Kryštof - Brno (20.2.2013)

27. února 2013 v 17:38 | RUDA |  Akcičky
Na podzim loňského roku vydala severomoravská kapela Kryštof svoje asi doposud nejlepší album s názvem Inzerát a podle různých odborníků to bylo i album roku 2012 v ČR, s čímž se taktéž ztotožňuji, protože kapela se na něm předvedla v opravdu dobrém světle a s pomocí zahraničního producenta odvedla skutečně kvalitní práci, za kterou právem sklidila úspěch. Téměř ihned po vydání alba k němu Kryštof oznámil turné na únor, které sice mělo obsahovat jen tři koncerty, ale za to ve velkých halách a ve velkém stylu. Bylo vidět, že si kapela věří a dobrým marketingovým tahem byla i roční pauza, během které Kryštof nekoncertoval a soustředil se jen na tvorbu nových písniček. Tím pádem nechal své fanoušky řádně vyhladovět a mohl tak věřit v to, že tyto haly dokáže zaplnit. A to se podařilo už dlouho před začátkem tour, neboť arény v Ostravě, Brně i Praze byly beznadějně vyprodány. Proto Kryštof uspořádal ještě jeden koncert v Opavě, který nazval generální zkouškou a i v tomhle městě nezústalo jediné místečko volné. K tomu jistě dopomohl i příslib populárního pěvce Jarka Nohavici, který s Kryštofem měl odjet v roli hosta všechny koncerty, což bylo bezesporu taktéž velkým lákadlem. Už před turné tak měla kapela jistotu narvaných hal a nyní záleželo jen na nich, jak se s novými písněmi dokáže prezentovat. Já jsem navštívil v pořadí třetí koncertní zastávku v Brně a rozhodně jsem odtud neodjížděl zklamán.
Do brněnské Kajot Areny jsme vstoupili krátce po jejím otevření a v tu chvíli už byly zábrany okolo podia obsypány nedočkavými fanoušky. Přesto jsme si ještě našli docela fajn místečko poblíž vysunutého mola doprostřed publika a spolu s ostatními jsme čekali na nějaký první pohyb na podiu. Hala se plnila docela rychle a více jak hodinové čekání bylo to nejnudnější z celého večera. Pak už ale s příchodem první předkapely nastala nějaká zábava a publikum se začalo postupně rozehřívat. Jako první ji k tomu dopomohla kapela Nebe, což jsou chráněnci Richarda Krajča, taktéž z Havířova a ispirace jejich zkušenějšími kolegy je nepochybná. Hráli takový svěží pop-rock, právě něco podobného mezi Kryštofem a Mandrage a jejich frontman nám svým vzezření právě zpěváka z Mandrage hodně připomínal. Brněnské publikum určitě nijak neurazili a během své půlhodinky jej dokázali docela roztleskat a příjemně jim zkrátit čekání na hlavní hvězdy večera. Zda ale někdy dosáhnou na jejich úroveň, je ve hvězdách, každopádně už mi to v souvislosti s Kryštofem nepřišlo moc originální.
O něco lépe na publikum zapůsobil američan Ido Zmishlany se svým projektem Ido vs. The World, který ihned po skupině Nebe přišel na podium jen tak s akustickou kytarou a začal zpívat docela příjemné melodie. Je opravdu hodně znát, když zpívá rodilý američan oproti tomu, když se snaží zpívat anglicky česká kapela. Bylo to přirozené, melodické a lidi to dokázalo zaujmout. Obzvlášť ve chvíli, kdy začal česky zpívat "U stánku, na levnou krásu...", za což sklidil mohutný aplaus. Po chvilce se k němu připojili opět muzikanti z kapely Nebe, aby jej ve zbylých písních doprovodili a lidi to celkem bavilo. Ido taktéž spolupracoval na vzniku nového alba Kryštofů a tak ho na oplátku pozvali na své turné, což byl určitě dobrý tah a svým příznivcům tak představili zajímavého interpreta ze zahraničí, o kterém by se jinak možná ani nedoslechli.
Následovala několikaminutová pauza, kdy už byla hala řádně zaplněná a natěšená a Kryštof mohl začít hrát. Aréna po chvíli přeci jen za doprovodu hlasitých výkřiků potemněla, spadla opona za níž se rozsvítila obří LED obrazovka, na níž běželo zajímavé intro s odpočítáváním času a se zobrazeným nápisem "JSME ZPĚT" přicházeli muzikanti na podium, aby zahájili koncert úvodní peckou "Římská", která je zároveň i úvodní na novém albu. Nutno podotknout, že kapela na albu Inzerát vsadila mnohdy na dosti chytlavé a stadionové refrény a halekačky a jistě musela počítat s tím, že právě na těchto velkých koncertech budou zabírat. To byla téměř jistota a počítal s tím i frontman Richard Krajčo, který už v této úvodní písni nechal publikum zpívat samostatně, neboť právě píseň "Římská" je k těmto stadionovým chorálům jako stvořená. Fanoušci se mu samozřejmě odvděčili tak, jak očekával a už od první pecky bylo znát, že atmosféra bude vynikající a že to bude dobrý koncert. Věřil v to sebevědomě i Krajčo, který se s publikem přivítal a popřál mu, aby tento koncert byl tím nejlepším, jaký kdy od české kapely kdy viděli. A nad touhle větou docela přemýšlím a dumám v paměti, zda to bylo opravdu to nejlepší, co jsem od české kapely viděl? Je to sice docela podbízivé prohlášení, ale co se týče stránky vizuální show, tak to asi ANO.


Koncertů už jsem navštívil opravdu mnoho a nejde jednoznačně říci, který byl ten nej. Je pravda, že co do rozsahu show se Kryštofům můžou rovnat akorát Kabáti nebo Dan Landa, ovšem každý to má připravené nějak jinak. Kryštof sázel na poletující konfety a balonky, rockeři se zase rádi vyžijí v různých pyrotechnických efektech apod. Každá show je tudíž něčím jiná a výjimečná a nelze takhle lehce vyhodnotit, kdo je tady u nás nejlepší. Kryštof se každopádně tímto turné mezi ty nejlepší zařadil a dokázal předvést show na světové úrovni, za kterou by se ani zahraniční hvězdy nemuseli stydět, ba co víc, některé by jim to mohly závidět. Krajčo a jeho tým dokázali připravit na české poměry opravdu něco výjimečného a za docela lidovou cenu vstupného dokázali divákům představit skutečně pěkný zážitek. Podium opatřené obří obrazovokou s různými vizualizacemi bylo efektní, opravdu skvělým nápadem byly i výběhy do publika nejen uprostřed podia, ale i po jeho stranách, s čímž tu ještě asi nepřišel nikdo, takže všichni měli ke kapele tak nějak blízko, výjma těch, co stáli uplně někde vzadu haly. Kapela se snažila těchto výběhů docela často využívat, show tak nebyla nijak statická, ale mělo to pohyb, náboj, energii.


Již při druhé, taktéž novinkové písni "Parapet" se spustila konfetová děla, která zahalila celou halu do červeno-bílé barvy a déśť těchto poletujících papírků se snášel na hlavy snad všech přihlížejících, což bylo vskutku velmi efektní. Zhruba uprostřed koncertu se ze stropu při jedné z písniček spustily i nafukovací balonky, což dodávalo atmosféře v hale taktéž velmi pozitivní nádech a lidem se to muselo líbit. Celá show se vlastně nesla v takovém tom pozitivním duchu, byla líbivá...zkrátka oproti jiným rokcovým koncertům to bylo spíš v takovém tom americkém stylu a bylo to zase něco jiného.
Kryštof odehrál na tomto turné všechny písničky z nového alba, což já vždy uvítám s povděkem, protože když už kapela jede turné k nové desce, měla by nových pecek odehrát co nejvíc a ne jen 3-5 kusů a zbytek "best of" tvorbu. Výběr toho nejlepšího může kapela později hrát na letních festivalech nebo na ostatních štacích, ale když už nazvu turné podle nové desky, měl bych být schopen ji představit co nejvíce a ne jen několik ukázek. Kryštof přehrál desku celou, což obdivuji a ostatní kapely by si mohly brát příklad. Byla by samozřejmě škoda něco z Inzerátu nezahrát, protože téměř každá z těch deseti písniček tady má ambice na hit a Kryštof tentokrát stvořil opravdu silné písně. Je známo, že Richard Krajčo je bezesporu výborným hitmakerem a málokteré české kapele kolují hity v radiu tak často, jako Kryštofům. Někomu to může připadat jako kalkul, ale každý muzikant by byl jistě rád, kdyby o jeho tvorbu byl takový zájem. Krajčo má na psaní hitů zkrátka přirozený talent a vyplácí se mu to. Přiznám se, že jsem ho dřív neměl nějak moc rád, ale od jisté doby mi přijde, že hodně vyspěl, naučil se vystupovat s určitou pokorou a rozumnými názory a začal mi být docela sympatický. O jeho muzikálním a hereckém talentu není potřeba spekulovat. S postupem času jsem dokázal uznat i kvalitu tvorby kapely Kryštof a je fakt, že jsou právem na špici české popularity. Chytlavé melodie, texty, které mají hlavu a patu, v nich slovní obraty, které by dokázaly napadnout jen málokoho...prostě slušnej oddíl, kterej si teď zaslouží být na vrcholu a sklízet za svou práci ovace.
Brněnský koncert moc hezky plynul, nové písně byly prokládány těmi staršími hitovkami a ani na chvilku nenechala kapela hlasivky diváků odpočinout, protože člověk chtě nechtě musel známá slova z písniček zpívat spolu s Krajčem. Zajímavým bodem programu bylo podání známé písně "Ženy", kterou kapela odehrála spíše v jazzovém rytmu a téměř bez nástrojů na konci vysunutého prostředního mola a tichým hlasem s nimy zpívala celá hala, což navodilo atmosféru spíše folkařského koncertu a bylo to moc fajn. Někteří muzikanti se ještě nechali vysunout výtahem pomalu až ke stropu haly, což taktéž vypadalo velmi efektivně a hlavně pro ně to musel být z té výšky pohled na vyprodanou halu k nezaplacení. Vytáhnout se nahoru během koncertu nechali střídavě snad všichni členové kapely, na konci i samotný frontman Krajčo při známé baladě "Atentát". Největší aplaus ovšem nastal při příchodu ostravského barda Jaryna Nohavici, který se dostavil na podium během písně "OstravSKA balada" a následně s Krajčem zazpíval duet "Křídla z mýdla" z nové desky, která má momentálně ambice dostat Anděla za hit roku. Hostování Jarka Nohavici bylo zřejmě vrcholem večera a nádherně se propojily na podiu dvě hudební generace, které evidentně posluchače nějak ovlivňují. Nohavica si pak za doprovodu kryštofáckých muzikantů zazpíval ještě své písně "Mám jizvu na rtu", "Já chci poezii" a "Fotbal", při které ho skvěle doprovázel i Krajčo na trombón a hala v té chvíli bouřila nadšením. Jarek si ještě před tím neodpustil zahrát na notu brněnským fanouškům, když trošku předělal slova své známé písně a zabroukal: "Spatřil jsem Kometu, oblohou letěla, v pátek tu na ledě Pardubky přejela...", což je sice možný, ale je jim to prd platný :-) I Krajčo se nechal ovlivnit a na mikrofonu měl po celou dobu koncertu uvázanou komeťáckou šálu, což hned v úvodu okomentoval slovy, že ji tam uvázal, aby brňáci neřekli, že nefandí Kometě, za což sklidil aplaus, ale vzápětí vtipně dodal, že ani neřekl, že by jí fandil :-) Nj, holt euforie z loňského hokejového finále je pryč, nyní jsou na řadě jiní, lepší (žlutomodří a taky z Moravy) :-D
Po odchodu Jarka Nohavici už koncert jen gradoval a chýlil se k závěru. Na řadu přišly hitovky jako "Tak nějak málo tančím", novinkový "Inzerát" nebo "Cosmoshop", který rozeskákal celou halu a vzápětí se muzikanti odebrali do zákulisí, aby se nechali vytleskat a vydupat k dalším přídavkům. Ty přišly na řadu hned tři v podobě zmiňovaného "Atentátu", "Obchodníka s deštěm", při kterém se opět spustil déšť konfet a na závěr si publikum zatančilo a zazpívalo ve skladbě "DuDuDuu". Závěr to byl ovšem jen pomyslný, neboť kapela se vrátila na stage ještě jednou, aby zahrála definitivně poslední píseň. Tou byla "Cesta", která se rovněž nachází na novém albu a hostuje v ní Tomáš Klus, který ji tady sice s Krajčem nezazpíval, ale ani bez něj neztratila nic na kvalitě a patřila k tomu nejlepšímu. Během ní se na obrazovce rozeběhly závěrečné titulky se jmény všech účinkujících a tour týmu a při té melodii měl člověk pocit, jakoby opravdu končil nějaký filmový příběh.


Ještě před tím ale Richard Krajčo poděkoval všem, kteří se podíleli na vzniku a přípravách turné a všem fanouškům. Pomohli tak dle jeho slov splnit sen snad každého kluka, který někdy začínal s kapelou v garáži a toužil hrát na velkých koncertech. A bylo opravdu vidět, že po celou dobu hraní měl radost jako ten malý kluk, kterému se sen splnil, že si to užívá a je šťastný. Docela jsem mu to v tu chvíli i přál, protože si dokážu představit, kolik práce, peněz a energie do toho všeho musel vložit, aby došel s kapelou až sem, do vyprodaných hal a se světově vypadající show bavit lidi. A ze všeho nejlepší je, když se ta energie propojí a je evidentní, že jsou šťastní lidé v publiku i na podiu. Tady se to viditelně podařilo a proto tenhle koncert a snad i celé turné lze zhodnotit, jako velmi úspěšné.

Videa z koncertu rozdělena na dvě části:

Video PART 1:

Kryštof - Římská; V peřinách; Ženy; Křídla z mýdla feat. Jarek Nohavica

Video PART 2:

Kryštof - Inzerát; J. Nohavica - Mám jizvu na rtu; Kryštof - Cesta + závěr

FOTKY Z KONCERTU ZDE!!! 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | Web | 27. února 2013 v 18:28 | Reagovat

tiež si myslím, že ten album je najlepší zo všetkých :-)

2 fotak-v-ruce fotak-v-ruce | Web | 27. února 2013 v 19:06 | Reagovat

Jarek,Jarek,Jarek! :D Zbožňuju Nohavicu :-P Každopádně fotky jsou bááječné. Mám v oblibě písničku "Křídla z mýdla" :-)

***
http://photos-diary.blog.cz/rubrika/experimenty

3 Sabča Sabča | Web | 27. února 2013 v 21:33 | Reagovat

Kryštof moc neposlouchám, ale musím uznat, že Krajčo zpívá fakt úžasně!!!!!! :-)

4 Lidka Lidka | Web | 15. března 2013 v 20:22 | Reagovat

Nádherný koncert! Byla sem v Brně a bylo to na 1* :-) A Jarek Nohavica užasné spojení skvělých muzikantů :-)

5 Ann Ann | Web | 23. března 2013 v 14:01 | Reagovat

Supr,krasny blog :))

6 Tewie Tewie | Web | 27. března 2013 v 20:01 | Reagovat

Richarda mám strašně ráda, zdá se být nesmírně sympatický. Závidím ti, chtěla bych ho vidět na živo.
Inzerát je to nejlepší cédéčko. Je to to jediné cédéčko, za které by mě nemrzelo vyhodit peníze, protože všechny písničky na něm jsou dokonalý. Jinak u ostatních si vyberu jednu píseň z nabídky a kvůli ní cédečko kupovat vážně nemá cenu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama