Květen 2013

Kabát & Big Band - Olomouc (27.4.2013)

6. května 2013 v 13:49 | RUDA |  Akcičky
Nejúspěšnější česká kapela Kabát vyrazila po dvou letech opět na velké halové turné. Tentokrát však nikoliv kvůli představování nové desky, ale se zajímavým projektem, který spojoval jejich rockové písničky s dechovým big bandem. Kabáti hovořili o tomto spojení už několik let a nyní se jim konečně podařilo tuto vizi uskutečnit. Původně byl sice v plánu jeden takovýto výjimečný koncert, ale nakonec z toho vzešlo celé turné, které čítá deset zastávek jak v Česku, tak i na Slovensku. Osobně jsem byl přítomen tomu druhému koncertu v pořadí a ten se konal na zimním stadionu v Olomouci.

Před olomouckou "plechovkou" už bylo dvě hodiny před koncertem řádně zahuštěno kabátími fanoušky a moderátor místního radia hlásil, že se jedná o největší koncertní událost tohoto roku ve městě. Nevím, zda to byla pravda, ale vzhledem k tomu, že stadion byl už dlouho dopředu vyprodán, asi tomu tak bylo. Zevnitř se stadion ale plnil jen pomalu. Před podiem posedávaly hloučky mladých lidí, aby si zabraly co nejlepší místa a větší rozruch teprve do haly přinesla nečekaná předkapela, o níž nikdo nevěděl, neboť Kabáti žádné hosty dopředu neavizovali a počítalo se s tím, že večer bude jako na předchozím tour patřit jen jim. To však byl příjemný omyl a tak čekání na hlavní hvězdu zkracovala svým půlhodinovým setem kapela Jackie ze Zlína, ve které hraje na kytaru zdejší bývalý primátor. Nevím tedy, jestli si účast na tomhle koncertě nějak zaplatili nebo jak se k tomu vlastně dostali, každopádně zahrát si před Kabáty na tak velkém podiu nedostane jen tak někdo. Bylo ovšem fajn, že tu nějaká předkapelka zahrála a i když to po stránce hudební nebylo nic, co by lidi rozparádilo, dokázali publikum rozehřát alespoň malými lahvičkami slivovice, které během hraní rozhazovali do davu, za což sklidili největší ohlas.
Po asi půlhodinové pauze s úderem dvacáté hodiny hala potemněla podruhé a to už se začal rozjíždět velký vlak, ve kterém jsme jeli všichni, neboť to byl ten vlak s ucpaným komínem :) Intro totiž patřilo vypalovačce "V pekle sudy válej", která na začátky Kabátích koncertů prostě už patří a dokáže lidi hned pořádně nakopnout. Show ovšem začínala jen zlehka. Podium bylo samozřejmě veliké s početným světelným ansáblem, jak už je u Kabátu zvykem, ovšem jeho zadní část kryla v první polovině koncertu jen černá plachta. Mohli ji doladit alespoň logem kapely, což by snad vypadalo lépe, ale to jsou jen detaily, kterými se ovšem nešetřilo v druhé půlce, ale o tom později.
První "poločas" patřil známým osvědčeným hitům, takže se hrály jen pecky převážně s posledních tří alb. Lidi pařili a zpívali si známé refrény z písní jako "Stará Lou", "Na sever", "Buldozerem" nebo "Malá dáma", zazněla i titulní pecka z poslední desky "Banditi di Praga" a z těch starších např. "Starej bar". Z těch méně známějších se do první půlky dostal i "Virtuoz", kterého kapela hrála snad vůbec poprvé, ovšem už tady bylo určitě fajn, že svůj playlist dokážou zpestřit i méně hranými písněmi. Scéna v této části koncertu tedy byla obohacena pouze o světelný park a semtam nějaké pyrotechnické efekty, přičemž velmi zajímavým úkazem bylo, když po vytryskávání kouřových sloupců z podia vstávaly basákovi Milanu Špalkovi jeho dlouhatanské vlasy na hlavě. Vypadal opravdu zajímavě, jak nějaké strašidlo a když si toho všimnul Pepa Vojtek, bylo vidět, jak se mu i on během zpívání směje. Ani on tomu však neunikl, ale u Špalkových dlouhých vlasů to bylo mnohem efektnější a vtipnější. Asi zapůsobila statická elektřina :) První půli jakoby symbolicky uzavírala hitovka "Kdoví jestli" a po ní už se začaly dít velké věci.

Vojtek uvedl další historickou a dlouho (možná nikdy) nehranou skladbu "Už mě bijou" z roku 1995 a po jejím prvním refrénu ta velká černá opona v zádi podia spadla a stage najednou začala zářit a dostala úplně jiných rozměrů. Kapela jakoby se najednou ocitla někde v šantánu ve třicátých letech, což dokresloval samozřejmě i nastoupivší big band v zádi podia. Zde se také rozzářily obří LED obrazovky s různými animacemi a v horních patrech, jakoby na balkoně se začaly kroutit i barové tanečnice. Scéna byla vymyšlena opravdu efektně a tohle se určitě podařilo. To už se však nedá stoprocentně říct o té hudební stránce. Pro fanouška Kabátu to byl zcela určitě nezvyk a na big band v pozadí si musel zkrátka zvyknout. K některým písním zapadaly dechové aranže skvěle, o jiných se to bohužel říct nedalo. Každopádně u mnohých z nich se tohle spojení bigbítu a swingu nedalo moc hezky rozeznat, protože sluchově to dohromady dávalo jednu velkou zvukovou kouli, takže to nebyl nikterak hezký muzikantský požitek. Alespoň ne v prvních řadách. Big band a Kabát se prostě slévali dohromady a přidané dechové aranže tak neměly mnohdy možnost vyniknout, snad jen v pomalejších písničkách. Možná by to bylo lépe slyšet venku, ale v plechové hale, kde navíc zvuk rezonuje to moc dobré nebylo. Zkrátka najednou vznikl takový zvukový chaoz. Kabát si pro tuto část koncertu připravil méně známé písně, což jsem každopádně ocenil a se mnou určitě i další staromilci Kabátů, protože tím dali vzpomenout na staré dobré časy a přeci jen na každém turné nemusíme poslouchat pořád to samé. Takže tohle jsem určitě kvitoval s povděkem. Bylo mi fuk, že tyhle písně doplňuje big band, ale byl jsem rád, že jsem od Kabátů slyšel některé písničky vůbec poprvé na živo a to už na ně chodím nějakej ten pátek! Kromě zmiňované "Už mě bijou" se tak díky tomuto dostalo i na písně jako "Jsem klidnej", "Já si kopu vlastní hrob", "Lady Lane" (sice v trochu divné country verzi), dále třeba "Mravenci" a málokdo by čekal i koncertní podobu písně "Králíci", kterou Vojtek odzpíval jen v doprovodu bombardonu a vozembouchu. Zajímavé bylo sledovat, kolik písniček mají Kabáti o zvířátkách, čemuž věnovali i speciální set. Ať už to byli zmiňovaní mravenci nebo králíci, přišli i "Raci v práci" nebo krutý krtek "Joy", a to ještě rozhodně nebylo všechno, co má Kabát z fauny v repertoáru a mohl by v této sekci použít :)

Kabát sice v téhle části koncertu potěšil příznivce starších písniček, ale zvláštní bylo, že si netroufli zaranžovat do bigbandové verze i některou z těch známějších hitovek, což tomu prostě trochu chybělo. Nevím, zda postrádali odvahu nebo se to zkrátka k těmhle písním nehodilo, každopádně aspoň něco notoricky známého zaznít mělo. Na předchozím koncertu v Pardubicích údajně v této nové podobě zazněla aspoň pecka "Dole v dole", kterou však už v Olomouci zahráli v normální verzi až během přídavků, takže to asi moc dobře neznělo. Každopádně většina lidí nějaký ten větší hit ve druhé půli postrádala a publikum tak v této části koncertu začínalo trochu uvadat. Nebylo ale úplně mrtvé a kapelu neustále podporovalo, takže si myslím, že olomoucké publikum nikterak nezklamalo, alespoň co jsem vypozoroval z předních řad.
Živou vodu do žil však většině opět vlily až přídavky, které zazněly bez doprovodu dechové sekce, kde zazněli např. "Burlaci", "Pohoda" nebo "Žízeň". Na úplný závěr už opět nastoupil big band, aby se společně s kapelou všichni rozloučili písní "Moderní děvče", při které už křepčila snad celá hala a v závěru létaly spolu s dýmem i barevné konfety do vzduchu.

Jak tedy zhodnotit tenhle zajímavý počin kapely Kabát? Kluci chtěli vyzkoušet něco zcela nového, co tu ještě nikdo nepředvedl a to se jim podařilo. Se symfonickým orchestrem rocková kapela zní jistě mnohem lépe, ovšem to už dnes dělá kdekdo a Kabát chtěl být v tomto směru originální. Bohužel to asi nebyla úplně trefa do černého, nicméně vyčítat jim to nikdo nemůže. Ne ke každým písničkám se prostě dechový big band hodí a s rock´n´rollovou kapelou dohromady to asi na mnoha místech nikterak dokonale nezapadá. Určitě se cení odvaha s něčím takovým vystoupit a muzikanti si prostě tímto chtěli své hraní zpestřit. Možná by bylo vhodné takto udělat jen jeden velký koncert a ne na tom hned stavět celé turné, nicméně pro zajímavost je to určitě fajn vidět. Že bych toto spojení ale toužil spatřit někdy podruhé, to se bohužel říct nedá. Kabát je rocková kapela a udělaly jej hity, které rockově zní. Ty které dostaly swingovou podobu zazněly jen tak pro radost a klasický posluchač, který zná Kabáty jen z radia, už je stejně asi chtít slyšet znova nebude, neboť mu bude stačit ta jeho Malá dáma nebo Burlaci. Průser to holt nebyl, ale koncert roku bohužel taky ne.

FOTKY ZDE!!!

VIDEO:
Kabát - Už mě bijou; Jsem klidnej; Moderní děvče