Kapela Harlej oslavuje 20 let i s Vláďou Šafránkem

2. prosince 2015 v 13:24 | RUDA

Jedna z předních českých rockových kapel se v roce 2015 dožívá významného jubilea 20 let existence na scéně a jak se u rockerů sluší a patří, vyžaduje tahle událost náležitou oslavu. I když je známo, že rockeři slaví téměř každý víkend, přeci jen letošní turné kapely Harlej dostalo tímto jeden významný punc. Harlej se rozhodl oslavovat v průběhu celého roku a vždy přichystal pro fanoušky něco speciálního. V létě to byl jeden výroční open-air koncert, na podzim kapela objíždí republiku s best-of programem, do kterého si pozvala důležitého hosta, jednoho ze zakládající dvojice a bývalého frontmana Vláďu Šafránka, no a na konec roku kapela chystá velký výroční koncert v pražské Lucerně, kde mimo Šafránka vystoupí i další hosté a celý koncert bude zaznamenán na DVD, čímž se letošní oslavy uzavřou. Navštívil jsem jednu ze zastávek podzimního turné v Březolupech a zde jsou mé dojmy…


Harleje jsem na koncertě neviděl už dost dlouho a tak hlad po jejich vystoupení byl celkem veliký. Kapela předem slibovala průřez celou svou dvacetiletou kariérou a bezmála dvou a půl hodinový koncert, což se jen tak nevidí a obzvlášť velkým lákadlem bylo, alespoň pro nás, pamětníky, hostování Vládi Šafránka. Jak se zdá, vztahy mezi bývalým zpěvákem a zbytkem kapely jsou již za těch deset let, kdy Šafrda zdrhnul, již urovnány, každý si jde dál svou cestou, ale je fajn, že staré přátelské vazby se tak úplně nepřetrhaly a dokážou spolu znovu vystoupit na jednom podiu i dnes. Změna na postu frontmana je vždy dosti citelné téma a řeší se stále. Spousta fanoušků, by si přála, aby se Šafránek do Harleje vrátil, protože té kapela zkrátka dával ksicht a byl to frontman a showman se vším všudy, což stále prokazuje. Je až neuvěřitelné, že už je to deset let, co jej nahradil Tomáš Hrbáček, který do kapely skvěle zapadl, ale co si budeme povídat, je to už zkrátka kapela úplně jiná, než tehdy. Šafránek odešel v době, kdy se Harleji asi nejvíce dařilo, oslavili desetileté výročí a kapela byla v laufu a její sestava byla tehdy asi nejkvalitnější za celou dobu existence. Zdálo se, že s jeho odchodem dobře fungující kapela ztroskotá, ale Tomáše Hrbáčka fanoušci přijali, kapela natočila vzápětí dosti povedenou desku "Čtyři z punku a pes" a stroj frčel dál. Tehdy možná ani sami muzikanti nečekali, že za deset let budou slavit další kulaté výročí a budou hrát stále pro plné sály. Srdce kapely totiž zůstalo stejné a tím je kapelník Tonda Rauer, který má největší podíl na tom, jak Harlej funguje. Základem jsou dobré písničky a ty stále umí složit. Lidi už si je najdou a díky dříve vydobyté pozici už není těžké získat zájem publika. Na posledních albech sice už to není ten starý Harlej, crazy kapela, která měla vtipné texty a na koncertech to byl nezkrotitelný živel. Muzikanti samozřejmě zestárli, zvážněli a v jejich tvorbě je to znát. Ale to je přirozený vývoj asi u většiny kapel. Harleje mám rád stále, ale samozřejmě nejradši vzpomínám na doby, kdy jsme pařívali v našem teenagerovském věku pod Vláďou Šafránkem za mikrofonem a tato nostalgie mě přepadla právě i v sobotu v Březolupech, kdy jsem ho viděl a slyšel zpívat opět s Harlejem, kde mu to sedí prostě daleko víc, než když zpívá lidovky s Walda Gangem.


Ale popořádku. Koncert samozřejmě nemohl začít ničím jiným, než vypalovačkou "Zfetovanej", kterou Harlej zahajuje už několik let a bez ní by to zkrátka nešlo. Za mikrofonem začal samozřejmě Hrbáček, protože ten je nyní právoplatným frontmanem kapely a logicky tak dostal za mikrofonem nejvíc prostoru. Kapela měla koncert rozdělený do několika pásem, kdy na úvod zaznívaly hlavně vypalovačky, pak přišel blok pomalejších písní a balad a následně po tradičním "Velbloudovi" a Toníkově pěveckému pásmu a děkovnému proslovu k publiku přišel moment, na který čekala spousta lidí ve sportovní hale. Tonda Rauer spustil úvodní skřehotání k písničce "Toník a Vládík" a bylo jasné, že tuhletu nemůže odzpívat nikdo jiný než Šafránek, který se následně zjevil za mohutného aplausu publika. Ačkoliv sem svou vizáží a v kožichu alá Leoš Mareš tak trochu nezapadal, předvedl, že je to stále skvělý pěvec a s jeho příchodem vešla na podium i taková veselejší energie. Má prostě jako zpěvák své charisma a to mu nikdo neodpáře. Fanoušky umí vyhecovat svým originálním způsobem a ačkoliv nechci nijak porovnávat, tak v tomhle za ním Hrbáček prostě pokulhává. Šafránek zase na někoho může v současné době působit jako primadona, ale má holt dostatek sebevědomí a umí to na podiu prodat.
S Harlejem toho večera odzpíval sólově asi pět kousků, mimo již zmíněné např. i "Italskou", "Zrzi zrzi" anebo starší "Jalovec" a vzápětí si dali s Tomem Hrbáčkem i společný duet "Odcházím", který se jim rovněž celkem povedl, i když zde byla patřičná hlasová rozdílnost mezi oběma zpěváky. Jak ale oba zmínili, srovnávat je nemá cenu, každý je jiný a svým způsobem originální. Důležité je, že kapela šlape, má lidem stále co předat a hlavně má pevnou fanouškovskou základnu, bez které by tu těch dvacet let nebyla.

Mikrofonu se chopil dále už jen Hrbáček a Harlej dál projížděl svou kariéru prostřednictvím těch nejznámějších hitovek, mezi nimiž se objevovaly i některé novinky, které lidi evidentně ještě neměli moc naposlouchané. Svou chvilku slávy si užil i basák Kolinss, který odzpíval "svoji" pecku "Startuju na Mars" a finiš už patřil těm úplně největším hitovkám jako např. "Pověste ho vejš", "Proč pocit mám" nebo "Přirození". V rámci přídavků nechyběla ani akustická vložka v podobě baladické "Proměny" anebo netradičně i písničky "Harlej Krišna" a na konci nemohl chybět ani další zásadní hit kapely, známý "Svařák", na který opět ze šatny vyběhl pěvecky vypomoct Vláďa Šafránek a oba zpěváci si jej rozdělili na půl.
Ačkoliv návštěva v Březolupech nebyla bůhvíjak veliká, vyprovázelo publikum kapelu z podia skandovaným potleskem a hromadným pokřikem "My vám hoši pěkně děkujem" jako na hokeji, což se muzikantům evidentně líbilo a ani se jim do šatny nechtělo. Playlist byl ovšem jasně daný a dvě a půl hodiny nepřetržitého hraní muselo snad všechny uspokojit.
Koncert to byl jistě povedený, kapele to šlapalo, zvuk byl výborný a tak rozsáhlou světelnou aparaturu po českých kulturácích taky vozí málokdo, takže bylo i na co se koukat. Co se týče show, tak už jsem zažil Harlej i v lepší formě, ale to už je několik let dozadu a je to bohužel i tím, že muzikanti stárnou a dříve se taky nehrávalo víkend co víkend, takže si to ti lidi na podiu užívali více naplno. Každopádně velmi kvalitní oslava dvaceti let, do Lucerny se nedostanu, takže se těším na nové DVD a kapele Harlej přeju minimálně dalších dvacet let mezi českou rockovou špičkou.

FOTKY ZDE!!!

Video:
Harlej - Toník a Vládík; Zrzi, zrzi; Piliny; Harlej Krišna; Svařák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | 2. prosince 2015 v 14:15 | Reagovat

Mě se asi současný Harlej líbí víc. Působí teď víc jako kapela, jako celek. U Šafránka to přece jenom byla taková "one man show". Navíc se totálně zahrabal tím, co dělá s Walda gangem - hlavně poslední dobou :-! Chvilku jsem byl rozpačitý z odchodu Martina Voláka, ale poslední deska je výborná a zdá se mi, že i kluky to poslední dobou baví. Takže proč ne.

2 Ladislav Ladislav | 2. prosince 2015 v 14:31 | Reagovat

Jo jo s Vláďou to byly krásné časy ne jako s tím(slušně řečeno) přiblblým nýmandem Hrbáčkem.

3 RUDA RUDA | Web | 3. prosince 2015 v 21:27 | Reagovat

Lukáš: Asi jsi nezažil dobu, kdy do Harleje nastoupili čerstvě kluci z tehdejšího Debustrolu, to byl jinej fičák a v té době to rozhodně nebyla jen Šafránkova one man show jak píšeš. Rozhodně jim to jako celku taky šlapalo, což netvrdím, že se tak neděje i dnes. Je to ale už trochu "jiná" kapela, tudíž se ty éry moc nedají srovnávat.
Ladislav: každej může mít názor jakej chce, ale urážet tu nikoho nemusíme, ne? ;)

4 Lukáš Lukáš | 9. prosince 2015 v 17:16 | Reagovat

RUDA: Přiznávám, že jsem je viděl živě poprvé až 2005, poslední rok se Zrzounem... ale přece jenom jsem ho pak viděl párkrát s WG a jsem a zůstanu "Hrbáčkovec".

5 RUDA RUDA | Web | 9. prosince 2015 v 18:11 | Reagovat

[4]: S Waldagangem už je to bohužel úplně jiná kapitola :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama