Březen 2013

Doga - Brno (22.3.2013)

31. března 2013 v 17:07 | RUDA |  Akcičky
Chtělo by se říct: "KONEČNĚ!!!" Ano, Doga konečně po několika letech výrazně pozměnila playlist a nás, pravověrné fanoušky to zase po delší době náramně bavilo. Nechci tím říct, že by snad na jejich koncertech v předešlé době byly nějaká nuda, ale přeci jen se pořád točily jedny a ty samé songy a chuť zabrousit někam víc do historie nebo zahrát pecky, které se už řadu let opomínaly, ta nějak ze strany frontmana Izziho chyběla. Nyní ovšem nadešel ten správný čas, jelikož Doga v tomto roce slaví již 25 let své existence, a tak zavzpomínat na historii se přímo vybízí. K tomuto výročí jede kapela v současné době turné, na němž ji doprovází ještě dvě spřátelené bandy Traktor a slovenský Konflikt a první štací téhle šňůry byla brněnská Melodka, která patří i mezi naše oblíbené destinace.

Po dlouhé době se na koncertě sešla i naše známá trojka ve složení já, Bubák a Vranys a tak i díky tomu se dobře vzpomínalo na staré dobré časy, kdy jsme obráželi každý bližší koncert téhle kapely. Před koncertem byla ještě spousta času pokecat i s klukama od Dogy, zjistit co je novýho v roce 2013 apod. V Brně se tradičně schází široká škála našich známých, ale ty jsme tady tentokrát nějak postrádali, což byla trošku škoda, ale vystačili jsme si i v menším složení. Přesto se tu několik známých tváří objevilo a nakonec z toho byla prima akce.
Na úvod večera vystoupila kapela Traktor, jejíž členové už sice nepatří k nejmladším, ale začínají se tak nějak čím dál víc prosazovat a je o nich celkem slyšet. Na kontě mají několik známých hitů a myslím, že na úvod večera dokázali lidi celkem slušně rozehřát. Mohli ovšem vynechat to závěrečné trojčení v Komeťáckém dresu. Chápu, že hráli v Brně a chtěli se zalíbit místním fanouškům, ale přeci jen, nepřijeli sem jenom fanoušci Komety :-))) No ale budiž. Loňská finálová euforie je ta tam a letos na ni mohli kluci v boji o záchranu jen vzpomínat. Ale to sem nepatří :-) Traktor tedy jinak celkem slušný výkon, i když jsem stihl pořádně zaregistrovat jen závěrečnou část vystoupení.
Na slovenské Konflikty jsem se celkem těšil, neboť je to na Slovensku čím dál víc populárnější kapela, ale já si od nich nevybavím ani jednu písničku a v životě jsem je ještě neslyšel na živo, takže jsem doufal, že to bude poprvé právě tady. No a bohužel ani tady jsem tomu moc nedal :) Většinu jejich setu jsem prokecal u baru s Mrňusem a tak jsem to slyšel jen tak na půl ucha a nic jsem z toho neměl. Stačil jsem jenom tak lehce něco zaregistrovat a byl to spíš takový svižný punk rock, který by se mi možná líbil, ale bohužel jsem se nestačil zaposlouchat, takže doufám, že je letos ještě někde uvidím a v klidu se na ně mrknu.
Pak už přišla na řadu Doga a její oslavný koncert. Izzi byl před startem lehce nervózní, neboť měl obavy, že nezvládne sóla některých písniček, které už tak 15 let nehrál, ale vše proběhlo naprosto bez problémů, protože tady pánové tyhle věci cvičili už od oběda. Přichystány měl premiérově i nové sukně pro letošní sezonu a taktéž byly připraveny i nové kulisy, které však mohly být vužity v Brně jen z malé části, neboť zdejší malé prostory to jaksi neumožňovaly. Koncert kluci odpálili peckou "Popojedem" z alba Karikatury, Izzi se poté přivítal s fanoušky a hned druhou písní potěšil staromilce, neboť spustil "Maséra Frantu" ze druhé řadovky No a co! a my jsme začínali mlaskat blahem :-) V úvodní třetině vůbec přicházely samá překvápka, když na řadu došli třeba "Živí mrtví" anebo hodně stará pecka "Mejdan" z první desky, což bylo asi to největší překvápko večera a nutno říct, že velmi pozitivní. Tuhle písničku jsme od nich naživo snad nikdy neslyšeli ani na unplugged koncertě, pokud si dobře vzpomínám, a bylo to opravdu super. Zahráli to možná ještě líp, než za mlada a rozhodně ve tvrdším podání. Tak jen doufám, že tenhle song v playlistu ještě hodně dlouho zůstane.


Radost nám udělali i zařazením písně "Sára" z poslední desky, po které už jsme hodně dlouho volali a konečně bylo naše přání vyslyšeno. Playlist pro tento rok totiž sestavoval Mrňus a bylo evidentní, že na přání fanoušků hodně dal. Naštěstí to prošlo i Izziho sítem a tak jsme se těchto dobrých a dlouho opomínaných písniček mohli dočkat, takže díky za ně!!! Celý koncert byl prostě hodně dobře poskládaný, Doga se nebála tentokrát zahrát ani pomalejší písně, což dřív při běžném koncertě nebylo. Kromě zmiňovaných "Živých mrtvých" došlo třeba i na další "Nohavicovku" s názvem "Vím jak bolí", kterou s nimi Jarek dokonce loni zpíval na NPH, anebo na "Stíny". Milovníky rané tvorby určitě potěšila i písnička "Máš ráda jen sebe", kterou jsme taky mimo unplugged snad ještě live neslyšeli. Do playlistu se vrátily i takové písně jako např. "Cannibal", "16 válců", "Kmotr", nebo "Vymahač" a samozřejmě ty stěžejní hity jejich tvorby zde zůstaly, takže si na své musel přijít opravdu každý a my jsme z tohohle koncertu odjížděli tentokrát opravdu nadšení, protože takový nášup jsme od Dogy opravdu nečekali a už dlouho nedostali. I tradiční přídavky byly změněny a tak kdo čekal známou Lindu Perry, měl tentokrát smůlu neboť místo ní přišel "Lupič Willy" od Jirky Schellingera a po něm již zmiňované "Stíny", které koncert krásně uzavřeli.
Takhle nějak by měla vypadat oslava 25. výročí a myslím, že se vydařila. Doga se nebála sáhnout do historie, staré kousky zahrála precizně, stejně, jako ty čerstvé a stálo to opravdu za poslech. Izzi zde pokřtil zelenou i nejnovější počin kapely, což je CD + DVD s live záznamem z loňské Noci plné hvězd, na němž mám tak trochu i já svoji malou zásluhu, neboť booklet k tomuto DVD je tvořen, výhradně z mých fotografií a do bonusů na videodisku byl zařazen i můj videoklip k písničce "Letí dál", což mě samozřejmě těší, tak se tady tím musím pochlubit :-)) Záznam z koncertu na DVD je tentokrát dosti podařený, obzvlášť zvukově to oproti minulému DVD Live a History je na mnohem vyšším levelu a tak myslím, že pro fandy to určitě bude stát za kauf. Doga pokračuje ve výročním turné až do letních festivalů, na kterých se jistě taky párkrát potkáme, takže o dalším vývoji téhle kapely v letošním roce budu zajisté brzy informovat. Zatím čau! :-)

FOTKY Z KONCERTU ZDE!!!

Video:
Doga - Masér Franta, Mejdan, Sára, křest DVD, Nejsi nevinná.