Holešovská Regata 2014 (J.Nohavica, Kryštof) - 20.-21.6.2014

2. července 2014 v 23:40 | RUDA |  Akcičky
Z Holešovské Regaty se začíná stávat docela velká a lidmi velmi oblíbená akce, což potvrdil i letošní ročník, který byl poprvé dvoudenní a za ty dva dny dohromady přilákal údajně kolem patnácti tisíc diváků, což byl prozatimní rekord. První večer patřil víceméně jen koncertu populárního písničkáře Jarka Nohavici, kam zavítalo přeci jen trochu rozdílné publikum, než to, které přišlo v sobotu na hlavní hvězdy jako No Name nebo Kryštof. Mnoho lidí však využilo dvoudenní vstupenku a díky tomu tak měli postaráno o bohatý, hudebně zábavný víkend.


Dvoudenní vstupenku jsem využil i já, ale nakonec jsem viděl z celého festivalu jen dva interprety, kteří mě zajímali nejvíce, což byl Jarek Nohavica a druhého dne kapela Kryštof. Ostatní kapely mě už tak nelákaly a i díky jinému rodinnému víkendovému programu jsem tak využil pouze večerních návštěv holešovského zámeckého parku, kde se celý festival konal.
Ještě nikdy jsem tu nebyl na celý festival a letos jsem ho navštívil vůbec poprvé. Místo pro takovou akci je to perfektní, obzvlášť, pokud se přilehlý vodní kanál dá využívat i k soutěžím různých plavidel apod., myslím, že to tady může být docela příjemně strávený den. Bohužel, zatím se mi nepoštěstilo to tu prožít celé, ale jistě to letos i díky velkému úspěchu nebyl ročník poslední a zavítáme sem někdy v dalších letech i s celou rodinkou. Holešovská Regata je totiž koncipována jako rodinný festival a program tomu odpovídá. Na své si tu příjdou snad všechny generace, co se týče jak hudebního programu, tak i dalších aktivit. Není to vyloženě rockový festival, ale spíše akce pro rodiny s dětmi.

Pátek - Jaromír Nohavica
Páteční večer tedy patřil Jaromíru Nohavicovi, který na tomto místě koncertoval před čtyřmi lety v roce 2010 a sklidil zde velký úspěch...ostatně jako asi všude! :) Nicméně zdejší prostředí se nejspíš zalíbilo i samotnému Jarkovi a tak se zde rozhodl vystoupit i v rámci festivalu. Alespoň tak to pořadatelé pojali a spojili jeho koncert s festivalem, jinak to bylo vyloženě jeho samostané vystoupení a kdo chtěl, mohl si koupit lístky jen na něj. Při vstupu do areálu mě zarazilo množství diváků, kteří už se tísnili v zámecké zahradě a tak jsem si připadal tak trochu jako na festivalu typu Masters of Rock nebo někde na Metallice, protože najít místo někde poblíž podia už bylo téměř bez šance. Poté jsem sice postřehl, že před podiem byla vytvořena místa k sezení, díky nimž se prostor na stání rapidně snížil, ale i tak tu byla celkem slušná návštěva kolem sedmi tisíc lidí. Zámecký areál má ještě malou nevýhodu v tom, že prostor před podiem je z obou stran předělen okrasnými keři, které taky brání davu v rozšíření a navíc se musí zdlouhavě obcházet, i když pořadatelé vymysleli přechodové můstky. Ty však byly zabrané lidmi, kteří si na nich zlepšovali výhled, tudíž přechody téměř ucpali a staly se bezvýznamnými. Přišlo mi vůbec, jakoby někteří lidi byli na podobné open air akci poprvé anebo vůbec nevěděli, jak se na takových koncertech chovat. Některá nepsaná pravidla slušnosti a ohleduplnosti vůči ostatním tady totiž vůbec nefungovala a trošku to hraničilo s buranstvím. V pátek mě osobně nejvíc naštvali lidi s deštníkama. Když jdu na koncert pod otevřeným nebem, měl bych se podle toho patřičně vybavit. Ano, spousta lidí byla proti dešti vybavena, ale nevhodným způsobem. Copak se na koncerty nosí deštníky? Při koncertu Jarka Nohavici začalo zhruba ve čtvrtině koncertu pršet a následující půlku koncertu musel člověk čumět jen do neprůhledné hradby roztažených deštníků. Docela neohleduplnost vůči ostatním, stojícím vzadu. Člověk si přece nezaplatil vstupneku, aby čuměl na něčí mokrou plachtu. Na rockovém festivalu by takový jedinec byl okamžitě inzultován, ovšem tady to přeci jen bylo trochu něco jiného. Každopádně lepší výmysl na takové akce jsou zcela určitě pláštěnky nebo nepromokavé bundy s kapucou, které nikomu nezaclánějí ve výhledu a nikdo snad není z cukru, aby se v tak jemném letním dešti rozpustil. Naštěstí se nebe chvíli před koncem koncertu umoudřilo a déšť ustal, takže jsme mohli ještě na chvíli Jarka spatřit, ale tohle bylo fakt k naštvání.
Samotný koncert pana Nohavici se mi velmi líbil a určitě byl mnohem lepší, než ten před čtyřmi lety na tomto místě. Playlist byl výborně poskládaný ze všech těch největších hitů, které Jarek má a samotný zpěvák působil velmi uvolněně a lidsky. Do toho měl ještě jako doprovod svého stálého polského akordeonistu a výjimečně navíc i perkusistu, který ty písničky skvěle oživoval a dodával jim rytmiku. Během koncertu zaznělo mnoho oblíbených hitů jako "Těšínská", "Zítra ráno v pět", "Zatanči", "Jdou po mně jdou", Fotbal", "Ostrava", "Sarajevo" a spousta dalších. Jarek tentokrát vynechal takové ty neznámé virtuálky jako tehdá a vsadil na ty nejoblíbenější pecky, za což byl od publika odměněn náležitým ohlasem. Do prostřed koncertu vměstnal dokonce i písně pro děti, ačkoliv požadované "Tři čuníky" zahrát domítal, přestože na něj kdosi z publika žádostivě naléhal. Nakonec jen tak ze srandy střihl z této písně prvních pár tónů, ale to jen tak, aby se neřeklo. Každopádně zaznít tahle písnička klidně mohla, neboť atmosféra a nálada v publiku na to určitě byla. Místo toho se Nohavica rozhodl publikum rozezpívat další dětskou blbůstkou v níž se zpívá že: "V zeleném lese netřeseme se.... atd." a při každém opakovaní se mění souhlásky, což byla celkem vtipná vsuvka a každý si tohle jazykové cvičení určitě vyzkoušel. :)
Jarek toho večera vystřídal i více nástrojů, přičemž mimo klasického hraní s kytarou jsme ho viděli zpívat i s tradiční heligonkou, ale rovněž i netradičně s baskytarou, na níž se taktéž pár písniček doprovodil. V několika písních hrál i zcela bez nástrojů jen za doprovodu Roberta Kuzsmierskeho na akordeon nebo na klavír, při kterém zazpíval třeba oblíbenou "Mám jizvu na rtu" nebo i zcela novou píseň, která prý zatím nemá název, ale jinak byla velice pěkná a mohla by se jmenovat třeba "Ve tmě". Pár skladeb zaznělo i ze zatím poslední desky "Tak mě tu máš", která se taktéž celkem podařila a lidi si písně z ní už rovněž stačili naposlouchat.


Ani po dvou hodinách by publikum Jaromíra Nohavicu nejradši ještě nepustilo z podia, ale scénář byl jasně daný a koncert jednou musí skončit. Na závěr tak zazněla oblíbená "Kometa" a jako úplně poslední se dostalo na píseň zvanou "Andělé moji", která zněla jako nějaké závěrečné požehnání pro všechny ty lidi v holešovské zámecké zahradě. Koncert to byl, až na ten déšť, opravdu vydařený a co se týče Jarkova výkonu, tak jeden z nejlepších, na kterém jsem zatím měl čest ho vidět. Lidé ho mají rádi, protože je dokáže rozesmát, rozněžnět i roztančit a při tom všem působí jako nějaký váš hodný dědeček nebo tatínek, jindy jako kolega od stolu z hospody. A při tom všem umí parádně zpívat a skládat hezké písničky. I proto byl i tento koncert narvaný k prasknutí a to díky jednomu jedinému člověku. Snad nás tenhle člověk bude bavit ještě pár let, protože je to opravdu výjimečná osobnost na české hudební scéně.


Video: Těšínská, Zatanči, Fotbal, Kometa

Sobota - Kryštof
Jak už jsem zmínil, ze sobotního programu mě nejvíce zlákala jen kapela Kryštof, kterou jsem si v poslední době hodně oblíbil a od vydání úspěšného alba "Inzerát" pozoruju jejich ohromný vzestup. Tato kapela je momentálně asi na vrcholu a dokáže vyprodávat každý svůj koncert. Začalo to loňským halovým turné ke zmiňované desce, které bylo velice podařené a kde Kryštof předváděl show na světové úrovni. Od té doby láká davy a stala se z nich jedna z nejžádanějších tuzemských kapel současnosti. Ale jdou na to moc dobře. Mají prostě daný nějaký časový plán, skvěle zvládnutý marketing, do toho jim to vše perfektně funguje a lidi na to zabírají.
Holešovské festivalové vystoupení nebylo výjimkou a na tuhle kapelu byl určitě před podiem největší nával za celou sobotu. Lidí se přišlo podívat skutečně hodně no a tady bych se opět pozastavil u některých návštěvníků festivalu, kteří byly tak trochu mimo. Možná že některým stačilo po celý den válení se na dece anebo sezení na židličce, ale když prostě před podium najednou přijde několik tisíc lidí, je logické, že si asi teda budu muset stoupnout anebo tu deku uklidit, aby nezabírala zbytečně moc místa a mohli se zde postavit i ostatní a nenárokovat si prostor 4x4 metry pro jednoho člověka. Bohužel i s takovými se tu člověk setkal a vyčítavé pohledy nějakého strejdy, který si tu sedí na rybářské židličce a vadí mu, že si před něj postaví lidi, za předpokladu, že tak bude sedět celý koncert jako v divadle a před sebou bude mít prázdnou uličku mi přišly fakt směšné. O kousek dál vás zase paní okřikne, že tu má deku, ale vůbec si neuvědomuje, že okolo ní je několik stovek dalších lidí, kterým ta její deka prostě během koncertu zabírá místo. Z té deky přeci člověk stejně nic neuvidí v takovém davu. Někteří lidi by si prostě mohli uvědomit, že jsou na fesťáku a né na campingu a že tu nejsou sami. Tak tohle mi asi na těchto rodinných festivalech tak trochu vadí, že zde prostě občas narazíte na lidi, kteří na takovou kulturní akci vyrazí jednou za X let a nějak nedokážou pochopit jistá "pravidla", či jak to nazvat.
No ale zpět ke Kryštofům. Těm trvalo zahájení koncertu nějak moc dlouho a podle toho, co jsem vypozoroval z podia, tak byl problém někde na straně programování samplů a hudebních playbackových podkresů, které bubeník s technikem pořád nějak řešili na notebooku za bicími a furt jim to ne a ne fungovat správně. Nakonec se to ale po dlouhých minutách dalo do pohybu a koncert mohl začít. Stejně jako na turné začínal Kryštof úvodní peckou z posledního alba, tedy "Římskou", při které se hned na úvod publikum krásně rozezpívalo či rozhulákalo a bylo vidět, že Richard Krajčo a jeho kapela je plna energie a chce si koncert spolu s lidmi užívat. Závěrem první písně přišlo jedno hezké překvapení od publika, které tedy měli na svědomí spíše pořadatelé. Před koncertem nás totiž zarazilo, proč je v publiku tolik sponzorských heliových balonků. "No jo, rodinný festival, tak tady zas něco rozdávali zadarmo", napadlo mě. Pak jsem ale začal domýšlet, že v tom určitě bude nějaká kulišárna a ona skutečně byla. Úderem posledního tónu úvodní písně se totiž všechny tyhle balonky vznesly nad hlavu a snad tisícovka se jich naráz vznášela do oblak, což bylo vskutku efektní a originální uvítání kapely, která z toho byla evidentně zaskočená a překvapená. Nápad určitě dobrý a na balonky ubíhající několik kilometrů nad Holešovem byl ještě dlouho pěkný pohled, než definitvně zmizeli někde v mracích.
I Kryštof pro publikum opět přichystal balonky. Sice ne v takovém množství, ale zase o to větší, a ty v průběhu koncertu naházeli do davu, aby si s nimi po celou dobu vystoupení hezky pohrával a pinkal. Oproti loňskému turné se toho v repertoátu kapely nic extra nezměnilo, snad jen s tím rozdílem, že zde nehráli plnohodnotné vystoupení, ale jen zkrácený festivalový, asi hodinový set, což byla celkem škoda, ale na objednávku plnohodnotné show už asi nebyly prachy.


Každopádně i tak Kryštof potěšil své fanoušky a předvedl vynikající koncert plný energie, kterou obzvlášť Krajčo hýřil jako vždy a za pomocí vlastní světelné aparatury a různých kouřových efektů tady předvedl pěknou show. Richarda jsme mohli vidět i jak plave nad hlavami publika, čehož se dá na takovýchto přeplněných koncertech skvěle využít a divákům dál o podia tak umožňuje si na svou hvězdu klidně sáhnout. U Kryštofů se mi prostě momentálně líbí, jak ten showbyznys dělají, prakticky si nehrají na žádné hvězdy, snaží se být se svými fanoušky v blízkém kontaktu, ať už na běžných koncertech, nebo jen tak při hraní v parcích na tzv. "lavičkách" a letos v létě se skvěle vymyšlenými Kryštof Kempy, což bude jistě taky velice zajímavá záležitost. Myslím, že našli i ten správný směr co se hudební tvorby týče a díky americkým producentům, se kterými teď natáčí už druhou desku se posunuli o velký kus dál.
V Holešově potvrdili, že jsou momentálně na špici a lidi je mají moc rádi. Za cenu vstupného jim totiž dokážou nabídnout odpovídající show a málokdo z jejich koncertu odchází zklamán. Jsem tedy zvědav na jejich další studiový počin a po avizované roční pauze se Kryštof na podia opět vrátí a tentokrát už to tipuju ne na haly, ale na velké open air koncerty.
Koncert kapely Kryštof byl zároveň posledním vystoupením v programu Holešovské Regaty a pořadatelé se s návštěvníky zvládli ještě rozloučit krásným ohňostrojem. Uvidíme, co přichystají na rok příští, neboť laťku si nasadili letos celkem vysoko.

Video: Po kouscíh, Obchodník s deštěm, Cosmoshop

FOTKY ZDE!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ida Ida | 9. července 2014 v 23:31 | Reagovat

Kryštof jsem viděla a byl opravdu úžasnej a koncert Nohavici jsi popsal tak dokonale , jako bych tam byla taky.... Už se těším na příští rok. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama