Červen 2013

Festival Slušovice - 25.5.2013

2. června 2013 v 15:04 | RUDA |  Akcičky
Ačkoliv to venku tak nevypadá, pomalu se blíží léto a s ním oblíbená festivalová sezóna. Prvním z letošních větších venkovních festů byl ten ve Slušovicích na letišti Bílá hlína a složení kapel bylo víc než lákavé. Vrcholem programu a největším tahákem byla samozřejmě jednička na tuzemské rockové scéně, skupina Kabát.
Počasí v sobotu 25.května skutečně nepřálo pohodové festivalové atmosféře, ale i přes to se do Slušovic vydalo spoustu rockerů už časně po poledni, aby si vychutnali celý program pěkně od začátku. Letiště Bílá hlína nad městem je pro konání takové akce jako stvořené a bylo by jistě fajn, kdyby se z téhle akce stala nějaká tradice. Bude samozřejmě do budoucna záležet i na finančních prostředcích, neboť skupina Kabát a pronájem jejich monstrózního podia pořadatele stál jistě velké náklady a díky tomu, že počasí moc nepřálo, ani návštěva asi nebyla tak velká, jakou by si představovali pro start prvního ročníku. Bylo by to každopádně hezké, kdyby se na tomhle místě s podobnou akcí pokračovalo, protože při hezkém počasí si zde dokážu představit moc hezkou festivalovou atmosféru a pohodu.
Již ve 13 hodin odstartovala první kapela známá pod názvem Legendy se vrací, která předvedla světové hity ve svém pojetí na akustické kytary, ovšem tu jsme zastihli až v samotném závěru jejich vystoupení, takže jsem od nich moc neslyšel. Lidé se teprve začali k letišti scházet a plocha před podiem moc zaplněná nebyla. To se podařilo trošku napravit až následujícímu Alkeholu, který ale i tak na můj vkus hrál moc brzo a lidi na jejich chlastem načichlé hity ještě nebyli dostatečně "připraveni". Alkehol každopádně odehrál dobré vystoupení a pobavil všechny přihlížející svými notoricky známými hity, které nestárnou. Určitě by to ale chtělo pokročilejší hodinu, protože atmosféra pro jejich muziku prostě nebyla na začátku festivalu ještě ta pravá.


To samé platilo i pro další známou kapelu Arakain, která si určitě na tak velkém podiu taktéž zasloužila lepší čas. Věřím tomu, že by jim ho pořadatelé zcela jistě přidělili, stejně jako Alkeholu, ale obě kapely si tento brzký čas víceméně vyžádaly, neboť hned potom nasedly do svých dodávek a odjížděli napříč republikou do Strakonic na další festival. Holt kšeft je kšeft. Line-up byl sice dopředu pevně daný, ale lidé, kteří přicházeli na místo až v pozdějším odpoledni by jsitě více ocenili tyhle dvě kapely až někdy k večeru, než aby sledovali méně známé kapely jako např. Traktor nebo Konflikt. Těm tyhle pozdnější časy naopak hrály celkem do karet a i když na ně nepařilo tolik lidí jako např. na Dogu nebo Walda Gang, měly alespoň možnost zaujmout svou tvorbou dosud neznalé publikum. Zpět ale ještě k Arakainu. U něj jsem ocenil, že se nebojí každoročních změn v playlistu a dokáže čerpat i ze své bohaté historie. Kluci jsou si zřejmě vědomi, že naše republika je celkem dost malý píseček, který objedou několikrát do roka a tak nemůžou hrát pořád to samé, aby se neomrzeli. Stěžejní hity samozřejmě v programu zůstávají, ale líbí se mi, že vždy přidají něco ze starších fláků, které už dlouho nehráli což byly tentokrát pecky jako např. "Páteční flám", "Černý koně" nebo "Forrest Gump" a další. Přeci jen nejde vydávat každoročně nové desky a pokud se zrovna nejede turné k novému albu, je příležitost vytáhnout staré vykopávky jako stvořená, Arakain toho dobře využívá a fanoušci to jistě oceňují.


Následovala kapela Traktor, které ovšem počasí přálo asi nejméně. Během celého odpoledne se nad Slušovicemi střídaly dešťové přeháňky se občasným sluncem, ovšem během koncertu Traktoru přišla přeháňka snad nejdelší a tak se spousta lidí šlo schovat raději pod stany a před podiem tak nebylo zrovna narváno. Traktor je pro mě osobně taková zvláštní kapela. Doma ji neposlouchám vůbec, ovšem čím častěji ji slýchám na koncertech, tím víc je ten jejich materiál poslouchatelnější. Hezky jsme to vystihli se známou při jednom rozhovoru, kdy jsme se tu shodli v tom, že doma tuhle kapelu poslouchat nemusíme, ale na fesťáku si ty jejich písničky rádi poslechnem. Ona ta kapela docela začíná vystrkovat růžky až tak trochu na stará kolena a trochu víc je o ní obecně slyšet až v posledních letech, kdy se začíná probojovávat do té první ligy a tím, že jezdí turné a festivaly se známějšími kapelami si samozřejmě nové fanoušky udělá. Jejich největší sílou jsou melodické refrény a celkem kvalitní vokál frontmana, což dokáže lidi zaujmout. Tak uvidíme, jak daleko to ještě kluci dotáhnou.

Tím, kdo jako první dokázal publikum toho dne hromadně rozpumpovat, byla až kapela Walda Gang. Tahle trošku estrádní partička na lidi zabírá a když už lehce podnapilému publiku zazpíváte zlidovělé "Slavíky z Madridu" nebo "Svařák", rozjede se to jedna báseň. Je to jednoduchý, účelný, žádný velký umění, ale sklízí to úspěch. V čele má kapela i velkou osobnost v podobě Vládi Šafránka, známého především jako bývalého frontmana kapely Harlej, který je prostě pořád tím správným showmanem, je svým způsobem originální a s publikem to umí. Z jeho harlejácké minulosti Walda Gang tak trochu i čerpá, když do svého repertoáru zařazuje songy jako právě již zmiňovaný "Svařák", "Pověste ho vejš" nebo "Zrzi, zrzi". Jako fanouška Harleje mě hodně mrzí, že už tam tenhle pěvec není, ale na druhou stranu je občas fajn slyšet alespoň tyhle písně v jeho specifickém hlasovém podání aspoň s Wlada Gangem. Každopádně jsem toho názoru, že je Šafránka ve Walda Gangu škoda a má rozhodně na to zpívat lepší věci, než jen převzaté táborákové hity a dělat ze sebe šaška v téhle podivné partičce. Když už né v nějaké kapele, mohl by určitě úspěšně rozjet naplno svoji sólovou dráhu, kde má na kontě už dvě vlastní alba s mnoha kvalitními písničkami, ale koncertně se tomuhle svýmu projektu skoro vůbec nevěnuje, což je podle mě velká škoda. Walda Gang je sice zrovna úspěšnej, asi z toho vychází i dobrej kšeft, ale umělecky je zde celkem ztracenej hodně dobrej zpěvák.
Na koncertech ovšem tahle kapela lidi baví a baví i mě, to zas né že ne. Ty převzatý písničky mají hodně dobře udělaný, to chytne každýho. Z druhé strany je to ale spíš jen kalkul a šaškárna. Zábavu ale vytvořit umí a to je důležitý.

Alkehol - O chlastu, Pivo dělá hezká těla; Arakain - Černý koně; Walda Gang - Svařák, Pověste ho vejš

Jediným zahraničním hostem v programu byla punk rocková kapela Konflikt ze Slovenska. Tahle partička se v poslední době zpřátelila s domácí Dogou a objíždí spolu spoustu koncertů. Je to spíše taková výměnná výpomoc, kdy Doga bere Konflikt na turné po Česku a Slováci je za to berou na jejich domácí kšefty. Takhle to funguje u spousty kapel a pomáhají si tak získávat nové fanoušky. Izzi z Dogy tedy určitě měl taktéž velkou zásluhu na fungování téhle kapely ve Slušovicích a Konflikt se tak mohl předvést v dobrém podvečerním čase zdejšímu publiku. Od podia nastal, pravda, trochu odliv, což bylo prostě dáno neznalostí kapely a ta ani žánrově svými punkovými hity moc do konceptu fesťáku nezapadala, ale ostudu si tu určitě neudělala. Já jsem si Konflikty konečně mohl poslechnout celé, když mi pokaždé někde unikali, ale tentokrát jsem si už je ujít nenechal. Stylově by se to dalo přirovnat trochu k muzice Horkýže Slíže, zpěvákův hlas ale trošku tvrdšího ražení a byl to spíš takový větší punk. Bohužel mu ale v mnoha písničkách nebylo moc rozumět. Nevím, jestli to bylo špatným nazvučením, ale stáli jsme dost daleko, aby byl zvuk čistý. Slovenčině rozumím velmi dobře, ale tady jsem měl mnohdy problém zjistit, o čem vlastně ve slokách zpívá. Jinak kapela fajná a až budu mít na tuhle muziku náladu, určitě nějaká jejich alba pořádně sjedu a rád se o nich dozvím víc.

Takovou malou zajímavostí bylo, že všechny tři kapely hrající večer před Kabátem měly frontmany v sukních. Šafránek z Waldagangu i Jury z Konfliktu měli pravé skotské kilty a tím třetím do party, který už má ovšem své vlastní kožené sukně šité na míru, byl Izzi z Dogy. Večer už byla kosa celkem řádná a Doga, která hrála se západem slunce si i přesto troufla hrát tradičně svlečená do půl těla, za což jim teda patří obdiv, protože řadě lidí pod podiem byly v tu chvíli málo i bundy. Při hraní se ovšem člověk docela zahřeje a zrovna Izzi do toho dává vcelku dost energie, takže i s pomocí světel na podiu se snad kluci dokázali nějak zahřát. Kapele jsem opět točil nějaké to video (viz. níže), takže jsem měl možnost vidět areál i z podia a Doga už přilákala k poslechu většinu návštěvníků festivalu a před podiem bylo už dost zahuštěno. Kluci hráli těsně před Kabátem, což byla ta nejvýhodnější doba a tak si mohli užít hojného zájmu. Lidi zpívali hromadně jejich songy, pařili a dobře se bavili. S přibývající tmou už se částečně rozzářil i rozsáhlý světelný ansábl, přichystaný hlavně pro Kabát, a tak i díky tomu a vlastním novým kulisám, měla Doga celkem hezkou show. Co mě u nich tak trochu zklamalo, byl opět playlist. Při jarním tour to znělo slibně, když vytáhly spoustu starých fláků, ovšem teď, jako by se vrátili opět k loňskému festivalovému setu a hrají zase vesměs to samé, a to včetně intra. Přitom v playlistu pár těch starých věcí napsaných mají, ale Izzi je prostě přeskakuje. Je škoda, že nemá odvahu se do nich pustit, asi z obavy, že by to na publikum nezabíralo, ale myslím, že lidi by to určitě ocenili, stejně jako u těch Arakainů. Vlastně i Kabáti si troufli pár starých kusů oprášit a jistě to není an škodu. Není to prostě o tom, hrát pořád to samé. Sice se oproti loňsku u Dogy objevilo třeba "Camarro" nebo "Cannibal", ale když už slaví těch 25 let existence, mohli se i na fesťáku pustit do nějakého historičtějšího kusu. Třeba ten "Mejdan" nebo "Masér Franta" zní naživo hodně dobře, ale na ně bohužel tentokrát nedošlo. Jinak Doga s Waldagangem sklidili asi největší ohlas z těch kapel "před" Kabátem.
Video:
Doga (sestřih z festivalu)

Kabát to už byla samostatná kapitola a všechny ostatní kapely jakoby byly jenom jejich předskokani. Na něj tady přišli snad všichni a jednoznačně byl největším lákadlem téhle akce. Vždyť si také dovezli své vlastní podium a světelný i zvukový ansábl, takže všechno bylo prakticky připraveno jen pro tuhle kapelu. O členech Kabátu nebylo celý den v backstage ani slyšet, dojeli nepozorovaně někdy během vystoupení Dogy, zavřeli se do plechových buněk v těsné blízkosti podia a vylezli až na samotné hraní, přičemž podium už měli perfektně připravené od techniků a nazvučené od předešlého dne. Zkrátka profesionalismus. Profesionální přístup lze ocenit i u Pepy Vojtka, který, ač byl celkem hodně nemocný a na antibiotikách, dorazil a celý koncert s přehledem odzpíval. Zrušit takovou akci, kde je Kabát hlavní hvězdou by asi byl celkem průser :) Bylo na něm ovšem vidět, že není ve své kůži a venkovní hraní v takové kose mu nedělá dobře. Písničky sice odehráli snad všechny, ale Pepovy obvyklé vtipné prupovídky mezi písněmi tentokrát byly hodně osekány a zkracoval to, jak jen to šlo, jen aby koncert rychle odsípal. Po stránce pěvecké ovšem nebyl žádný problém a kdyby tahle informace v zákulisí nekolovala, snad by ani jeho zdravotní indispozice nikdo moc nezaznamenal.
Kabáti odehráli totožný playlist jako při nedávném halovém turné s big bandem, na kterém jsem byl v Olomouci. Začínalo se opět vypalovačkou "V pekle sudy válej" a první polovina koncertu byla téměř beze změn. Zněly tu tedy ty největší flákoty spíše z těch novějšcíh alb, překvapivě nevyřadili ani "Virtuoze" a publikum si mohlo prozpěvovat notoricky známé pecky. Nás staromilce potěšilo i originální provední písniček jako "Už mě bijou", "Jsem klidnej" nebo "Všechno bude jako dřív", což teď znělo všechno bez big bandu a musím říct, že takhle to zní rozhodně líp. Nečekal jsem, že i tyhlety pecky ve festivalovém playlistu zůstanou, ale o to víc mě potěšily. Spousta fanoušků asi očekávala na festivaly trochu jiný playlist než na turné, ale zústal víceméně zachován, jen s tím, že z té části, kdy hráli s big bandem, vyškrtali několik starších písniček, převážně s tou "zvířecí" tématikou a byl přidán pouze starý dobrý "Bruce Willis", což bylo taky fajn. Nemohly samozřejmě chybět chrliče dýmu a ohně, světla hrála všemi barvami a atmosféra byla, jako při každém koncertu téhle kapely, dosti povedená. Závěr patřil hitovkám jako "Kdoví jestli", "Burlaci", "Dole v dole" a tradiční závěrečný trojblok "Žízeň- Pohoda - Moderní děvče" celý koncert uzavřel. Večer naštěstí už nikoho neobtěžovaly dešťové přeháňky a tak si všichni závěr festivalu dostatečně vychutnali.


Nevím, kolik lidí očekával pořadatel, každopádně na open-air akci s Kabáty bych asi čekal ještě o něco větší návštěvu, obzvlášť na Zlínsku. Možná to bylo dáno i tím, že Kabát jel před měsícem turné, které sice přímo do Zlína nezavítalo, ale mnoho lidí se na něj jelo podívat např. do Olomouce nebo do Brna a na festival už nemělo potřebu jít. Svou roli jistě sehrálo i hnusné počasí ovšem když člověk zjistí, že na open-air koncert v domácích Teplicích mají už teď v předprodeji Kabáti prodaných nějakých 20 tisíc lístků a ve Slušovicích na ně bylo odhadem max. nějakých 5 tisíc, je to celkem na pováženou. Do zákulisí nevidím, ale bez pořádných sponzorů se tahle akce asi nedala jen tak utáhnout, proto jsem zvědav, zda bude pokračovat i v dalších letech. Rozhodně bych si to přál, ovšem i tady se ukázalo, jak už je Česká republika zahlcena festivaly a že ani Kabát není zárukou pořádné návštěvy. Pokud člověk nepřitáhne kvalitního zahraničního interpreta, je to asi těžké. Tuzemské kapely dnes jezdí od fesťáku k fesťáku a některé zvládnou odehrát i tři za den. To už je prostě jenom o kšeftech a lidi si také vyberou, na kterou akci jet, když si řeknou, že tahle kapela tady hrála před měsícem, tuhle tady uvidím za 14 dní, tak proč bych jezdil někam dál, když už jsem je viděl. Kde jso ty časy, kdy tu bývaly tři velké festivaly za léto, sešla se na nich tuzemská špička a to lidem stačilo. Vychutnali si tu atmosféru, viděli všechny na jednom místě a také pro ty kapely to bylo vzácné. V zákulisí společně s ostatními interprety zakalili, pokecali, bylo to o kamarádství, dnes každej odehraje ten svůj kšeft, sbalí se a jede na další štaci a přijde mi, jako by místo toho kamarádství byla spíš mezi těmi kapelami už i jistá konkurence. Není se co divit, stal se z toho byznys a v dnešní době, kdy hudebníci nevydělávají na prodeji CD, je jejich obživou jen koncertování. Tak to prostě je. Pak vyroste v každé druhé dědině nový festival, nastává konkurence i mezi pořadateli, festivalů je mraky, lidi jsou líní na ně jezdit větší vzdálenosti, pořadatelům dojdou prachy, festival vydrží max. dva roky a pak zas někde jinde vznikne další. Na tohle bohužel doplácí ty tradiční velké fesťáky, jako byla např. Noc plná hvězd, která svého času patřila mezi ty tři největší u nás a nyní zkrachovala. Je to smutné, ale pokud nemáte zázemí a velké sponzory jako např. Masters of Rock nebo Rock for People, je těžké tady udělat kvalitní festival, na který by vám každoročně jezdily davy lidí. Ve Slušovicích na letišti je krásné prostředí, přál bych si, aby tady ta akce získala nějakou tradici, ovšem pokud příští rok nepřijede znovu Kabát nebo nějaká jiná velká hvězda, bojím se, že těch lidí jen na tuzemskou scénu moc nepříjde. Snad jen za rozumnou cenu.

FOTKY Z FESTIVALU ZDE!!!

Video:
Kabát - V pekle sudy válej, Banditi di Praga, Všechno bude jako dřív, Burlaci