Dymytry - Břest (5.4.2015)

9. dubna 2015 v 13:51 | RUDA |  Akcičky
Dymytry jsou kapelou, která mě v poslední době hodně baví a jak je vidno, nejsem v tom sám. Tahle partička nyní zažívá velký vzestup popularity a na návštěvnosti jejich koncertů je to znát. Nárustu přízně samozřejmě kapela dokázala skvěle využít a poprvé ve své hystorii si dovolila odjet vlastní velké turné, postavené čistě jen na jejich programu s vlastní scénou, světly a zvukem. A pojala jej opravdu ve velkém stylu a v současné době předvádí něco, co jen tak na tuzemských kulturácích nezažijete.


Kapele zcela jistě pomohlo loňské turné s Arakainem, ale už zde bylo jasně vidět, že spousta lidí přišlo právě kvůli nim a svým starším kolegům z branže byli minimálně rovnocennými soupeři. V tomto případě však o nějakém soupeření ani nemůže být řeč, neboť obě kapely jsou provázány rodinnými vazbami kytaristů Jirků Urbanů - otce a syna. A právě ten mladší stojí za velkým vzestupem kapely Dymytry, kterou vede jako kapelník a tak nějak jí určuje směr. Tahle kapela skvěle funguje jako celek, ale zároveň jsou zde tři výrazné individuality, díky které jsou momentálně Dymytry tam, kde jsou. Prvním je již zmiňovaný skvělý kytarista Jirka Urban ml., který opravdu hudební nadání zdědil po svém tatíkovi, druhým je zpěvák a hlavní textař Honza Macků alias Protheus, s originálním a rozpoznatelným hlasovým projevem a vystupováním, které z něho zkrátka dělá pravého frontmana na svém místě a tou třetí, možná největší individualitou je bubeník Miloš Meier, jenž je v současné době považován za asi nejlepšího tlučmistra v ČR. O jeho kvalitách vypovídá působení hned v několika kapelách a projektech, vystupování na světových bubenických přehlídkách a o tom, že jej uznává i laická veřejnost svědčí i nedávné pozvání do TV pořadu Všechnopárty, kde se mimo jiné předevedl i jako dobrý bavič. Jeho údery do bicích jsou opravdu přesné a mnohdy dechberoucí a kapela tak má díky němu ve svých zádech skvělou a hlavně přesnou rytmickou oporu. Na jeho hraní se navíc i hezky kouká a tak nějak z těch bicích dokáže vykouzlit vždy něco navíc, než je jen "obyčejné" rytmické bubnování.

Na kulturáku v Břestu jsem byl naposledy před mnoha lety a už jsem skoro zapomněl, jak to tam vypadá, proto mě při vstupu dovnitř překvapily trošku zmenšené prostory. To bylo ale asi jen zdání, protože tentokrát byl kulturák docela slušně zaplněn, a jelikož při mé minulé koncertní návštěvě zel celkem prázdnotou, zdál se mi tenkrát asi opticky větší. I tentokrát jsem se bál, že příjde málo lidí, protože v této lokalitě se přeci jen koncerty tak často nekonají, ale o to víc jsem pak byl příjemně překvapen a je vidět, že Dymytry fakt lidi přitáhují. Do sálu jsem přicházel právě v závěru setu předkapely Modesty & Pride a po krátké přestávce už na podium mohly nastoupit hlavní hvězdy večera.

Dymytry si pro tohle turné připravili opravdu velkolepou scénu, se kterou po kulturácích jen tak někdo nejezdí a v současné době to lze vidět asi jen u nich. Tři velké LED stěny v pozadí, na kterých probíhaly během celého koncertu různé projekce vypadaly opravdu dost působivě a dodávaly celé show skutečnou profi kvalitu. Občas sice promítáné obrázky odváděly pozornost od samotného dění na podiu, ale i přesto byly skvělým doplňkem a koncert i díky nim vypadal vskutku efektně. Před obrazovkami byl ještě postavený vyvýšený můstek, který muzikanti často využívali a před ním byl do popředí vysunut bubeník se svou soupravou, takže celá kapela působila jako jeden celek a Miloš tak nebyl jen tím "černým vzadu". Když k tomu přičteme ještě skvělou světelnou a kouřovou show, tak to celé to působilo jako taková zmenšená stadionová scéna a kdo by to byl řekl, že kulturák v Břestu někdy zažije něco podobného :-) Tohle se klukům skutečně povedlo a klobouk dolů před tímhle. Pro mnoho domácích, již zavedených kapel to určitě může sloužit jako inspirace, ale vše je samozřejmě i o penězích atd. Dymytry však na své první samostatné turné vytasili těžký kalibr a i oni se na dalších štacích jistě budou sami sebe těžce překonávat. Nyní by ale byla škoda toho nevyužít a svým fanouškům tak připravili skutečně hudebně vizuální zážitky.

Po hudební stránce také nelze nic vytknout. Kapela odehrála své největší hity ze tří alb, které má doposud na kontě, obohacené i o pár novinek, které vznikly speciálně pro toto turné a fanoušci pod podiem si každou písneň náležitě užívali, stejně jako muzikanti nahoře. Je znát, že ti kluci jsou ještě tak nějak neokoukaní a té přízně fanoušků a toho, že můžou hrát vlastní velké koncerty si dost považují a zároveň si to dokážou hezky upřímně užít. Stále to ještě není jen o tom odhrkat si koncert a jet rychle domů, ale dokážou do programu zařadit i improvizované prvky, mezihry, veselé popěvky nebo flašku Jagermeistera apod., což tak nějak oceňuju, když vidím, že se i ti muzikanti na podiu baví a není to jen taková ta rutina.
Během koncertu přišlo i na pár bubenických vložek a Milošových dlouhých sólíček, o jehož umění už byla řeč, a již známou součástí jejich koncertů bývá i přidání se ostatních členů s bubenickými kotli, kdy už se to zvrhává v pořádnou drumming show.

Zajímavým momentem byl i zřejmě narafičený výpadek proudu, když uprostřed písničky "Dejte mi pít" celý sál náhle ztemněl, LEDky i světla zahasly, mikrofony vypnuly a náhle byl ve tmě slyšet jen sbrový zpěv fanoušků, kteří to nevzdávali a dozpívavali refrén této písně, jen za tichého rytmického odšlapávání kopáku. V sále tak trochu zavládly obavy, že je po koncertě, možná u některých i naštvání, že břestský kulturák nedokáže energeticky utáhnout pořádnou aparaturu, něktěří podezírali nasrané sousedy ve vesnici, kteří vyhodili pojistky apod., ale nakonec z toho všeho vzešla habaďůra ze strany kapely, která měla vše předem hezky připravené, aby díky tomu mohla plynule a nenásilně přejít na unplugged set několika písniček pouze za svitu jediné obyčejné žárovky, spuštěné ze stropu podia, což byl taktéž velmi originální a dobrý nápad. I tyhle momenty dělají z obyčejných koncertů ty nezapomenutelné a tomu, kdo to vymyslel patří opět pomyslné smeknutí.

Akustický set byl příjemným zpestřením a lehkým zklidněním v jinak docela slušném nářezu a po něm už koncert vrcholil těmi největšími peckami, opět za plného doprovodu světel a obrazovek a ve finále i efektních kouřových sloupců. Oceňuji i zařazení songu "Arabia II." do koncertního repertoáru a jsem rád, že o tomhle tématu dokáže nějaká kapela (ty extremistické samozřejmě zde teď nepočítám) zpívat veřejně a nahlas bez nějaké politické korektnosti a prezentuje tak tím jen názor 90% obyvatel naší země. Dymytry má ve svých písničkáh vesměs velice dobré texty, které se každým albem lepší a Protheus dokáže psát někdy výstižně o zajímavých i aktuálních tématech.


Závěr patřil takovým peckám jako "Jsem nadšenej","Z médií", "Ocelová parta" v níž se naplno projevil i zpívající dav a na úplný závěr samozřejmě nemohla chybět pecka "Strážná věž", která je asi největším hitem kapely a publikum si ji náležitě vychutnalo. Samotný závěr této písně si vychutnala originálně i kapela, když Protheus místo sebe poslal za mikrofon bubeníka Miloše Meiera, který si tak mohl užít svou chvilku slávy i v úplném popředí a předvedl se nejen jako rapper, ale i jako pořádný metalový ječák, zatímco finále za bubny místo něj obstaral skvěle hrající Protheus. (viz.video) Tyhle vtípky mě prostě baví a jsem rád, že podobné prvky kapela do vystoupení zařazuje, ať už jsou v ten moment improvizované, či nikoliv.
Pocity z celého koncertu kapely Dymytry na aktuálním turné by se daly shrnout jednoduše slovy jejich písně: "jsem prostě nadšenej…." a to u mě platilo toho večera stoprocentně. Dymytry jsou nastupující generací českého metalu a vypadá to, že už se v té první lize usadili natrvalo. Těším se na každý další jejich koncert.

FOTKY Z KONCERTU ZDE!!!

Video:
Lunapark, Arabia II, Kdoví co příjde (unplugged), Z médií, Strážná věž (singed by Miloš Meier)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kata Black Kata Black | Web | 11. dubna 2015 v 0:25 | Reagovat

Ahoj,
máš fakt dobrej blog, čtu každej článek, jsou fakt super :)
Jenom jsem Vám chtěla poradit, my s mamkou nakupujem oblečení tady http://goo.gl/4I8Vja , je to sice anglicky, ale hrozně levný, takže mi to mamka koupí a sobě rovnou taky :)
Kdyžtak napište co jste ulovily ;)

2 Catharine Catharine | Web | 12. dubna 2015 v 16:19 | Reagovat

Čus všem,
jj, já si taky ráda počtu, přemejšlim o svim blogu :D
Koukala jsem na ten obchod co psala Kate Black a rovnou jsem si objednala dvoje šaty a plavky na léto, tak už se těšim.
Jinak já nakupuju spíš v českejch obchodech, asi nejlepší je tenhle http://goo.gl/ru0884 , můžu si vybrat i typ postavy.
Naposled jsem vyhrála nějakou soutež a nic jsme neplatila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama