můžu trávit čas. Možná i z toho důvodu sem přispívám v menším množství, než jste možná byli zvyklí, ale priority jsou holt v mém životě jasně dané :-)) Letní čas tedy přinesl spoustu krásných chvilek, ať už jde o festivalování nebo o cestování. Všelijakých pěkných výletů bylo až do podzimu celkem dost a až na výjimky přálo i počasí, takže není důvod si stěžovat. "Hovadoblog" samozřejmě budu udržovat i nadále, protože mě psaní a tahle tvorba pořád baví a pokud to bude bavit i vás, čtenáře, budu jenom rád. Loňská nominace do nejlepší pětky na blog roku v kategorii hudebních blogů mě taktéž velice potěšila, takže i zde cítím jakýsi závazek a pokud na to budu mít síly a prostředky, tak to tady třeba ještě zkusím nějak vylepšit.


Pokud zůstanu ještě u muziky, tak bych měl zmínit i hudební alba, která mě nejvíc v loňském roce zaujala. Nebylo jich bohužel mnoho, ze kterých bych si sedl na zadek, ale jednoznačně nejvíc mě překvapilo a na první poslech uhranulo album Inzerát od kapely Kryštof. Dřív jsem tuhle kapelu neměl moc rád, ještě před pár lety bych o jejich album ani nezavadil, ale od jisté doby, kdy jsem je viděl hrát živě na Trnkobraní, jsem na ně razantně změnil názor. Prostě mě zaujali a i když je to jedna z nějúspěšnějších českých kapel současnosti, je vidět, že na sobě neustále tvrdě makají a výsledkem je právě tahle povedená deska, která se dobře poslouchá od první až do poslední skladby a není na ní jediné slabé místo. Je tu znát i práce zahraničního producenta a ta muzika tu má skvělý zvuk, už tu nejsou použity téměř žádné samply a elektronika a kryštof konečně zní i z alba jako živá kapela. Prostě to má šťávu a každá pecka má potenciál se stát hitem. Za pár dní Kryštof vyráží na turné po největších českých halách, takže jsem zvědavý, zda splní očekávání i na živých koncertech a zajisté vám z brněnského koncertu přinesu brzy i nějaký ten report.
Pokud mám zmínit ještě jedno album, které za to stojí, budou to Rány od zpěváka Noida. Pro mě osobně je to zvláštní, protože Kryštof a Noid, to jsou prostě interpreti, kteří mě dřív absolutně nezajímali, ale nějak mě prostě přesvědčili svou muzikou, což je dobře. Noidova deska je pro změnu hodně tvrdá a zároveň velmi melodická, podopořená jeho dobrým hlasem. Jsou tam prostě chytlavý refrény, který mě zaujaly a teď to poslouchám celkem často, ačkoliv jsem si to před tím stáhnul jen tak ze zvědavosti. Noid spolupracuje s muzikanty z kapely Dymytry, takže ta podobnost je tam docela znát. Mimochodem Dymytry vydaly loni celkem taky dobrou placku s názvem Neonarcis :-)
Takže ceny za nejlepší desky a koncerty od Kubíka jsou rozdány a teď bych se ještě rád zmínil o tom, co mě nasralo! :) Byly to česká média a hlavně to, co dokázaly plodit za nesmysly. V několika případech mi dokázaly, jak se dá uplést z hovna bič a tím pak oblbnout půlku národa. Lidé se pak nechávají ovlivňovat jak ovce a jen bečí s davem, aniž by si o konkrétní věci dokázali udělat nějaký střízlivý úsudek nebo si o tom zjistit něco víc. Obzvlášť z TV Nova, co kolikrát jde za sračky, to je člověku fakt i smutno. Kam se poděla nějaká seriózní žurnalistika? To si novináři musejí shánět smyšlené osoby a vymýšlet totální a ničím nepodložené bludy jen pro to, aby měli fantastickou reportáž v hlavních zprávách?! Nebudu zmiňovat konkrétní kauzy, ale bylo jich loni víc, o kterých má člověk trošku reálný přehled a když pak vidí, jak je vše překrucováno jen za cílem senzace, tak se tomu musí i smát. Bohužel ale media mají stále velký vliv na společnost a to je celkem smutné. V dnešní době internetu je spousta informačních prostředků a naštěstí i seriozních, takže lidi by neměli věřit jen tomu, co slyší ve zprávách nebo se dočtou v bulváru. Ale tak to holt je a nic s tím nenaděláme :-(
I když byl obrovský humbuk i kolem konce světa 21.prosince 2012, tak zatím nenastal, buďme za to rádi a važme si každého dne na téhle planetě, protože nikdy nevíme co příjde. Je blbost hádat se i skrz nějaký politiky, ti nám život stejně nezlepší a tak by každej měl pracovat hlavně sám na sobě a přemýšlet, jak něco změnit, pokud je s něčím nespokojenej, neboť jak praví jedno staré známé přísloví: "každý svého štěstí strůjcem"! A tak vám tedy, milí návštěvníci mého blogu, přeji, aby ta třináctka na konci letošního letopočtu byla šťastná, aby se nám dařilo a aby všichni lidé kolem nás byli laskaví a ohleduplní v časech dobrých i zlých! Mějte se rádi a buďte na sebe kurva hodní! :-P

Na závěr si nemohu odpustit ani tradiční best of video průřez složený z různě pořízených fotografií z loňského roku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | 14. února 2013 v 15:51 | Reagovat

Moc pěkné Kubíku! :-) Tak ať i letos se ti tak krásně vše daří a podaří!!!

2 Milka Milka | 18. února 2013 v 15:00 | Reagovat

...moc pěkná rekapitulace loňského roku , hlavně ten jeho závěr se mi moc líbí...jj ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama