Doga + BijouTerrier (SPJ Tour) - Brno (6.3.2014)

26. března 2014 v 9:52 | RUDA |  Akcičky
Koncertem Dogy v Brně jsem loňskou koncertní sezonu uzavřel, koncertem Dogy v Brně jsem zase započal tu letošní. Vše bylo ale zase naprosto jinak, neboť v prosinci se jednalo o unplugged vystoupení na Melodce a nyní byl v plánu klasický rockový koncert, přesunutý do větších prostor klubu Fléda, navíc obohacený o slovenskou kapelu Bijouterrier, která se s Dogou dala letos dohromady na společné československé turné, na které obě kapely kladou velký důraz neboť by každá ráda více prorazila u svých příhraničních sousedů. Koncert v Brně byl první zastávkou tohoto SPJ Tour a večírek to byl na úvod celkem vydařený.


SPJ Tour nemá v názvu žádného sponzora, ale jedná se o vtipnou zkratku sloganu "Silnější Pes Jebe", což celkem sedí, neboť obě kapely mají "psí" názvy a tak fanoušci na turné můžou posoudit, který že ten rockový pes je na podiu silnější. Za toto spojení jsem celkem rád, protože kapelu Bijouterrier jsem zaznamenal už krátce po jejím založení někdy v roce 2011 a dosti mě zaujala. V Česku ale zatím neměla příležitost nějak moc prorazit a koncertovat a tohle turné je právě jakousi první velkou možností, kdy se tahle kapela může více dostat do podvědomí českého publika. Když navíc oznámili turné právě s Dogou, měl jsem z toho celkem radost a konečně jsem si je mohl poslechnout i na živém koncertě.

Na české části tour dělá předkapelu ještě i oblíbená jihomoravská banda Gate Crasher, která večírek zahajovala svým asi půlhodinový setem a přiznám se, že z jejjich vystoupení jsem zahlídl asi jen pár písniček, protože jsme zrovna kecali v předsálí s kamarády a nějak rychle to uteklo. Každopádně složení kapel bylo víc než dobré a fanoušek si musel za celý večer přijít na své za přijatelnou cenu vstupného.
Někdo možná přišel jen na Dogu, o to víc ale byl možná příjemně překvapen jejich parťáky ze Slovenska, zmiňovanou kapelou Bijouterrier. Zpočátku k nim možná bylo publikum trochu vlažnější, ale nakonec se většina lidí v sále nechala strhnout, ať už výkonem chrizmatické zpěvačky Zity Rigondeux anebo rytmickou muzikou v punkrockovém stylu, která šlapala perfektně po celou dobu koncertu. Bijouterrier sám sebe nazývá jako teatro punkrockovou kapelou a má celkem hodně blízko ke skupině Horkýže Slíže. Aby také ne, když jejich zakladatelem a producentem je frontman Horkýžů, Kuko, který jim zároveň píše i texty a Bijouterrier je vlastně takové jeho dítě. Rukopis HS je i v jejich repertoáru totiž hodně cítit. Někdo by mohl podotknout, že je to jen uměle poskládaná kapelka, za účelem výdělku, což je možná pravda, každopádně je sakramentsky dobře poskládaná a Kuko měl docela dobrou ruku při výběru lidí do ní. Původní účel byl však jiný, neboť vše odstartoval klip Horkýžů "Mám v piči na lehátku", a jeho hrdinové měli následně hrát v připravovaném seriálu, v němž měl seriálovou kapelu ztvárnit právě Bijouterrier. Ze seriálu "Doma na porádku" ale zatím jaksi sešlo, dočkal se jen pár pilotních dílů na youtube, ovšem Bijouterrier přežil a pokračuje dál ve své docela úspěšné kariéře, lidem se líbí, tak proč toho nevyužit.
Bijouterrier koncert zahájil písní "Terarium", kterou společně nahrál s kapelou Horkýže slíže a právě frontman Horkýžů Kuko se později objevil na podiu i na tomto koncertě, když si v několika písních zahostoval, takže i pro fanoušky HS to bylo jistě příjemné oživení večera. Bijouterrier má ve svém čele dvě docela výrazné osobnosti, přičemž jednou z nich je nejstarší člen kapely "strýco Ujlaky", charakteristický svým růžovým kvádrem a extravagantním vousovým porostem, který tam působí jako takový maskot a semtam něco zavříská a tou nejvýraznější osobou je již zmíněná Zita Rigondeux, původně herečka, která si však svou roli punkové princezny vyloženě užívá a jede celý koncert naplno. A jak jsme se přesvědčili, tak i po koncertě :-) Téhle blonďaté kočce se přezdívá i "slovenská Pink", neboť ta podobnost je tam veliká a zpívat taky umí celkem obstojně. I kdyby Bijouterrier předvedl špatný výkon (což se nestalo), tak nejméně pánskou část publika musí výkon téhle zpěvačky zaujmout, protože umí fakt udělat show, vyhecovat lidi a dobře se na to dívá. Během koncertu nepohrdla ani několika panáky naší hruškovice, která ji zcela jistě ještě víc nastartovala a byl to fakt podařený výkon, který jsme si užili i my pod podiem a pařili jsme "jako za mlada" :-) Bijouterrier jsme si opravdu užili, protože to bylo zkrátka něco nového, neokoukaného a neoposlouchaného, avšak dokázalo to publikum strhnout. Více máme rádi písničky z jejich prvního alba, ovšem i ty z loňské "podzimní" desky, která se nám zdála trochu horší, nás dokázaly naživo zaujmout a teď po koncertě už mi znějí nějak lépe :-) Asi to člověk musí slyšet na koncertě a zazpívat si na to, aby se mu to dostalo pod kůži. Novou desku "In Autmn 2013" kapela přehrála téměř celou a vyjma pár songů se dostalo i na většinu věcí z desky předešlé, což tak akorát vyšlo na 90 minutový koncert. Myslím, že díky tomuto turné u nás slováci konečně zabodují a věřím, že hodně lidí zaujmou a překvapí.

Doga do nové sezony narukovala ve velkém stylu, a to hlavně díky nové scéně, kterou tvoří velké kulisy a konečně i vlastní světelný aparát, obohacený i o kouřové efekty apod. Doga si vždy zakládala na podiové prezentaci a na každou sezonu měnila nové kulisy. Po pár letech už ale přišel správný čas na změnu a také na pořádnou investici a v současné době bych řekl, že má Doga asi nejlépe provedenou scénu, co se českých kapel týče (pominu-li velké stadionové kapely). Mikrofony zavěšené na řetězech i celkové uspořádání panelů a světel působí na oko dost dobře a tohle se klukům opravdu podařilo. Už chyběly snad jen šlehající ohně :-) Během koncertu se sice občas naskytly tmavá místa, na kterých je potřeba asi ještě zapracovat a vychytat drobné muchy ve světelném parku, ale byl to teprve první koncert s novou scénou, která se jinak moc povedla.


Není to ovšem jen o scéně, která jejich koncerty zcela jistě oživila, chtělo by to však trochu oživit i novým repertoárem. Doga už by asi potřebovala zase nové album, aby oslnila i novými písničkami, protože už asi třetím rokem jede víceméně s podobně složeným playlistem, který sice občas dozná nějakých změn, ale když už se vydali na velké turné s tak výraznou mediální prezentací a s novou scénou, mohlo to být zároveň turné k nové desce, kterou by tak hezky představili. Nové album se však plánuje nejdřív na konci roku a tak je to celkem škoda, jak pro ně, tak pro fanoušky. Ale možná, že s novou deskou narukují ještě s něčím větším a budeme překvapení.
Výkon Dogy jinak taky nemohl nikoho zklamat. Co se týče písniček, tak předvedla víceméně to, co od ní fanoušci očekávali a všichni si tak mohli zazpívat své oblíbeneé pecky a zapařit si s Izzim, který předvedl novou sukénku, která byla v podobném stylu jako zadní plachta, takže sladěnost dokonalá :) V závěru při písni "Poletuju" se fanoušci dočkali i velkého množství poletujících konfet, což byl taky nový prvek v jejich podiové show a tak nakonec všichni chodili obalení v barevných papírcích po Flédě a mohli jsme jen litovat ty, kteří to následně budou uklízet :-)
SPJ tour je tedy dle mého názoru velmi podařená záležitost, kterou stojí za to navštívit a která fanoušky dobrého rock´n´rollu určitě nezklame. A který že ten rockový pes byl v Brně silnější? Asi nebudu přílíiš objektvní, neboť Dogu vídám několikrát do roka a jsem s nimi v úzkém kontaktu, proto už mi jejich koncerty nepříjdou tak vzácné. Navíc jsme se tady více zabývali natáčením koncertních záběrů pro připravovaný videoklip, takže jsme si to jejich vystoupení až tak moc neužili a o to více jsme si užili právě koncert kapely Bijouterrier, která pro nás byla tentokrát vzácnější. Obě kapely však připravili hezkou show, ketrou stojí za to navštívit.

Jako pozvánka na další koncerty SPJ Tour může posloužit i tento malý video shot, který jsem pořídil pro webové stránky Dogy:

FOTKY Z BRNA NAJDETE ZDE!!!

" href="https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=http://hovado.blog.cz/1403/doga-bijouterrier-spj-tour-brno-6-3-2014">

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama