Leden 2014

Doga (unplugged) - Brno (18.12.2013)

22. ledna 2014 v 21:16 | RUDA |  Akcičky
Doga a její tradiční unplugged turné na konci roku, bez toho už si prostě ten vánoční čas tak nějak nelze představit. I letos pánové zavítali do brněnského klubu Melodka se svým akustickým vystoupením a pomyslně se tak rozloučili, spolu se zdejšími fanoušky, s letošní koncertní sezónou.

Se sezónou, ve které Doga slavila 25.let svého účinkování a která byla pro kapelu jistě úspěšná. Vždyť se už nějaký ten rok drží na špici české rockové scény, objíždí velké české i slovenské festivaly a letos si mohli zahrát i před takovými velikány jako Iron Maiden. Na jaře vydali povedené live DVD + CD a koncem roku spatřil světlo světa i unikátní set box, v němž kapela bilancuje celou svou dosavadní diskografii, takže jsou zde k nalezení všechna dosud vydaná CD a DVD obohacená o pár bonusů. Jedinou vadou na kráse je papírový obal cédéček uvnitř boxu, podobný těm prodávaným z trafiky, takže sběratelům, kteří chtěli mít originální CD i s booklety, tohleto asi moc nepomůže. Chápu že náklady na výrobu by asi díky tomu byly veliké, každopádně jako vánoční dárek pro skalní fanoušky to určitě posloužilo vhodně. Doga tedy letos spíše slavila a objížděla štace se svými největšími hity bez nějakých novinek v repertoáru, ovšem to by se mělo změnit příští rok, kdy je naplánované vydání nové studiové desky.
Unplugged koncerty jsou však přeci jen trochu výjimečnější, neboť tu můžeme slyšet i pomalejší a pozapomenutější pecky, které jinak kapela při "ostrém" koncertě nehraje a v Brně se už několikátým rokem setkáváme ve slušném počtu známých a kamarádů, takže to tu vždy stojí za to. Před koncertem se vždy ještě stíháme naladit v centru Brna na vánočních trzích, dáme nějaký ten punč, nasajeme vánoční atmosféru a jdeme do klubu. Nejinak tomu bylo i letos. Naše výprava dorazila z Kroměříže celkem brzy, kdy byla Melodka ještě vylidněná a tak jsme se po domluvě s ostatními sešli zase na Svoboďáku u "šulina", jak se přezdívá zdejšímu avantgardnímu orloji, či co to je :-) Odtud jsme se přesunuli na Zelňák, tady dali nějaký ten punčovaný alkohol a razili zpět k Melodce, přičemž jsme po cestě nabírali další známé osoby. Za tu chvilku už se klub řádně naplnil a sotva jsme se se všema přivítali a s některýma jsme to snad ani nestihli, začlo se hrát. Oproti zvyklostem z předchozích let celkem brzo, ale budiž.
Než jsme se nadáli, byla už kapela na podiu a přes zaplněné hlediště bylo těžké dostat se do popředí. Nakonec jsme to ale jaksi zvládli a s první akustickou peckou "Máš vůni tequilly" se koncert řádně rozjel a začalo dvouhodinové křepčení, které si snad všichni dobře užili. Doga tentokrát nastoupila na začátku koncertu namísto tradičních mikulášských čepic s jakýmisi vánočními stromky na hlavách, což byly speciálně upravené klobouky a vypadalo to celkem vtipně...takoví dědečci hříbečci tam najdenou stáli :-) Kluci měli vánočně vyzdobené i mikrofony a dali si na tom tentokrát zase trochu víc záležet. Každopádně důležitá je muzika a koncert byl opět vydařený se skvělou atmosférou, ostatně jak už je na Melodce při koncertech téhle party zvykem. Tentokrát byla sice návštěva trochu slabší než v minulých letech, ale i tak byl klub celkem řádně zaplněn a tlačenka před podiem byla dobrá. Rychlejší kusy se střídaly s pomalými a koncert hezky plynul. V publiku kolovalo několik flašek zelené a tak i nálada fanoušků byla s přibývajícím časem lepší a lepší.
No a jak to rychle začalo, tak to rychle i skončilo. Koncert samotnej byl bez chyby, ale pak se najednou sklidil ansábl, stihli jsme jen krátce pokecat a všichni se letos nějak brzy rozutekli domů, takže žádná velká afterparty jako vždy se nekonala. Jinak to byl ovšem docela povedený hudební večírek, který k tomu předvánočnímu času už pro nás dogaře tak prostě patří. Takže za rok snad zas! :-)

PÁR FOTEK ZDE!!!


Tři sestry + Horkýže Slíže - Zlín (16.11.2013)

14. ledna 2014 v 15:18 | RUDA |  Akcičky
Kapely Horkýže slíže a Tři sestry opět spojily po třech letech své síly a rozhodly se podruhé zopakovat společné turné s názvem Bratia a Sestry Tour, které sklidilo v roce 2010 velký úspěch. Nejinak tomu bylo i letos a o dvojkoncert těchto veselých česko-slovenských partiček byl znovu velký zájem.

Koncert ve zlínské sportovní hale byl do té doby zatím nejvíce navštívený z celého turné a lidí přišlo opravdu hodně. Ještě v avizovaný čas začátku koncertu se před vstupem do haly pomalu sunul dlouhý had rockerů a pořadatelé nejspíš takto velkou návštěvu podcenili. Mohly být otevřené alespoň dva vchody, protože trhači vstupenek v tu chvíli fakt nestíhali. Venku pomalu promrzalo ještě dobrých pár stovek lidí, když už se spustily první tóny koncertu a na scéně začinali hrát Horkýže slíže. Fronta najednou začala postupovat mnohem rychleji, i pořadatelé zrychlili a najednou to šlo. Přesto však hodně lidí o několik prvních písniček z koncertu přišlo a to by se bohužel stávat nemělo.
Na obě dvě kapely jsem se těšil, protože už jsem je docela dlouho neviděl naživo hrát a jelikož obě měly venku ještě relativně čerstvá alba, byl jsem zvědavý i na to, jak zaberou nové songy na koncertě. I když popravdě ani jedno z těchto alb mi nějak nezalezlo pod kůži a jsou to spíš jedny z těch slabších nahrávek z diskografie obou kapel. Na každém se ale nějaký ten hit najde a o něco víc těch novějších povedených předvedli právě Horkýže.
Jejich koncert byl opět vtipný, chytlavý a dobře provedený. Slováci do svého partu hodně zapojovali i publikum, když na podium pozvali jednoho ze svých fanoušků, aby bez přípravy odehrál jeden song na basu místo frontmana Kuka, což se mu mimochodem skvěle povedlo, při jiné písni zase byly vytaženy na podium tři fanynky, aby si s kapelou jen tak zatancovaly. Byla to prostě taková spíše klubová party, ovšem nezvykle na velkém podiu, což se cení a atmosféře koncertu to prospívá. Kuko byl navíc jen spoře omotán ručníkem kolem pasu, jako by právě vylezl ze sprchy a že pod ručníkem skutečně nemá žádné spodní prádlo, pak náležitě všem ukázal :)
Horkýže slíže měli celkem dobře poskládaný playlist, kde se vhodně střídaly starší kusy s novinkami a v mezihrách mezi písničkami vždy vkládaly nějaké coververze známých světových hitů, ze kterých jakoby volně přešli zase zpět ke svým songům, což bylo taktéž určitě dobrým zpestřením. Slováci tedy rozhodně pobavili a určitě zde nebyli jen tak do počtu, neboť měli program vcelku dobře připravený a lidi je za to náležitě oceňovali.

Někteří už museli být po jednom koncertu celkem vyčerpaní a vydržet další dvouhodinový nářez od Tří sester bylo možná nad něčí síly, ovšem o českou legendární bandu byl přeci jen o něco větší zájem a na jejich songy křepčila celá hala. Fanánek a spol. začali koncert nezvykle novým titulním songem "Líná hudba holý neštěstí" z poslední desky a až pak spustili tradiční otvírák "Ztráta imunity". Kapela byla opět převlečená do originálních kostýmů, kde nechyběly např. keltské sukně a Fanánek v oblečku za kostlivce. Ten v úvodu koncertu navíc nastoupil na stage s motorovou pilou v ruce, jako by značil moderního smrťáka anebo také to, že koncert Tří sester bude opravdu velký nářez. A to taky byl. Jako vždy se strhnula hned od začátku punková smršť a známé hitovky létaly jedna za druhou. Písně z nové desky ovšem ani na koncertě na publikum moc nezabíraly a je vidět, že lidi mají od Sester mnohem radši tu rannou tvorbu. Nyní už je to na těch deskách jen opakováním něčeho, co už tu bylo a legendární hity to stejně nepřebije. Semtam se vždycky vyklube nějaký hit, ale z poslední desky tam nevidím nic až tak silného, co by lidi za pár let na koncertech vyžadovali. Bohužel!
Síla Tří sester je ovšem nyní v živém hraní a tam je to stále bez chyby. Na podiu je to jeden velký hospodský mejdan, kde se točí pivo a rozdává se i publiku, každou chvíli si Fanánek s Magorem přiťukává hruškovicí, tím pádem narůstá i hladinka u muzikantů a koncert je takový uvolněnější. Vtipnou vsuvkou bylo i "hostování" Kuka z HS při sesterské písni "Homosexuál", kde spolu s Fanánkem předváděli orgie s gumovou kostrou.


Během večera nechyběly ani předělávky od obou kapel, kde si stejně jako loni kapely vyměnily své písně a zahrály něco z repertoáru svých parťáků z tour. Bohužel se oproti minulému turné z roku 2010 nic nezměnilo a tak Horkýže zahráli sesterskou "Bábu" a Tři sestry horkýžovský hit "Velká Mača, Vincov Háj", přičemž coververze, kterou zahrály Tři sestry byla o něco povedenější, což je dáno i chytlavostí písně samotné. Je škoda, že si muzikanti netroufli předělat na toto turné nic nového, určitě by to bylo zase trošku větší oživení, protože tohle už tu přeci jen bylo.
Celý večer byl ovšem jinak velmi povedený a obě kapely ho zvládly na jedničku. Více prostoru dostaly samozřejmě domácí Tři sestry a ty sklidily i o něco větší úspěch. Hity jako Kovárna, Zelená, Život je takovej nebo Modlitba pro partu celý večer uzavíraly a byla to taková hezká tečka za podařeným mejdanem ve velké sportovní hale. Spojení těchto dvou kapel fanoušky táhne a myslím, že zdaleka nebylo posledním.