Kabát představil novou desku "Do pekla/do nebe" na Open Air turné v Olomouci

10. června 2015 v 10:43 | RUDA |  Akcičky
Naše asi nejpopulárnější rocková kapela Kabát vydala v půli května tohoto roku nové a již dlouho očekávané album s názvem "Do pekla/ do nebe" a kdyby se tak nestalo, fanoušci by její členy možná už i ukamenovali. Představení nových písniček bylo totiž ze strany kapely slibováno už v loňském roce na výročním megakoncertu na Vypichu s pořadovým číslem 2, ale nestalo se tak, což řadu lidí zklamalo. Záhy po této akci jejich management vyhlásil termíny velkého open air turné na rok 2015 s tím, že zde už bude nová deska zákonitě představena a turné bude stát hlavně na novém albu. Kdo sledoval dění kolem kapely, ví, že nové album mělo velké porodní bolesti a málem se to nestihlo připravit ani na tohle tour. Koneckonců "Do pekla/ do nebe" vyšlo jen asi den před úvodním koncertem v Karlových Varech, kde si to fanoušci určitě nestihli naposlouchat. To v Olomouci, kam jsem na Kabátí Open Air turné 2015 zavítal, už měli fanoušci celkem náskok a album se jim stihlo dostat tzv. pod kůži , což bylo na atmosféře koncertu rozhodně znát.


Kabát si s novou deskou dával sakra na čas, ale to už je tak nějak u jejich posledních alb zvykem. Nikdo jim ale nemůže nic vyčítat, protože pánové jsou profíci a nechtějí vydat nic jen tak narychlo, s čím by nebyly stoprocentně spokojení. I tentokrát vše stálo už jen na textech, které má na starosti kapelník a basák Milan Špalek, jenž je mistr v oboru a věřím, že je těžké složit nějaký text, aby se v tématech, které za ta léta už v písních probral, nijak neopakoval. Dlouhé čekání desce ovšem nijak neuškodilo, spíše naopak. Kabát vydal skvěle znějící nahrávku, která působí dobře jako celek a tak nějak mi příjde, jako by se zde zúročily hudební nápady, které měly úspěch v jejich celkové kariéře. Najdou se zde totiž jak úderné, tvrdé a rychlé pecky, tak i typické "špalkovské" balady nebo pro změnu countryovky ve stylu Krulichova jižanského rocku. Zazní tu i typické Kabátovské halekačky i veselé songy, ale to vše tak nějak přizpůsobeno roku 2015, aniž by se Kabát nějak sám sebe vykrádal. Prostě jen posbíral to, co mu jde za ty roky nejlépe a co na lidi platí. Každá z písní má něco do sebe a při každém dalším poslechu vás zaujme zase nějaká jiná, aniž by tu byla nějaká zbytečná výplňová vata. Jeden song však u mě osobně z desky vyčnívá nejvíce a to je srdcervoucí balada "Valkýra". Tak trochu se stylově podobá další úspěšné písni "Ďábel a syn" z let minulých, ovšem tahle je po stránce aranží a textové dovedená k dokonalosti. Špalkův typický hluboký hlas je zde doplněn ještě o Vojtkův zpěv a viloncello, a téma písně, text a její celkové vyznění mi i při několikátém poslechu přivádí mrazení v zádech. Prostě emoční song jak blázen a troufám si říct, že je to jedna z nejlepších písní, které kdy Kabát natočil, ne-li nejlepší. Produkčně je na desce rozhodně dovedená k dokonalosti.

K novým písním se vrátím ještě v průběhu, nicméně abych zůstal u samotné olomoucké akce, tak tedy: Na zdejším atletické stadionu jsem byl naposledy právě na Kabátech v roce 2007 při turné Corrida a letos si kapela přivezla trochu podobné podium s průhledným nadstřešením, ale rozhodně ve větším provední a monstróznějším stylu. V průběhu koncertu mě celkem i potěšilo, že je podium o několik cm vyvýšenější, než bývá obvyklé, a tak díky tomu měli snad pěkný výhled na muzikanty i fanoušci menšího vzrůstu. Uprostřed i po stranách bylo osázené obřími LED stěnami a dala se očekávat velká show. Nicméně na tu si museli diváci ještě nějakou chvíli počkat a myslím, že celkem příjemně jim zkrátila čekání teplická kapela Blue Rocket, kterou asi málokdo zná, ale jelikož jsou to kamarádi přímo z místa bydliště Kabátů, dali jim příležitost zahrát si na velké stage před tolika lidmi a třeba někoho zaujmout a pomoci jim v další kariéře. Na kapele Blue Rocket byla vidět čistá radost z hraní, bylo znát, že už mají něco odehráno a kolena se jim před takovým davem rozhodně nerozklepala. Zahráli asi 45 min. set poctivého českého rock´n´rollu a mě ty jejich písničky celkem bavily a dalo se to poslouchat. Kapela má v čele celkem výrazného frontmana, kterého doplňuje ještě vokalistka a repertoár nemají vůbec špatný. Přizvání téhle kapely určitě nebyl krok vedle a i když bych tu raději viděl stát některé jiné ostřílenější české kapely, které by publikum asi dokázali více rozparádit, na druhou stranu souhlasím a oceňuji, že kapela formátu Kabátu dokáže dát příležitost méně známým kapelám, které by si nikdy na tak velkém podiu nezahrály.
Ačkoliv byl začátek koncertu stanoven na 20:00, zněl touto dobou z repráků akorát Motörhead a to asi až do půl deváté, kdy se muzikanti z Kabátu konečně odhodlali vstoupit na stage. Nevím, zda-li se čekalo až na západ slunce, každopádně fanoušky nechali čekat celkem dlouho, i když už bylo vše nachystáno. O to víc však bylo publikum natěšené a kapela do něj hned v úvodu napálila novou píseň "Bang!", která rovněž otevírá i nové album. Pokračovalo se pak trochu nezvykle "Starou Lou" načež se najelo do osvědčených kolejí, po nichž jel vlak z pekel a "V pekle sudy válej". To už bylo publikum značně rozparáděno a Kabát sázel jednu hitovku za druhou. Velmi oceňuji, že i když je krátce od vydání nové desky, dokázali zahrát její převážnou část živě (cca 8 písniček) a tak to má být. Když se jede tour k nové desce, má na něm být řádně představena a né jen nastřelovat pár ochutnávek s obavou, že to lidi ještě nemají naposlouchané. Kabát se toho tentokrát nebál a průběh celého koncertu novými songy prokládal.


Kromě již zmiňované "Bang!" zazněla i titulní "Do pekla/do nebe", jenž dala téma jak obalu alba, tak i návrhu celé stage, která byla stylizovaná jakoby do obřího zděného baráku, který měl nejspíš symbolizovat psychiatrickou léčebnu. Projekce na LED panelech tomu byly uzpůsobeny a i když to bylo mnohdy nápadité, tak by to možná šlo vymyslet s takovouto technikou jěště i zajímavěji. Opakující se cihlová stěna se zamřížovaným oknem byla někdy až moc monotónní, ale zase v konceptu to mělo asi své opodstatnění. Tohle mi ani tak nevadilo, protože převážná část mého zraku směřovala k muzikantům na podiu a projekce byly určeny spíše těm, kteří viděli celkovou scénu z větší dálky a odtud to bylo taky určitě efektní.
Musím říct, že nekteré nové pecky na mě působily mnohem lépe na koncertě, než-li na desce a to platí třeba o písničce "Pakliže", která je neskutečně chytlavá, i když je to taková blbůstka. Prostě typická kabátovská halekačka, jejíž refrén ovšem nemůžete dostat z hlavy a dokážete si ho notovat půl dne. Vsadím se a tak trochu i doufám, že pevně zakotví v koncertním repertáru, i když jsem jí zpočátku vůbec nevěřil. Naživo však perfektní a pobavila. Na desce poněkud méně výrazné jsou třeba i songy "Restaurace pana Kalvody" nebo "Myslivecký ples", které však na kocertě dostávají úplně jiný rozměr. Prvně jmenovaná je docela slušný nářez a když člověk na vlastní oči vidí, jak do toho kytaristi řežou, je to úplně o něčem jiným než z CD. "Myslivecký ples" byl zase oživen hostem na podiu, jímž byl kontrabasista Rafan s čírem a ten to spolu s kapelou dokázal v téhle písni taky pěkně rozjet. Dalším hudebním hostem byla i sličná violoncellistka, která obstarala doprovod v již zmiňované "Valkýře" a to byl taky zážitek. Jsem rád, že ji kluci zahráli, protože to je fakt výjimečný kus. Z novinek pak zazněla ještě "Western Boogie", jenž má blízko spíše ke "Coloradu", ale je to typická "krulichovina", která už teď možná je budoucím radiohitem, no a v závěru během přídavků zazněla i hymna letošního MS v hokeji "Brousíme nože", která po zveřejnění vzbudila celkem rozporuplné reakce, ale po opětovném poslechu se mi už taky celkem zamlouvá a nemám s ní problém.
Celá show jinak byla pojata typicky podle kabátího scénáře. Samozřejmě vše je v novém a jiném provedení, ale tak nějak už člověk, který navštěvuje Kabát pravidelně, ví, v které písničce začnou šlehat ohně, kdy vytrysknou ohňostroje a do jaké barvy se podium zahalí při té a té písničce. Možná by to chtělo ze strany managementu občas překopat ten zaběhlý koncept a vymyslet semtam něco nečekaného. Show je jinak provedena perfektně a efektně a v českých podmínkách je vysoce nadstandartní, ale jak říkám, stálému "zákazníkovi" tak trochu už chybí nějaký ten moment, který by mu vyrazil dech a řekl si: "Tak to tu ještě nebylo". Technické možnosti dnes dovolují spoustu věcí.


Koncerty ale jsou a vždycky byly především o muzice a po téhle stránce bylo vše super. Na Kabátech bylo vidět, že si hraní užívají a trošku mi příjde, jako by od druhého Vypichu zase více ožili a na podiu je to znát. Už tam se mi líbila jejich znovunabitá energie a na tomhle turné a rovněž novou deskou mi to jen potvrdili. Kabát určitě ještě nepatří do starého železa a doufám, že tahle kapela, na které jsem vyrostl od jejich prvního alba nás bude bavit ještě spoustu let. A vůbec by mi nevadilo, kdyby to mělo být pak už jen na kulturácích. Tam se Kabát ale asi ještě dlouho nevrátí. Nemá důvod. Kapela šlape, lidi stále chodí, hudební nápady se rodí, takže jen tak dál pánové.
Závěrem děkuji Hurvajsovi za vhozenou bubenickou paličku. Na tenhle suvenýr od mojí nejoblíbenější kapely jsem čekal řadu let a jsem rád, že i mě, jakožto stálému návštěvníkovi se to poštěstilo. Za mě tedy dokonalá spokojenost!

FOTKY Z KONCERTU ZDE!!!

Video:
Bang!, Western Boogie, Do pekla/do nebe, Valkýra, Brousíme nože
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 14. června 2015 v 7:49 | Reagovat

to musel být zážitek!
bohužel kvůli školním povinnostem jsem si to musela nechat ujít :-(

2 Lýdie Lýdie | 1. července 2015 v 12:47 | Reagovat

Teď lituji , že jsem taky na ně  nejela....

3 HonzaP HonzaP | Web | 13. října 2015 v 10:10 | Reagovat

To se mi líbí, to muselo být super :) Příště pojedu taky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama