Duben 2013

Škwor + Harlej - Zlín (5.4.2013)

11. dubna 2013 v 15:28 | RUDA |  Akcičky
Kapely Harlej a Škwor opět spojily své síly a vyrazily už na své, asi čtvrté, společné turné. Tandem těchle dvou partiček se zkrátka za ty roky osvědčil, tak proč to nezkusit znovu!? Mají víceméně společný okruh posluchačů a obě patří mezi českou rockovou špičku, takže se pokaždé od tohoto společného turné dá očekávat úspěch a narvané sály, protože fanoušky určitě láká víc vidět dvě kapely za cenu jednoho koncertu. Tour zavítalo znovu i do zlínského Masters of Rock Café, kde jsme toto společné vystoupení mohli vidět i v roce 2011, a tak byla jistá možnost srovnání.

Pátečního večera dne 5.4.2013 nás ale čekalo ve Zlíně vystoupení celkem čtyř kapel, neboť Harlej se Škworem si přivezli ještě dvě předkapely, a to party se jmény Flattus a The Snuff. Prvně jmenovaná začala na podiu hrát už lehce po půl osmé, kdy sál zaplňovalo jen pár desítek lidí a tak se Flattus neměl možnost moc ukázat širšímu obecenstvu, což byla podle mě škoda. Kluci totiž hráli povedenou muziku, která mě zaujala. Dobré bylo i vystupování frontmana a jeho komunikace s publikem, i když měl poloprázdný sál, dokázal pár jedinců strhnout. Flattus je kapela tvrdšího ražení, s českými texty a celkem chytlavými refrény, ovšem bohužel o nich nějak není slyšet. Údajně vystupují už nějakých deset let, ale já jsem je zaznamenal až právě tady a musím říct, že se mi ta muzika docela dost líbila. Bohužel to bude ale asi jen ta z kapel, která sice hraje dobře, ale nikdy nedokáže vystoupit ze stínu svých slavnějších kolegů a bude jí souzen jen úděl předkapely, což je i v tomto případě celkem škoda, ale uvidíme. Třeba jim právě tohle turné pomůže proniknout do širšího povědomí fanoušků. Když navíc frontman po konci koncertu vyhlásil prodej cédéček za cenu, kterou si fanoušci sami určí, utvořil se pod podiem docela slušný hlouček zájemců. I tohle je docela zajímavá forma propagace.
Druhá předkapela The Snuff už hrála pro docela zaplněný sál, ale podle mě mělo být pořadí předkapel opačné. The Snuff jsou sice mladí, talentovaní kluci, ale žánrově se do konceptu večera tak nějak nehodili. Hrají docela tvrdou hudbu, navíc anglicky otextovanou, což já osobně u českých kapela moc nemusím, a i když tam měli pár povedených kousků, tak mě nijak extra nezaujali. S Harlejem už jezdí tahle kapelka asi druhou sezonu, nejspíš je odtud někdo prosazuje, ale je to tak trošku krok vedle. Neříkám, že The Snuff hrají špatnou muziku, to rozhodně ne, ale mám dojem, že je posluchači klasického českého bigbítu nedokážou moc příjmout.I když, kdo ví?!


Hlavní hvězdy večera si pořadí na turné střídají a také tentokrát ve Zlíně začínal Škwor. Asi jsme nemohli čekat nic novýho, neboť Škwor nemá od posledního tour novou desku, ale že budou začínat koncert stejným intrem a písničkou jako loni i předloni, to bylo celkem zklamání. Přeci jen každá kapela si na novou sezonu přichystá něco nového, ať už se jedná o nový playlist, scénu apod., ovšem moc velkých změn jsem u Škworů letos nezaznamenal. Hráli tady totiž i loni bez Harlejů a stejně i jako předloni s Harlejem, mi všechny ty tři koncerty připadaly docela stejné. Přibyly samozřejmě nějaké vizuální efekty, k ohňům se přidaly i děla s dýmem, což vypadalo taky moc hezky, ovšem ohnivé mašinky v průběhu koncertu trošku selhávaly a tak s nimi měli technici od Škworu docela starosti. Když ale fungovaly, vypadalo to dost efektně a plameny létaly až ke stropu a securiťáci byli pro jistotu v pohotovosti s hasičákem :) Playlist samozřejmě doznal taky pár drobných změn, ale jen v tom, že přibyly nějaké nové pecky ze zatím posledního alba Drnsej kraj, ale jinak to nebylo nic, co bysme před tím neslyšeli. Prostě takové klasické best off s minimem překvapení. Snad jen intro k hitu "Mý slzy neuvidíš" dostalo trochu modernější sound. Muzika Škworů ani nedává nijak velký prostor k improvizaci, neboť je v ní obsažena spousta elektroniky, kterou kapela používá i na koncertech a tak bubeník musí jet podle metronomu a kapela se musí řídit podle všech těch mašinek a nemůže si dovolit zahrát tzv. nic navíc. Já třeba na Škwory chodím často a rád, ale čím dál víc si tohohle všímám a docela mě to už i sere :) Mám totiž rád živý hraní a né, když je jeden koncert jak druhej a zní to pomalu jak z CD. Vadily mi tady i různé playbacky, kdy se např. basák Kmec snažil zpívat backvokály, ale z beden lezl hlas zpěváka Hrdličky. Chápu, že to tak dělá i spousta světových hvězd, ale je to takové trochu šizení posluchače. Živé hraní by přeci jen mělo být o té živelnosti a syrovosti, třeba i s těma chybičkama a to u Škworů tak trochu postrádám, i když samozřejmě mají jinak koncertní zvuk dosti živý. Spíš mi jde o takové ty detaily, které možná posluchač, který je vidí jednou za dva roky ani nepostřehne :) Jinak ovšem kapelu Škwor stále řadím mezi to nejlepší u nás a jejich tvorba mě velmi baví a těší mě, že vyrostli v tak velkou kapelu. Věřím tomu, že kdyby jezdili méně koncertů, dokázali by zaplnit haly a věřím, že tým kolem nich by dokázal připravit show na úrovni Kabátů. Kapelu ale jistě baví více hrát, než půl roku čekat na deset koncertů a pak zas nic, takže určitě je lepší, když je můžou lidi vidět častěji, a to i v menších prostorách.
Dobrou pověst přední české kapely potvrdili i tady ve Zlíně, kdy stály opět před plným klubem MOR Café a publikum se dobře bavilo. Kapela byla vcelku dobře naladěná, což se dá říci i o jejich hudebních nástrojích a dle slov frontmana Hrdličky se tam někomu zrovna narodilo dítě, takže před i po koncertě měli určitě obrovský důvod k oslavám na baru.Před koncertem to naštěstí moc nepřehnali, takže podali celkem profesionální výkon, zahráli to nejlepší ze své tvorby a právem sklidili ohlas davu.
Střídání kapel tentokrát neproběhlo tak rychle, jako předloni, kdy Harlej prakicky po chvilce naběhl na podium, ale následovala zdlouhavá přestavba scény a zvučení, možná i z toho důvodu, že Harlej přijel do Zlína o něco později.
Harlej se obešel bez nějakých různých pyroefektů, ovšem stačila jim skvěle nasvětlená scéna a bylo vidět, že každá z kapel si se sebou přivezla svůj vlastní ansábl, vlastního osvělovače i zvukaře. U obou to působilo velmi profesionálně a na tomhle si obě bandy dávají záležet, což je jistě plusem, neboť jiné kapely toto nechávají třeba jen na pořadatelích. S kvalitní hudbou prostě přivezou i kvalitní show, za kterou se vyplatí zaplatit :)


Harlej sladil svůj podiový aparát včetně bicích do "národních" červeno-modro-bílích barev a za zvuku známého prezidentského intra muzikanti spustili úvodní vypalovačku "Zfetovanej", takže stejně jako u kolegů za poslední tři roky v úvodu koncertu žádná změna. To by ale ani tak nevadilo. Takové Tři sestry začínaly koncert stejnou písničkou třeba i dvacet let, takže tohle jsou jen malichernosti a když se nějaká písnička na úvod koncertu prostě hodí, tak proč to měnit. Zrovna "Zfetovanej" je docela dobrá vypalovačka a lidi se na ni hned chytí a rozezpívají. Harlej taky nepředstavil nic extra nového. Asi se mi líbilo více loňské turné, kdy playlist obsahoval více starších pecek a na tomhle zlínském vystoupení to bylo opět klasické best off z největších hitů. Tentokrát do něj přibyly i nějaké kousky z loňského alba "Teleskopický tele", ze kterých nejvíce vyčníval "Katalog", v němž jsme viděli frontmana Hrbáčka nezvykle hrát i na akustickou kytaru. Harleje zas tak často nevídám, poslední dobou tak jednou do roka, a tak si je vždycky rád poslechnu. Je tam ovšem taky znát, že už to není to, co bývalo. Pamatuju je jako takovou crazy rockovou grupu, která si ze všeho dělala prdel, zadžemovala si třeba i uprostřed koncertu, Toník Rauerů dělal blbinky a zpíval tam ty svoje "zpívánky" a bylo to takový uvolněnější. Teď už mi to přijde jako takový odehrát si to svoje a nazdar. Samozřejmě se to může lišit koncert od koncertu, ale i po odchodu Voláka mi tam chybí taková ta dravá energie, kterou novej kytarista Hofman svým sebelepším hráčským uměním zkrátka nenahradí. Tak si říkám, zaplaťpánbůh, že je tam ještě ten Kolinss, kterej tam jako jedinej vnáší kus té metalové duše a dokáže se správně rozparádit, což dobře působí i na publikum. Jeho image je prostě lepší než vedle stojící pantáta s kšiltovkou v košili a show spoludotváří i to, jak rocker na podiu vypadá. I pohled na Kolinssovu hru na basu byl fakt famózní. Řezal do toho hlava nehlava a inspirace Lemmyho z Motörhead, kterého měl na tričku, se tam jistě nezapře! :) Nevím proč, ale zrovna tehdy jsem si vzpomněl na svůj první koncert Harlejů v Chropyni ještě se Šafránkem u mikrofonu a to byl sakra rozdíl. To už je ovšem minulost a na tu se nehraje.
Jinak jsme si na Harleje samozřejmě taktéž dobře zapařili a zapařily se i naše těla, neboť v klubu bylo čím dál větší vedro :)
Koncert velmi rychle utekl a ani Harlej se tedy nemusel za svůj předvedený výkon stydět, prostože lidi se určitě dobře bavili. Zlínské fanoušky si proti sobě ale v jeden moment poštval sám Hrbáček, když zmínil hokejové finále a jelikož je Plzeňák, bylo jasné, komu vyjádřil podporu. Zato ho lidi pěkně "vyfakovali" a vypískali a kdyby pokračoval dál, asi by neskončil zdejší koncert úspěšně :) Nakonec ale řekl neutrálně a sportovně, ať vyhraje ten lepší a koncert mohl pokračovat dál i s fanouškovskou přízní.


Pokud tedy mám srovnávat společné koncerty těchto dvou kapel před dvěma lety a teď, mnoho rozdílů bychom tu asi nenašly. Je jasné, že obě kapely se snažily nalákat na koncerty fanoušky zrovna v době, kdy nemají nové desky a tak jim alespoň v mezidobí nabídli to nejlepší ze své tvorby, což jistě není nic špatného. Chápu, že je pro domácí kapely stále rok od roku těžší vymýšlet pořád něco nového. Českou kotlinu někdy objedou i několikrát do roka a fanoušci jsou pak už namlsaní a nechtějí stále vidět to samé. Stojí to samozřejmě i spoustu peněz a nápadů, vymýšlet neustále nové efekty, kulisy, složení playlistu... ovšem dělá to fakt hodně. Někdy je možná lepší jet jedno velké turné a dát si větší pauzu, aby fanoušci vyhladověli a pak nastoupit s něčím velkým, co překvapí, podobně jako to letos udělal třeba Kryštof nebo má v plánu Divokej Bill. Tyhle bandy jsou sice zase o trošku někde jinde, ale funguje to. Kapele, která hraje každý víkend tohohle zkrátka nedosáhne. Ale někomu to zase stačí a pokud je muzika jeho život, asi by ho nebavilo sedět doma a čekat dlouho na jedno turné. Někdy zas stačí třeba jen rapidně překopat playlist a zařadit tam pecky, které už se dlouhé roky nehrály, jako to letos udělala třeba Doga, a hned to bylo o něčem jiném a sklidilo to velký úspěch. Lidi to taky totiž za chvilku přestane bavit, když na každém koncertě slyší to samé. Kapel je tady na tom českém písečku docela dost a určitě tu vládne i jistá konkurence, takže každý se musí předhánět v něčem novém a lepším, což naštěstí nevede k nějaké stagnaci české scény, takže na jednu stranu fanoušci můžou být rádi, když jim každá kapela předvede něco originálního, pro ni specifického. Harlej ani Škwor určitě toho večera ničím nezklamali, ale asi ani ničím výjimečným nenadchli. Prostě klasická jejich vystoupení, na kterých ovšem jejich fanoušek nemůže chybět!

FOTO ZDE!!!

Na video jsem zachytil tentokrát jen kapelu Škwor, neboť jsem byl poprvé v životě na koncertě odchycen pánem ze security, kvůli natáčení na kameru. V MOR Cafe si totiž dali nesmyslný příkaz o zákazu kamer a velkých foťáků, což bych pochopil v případě nějakého profi štábu s velkou kamerou bez povolení, ale s mojí kamerkou mi to přišlo směšné. Neřeknu, kdybych točil celý koncert, ale těch pár písiček si tam nahrává prostě každý druhý. Když jsem se zeptal, jaký je tedy rozdíl, mezi tím, když si to tam sto dalších lidí natáčí na foťáky a na mobily, které mají všechny v dnešní době taktéž HD rozlišení a mojí kamerkou, nebyl mi pán schopen odpovědět, jen omílal svoji frázi o zákazu kamer a velkých foťáků. Holt rozkaz zněl jasně, nesmí projet za žádnou cenu! :-))) Takže když jsem si pak na Harleje vytáhnul foťák a točil si to na něj, nebyl už pak problém. Snad jen v tom, že mi pak došly baterky, ale s tím už neměli kluci od security nic společnýho :-) No, takže to mi přišlo tak trochu na hlavu postavené, obzvlášť v dnešní době, kdy s tím kapely nemají už žádný problém a spíš je pro ně sdílení videa i jistá forma propagace.

Video:
Škwor - Nebuď debil, Neodolatelná; Harlej - Katalog