Doga pokřtila v Brně nové CD Detox

30. dubna 2015 v 23:43 | RUDA |  Akcičky
Doga vydala 1.dubna 2015 po čtyřech letech nové studiové album Detox a o pár dní později už vyjela s novým programem na turné, které opět zavítalo i na oblíbenou brněnskou Melodku. Nové album je potřeba taktéž vždy pokřtít a Doga si k této příležitosti vybrala hned čytři významná a největší města v ČR, mezi nimiž samozřejmě nemohlo Brno chybět. Jako hosta si na turné přizvala ještě kapelu Komunál a na Melodce tak proběhl další ze skvělých večírků.


Kapela Doga nechala své fanoušky pěkně dlouho vyhladovět, když s dalším albem přišla, pro ně nezvykle, až po čtyřeh letech. Mezi tím sice každým rokem přicházela vždy s něčím novým, jako např. s koncertním DVD nebo výročním Set Boxem se všemi dosavadními alby, ale přeci jen nové písničky už chyběly a koncerty se tak stávaly pro pravidelné návštěvníky už tak trochu rutinními, bez nějakého překvapení.
Nové album Detox se kapele povedlo. Najdou se na něm tvrdé a našlapené pecky, písničky s melodickými a zpěvnými refrény i písničky pro odlehčení nálady. Ostatně, tak jak to Doga dělávala doposud. Ovšem s daleko lepším zvukem, který je opět o něco dál než na posledním albu "Hoď si to" a je vidět, že producent Djordje Eric je opravdu mistrem svého řemesla. Doga má svoji stabilní základnu fanoušků, kterou ani tímhle albem určitě nezklamala a tak není třeba něco zásadního měnit. Nové písničky jsou naopak skvělým oživením již zažitého koncertního repertoáru.

Kapele Komunál, která hrála toho večera jako první, jsem nevěnoval nijak zvlášť velkou pozornost a místo toho jsem spíše poklábosil s přáteli a s klukama z Dogy a jelikož se s některými potkáváme čím dál tím míň, bylo mi to pro tu chvíli vzácnější. Na Komunál jsem se podíval pár minut u podia jen po návtěvě WC, jinak jsem je vnímal spíš jen tzv. jedním uchem. Nemůžu tedy zhodnotit jejich výkon, ale to co jsem slyšel neznělo špatně. Každopádně jejich písničky vůbec neznám a nikdy jsem po nich ani nepátral, takže pro mě to bylo víceméně první setkání s touhle kapelou, i když o ní samozřejmě vím už řadu let. Stále se k mým uším ale nijak zásadně nedostala, takže bych to možná měl konečně napravit.

Po mírné pauzičce už se podium zatáhlo známou oponou s hořícím logem kapely Doga a do potemnělého klubu začalo znít tématicky laděné intro, které značilo, že koncert bude vykopávat úvodní a titulní skladbou z nového alba "Detox". Tahle pecka mě na desce hodně baví a její úvodní riff mi při prvním polsechu evokoval zvuk novodobé Metalliky. Je správně tvrdá a je tou pořádnou úvodní vypalovačkou, jak má být. Kluci nastoupili na podium v nových kostýmech a stylově s plynovými maskami na hlavách, které si však po první písničce sundali, protože celý koncert by v tom přežít nešlo. Obvzláště v tom klimatu, které toho večera na Melodce panovalo a zhruba odprosřed koncertu se blížilo ke slušne vytopené sauně. Izzi byl sice od jisté části koncertu už zase klasicky jen do půl těla a v sukni, ale i tak z něho kapal pot solidně, stejně jako z nás, co jsme pařili v davu.
Po úvodních několika písničkách došlo i na slíbený křest nového alba, kterého se ujal frontman z Komunálu a nekřtilo se ničím jiným, než zelenou, i když jen tak symbolicky, aby si nové CD, následně vhozené do davu, mohl některý ze šťastlivců ještě i přehrát. Z nového alba zaznělo toho večera celkem pět novinek, víceméně seřazených tak, jak jdou po sobě na desce a to kromě již zmíněného "Detoxu" i singl "Od soumraku do úsvitu", na nějž byl natočen i videoklip, "Černá vdova", která nás v živé verzi velmi mile překvapila a zní mnohem líp než na desce (asi proto, že ji kluci hráli v trochu rychlejším tempu), dále "Gravitace", která má sice zpěvný refrén, ale ve slokách mě celkem nudí a příjde mi taková utahaná, na koncerty ne moc padnoucí. No a fanoušci dali prostřednictvím ankety na webu kapele jasně najevo, která že pecka z nové desky se jim líbí nejvíc. Jsem rád, že většina sdílí i můj názor a vítězí song s názvem "Bílej sníh", který mě taktéž uchvátil na první poslech ze všeho nejvíc a byl hned mým jasným favoritem. Je to písnička svým soundem trochu pro Dogu až nezvyklá, má skvělý tah na branku a párádní sborově zpívaný refrén, což Doga doposud taky moc nevyužívala. Možná to z té písně dělá něco výjimečného a podle mě je to jasná hitovka, která by se z fleku hodila do rádií. No a díky jasnému názoru fanoušků i kapela pochopila, že by ji měla hrát i na koncertech a tak jsme se v Brně dočkali vlastně její první světové živé premiéry a nutno říct, že ji kluci zahráli napoprvé téměř bez chyby a šlapalo to slušně. Takhle podobně prorazil do repertoáru např. i "Fuckerman" z minulé desky a tak doufám, že "Bílej sníh" se v něm taktéž usadí a bude znít na koncertech pravidelně. Každopádně na nové desce je víc písniček, které by si zasloužily koncertní provedení, jako např. "Čistej jako líh" nebo "Až jednou slunce nevýjde", kterou si dokážu dobře představit na úplný závěr jejich koncertů, ale i tak je u Dogy úspěch, že na jednom koncertě zaznělo až pět novinek, když z alba Hoď si to byly takhle prezentovány vždy max. tak 3-4 kousky a to si to album podle mě zasloužilo daleko víc. Každopádně když je nová deska, mají se hrát převážně novinky a Doga to snad už pochopila a s postupem času třeba ještě něco přidá.
Mimo novinky samozřejmě zaznělo klasické best off a jelikož už má kapela na kontě těch hitů dost, musel by být časový prostor na odehrání všeho oblíbeného nafukovací. I tak se hrálo něco kolem dvou hodin a v tom horku už by bylo více k nesnesení. Koncert jsem si každopádně po dlouhé době zase hezky užil a i díky novinkám a celkové atmosféře v klubu se mi to fakt líbilo a bavil jsem se. Bylo fajn opět vidět staré známé kamarády a poslechnout si muziku, kterou máme rádi.

FOTKY ZDE!!!

Video:
Doga - Detox; křest CD; Od soumraku do úsvitu; Bílej sníh

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama