Arakain & Dymytry - Zlín (16.11.2014)

22. listopadu 2014 v 23:30 | RUDA |  Akcičky

Společné turné nějakých dvou kapel bývá poslední dobou u nás stále častější a pokud dotyčné mývají podobnou základnu fanoušků, bývají většinou úspěšné. Pro fanouška i pro kapely to je samozřejmě mnohem výhodnější. Letos jede nebo jelo společná turné spoustu tuzemských i slovenských kapel, ovšem pokud se o některém dá říct, že bylo opravdu velmi úspěšné, vyprodávalo sály a opakovalo se díky velkému ohlasu z jarní části i teď na podzim, bylo to tour metalových kapel Dymytry a Arakainu. Jelikož jsem sledoval tuhle úspěšnou šňůru doposud jen online a četl pouze kladné názory, rozhodl jsem se nasát její atmosféru na koncertě ve Zlíně a zažít to tzv. na vlastní oči a uši. A dobře jsem udělal. Stálo to fakt za to!!!


Kapely Arakain a Dymytry nespojuje jen podobný hudební žánr, ale mezi oběma kapelami jsou i rodinné vazby, když zde mají na postech kytaristů a vlastně i kapelníků zastoupení otec a syn Urbanovi. Propojení těchto kapel se tedy někdy logicky nabízelo. Zatímco Arakain už patří mezi české rockové legendy, kapela Dymytry je stále ještě vycházející hvězdou na tuzemské metalové scéně, kde se ovšem už docela hezky zabydlela a získává stále silnější základnu svých fanoušků a právem už ji to řadí do první ligy. Někdo by sice mohl namítat, že za úspěchem Dymytry stojí protekce ze strany slavnějšího tatínka, což určitě kapele taktéž nějak pomohlo, ale pokud by tam chyběl talent a pýle, těžko by něčeho dosáhla. Jejich muzika se prostě líbí, hrají tvrdý a melodický metal, pro laika by se to dalo možná přirovnat něco na pomezí stylů hudby Arakainu a Škworu a navíc jsou na naší scéně výjimeční tím, že hrají v hororových maskách, což hodně přidává na originalitě. Ano, tady by se zase dalo oponovat kopírkou např. amerických Slipknot, ale u nás s tím prostě doposud nikdo nevyrukoval, tak s tím přišli Dymytry a sklidili úspěch. Proč ne?! Má to něco do sebe a přeci jen, kdyby tu jejich muziku hráli na podiu obyčejní mladí kluci bez masek, už by to nebylo ono. Takhle jim to přeci jen dodává trochu víc drsnosti a člověk, který ty muzikanty nezná si může jen představovat, jak že ti kluci asi vypadají ve skutečnosti. Masky už zkrátka k jejich image patří.

Dymytry jsou prostě specifickou kapelou, kterou si u nás nikdo s ničím jiným jen tak nesplete a pokud to časem fanoušky neomrzí, tak myslím, že mají před sebou ještě velkou budoucnost. Určitě jim hodně pomohlo i dvojnásobné účinkování na hlavní stage festivalu Masters Of Rock, kde si jich naráz všimlo dost příznivců téhle hudby a jak jsem stačil vysledovat, tak více fanoušků mají spíše mezi mladšími ročníky. Je to ale jen dobře, že mezi špičku dorostla zase nějaká mladší kapela, která dokáže dělat opravdu kvalitní muziku a rozparádit davy. Na kontě už mají rovněž tři alba, z nichž poslední "Homodlak", je ještě čerstvý z letošního roku. Kapelu sleduju už od jejich prvního alba, ale naživo jsem je doposud viděl snad jen na fesťáku v Třinci před pár lety, proto mi jsou jejich koncerty celkem vzácné.
Obě kapely už dlouho před turné, někdy v létě avizovaly, že playlist podzimní části jejich společné šňůry budou sestavovat samotní fanoušci, když se nejspíš nechali inspirovat Metallikou, která rovněž jela letošní tour s tímto nápadem. Vytvořilo se tedy hlasování na internetu a každý návštěvník koncertu mohl zahlasovat pro několik svých oblíbených písní, které by na koncertě rád slyšel. Na kolik se výsledný playlist rovnal výsledkům internetové ankety, nedokážu posoudit, ale rád bych věřil tomu, že kapely na hlasování svých fanoušků opravdu daly a výběr písní tomu přizpůsobily. Určitě je to dobrá cesta nechat občas své fandy takhle zahlasovat a obzvlášť u domácích kapel, které objíždí českou kotlinu několikrát do roka by to mohlo být přínosem, aby se pořád jen neopakovaly. Snad tento nápad bude inspirací i pro další bandy.
Na podiu s efektně připravenou a nasvětlenou scénou jakožto mladší dle očekávání vystoupili nejprve zmiňovaní Dymytry a už od začátku se sebou strhli celý, téměř vyprodaný zlínský klub Masters Of Rock Café. Bylo vidět, že tu mají opravdu hodně příznivců a takový kotel jsem tu dlouho na nějaké kapele nezažil. Lidi od začátku sborově skandovali a tleskali s rukama nad hlavou, aniž by je musel frontman nějak nutit,a chvilkama mi ta atmosféra připomínala zmiňovaní letní vizovický fesťák MOR, samozřejmě v mnohem menší podobě. Tam totiž bývají fanoušci dokonalí a ani na tomhle koncertě si nemohla kapela Dymytry na publikum stěžovat. Naopak si myslím, že byla nadšená, což samozřejmě dávali muzikanti najevo. Jejich výkon na podiu byl bezchybný a opravdu to člověka nutilo zpívat, skandovat a pařit. Frontman Protheus to s lidma taky dobře umí, čiší z něj sebevědomí, hlasově je na tom taky pro tenhle styl muziky výborně. Dokáže čistě vyzpívat melodické linky, ale zvládá i pořádný chraplák a bez něj by ta kapela taky asi nebyla tam, kde je. Přicházím téhle kapele opravdu hodně na chuť a po tomhle zhlédnutém živáku snad ještě víc. Odehráli tedy průřez ze všech tří alb, mimo jiné i píseň od Arakainu "Kolonie termitů" a na přídavek si s nimi přišel společnou píseň zazpívat i Honza Toužimský. Největší hity ovšem ještě jakoby scházely a tak se dalo očekávat, že příjdou až v závěru celého společného vystoupení.


Po krátké pauze na občerstvění žíznivých diváků už na scénu nastoupil Arakain a spustil svůj set nejnovější písní "Adrenalin" z posledního alba, taktéž letos vydaného. Byla to ovšem první a poslední písnička z této desky a na jiné novinky se už bohužel nedostalo. Arakain přeci jen dal na hlasování svých fanoušků a tak zaznívalo spousta spíše těch starších hitů ještě z Brichtovy éry, které mají ti skalní pořád nejradši. Mohli jsme tak slyšet "Gilotinu", "Princess", "Zase spíš v noci sama" nebo "Marylin" a další, které i s Toužimským za mikrofonem zněly skvěle. V jeho podání se mi hodně líbí skladba "Černý koně", která mu fakt sedí a zas tak často od Arakainu slyšet nebývá. I Arakain si na jednu píseň vzal na výpomoc frontmana z Dymytry, když zazněla pecka "Strom života" a to byl jistě mnohem povedenější kousek než předchozí duet. Došlo i na výpůjčku od Dymytry, kdy zazněla píseň "Z médií" a i tady se jednalo ze strany Arakainu o povedenější cover, i když to bylo spíše dáno charakterem písně :)
Publikum se mi ovšem zdálo živější při kapele Dymytry, kde vládla perfektní atmosféra a při Arakainech jakoby vadla. Bylo to jistě dáno i čím dál více se zvyšující teplotou v klubu a v půlce setu Arakainu už to bylo až nesnesitelné. Lidem se proto ani nechtělo moc hýbat. Vtipný moment nastal během jedné písničky Arakainu, kdy na podium nakráčeli polonazí muzikanti Dymytry jen s přehozeným růčníkem kolem pasu a na vlasech, samozřejmě ve svých specifických maskách a s kartáčky na zuby, jakoby právě vylezli ze sprchy. Honzu Toužimského to totálně odbouralo, že kvůli smíchu málem zapomněl zpívat a i díky podobným vtípkům jsou společné koncerty výborné. Nikdo nikdy neví, čím ho ten druhý překvapí a pobaví se i publikum. Nálada tedy vládla toho večera perfektní.
Pokud mohu tedy hodnotit obě kapely, tak za mě Arakain dobrý, Dymytry super, ale co přišlo poté mě totálně rozsekalo. Největší vrchol večera totiž nastal až při propojení obou kapel a to by fakt zážitek. Společný set nejprve započali bubeníci obou partiček, což jsou mimochodem kapacity ve svém oboru a Miloš Meier z Dymytry a Lukáš Doksanský z Arakainu patří k těm nejlepším českým bubeníkům, což nám názorně dokázali i toho večera. Nejprve se oba předháněli, kdo zahraje lepší sólo a člověk jen čuměl, jak jim ty ruce a nohy jedou až se následně spojili a hráli oba společně jako jeden muž bez nějaké chyby, až člověk nechápal, jak to tak společně můžou naráz všechno trefovat. A to hráli fakt dlouho a vzájemně se krásně prolínali. Ve finiši jejich bubenického okénka se k nim přidali ještě ostatní muzikanti z obou kapel, kteří si přinesli vlastní škopky a strhla se tak zběsilá bubenická show, že by se i nějací japonští Yamato mohli jít zahrabat. Všichni krásně sladění a byla radost ten rytmický cvrkot posluchat.
Potom už se začalo zas hrát a to už na podiu hrálo jedno velké hudební těleso složené z obou kapel, a ten tlak několika kytar z beden byl úžasný. Arakain s Dymytry složili speciálně pro tohle turné několik společných písniček jedna je lepší jak druhá. Je vidět, že jsou stejná krevní skupina a prostě jim to skvěle ladí a jako by tam spolu stála jedna velká kapela, která už spolu hraje několik let. Fanoušci byli u vytržení a já jsem obzvlášť při velice povedeném coveru od zpěvačky Adele s názvem "Žít svůj sen" jen stál s otevřenou hubou a měl mrazení v zádech. Opravdu povedená záležitost. Když jsem to shlédnul na youtube, nebyl jsem z toho až tak odvařený, ovšem tady naživo mě ta pecka úplně dostala a tak skvěle, jak odzpíval refrén Honza Toužimský s kytarou na krku jsem ho snad ještě zpívat neslyšel. Prostě boží! :)


Toužimský mě pak překvapoval i nadále, když skvělým hardcoreovým growlingem odeřval mezihru v následující, taktéž společně odehrané písni od Dymytry "Strážná věž", která mimochodem je asi prvním a největším hitem této bandy, no a na závěr už přišla jen tradiční "Apage Satanas" od Arakainu, kterou si samozřejmě také zahráli a zazpívali všichni muzikanti a díky tomu tak tyhle skladby dostaly zase jiný a vyšší rozměr. Vrchol večera opravdu jak má být a snad všichni odcházeli ze sálu úplně nadšení. Tohle se fakt povedlo a doufám, že spojení těchto dvou kapel ještě někde uvidíme. Věřím tomu, že tohle turné nebylo poslední, obzvlášť, když sklízí takový úspěch a mezi muzikanty to skvěle funguje. Pro mě jako pro fanouška to byl fakt zážitek a už dlouho mě některá z českých kapel nenadchla právě takhle, jako tenhle společný projekt. Gratuluju pánové, tohle se fakt povedlo!

Dymytry - Ocelová parta; Arakain - Marylin

FOTKY ZDE!!!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evil Evil | Web | 23. listopadu 2014 v 0:10 | Reagovat

nádhernej článek.. teď jsem natěšená úplně neskutečně :-D jedu na ně 12/12 do Tachova.. takže se mám asi hodně na co těšit :-) Arakain mám ráda za dob Koláře, dál jsem je už nesledovala.. ale Dymytry mám opravdu ráda.. už jsem je jednou naživo viděla.. před pár lety.. a bylo to úžasný.. od nich mám písničku Jsem nadšenej, ale nevím, jestli jí naživo hrají..
teď jsem po koncertě mojí nejmilovanější kapely Dark Tranquillity, kterej byl ve středu v Plzni a ještě jsem se z toho ani nevzpamatovala :-D chtělo by to víc takových akcí.. a takhle někde blíž.. abych nemusela ze západu jezdit do Prahy a tak dále.. daleko pojedu až v srpnu na Brutal :-)

2 R.U.D.A R.U.D.A | E-mail | Web | 23. listopadu 2014 v 10:20 | Reagovat

Určitě je na co se těšit, stojí to za to. A písničku Jsem nadšenej Dymytry na tomto tour hrají ;-)

3 Niké Storch Niké Storch | E-mail | Web | 23. listopadu 2014 v 12:21 | Reagovat

To muselo být úžasný! Taky jsem tam chtěla jít, ale nevyšlo to :(

4 Sabča Sabča | Web | 23. listopadu 2014 v 13:28 | Reagovat

Arakainy bych chtěla vidět samostatně :D

5 Lukáš Lukáš | 29. listopadu 2014 v 9:15 | Reagovat

Tohle tour se vážně povedlo. Byl jsem na prvním koncertu podzimní části v Hořovicích a odcházel s podobnými pocity. Hodně fajn byla i předkapela Absolut deafers.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama