Slavnosti piva Kamínka - Pátek 8.8.2014

15. srpna 2014 v 11:26 | RUDA |  Akcičky
Letošní Slavnosti piva na Kamínce jsem si bohužel nemohl užít celé. Příjemné svědecké povinnosti na svatbě kamaráda mě donutily oželet druhý den tohoto již legendárního festivalu, ovšem nijak mě to ani nemrzí, protože tu (podle mě) lepší polovinu "pivních" jsem zde prožil alespoň v pátek, kdy byl program složen podle mého gusta. A opět to bylo skvělé - ostatně jako vždy tady!


Je již zvykem, že páteční program na Kamínce patří spíše tvrdším rockerům a sobotní odpoledne a večer jsou spíše takovou "rodinnou" záležitostí, složenou tak, aby si každý během víkendu přišel na své. Přiznám se, že mě letošní sobotní výběr interpretů tak trochu zklamal a snad vyjma kapely No Name by mě tam nikdo nelákal. Vašo Patejdl je sice autor nesmrtelných písniček, ale brát ho jako sobotního headlinera mi přišlo celkem málo.Nemohu ovšem hodnotit, v sobotu jsem na místě nebyl, ale jsem přesvědčen, že i tenhle chlapík tady měl určitě velký úspěch, protože na Kamínce to je každoročně spíše více o té skvělé atmosféře kolem dokola, než o hudebnících. Každopádně i ti jsou její součástí a pokud si dokážou publikum získat, je to super.
Páteční program se nesl v tradičním duchu a přinesl i tradiční kapely. Mezi hlavními hvězdami tak nechyběly skupiny jako Alkehol, Doga, Arakain nebo Horkýže slíže a páteční večer tak byl díky tomu docela natřískaný. Pořadatelé už léta sázejí na ty samé kapely, které třeba jen ob rok protočí, aby to nebylo pořád to samé, ale víceméně už to tak je a málokdy sem někdo zavítá tzv. "poprvé". Jména jako Doga, Škwor, Desmod, No Name, Clou nebo Alkehol s Arakainem patří už na Kamínce k těm tradičním. Česko - Slovenský rybníček je sice malý a je těžké pořád vymýšlet něco nového, navíc, když tahle jména jsou osvědčená a zaručeně přitáhnou to své publikum, ale přesto by to chtělo občas i něčím oživit a je zde přeci jen ještě dost kapel, které na Kamínce nehrály nikdy a lidi by je určitě uvítali. Namátkou zmíním např. kapelu Harlej nebo slovenské Inekafe a spoustu mladších kapel, které by místní publikum mohlo poznat. Vše je samozřejmě otázkou peněz a volných termínů, což samozřejmě chápu. Kapely typu Kryštof, Chinaski nebo Wanastovek s Divokým Billem jsou sice u některých fanoušků zbožným přáním, ale myslím, že v dnešní době jsou pro zdejší pořadatele už cenově bohužel nedostupnými. Ale kdoví, třeba se některou ze jmenovaných podaří na příští jubilejní dvacátý ročník ulovit. Je taky možné, že pořadatelé půjdou cestou tzv. best off a pozvou sem všechny tyhle "tradiční" interprety naráz, což by taky nebylo špatné, ovšem nevím, jestli reálné. Každopádně kapely mají s pořádajícím rodinným klanem Zakravačů velmi dobré vztahy, mají se tu jako v bavlnce a rády se sem vracejí, takže se ceny s těmito interprety jistě vyjednávají daleko lépe. No nechme se překvapit! :)


"Tradiční" kapely samozřejmě nezklamaly ani letos a byl to pro první den opravdu dobrý výběr. První banda, která donutila lidi nahusto zaplnit prostor před podiem byla ta se jménem Alkehol a jejich alkeholické songy na Slavnosti piva prostě patří jak vyšité. Texty o chlastu v různých variacích rozezpívaly snad každého jejich příznivce a návštěvníci tak jistě dostali ještě větší žízeň a důvod jít k některému z pivních stánků. Kluci z Alkeholu už na pohled hodně zestárli, ale hraje jim to pořád skvěle a je fajn, že stále drží ve stejné sestavě. I když se snaží skládat stále nové desky, největšího úspěchu se stejně dostává songům z jejich mladé éry a písně jako "Na zdraví", "O chlastu", Na Slamníku" atd. už se stávají mezi rockery pomalu lidovými.
Ještě o něco více lidí přilákala slovenská crazy partička Horkýže Slíže a ta rovněž rozjela na Kamínce dobrý punk-rockový mejdan. Taktéž se nejednalo o nic nového, prostě klasický festivalový výběr největších hitů, ale to lidem absolutně stačí a skvěle se tak mohou u známých pecek vyblbnout. Horkýže Slíže byli jednoznačně největší hvězdou pátečního večera, soudě podle hustoty obecenstva před podiem, která byla na tuhle kapelu největší. Přeci jen je tahle kapela u nás stále hodně oblíbená a na Kamínce je pořád trochu vzácnější, než jiné kapely, toho večera spoluhrající.Mírný odliv od podia nastal při kapele Arakain, která už je přeci jen tvrdšího ražení a ne každému uchu musí lahodit, ovšem i tak bylo stále pro koho hrát a tihle metalisti dostali od publika vřelé ovace. Arakain už hrál po setmění, takže jejich vystoupení mělo zase trochu jinou atmosféru. Přiznám se, že jsem z jejich koncertu viděl jen pár písniček a blíže k podiu jsem se dostal až ke konci, takže přesně nevím, co všechno hráli, ale zaznamenal jsem i některé pecky z nového alba Adrenalin, které mi příjde mimochodem moc povedené a rád v budoucnu uslyším víc písní z tohoto alba živě.
Já jsem mimochodem toho večera neviděl vystoupení nikoho z již zmíněných kapel úplně celé, neboť jsem stále korzoval po areálu, na každém kroku jsem potkal někoho známého a že jich tu sakra bylo. S každým se člověk na chvíli dá do řeči a zjistí, že půlka koncertu je v čudu :) Ale o tom to tady je. Doby, kdy jsme blbnuli s kamarády v prvních řadách už jsou pryč a teď už je tu ta hudba spíše jako kulisa a vnímám především tu fajn uvolněnou letní atmosféru kolem. A bývá mi tu sakra dobře. Člověk tak nějak zapomene na všechny starosti a alespoň na jeden na dva večery se tu odreaguje od práce a od všech povinností. Navíc pokud je tu s lidma a s muzikou, kterou má rád, je to bezchybné.Jediné vystoupení, které jsem shlédl z popředí v davu od začátku až do konce bylo od Dogy. Prostě jsme si řekli, že půjdeme zapařit jako za starých časů, já jsem se tentokrát vykašlal na veškeré focení a kamerování pro Dogaweb a šel jsem si tu jejich muziku užít po dlouhé době zase z davu. A bylo to fajn, i když přeci jen už to člověk neprožívá tak jako kdysi. Kluci mají letos hezky udělanou podivou show a na oko to vypadá fakt dobře. Podiovou prezentaci měli jednoznačně nejlepší ze všech letos vystupujících kapel a i to dělá hodně. Návštěva před podiem byla opět zase hustší oproti Arakainu a spousta lidí se na Dogu těšila. Izzi a jeho banda je na Kamínce velmi oblíbená a pokud jsem psal o tradičních kapelách tak Doga je jednoznačně na Kamínce tou nejtradičnější a hraje tady už několik let po sobě. Jen málokterý rok vynechala a dobrých 8-10 ročníků tu určitě zažila. No a svým fanouškům se tu prezentuje s čím dál hezčí show. Vzduchem létaly balonky, konfety, i hajzlpapíry, to vše doplněné o hezká světla a kouřové efekty. Jediné, co Doze chybí je nová deska, kterou už by asi nutně potřebovali, neboť už asi čtvrtou sezonu jedou víceméně se stejným repertoárem, který sice doznává staronovách změn, ale pokud někde hrajete 4 roky po sobě a hrajete pořád to samé, může to posluchače omrzet. Doga to kompenzuje alespoň tou show, samozřejmě lidi stále budou chtít osvědčené pecky pořád dokola a ty Doga zvládá bravurně, ale přeci jen.... :)
Po Doze už následovala jen tancovačková kapela Street 69, která odehrála snad všechny coververze světa a v úvodu jejich vystoupení slibovala tříhodinovou show bez přestávky, což bylo celkem odvážné a bylo jasné, že to zpěvák nemůže udýchat, což se vzápětí potvrdilo. Asi po hodině bylo znatelné, jak mu dochází dech a odchází hlas a tak ta přestávka prostě musela nastat. Nakonec byly dvě, ale mám dojem že pak už snad zpívali více lidi, než samotný frontman. Navíc mě pak už neskutečně rozčilovalo, když během každé, ale opravdu každé písničky řval minimálně třikrát RRRUCÉÉÉÉÉ!!! a to mu ještě na počtu ubírám. Uf! Hecovat publikum je hezké, ale musí se vědět kdy a jak a tohle už byl spíše příznak vyčerpanosti. No, kdo slyšel, asi ví, o čem mluvím. Na kapelu Street 69 jsme zamlada rádi jezdili na zábavy, ale na Kamínce to byl z jejich strany opravdu letos propadák.
No a tím pro mě Slavnosti piva roku 2014 skončily. Věřím, že se lidem musel líbit i sobotní den, kdy přálo krásné letní počasí a Kamínku navíc navštívili i herci ze seriálu Okresní přebor, no ale mě nezbývá, než se těšit na ten ročník příští, jubilejní, dvacátý. Což je mimochodem v dnešní době velký úspěch, aby se nějaký festival dožil dvaceti let, neboť po pár letech krachují i mnohem větší a známější festivaly. Je to však příznakem toho, že se to tady dělá dobře a nezbývá než pořadatelům držet palce a přát téhle akci ještě spoustu vydařených ročníků.

Video:
Alkehol - Na zdraví; Horkýže slíže - Traja spití roboši; Arakain - Apage Satanas, Doga - Poletuju.

FOTKY ZDE!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 15. srpna 2014 v 17:10 | Reagovat

tak to ti závidím, měla jsem tam taky jet, ale mám operovanou nohu, takže jsem musela byt doma :-(

2 R.U.D.A R.U.D.A | 15. srpna 2014 v 21:02 | Reagovat

Tak to se brzo uzdrav! ;)

3 Sabča Sabča | Web | 16. srpna 2014 v 13:36 | Reagovat

já jsem dá se říct už v pohodě,to nejhorší mám za sebou, ale ještě bych to neustála u podia - stejně jsem tam chtěla hlavně kvůli Arakainům ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama