Listopad 2013

Vypsaná fixa + Visací zámek - Kroměříž (8.11.2013)

23. listopadu 2013 v 18:14 | RUDA |  Akcičky

Kulttour - takto mnohoznačně bylo nazváno podzimní turné dvou kultovních kapel po kulturních domech a na svědomí jej měly dvě známé party Vypsaná fixa a Visací zámek, které pro tuto šňůru spojily poprvé v historii své síly a svým pomyslným punkovým hřebenem přijely rozčísnout doposud poklidnou kulturní scénu i do Kroměříže. Koncert se konal netradičně ve společenském sále kulturního domu, kde přeci jen není až tak zvykem pořádat rockové koncerty, ale za zkoušku to jistě stálo a dle ohlasu publika to byl vydařený nápad. V Kroměříži totiž už dlouho nehrála kapela podobného žánru a mladšímu, rockově založenému publiku tyto koncerty bezesporu ve městě chybí.

Důkazem toho byla i slušná návštěva a atmosféra během vystoupení obou kapel. Ty se na turné spravedlivě střídají a v Kroměříži tak večer zahajovala pardubická Vypsaná fixa. Jejich vystoupení sice bylo malinko v ohrožení, neboť část kapely uvízla po cestě na koncert díky poruše vozu na dálnici, ale nakonec se vše s malým zpožděním zvládlo. Prakticky ihned po příjezdu chybějících členů kapela v rychlosti nazvučila a spustila profesionální výkon, který si nakonec užili jak fanoušci, tak muzikanti samotní a vůbec nebylo znát, že někteří z nich šli na podium rovnou z auta. Frontman Márdi si během chvilky dokázal publikum okamžitě získat a mnohokrát s ním celý sál zpíval jako jeden muž. Fixa odehrála bezchybné vystoupení, kde nemohly chybět jejich největší hity jako 1982, Dezolát nebo Antidepresivní rybička a další a perfektně tak rozehřála publikum i pro následující kapelu.

Visací zámek už je legendou českého punku a je obdivuhodné, že spolu tato kapela drží už od roku 1982 bez jediné změny v sestavě. Jejich nesmrtelné pecky jako Traktor nebo Známka punku si dokáže vybavit i "nepunkové" publikum a ani tyto zmíněné hitovky samozřejmě nemohly chybět na kroměřížském koncertě, kde dostávaly fanoušky do varu. Sál domu kultury jistě zažil mnoho soutěží ve společenských tancích, ovšem pravé nefalšované punkové pogo zde zcela určitě proběhlo v pátek večer poprvé. Příznivci Visacího zámku se tak mohly na netradičním místě dokonale vyřádit a nebýt jednoho incidentu s neukázněným divákem, který opakovaně a nesmyslně narušoval vystoupení svým rapováním do mikrofonu a v jednu chvíli dokonce strhl zpěváka z podia, (viz.video) proběhl by celý večer téměř bez problémů. I s takovými věcmi se ale musí na punkových večírcích počítat a Visací zámek i po tomto momentě dohrál koncert naprosto profesionálně a nedopustil ani na chvíli zkazit rozjetou zábavu ostatním fanouškům.


Obě kapely se v Kroměříži předvedly v dobré formě, odehrály to nejlepší ze své tvorby a Visací zámek dokonce představil i pár připravovaných novinek. Turné po kulturních domech je pro tyto kapely určitě celkem nezvyklým nápadem, ovšem páteční koncert byl důkazem, že pokud funguje symbioza mezi kapelou a publikem a vládne dobrá atmosféra, je jedno, zda se podaří koncert v klubu, na festivalu nebo právě v kulturáku.

Video: Incident na podiu

Pár fotek ZDE!!!


Článek vyšel i v Týdeníku Kroměřížska (19.11.2013)