Nightwish a Within Temptation po třech letech znovu headlinery na Masters Of Rock 2015

27. července 2015 v 22:54 | RUDA |  Akcičky
Festival Masters Of Rock každoročně přiváží k nám do republiky spoustu celosvětově uznávaných kapel a je jednou z největšíchrock-metalových přehlídek v Evropě. O to víc mě těší, že se koná zrovna u nás ve Zlínském kraji a tak místo jeho konání, vizovickou likérku, mám jen několik desítek kilometrů od domova. Díky pracovním a jiným povinnostem jsem se však ani letos nemohl zúčastnit celého festivalu a je pravdou, že zas až tak ortodoxním metalistou nejsem, abych musel vidět každou, zde vystupující kapelu. Jsem proto rád alespoň za možnost, spatřit pro mne dvě největší lákadla letošního ročníku a těmi byly kapely Within Temptation a Nightwish. Pro kapely se silným ženským vokálem mám celkem slabost a tyhle patří ke světové špičce, takže bylo určitě o co stát. Prvně jmenovaná byla headlinerem úvodního festivalového dne a druhá jej svým vystoupením uzavírala. Neberte tedy tento článek jako recenzi na celý festival, nýbrž jen jako report z těchto dvou shlédnutých koncertů.


Obě kapely zde naposled vystupovaly zároveň při povedeném ročníku 2012 a tak byla možnost srovnání, kam se soubory za ty tři roky posunuly. Within Temptation s půvabnou zpěvačkou Sharon den Adel přivezli do Vizovic opět působivou show s LED obrazovkami a různými efekty, se scénou trochu jinak postavenou než minule, ale základ zůstal podobný. WT také samozřejmě přivezli představit své nové album s názvem Hydra, které jsem do té doby neměl až tak moc naposlouchané, ale musím říct, že se z velké části celkem povedlo. Je zde celkem dost hudebních hostů, takže album nabízí dosti zajímavé pěvecké duety, přičemž tím nejsilnějším je asi song s názvem "Paradise (What About Us?)", ve kterém si Sharon zazpívala se slavnou Tarjou Turunen (ex-Nightwish). Tento song zároveň celé jejich vystoupení na MOR zahajoval, a i když možná někdo po zaznění Tarjina hlasu marně tuto pěnici pohledem hledal na podiu, mohl ji zahlédnout maximálně na velkých obrazovkách, které byly součástí scény. Těchto interaktivních duetů, kdy hlasy hostujících zpěváků zaznívaly jen z playbacku, bylo na můj vkus během koncertu celkem dosti. Trošku mi to totiž ubírá na autenticitě živého koncertu, a i když chápu, že jsou to silné písně a během koncertu by asi měly zaznít a je zároveň těžké si všechny tyhle hosty brát na turné, snad by to šlo vyřešit i jiným způsobem. Potom už je totiž těžké věřit i tomu, že z playbacku nezpívá i Sharon, i když o jejích hlasových kvalitách samozřejmě nepochybuju. Některé pěvecké podkresy a backvokály evidentně z playbacku zaznívaly, ale jinak věřím tomu, že Sharon odzpívala celý koncert na sto procent. Její hlas je úžasný, stejně jako pohyb na podiu a spolupráce s publikem a je to zkrátka velká sympaťanda.


Kromě nových písniček zaznělo i spoustu starých známých hitů a také jeden povedený cover od Lany Del Ray - "Summertime Sadness", který se mi od té doby dostal celkem silně pod kůži a ve verzi Within Temptation zní zkrátka skvěle. Díky tomu jsem přišel i na jejich sbírku dalších popových předělávek, které pravidelně nahrávali pro nějaké rádio a musím říct, že v mnoha případech je to opravdu skvělá práce. Za zmínku jistě stojí i akusticky odehraná verze trochu tanečního hitu "Sinéad", během přídavků, která byla tentokrát předělána do pomalejší podoby a přinesla do jinak energického vystoupení trochu zklidnění.
Ve vystoupení téhle nizozemské kapely bych těžko hledal nějaké slabé místo a celý koncert mě moc bavil, stejně jako před třemi lety. Tehdá jsem z toho sice byl mnohem více nadšený, protože jsem je viděl poprvé, ale ani tentokrát mě nezklamali a jsem moc rád za možnost je znovu spatřit.
Within Temptation: Our Solemn Hour, What Have You Done, Sinéad (akusticky), Covered By Roses
------------------------------------
Stejně tak rád jsem spatřil i kapelu Nightwish, kterou sice až tak nežeru jak prvně jmenované, ale to se možná po shlédnutém vystoupení na MOR 2015 změní. Byl jsem totiž především zvědavý na novou zpěvačku Floor Jansen, která mě svým výkonem velmi zaujala. Tušil jsem, že to bude určitě lepší, než s bývalou pěnicí Anette Olzon, což už lze rozeznat dle hlasových kvalit i vystupování na podiu, které člověk mohl shlédnout na různých videích, ale vidět to na živo je přeci jen o něčem jiném.


No a za sebe musím říct, že zbavit se Anette bylo to nejlepší, co mohla kapela Nightwish udělat, protože s angažováním dlouhonohé Floor to dostalo opět ty správné grády a ta holka je na podiu zkrátka živel. Sice po stage nijak nelítala jak šílená, ale její neustálé třepání hlavou a točení dlouhým hárem bylo super a dobře se na ni koukalo. Prostě i celkovou image do té kapely zapadala a působila mnohem víc jak metalová diva, než to předešlé děvče. Samozřejmě kapelu Nightwish proslavil především specifický hlas Tarji Turunen a té se těžko někdo bude vyrovnávat, každopádně Floor Jansen je velmi dobrou náhradou a některé pěvecké party po Tarje dává úplně s přehledem, což její švédská předchůdkyně moc nezvládala. Krásně zde odzpívala např. baladu "Sleeping Sun", z čehož šel až mráz po zádech. Z výkonu Floor jsem byl zkrátka až nadšen a to odpovídá i hodnocení celého koncertu. Ohnivou show měli Nightwish ještě o něco lépe zmáknutější než před třemi lety a plameny létaly snad ze všech stran podia i stropu a působilo to velice efektivně.
Kapela sem přijela taktéž představit nové album, nazvané Endless Forms Moust Beautiful, které jsem popravdě do té doby ještě ani neslyšel a znal jsem jen úvodní singl "Élan", ve kterém zní keltské lidové nástroje a je celkem povedený. Tyhle dudy a píšťalky používají Nightwish ve své muzice čím dál víc a to celkem kvituji, protože zas to je o něčem jiným, než jen o řezání do kytar a svými libozvučnými tóny to tu jejich tvorbu obohacuje. Každopádně nové písničky nezněly vůbec špatně, v mnoha případech se mi zdálo že Nightwish krapet přitvrdili, ale na poslech celého alba si budu muset ještě vyhradit nějaký ten čas.
Oproti vystoupení před třemi lety jsem si z vystoupení Nightwish odnesl tentokrát opravdu hezký zážitek a to především díky Floor Jansen, která potvrdila, že je fakt profík ve svým oboru. Je fakt, že zpěvák dává kapele ksicht a zrovna zde se to opět potvrdilo. I když zbytek kapely hraje sebelíp, tak v tomto případě frontwoman dokáže výkon celého bandu velice ovlivnit. Tentokrát u mě mají Nightwish za jedna a krapítek předčili i Within Temptation, což bych ještě před festem neočekával. Asi zde zapůsobil fakt, že u WT už jsem tzv. věděl do čeho jdu a u Nightwish jsem byl naopak příjemně překvapen.

Video:
Nightwish: My Walden, Élan, I Want My Tears Back, Last Ride Of The Day
(Spešl díky Máji a Alanovi!)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sabča sabča | Web | 28. července 2015 v 17:10 | Reagovat

Jé, to musel být zážitek! :D Nightwish jsou super. Já jsem zas byla už konečně na Arakainech a taky to bylo hezký! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama