Kabát - Po čertech velkej koncert II (13.9.2014)

22. září 2014 v 20:33 | RUDA |  Akcičky

Když Kabát ohlásil Po čertech velkej koncert č.2, netvářil jsem se zrovna tak, že bych tam musel opět za každou cenu být, ačkoliv jsem jejich velký fanoušek a zažil jsem už první megakoncert na Vypichu, který byl pro mě tenkrát docela velkým zážitkem. Možná i právě proto! Přišlo mi to nějak moc brzo po sobě, i když už je to přeci jen pět let. Od té doby ale Kabát vydal jen jednu desku a tak mi nebylo moc jasné, proč je taková monstr akce nutná dělat tak brzy, navíc bez dalšího nového materiálu, který skupina sice dlouho před koncertem slibovala, ale nakonec z toho stejně sešlo. Kladl jsem si tedy otázku, zda - li to bude v něčem jiné, s čím novým můžou přijít a jestli stojí za to se opět trmácet do Prahy, když stejně příští rok určitě pojedou turné někde poblíž. Srdce kabátího fanouška samozřejmě velelo jednoznačně pro to, abych jel, ale když se spustil předprodej, nechávalo mě to ještě chladným. Když nám ovšem s kamarádem Bubákem daly naše partnerky k Vánocům jako dárek právě lístky na zmíněný koncert, převládalo nadšení a těšili jsme se celých devět měsíců na super výlet, který už jsme spolu dlouho neabsolvovali.


Uteklo to jako voda a 13.září jsme vyrazili lehce před polednem z Kroměříže vlakem do Prahy. Na to, že byl víkend, cestovalo nezvykle moc lidí a tak byl problém se vůbec někam usadit. Na přípoji z Olomouce jsme však vychytali celkem fajn místa spolu s nějakým mladým párem z Valašska, který sice na Kabáty nejel, ale nabídnutou slivovicí nepohrdl. Po nějakém tom panáku se všem celkem slušně rozvázal jazyk a tak jsme celou cestu prokecali a docela rychle nám to uteklo. V Praze jsme vystupovali před třetí hodinou a to už nás čekal Bubákův bratranec, u kterého jsme se na noc ubytovali. Počasí jakž takž přálo, oproti předchozím dnům to zatím bylo bez deště, bylo sice zataženo, ovšem předpověď na večer varovala před nějakými těmi srážkami. Spolu s tímhle meteorologickým varováním a varováním kapely Kabát na facebooku se dal po předchozích deštích očekávat na travnaté louce na Vypichu pěkně blátivý marast, takže už jsme z domu jeli vybavení holinkami a těžkými botami, které jsme nazuli až v bratránkově pražském bytě a vydali se takto obutí na tramvaj mířící na Vypich. Když už se Kabátu přezdívá "Agrometal", tak se vším všudy :-) Někteří pražáci z Bubáka museli být asi pěkně vyšinutí, když jim už v relativně veselé náladě a s echt moravským přízvukem vykládal, jak v těch gumákách ještě ráno kydal hnůj prasatom a teď v nich přijel do Prahy za kulturou, ale aspoň byla sranda a jeho hlášky bych klidně mohl poslat Bolkovi Polívkovi jako námět na Dědictví 3 :-D
Nebyl ale sám, kdo přijel takto vybaven. Jak se ukázalo při příjezdu na Vypich, tak tahle obuv byla asi tím nejvhodnějším, v čem člověk mohl přijít, protože místy se člověk opravdu brodil ve sračkách. Letos program na Vypichu začínal o něco dřív i díky tomu, že si Kabát pozval předkapely a před areálem dokonce ještě byla postavena jedna stage, na které hrály zhruba od 14. hodin kapely Blue Efect a Krucipüsk, které jsme však už nezastihli. Po rychlé obhlídce stánků před areálem jsme se ještě stihli potkat s přáteli z Č. Budějovic, které známe z Dovolených s Dogou, stihli jsme dát nějakého toho panáka a pak jsme se po chvilce už uvnitř areálu zase mezi tím množstvím lidí ztratili. "Dát si panáka" jak to člověk zná z kterékoliv jiné akce tady ale vypadalo poněkud jinak! Nevím, co to bylo za místní "specialitu", ale klasického malého panáka jste tady nikde ve stáncích s pitím nedostali. Všude vám to chtěli míchat s nějakou sračkou, ať už s Red Bulllem, tonicem nebo džusem a do menší nádobky, jak do půllitru nebylo možno tvrdý alkohol pořídit. Tomu samozřejmě odpovídali i "lidové" ceny kolem 100,- Kč za nápoj. Když už se Bubákovi podařilo vyhádat ničím neředěnou štamprlu, nalili nám ji do plastového půllitru, protože menší prostě neměli, takže to vypadalo, jako kdyby nám do toho kelímku někdo plivnul. (Bubák to komentoval ještě peprněji:-)) No prostě pakárna :-P
Tou dobou už na podiu hrála Lo Hrůzová, vítězka TV soutěže Hlas, které šéfoval Pepa Vojtek a záměrně si ji vybral na takový megakoncert, aby se holka otrkala před velkým publikem, protože v ní nejspíš vidí velký potenciál. Ten v sobě Lenka určitě má a když zpívala, tak to všem dokazovala naplno. Hlasově je na tom skvěle, jakési to charizma v sobě též má a je to prostě zajímavý typ. S její osobností to ovšem bude asi trochu složitější a bude asi k sobě potřebovat někoho, kdo by ji ukočíroval. Největší mezery má asi zatím v komunikaci s publikem, protože na ní byla značná velká nervozita a stud. Bylo to ale víceméně její první velké vystoupení a před tolika lidmi by se možná posral nejeden profesionál. Zpěv byl ovšem bez chyby a je jen škoda, že nestihla připravit nějakou vlastní píseň. Zpívala totiž jen převzaté hity v angličtině a naplno se její potenciál ukáže, až příjde s vlastní tvorbou. Pro ni byl jistě tento půlhodinový set zkušeností k nezaplacení a pro diváky příjemná hudební chvilka, která zkrátila čekání na hlavní hvězdy. Ohlas u nich měla celkem slušný.


Na další předkapelu D.A.D. už jsme se dostali celkem blízko k podiu, kde jsme našli volný blátivý plácek, který nám díky naší obuvi vůbec nevadil a tak jsme si tu mohli vesele rochnit spolu s ostatními, kteří měli bílé tenisky značky Puma na nohou, které po koncertě nejpíš mohli vyhodit :-) Hudba kapely D.A.D. se nám celkem zalíbila. Slyšeli jsme ji úplně poprvé bez nějakých dřívějších zkušeností a celkem jim to šlapalo. Jsou to údajně takoví Kabáti z Dánska, které si kapela Kabát pozvala speciálně na tento koncert jako svou oblíbenou skupinu a ten vliv jejich muziky na tvorbu teplické bandy tam byl značný. Bylo vidět, že už mají s velkými podii dostatek zkušeností a dokázali udělat celkem obstojnou show a spoustu lidí vyhecovat. Škoda jen, že to člověk fakt neznal nebo že si s nima nemohl zazpívat česky, jinak by ho to bavilo ještě více. Jejich basák měnil své kytary různých variací snad při každé písničce a člověka by nenapadlo, na jaký způsob jde ještě baskytara vyrobit. Bylo to však originální a vtipné, takže proč ne. Totéž se dá říct i o rozestavění bubeníkových škopků, které bylo také hodně nezvyklé. D.A.D. tedy rovněž bez chyby, ale možná by místo 60 minut postačila půlhodinka či 40 minut na takové to zdravé rozehřátí. Poté už to totiž bývá zdlouhavé a člověk se stejně těší jen na hlavní hvězdu.


Po krátké kontrole podia už bylo vše připraveno na kapelu Kabát, která už se na tento koncert připravovala dostatečně dopředu, takže už muselo být všchno dokonale nazvučené a nazkoušené a stačilo jen přehodit řemeny kytar přes ramena a nastoupit na obří stage. Ještě před nimi na ni vylezlo ale několik bubeníků, kteří obstarali nutné intro a kapela rázem spustila na úvod nezvykle písničku "Úsměv pana Lloyda". Dopředu jsme tipovali, kterou úvodní vypalovačkou začnou, ale tahle pecka nás rozhodně nenapadla. Každopádně bylo fajn, že se to neopakovalo s nějakou předchozí šňůrou a "Úsměv pana Lloyda" byl na úvod celkem dobrou otevíračkou, ač by to málokdo čekal. Pak už jel Kabátí koncert v celkem zavedených kolejích, když pokračoval svižnou rozjezdovkou "V pekle sudy válej" a úplně naplno už dostala snad všechny přítomné diváky do varu vypalovačka "Porcelánový prasata", jejíž refrén skandoval celý Vypich a ten dav muselo být slyšet na kilometry daleko. Následovalo malé sklidnění při písních "Na sever" a "Malá dáma" a pak mě Kabáti velmi potěšili zařazením bloku starších písniček, který odstartovala "Centryfuga" ze třetí desky Colorado, což udělalo radost hlavně nám, milovníkům starší tvorby téhle kapely. V tomhle bloku starších a celkem méně koncertně hraných písniček zazněly třeba i takové pecky jako "Víte jak to bolí", "Dávám ti jeden den" anebo nejstarší hit kapely "Máš to už za sebou", který Kabát hraje snad už vždycky jen na Vypichu a jsem rád, že ho do playlistu znovu zařadili, protože je to pořád skvělá píseň a lidi ji moc dobře znají, ně že ne! Bylo to poznat v závěrečném refrénu, kdy opět zpívala snad každá ústa v davu.


Pak už následovalo klasické best off a víceméně stejný scénář, který Kabát na svých koncertech předvádí. Někdo si stěžuje, že Kabát ničím nepřekvapil, jiní jsou naopak rádi, že slyšeli většinu jejich největších hitů a proto tam také přijeli. Je pravdou, že když přijede 75 000 věrných fanoušků na jeden jediný koncert, asi není čas na nějaké experimenty a muzikanti chtějí předvést to nejlepší, co umí. Na druhou stranu, pokud se jedná o výroční koncert, chtělo by to připravit něco speciálního, nějaké hudební překvapení. Ano, management kapely připravil velkolepou scénu, skvělou světelnou i zvukovou aparaturu, která u české kapely zatím snad nemá obdoby a spoustu zajímavých efektů, ale nepřišlo nic tzv. navíc, z čeho by si člověk, který už na Kabátech několikrát byl tzv. sednul na prdel. Že budou šlehat ohně při písni "Go Satane Go" už snad každý čekal, i když tentokráte byly snad největší a doprovázely je světlice střílející ze střechy podia, což bylo zajisté velmi efektní. Taktéž se dalo očekávat, které písně budou mezi přídavky a že na konci bude ohňostroj, ale to vem čert. To už tak nějak ke Kabátům prostě patří, stejně jako např. k Iron Maiden Eddie :-)

Chyběla prostě jen nějaká třešinka na dortu, nějaké to překvapení v podobě např. nějakých hudebních hostů, kteří by si s Kabátem střihli nějakou jejich pecku nebo např. ochutnávka z nové desky.Tím mimochodem Kabát mnoho svých fanoušků taky celkem zklamal, neboť už snad více jak půlroku před tímto koncertem avizoval, že by na Vypichu chtěl pokřtít nové album a pokud se ho nepodaří do té doby vydat, tak předvést alespoň pár nových písniček. Bohužel, nestalo se tak a myslím, že minimálně jednu už mají připravenou a mohli z fleku zahrát, jen prostě chyběla odvaha, což je celkem škoda. Určitě by si tak udělali i skvělé promo k nové desce.

I když se žádné překvapení nekonalo, Kabát odehrál svůj jediný tuzemský letošní koncert ve skvělé formě. Na muzikantech bylo patrné velké nasazení a bylo vidět, že se na vystoupení dlouhodobě připravovali. Pepa Vojtek sršel velkou energií a po dlouhé době jsem ho zase viděl občasně lítat po podiu téměř jako za mlada, nechal si dorůst delší háro, což mu taky svědčí a publikum dokáže skvěle vyhecovat. Prostě frontman jak má být. Zároveň je to i mistr oslích můstků, neboť styl, jakým dokáže uvádět písničky a přecházet z jednoho tématu na druhé je dokonalý. V několika textech sice lehce zahaproval, nejvíce snad v písni "Dávám ti jeden den", kdy jednu sloku zopakoval dvakrát, ale dokázal z toho lehce a s úsměvem vyklouznout.
Pohled na ten obří dav z podia musel být jedinečný, ovšem Kabátům se z něj kolena neroztřásla. Oproti prvnímu Vypichu bylo podium obohaceno ještě o prodloužené molo doprostřed davu, takže mnohdy měli všichni v sektoru pod podiem kapelu dobře na dohled. Zde probíhalo zhruba uprostřed koncertu i hromadné focení, nejprve fanoušci kapelu a pak kapela s fanoušky a následoval menší oddych, kdy si Pepa společně za doprovodu bombardonu střihl blbinku "Králíci", která zazněla už na minulém turné s bigbandema poté se Kabát na chvíli převtělil do banjo bandu aby odehrál další veselý zvířecí kousek o krtcích "Joy", který tentokráte zazněl v trošku svižnějším, až punkovém rytmu :-)


Koncert dále zabrousil zase trochu do minulosti, když zaznělo známé "Colorado" a poté "Opilci v dějinách", která mě taktéž velmi potěšila a podle mě v ní zní jedno z nejlepších Kabátích kytarových sól, které kdy nahráli. Skvěle se poslouchá. To už se koncert blížil k závěru a zněly trochu vážnější songy jako "Šaman" nebo "Burlaci", při kterých opět šlehaly ohně a poslední před přídavky zaznlěa tradiční "Žízeň", načež se kapela odebrala na chvíli do zákulisí, aby se mohla opět nechala vyvolat na přídavky.
Ty zazněly čtyři a přesně pět minut před desátou hodinou už se Kabát se svým početným davem fanoušků nadobro rozloučil, následován velkolepým ohňostrojem. A pak už nastal hromadný odsun. Jen dostat se z areálu na ulici zabralo dobrou půlhodinu a dostat se do některé z přistavených tramvají bylo celkem nemožné. Když navíc pořadatel ohlásil, že metro bude jezdit jen do půlnoci, chtěli být samozřejmě všichni první, aby to stihli. My jsme po chvilce na hromadnou dopravu rezignovali a rozhodli se jít podél tramvajové trati co nejdál v dobré víře, že se na některé ze zastávek ten přetlak ve vozech snad uvolní, což spolu s námi udělala snad většina protože v tu chvíli nebyl na dopravu spoleh a tak ten pohled na proudící davy lidí ulicemi připomínal nějakou hromadnou evakuaci Prahy. No byl to fakt mazec. Po více jak hodině a asi třech ušlých kilometrech v té nepohodlné obuvi nám přeci jen svitla jiskřička naděje, když se jedna z tramvají otevřela a našli jsme uvnitř volná místečka. Ta nás dovezla k první stanici metra, kde většina lidí naštěstí vystupovala a my tak mohli přestoupit na správnou linku, která nás kolem půlnoci dovezla až do Libně, kde jsme měli přespávat. Tenhle noční odchod z místa koncertu nás docela znechutil. Když jsem byl na prvím Vypichu, dostal jsem se na tramvaj téměř hned a vše bylo bez problémů, tentokrát ale bylo lidí ještě mnohem více a už to nebylo tak dobře zvládnuté, jako prvně. Ale to se dalo tak trochu čekat.


Nicméně se samotným koncertem jsme byli spokojení a Kabátům se povedl. Všechna čest, že takto velký koncert dokáže jejich tým uspořádat a muselo to stát opravdu hodně úsilí a hodně peněz. Možná bych zprvu nečekal, že když už jde o reprízu jednoho megakoncertu, že příjde ještě více lidí, ale stalo se. Kabát má prostě sílu je u českého publika oblíben. Je to samozřejmě i tím, že tak často nekoncertují a tak pokud vyhlásí jeden koncert do roka, můžou se spolehnout, že na ně ti lidi prostě příjdou, protože je logicky po jejich vystoupení hlad. Možná, že by to dokázala i jiná česká kapela s tímhle postupem, ale podle mě většina muzikantů raději chce hrát více častěji a ne jen jednou za rok. Je to sice úchvatné, když na vás příjdou desítky tisíc lidí, ale co pak? Uplyne jeden fantastický večer a čekáte rok na další turné. Určitě i Kabát by chtěl hrát častěji, ale mají to prostě takto nastavené a z tohoto hlediska jim to funguje a dobře vydělává. Příští rok bychom je přeci jen zase měli vidět trochu častěji na turné k nové desce, tak snad si i kluci na podiu toho hraní užijou :-) Jednou za čas je takovýto výroční koncert pro fanoušky skvělou podívanou, ale možná bych ho dělal jen jednou za 10 let. Bylo by to pak ještě vzácnější. Každopádně pokud Kabátu forma vydrží, tak možná že při třicátém výročí na těch 100 tisíc lidí dosáhnou :-)
My jse si výlet do Prahy na druhý den zpříjemnili ještě dopolední procházkou po místních památkách a po obědě jsme vyráželi sice unavení, ale spokojení domů. Počasí vyšlo, na koncertě jsme se dobře bavili a děkujeme našim partnerkám za milý vánoční dárek, který potěšil srdce dvou rockerů ;-)

FOTKY ZDE!!!

Video:
Kalamity Jane, Bára, Go Satane Go, Šaman
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 renuška renuška | Web | 23. září 2014 v 7:51 | Reagovat

To jsem ráda, že jsem narazila na článek o Vypichu ... už to vypadalo, že jsem tam z blogerů byla jediná :-D. Jinak souhlasím se vším, co píšeš, tady není co dodat - naprosto výstižně, podrobně a reálně popsaný koncert, který z pohledu fanouška stál za to i přes ty "modřiny" ohledně bahniska, špatných spojů, ceny občerstvení ... ale s tím asi už člověk musel počítat.
Mmj. já jsem jednou z těch, kteří měli ony bílé tenisky :-( Naštěstí se pračce podařilo vypořádat s Vypišským bahnem a botky už zase září čistotou. Po odchodu z akce to tak ale vůůůůbec nevypadalo :-D

Tak rocku zdar a Kabátům obzvlášť!

2 Bubák Bubák | E-mail | 23. září 2014 v 9:34 | Reagovat

Velice pěkně a pravdivě napsaný...

...když si představím tu cestu z koncertu, tak mám nohy zkutečně až v p..deli...naštestí byla pak odměna v libeňském baru, kde jsme si to vše vynahradily :-)))

3 web web | E-mail | 23. září 2014 v 12:30 | Reagovat

matějzdeněk kabát vypich 2014 baru 8-)  :-)

4 web web | E-mail | 23. září 2014 v 14:51 | Reagovat

Matěj zdeněk kabát CD vypich 2014 :-)  8-)  :-D

5 Sabča Sabča | Web | 23. září 2014 v 17:24 | Reagovat

Musel to být zážitek...a těm 70 000 lidem upřímně to závidím

Slyšela jsem, že to tam bylo špatně organizačně zvládnutý a že si tam lidi málem šlapali po hlavách - ale mě by snad neodradilo ani to.... :-( bohužel, opět jsem tam chyběla, budu muset počkat na jarní tour! :D

6 Lukáš Lukáš | 24. září 2014 v 8:29 | Reagovat

To bahno je slušný, vzadu to bylo lepší. Asi to tam nebylo tak rozježděno při stavbě podia.

7 Jirka N. Jirka N. | 24. září 2014 v 12:27 | Reagovat

Jo - byl jsem tam taky a se vším souhlasím. Snad je pro doplnění:
1.záchodů bylo hrozně málo a na zcela nevhodných místech
2.opět se skoro neskákalo, nebo hodně málo
Už se o tom ani nepíše - protože je to furt stejný

8 Andy Andy | 7. října 2014 v 9:12 | Reagovat

Az na tu silenou zelenou je hovado.blog jako vzdy perfektni :-)

9 Lucka Lucka | 9. října 2014 v 15:08 | Reagovat

Jo byla jsem tam a bylo to skvělý!:) Kabáty mám hrozně ráda a ani teď nezklamali♥

10 Lola Lola | Web | 18. listopadu 2014 v 21:40 | Reagovat

Ten koncert byl nejlepší :) Nemám k němu nic než chválu!.. MAZEC :P Jinak moc hezky napsáno :)

11 martin martin | E-mail | 4. prosince 2014 v 17:37 | Reagovat

Druhy koncert nejlepší doufam že i turné
bude dobré a jěště slavík super co bych
dodal jen tak dál. :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama