Daniel Landa - Žito Tour 2014 Ostrava (23.11.2014)

30. listopadu 2014 v 14:28 | RUDA |  Akcičky
Žito Tour 2014 - tak zní název aktuálního turné zpěváka Daniela Landy, který, ačkoliv v památném projevu v roce 2012 na Slavících prohlásil, že končí s muzikou, znovu vstoupil na velká koncertní podia a rozhodl se hudbou bavit a skládat zase nové věci. I když už pomalu od své role kouzelníka Žita začíná zase odstupovat, stále je odhodlán plnit tzv. kejkle, které si v této roli předsevzal a snahu něco dokázat mu v tomto nelze odepřít. Na jejich splnění jsou potřeba ale i finanční prostředky a Dan Landa je, mimo to všechno co dělá, zároveň i velmi dobrým marketingovým hráčem na to, aby si dokázal spočítat, že jedno takové turné mu výrazně v rozpočtu přilepší a díky tomu se bude moci vrhat do dalších větších akcí. Takže jistě i proto se rozhodl uspořádat takové velké turné pro radost, aby pobavil sebe a lidi, i když od alba Nigredo zatím s žádnou novou deskou zatím nepřišel.


Poslední roky se totiž velmi intenzivně věnoval plněním zmiňovaných kejklí, když se mimo jiné potápěl volně mezi žraloky nebo absolvoval profesionální zápas v thai boxu s bývalým mistrem světa apod. Landa se nyní hodně věnuje mentálnímu koučingu, se kterým by rád více prorazil a tohle všechno, včetně muziky je pro něj dosti dobrou reklamou. Kouzelník Žito si mimo jiné také stanovil za cíl uspořádat koncert pro 100 tisíc lidí, který už byl dokonce ohlášen na září příštího roku a koncerty tohoto tour měly být takovými svolávacími akcemi, které měly ukázat aktuální zájem publika o Landovu osobu. Ať byl záměr této šňůry jakýkoliv, účel to jistě splnilo, i když v ostravské ČEZ Areně, kde jsem druhý koncert turné navštívil, jsem přeci jen očekával daleko vyšší návštěvu.
Ačkoliv jinde v republice nebo i na Slovensku měl Dan haly téměř vyprodané, v Ostravě do plného domu chybělo ještě pár stovek, ne-li tisíc míst, což tady na jeho koncertech nebývalo zvykem. Možná k tomu přispělo i to, že nepřišel pár let s novým albem nebo vysoká cena vstupného a opticky by jistě vypadalo i lépe, kdyby bylo podium umístěno standartně v čele haly. Landa se totiž pro toto turné rozhodl přijít s podiem ve tvaru runy Gibu uprostřed hal a nevím, zda to bylo zrovna šťastné řešení pro vystoupení sólového zpěváka. Umělci sice argumentují tím, že takhle je alespoň vidí pěkně zblízka více lidí najednou, ale zase na jakou dobu?! Jelikož člověk musí po středovém podiu neustále korzovat, aby se zavděčil všem, tak ho chvíli vidíte zezadu, chvíli z boku a chvíli vůbec. Když konečně udělá kolečko a příjde zase na vaši stranu, odzpívá tam sotva půl písničky a zase vám zmizí z dohledu. Podle mě je lepší se dívat na umělce raději po celou dobu koncertu, klidně třeba i z větší vzdálenosti a vnímat komplexně celou show. Podium uprostřed je dobré pro kompletní kapelu, což využívali např. Kabáti, ale u sólisty je to na povážení. Ale přeci jen se raději dívám na hrající kapelu jako na celek než jen na jednotlivce. Ačkoliv Landa chtěl tomuto zabránit tím, že angažoval skutečně hvězdné parťáky, tak věřím tomu, že spousta lidí některá jejich jména možná ani neznala a přišla jen a jen na toho svého Landu, kterého zkrátka chtěli vidět pořád a jen na té jejich straně a to jim zkrátka nemohlo být umožněno.
Když už je řeč o hvězdné kapele, tak zde byl výběr vskutku elitní. Celému tomu vévodil mistr v kytarovém oboru Tomáš Vartecký, za jehož návrat k Landovi jsem byl opravdu rád a záznam z Vltava tour, kde spolu hráli, u mě patří k těm nejdokonalejším živákům. Tam totiž Varteckého tvrdé kytarové aranže přidávaly Landovým skladbám na dokonalosti a tak jsem se těšil, že zde uslyším něco podobného konečně i na vlastní uši pěkně live. Staronová spolupráce byla obnovena i s klávesistou a akordeonistou Kájou Maříkem, který taktéž stál u zrodu Landových největších hitů a radost mi udělalo i angažmá bubeníka Miloše Meiera, který mi předvedl své neskutečné umění už o týden dříve na koncertu jeho domovských Dymytry s Arakainem ve Zlíně a právem se řadí k české bubenické elitě. Zvědavý jsem byl i na doprovodné zpěváky, jejichž jména ve vodách českého showbyznysu také nejsou neznámá - záda Danovi kryl Vašek Bárta, kterému se neříká jinak než Noid a doprovodné vokalistky jsou známé spíš z TV soutěže Superstar, kdy z první řady můžeme pamatovat na Míšu Noskovou a z té poslední se zde objevila její vítězka Sabina Křováková. Prvně jmenovaná vynikala spíše poletováním po podiu a obstarávala roli jakési sexy roztleskávačky publika, druhá naopak byla zalezlá pořád jen ve svém rožku a člověk na druhé straně podia možná ani nepostřehl, že tam stojí, natož zpívá. Holky dostávaly prostor jen v určitých partech a to je ještě docela dost přeřvával Noid, jinak tam byly po zbytek času spíše do počtu. Noid naopak potvrdil, že patří na rocková podia a zbytečně se zadrbává v muzikálech. Hlas má dostatečně silný a ve spojení s tvrdou hudbou se poslouchá fakt dobře. Spousta lidí už ho ale má zaškatulkovaného někde v popině a to je celkem škoda. Každopádně ve spojení s Landou by ho asi čekal málokdo.


Koncert začínal s asi půlhodinovým zpožděním a jako první zazněla nová skladba s názvem "Uruz", kterou Landa vypustil jen tak volně s klipem na internet, spolu ještě s několika dalšími novinkami, které v mezidobí průběžně skládal. Od začátku byl ovšem docela velký problém se zvukem, což v ostarvské areně nebývá moc zvykem, neboť zde bývá akustika celkem pěkná, ale podium uprostřed se přeci jen zvučí o něco hůře. U prvních pár skladeb se problémy se zvukem dají očekávat, než si vše tzv. sedne a zvukař vychytá mouchy, ale tady jakoby se delší dobu nedělo nic a zvuk byl i nadále strašně přehlušený. Chvílemi už se zdálo, že to zvukař vychytal a Landův hlas i nástroje byly slyšet docela čistě a zřetelně, ovšem jakmile se v některé písničce přidala tahací harmonika nebo začali zpívat kluci zároveň, bylo to zase horší a příliš přepálené. Pro zvukaře to tedy nebyla moc hezká vizitka a to jsme seděli hned za ním, kde by člověk očekával zvuk nejlepší.
Výborně byl naopak zvolen playlist celého večera a k tomu nemám výhrady. Landa spolu s kapelou vsadil na spíše starší osvědčené pecky a např. z posledního alba Nigredo nebo z alba Konec nezazněla ani jedna skladba. Mimochodem... jakoby snad Varteckému neseděla tvorba, kterou Landa skládal v posledních letech s kytaristou Martinem Volákem a proto z tohoto období zazněla jen písnička "Touha", kterou zahrát byla zkrátka povinnost vůči fanouškům, ale i tak si její riff poupravil Vartecký k obrazu svému. Hodně pecek zde zaznělo z úplně prvního alba, které doposud patří k těm jeho nejlepším a tady jsou takové hity jako "Přízraky", "Jó ulice", "Valčík" "Krysař" nebo "Ona" v jejímž obsahu zaznívá fantastické kytarové sólo, které neumí zahrát nikdo líp než právě Vartecký. Když ho přišel zahrát právě na naší stranu a do kytary mu osvětlovač naplno napral barevné reflektory, zažíval jsem takový malý hudební orgasmus a byl to pro mě jeden z nejlepších okamžiků večera. Bylo super to od něj slyšet živě a konečně i tohle mi bylo nyní dopřáno. Holt není sólo jako sólo a každý to hraje prostě jinak :-)
Zaznělo i několik pomylých písní včetně "Tajemství", "Pozdravu z fronty" nebo "Šance" a zároveň nechyběly ani svižné vypalovačky v podobě písní jako "Holky a mašiny" nebo "Tři sta z místa". Z těch úplných novinek zde kromě úvodní zmíněné "Uruz" zazněla ještě "Šmouha", ve které opět zní akordeon a hudebně se v ní Landa dosti vrátil právě ke svým kořenům. Ještě jedna naprostá novinka zde zazněla, a to tzv. duel právě s hostujícím Noidem, který novou píseň speciálně pro toto turné napsal a Dan Landa otextoval. Pracovně byla nazvána jako "Masakr" (viz. video níže) a je to hodně bojovná a válečnická píseň, která není úplně špatná. Málokdy je slyšet Landa s někým v duetu (jestli vůbec někdy) a s Noidem jim to celkem sedlo. Uvidíme, zda se píseň objeví i někde oficiálně. Malým překvapením v playlistu bylo i opětovné zařazení Krylovy skladby "Moritury Te Salutant", ačkoliv Dan tvrdil po tehdejší vlně kritiky, že už ji nikdy raději hrát nebude. A stejně zahrál! Myslím, že je to povedená předělávka, na Krylovy texty si díky němu alespoň někdo vzpomene a nevidím důvod, proč by ji nemohl hrát. Landa byl ovšem vždy tak trochu provokatér a určitě je mu jasné, že i teď si to od některých kritiků za tohle zase nějak slízne. Je mu to ale myslím celkem jedno! :-)
Koncert trval okolo dvou hodin a písniček bylo zahráno opravdu dosti. Před nutnými přídavky Landa na férovku oznámil, že teď "jako odejde", ale za chvilku stejně zase příjde a tak možná ani nemusel odcházet a rovnou tam ty přídavky napálit :) Nějaká ta napínací pauzička ovšem byla nutná, aby se mohl vrátit osamocen bez kapely a odzpívat husitskou hymnu "Kdož jste boží bojovníci", která je taktéž na jeho prvním sólovém albu. Zde ji celou odzpíval bez jakéhokoliv doprovodu, jen za pomoci chorálů z publika, což mělo taktéž něco do sebe. Poté si přihřál polívčičku i bubeník Miloš Meier, který vystřihl něco ze svého umu a že je to opravdu tlučmistr šikovnej dokázal všem na dvě stě procent. Do škopků bušil dlouho hlava nehlava jako šílenec, až už i Landa začal do mikrofonu vykřikovat "Zastavte ho někdo!" Byla to určitě zajímavá vsuvka, která zároveň jakoby dokazovala, že tu stojí plnohodnotná kapela a nikoliv Landa jen jako jednotlivec. Tohle složení kapely bylo opravdu skvělé a dalo by se to přirovnat k takové české národní rockové reprezentaci, kde si kouč Landa opravdu do týmu vybral ty nejlepší. Bylo vidět, že na turné spolu nacvičovali už dlouho dopředu a působili velmi sehraně, i když to byl teprve druhý koncert turné a nějaké mouchy by se vychytat ještě daly. Kupříkladu Landa samotný mohl více zapracovat na proslovech mezi písničkami, kdy hlavně zezačátku koncertu bylo místy až trapné ticho, písničky tak na sebe neměly nějaké návaznosti a trochu tomu tzv. padal řetěz. Jinak bylo znát, že si muzikanti s některými písničkami vyhráli a mnohým z nich přidali ještě zajímavá intra.
Rád bych Landu s touhle kapelou viděl někdy ještě jednou, ale již na klasickém podiu, kde by působili jako celek no a třeba se to poštěstí právě příští rok v září na slibovaném Velekoncertu v Praze, jehož návštěva mě cekem láká a kde by údajně měli mimo velkého symfonického orchestru působit i všichni muzikanti, kteří kdy prošli Landovou kariérou. Tak jsem zvědav, zda dorazí i kluci z Orlíku :-)

Uruz; Tajemství; Masakr; Morituri Te Salutant; Jó ulice; Protestsong
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lýdie Lýdie | 14. května 2015 v 23:35 | Reagovat

Byl to SUPER koncert !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama