Květen 2017

Slavnosti piva pod komínem zažily úspěšnou premiéru

23. května 2017 v 18:05 | RUDA |  Akcičky
Prvním ročníkem odstartoval nový hudebně - zábavný festival Slavnosti piva pod komínem, který byl umístěn stylově přímo do areálu záhlinického pivovaru. Program byl rozdělen do dvou dnů a hudebním příznivcům nabídl koncerty v součtu patnácti kapel. Zajímavostí je, že tuto akci měl na svědomí stejný organizační tým, který doposud pořádal vyhlášené Slavnosti piva na Kamínce. Řada lidí tak byla zvědavá, jak se jim na novém místě a v novém předprázdninovém termínu povede.

Areál pivovaru se v pátek plnil nejprve pozvolně a kapely, které začaly hrát už brzy odpoledne moc lidí před podium nenalákaly. Přeci jen v květnu ještě většina studentů chodí do školy a další lidé se teprve vrací domů z práce. Vše bylo navíc umocněno právě probíhajícím zápasem českých hokejistů na světovém šampionátu, takže řada návštěvníků dorazila až po jeho skončení. Nakonec však v pátek přišla celkem slušná návštěva a večer se tak mimo jiné mohlo slavit i vítězství našeho národního týmu. K hudebním lákadlům prvního dne patřila např. kapela Gate Crasher nebo kytarista a zpěvák Miloš DODO Doležal, který dal mimo jiné vzpomenout i na slavné hity Vitacitu. Největší nátřesk pod podiem ovšem sklidily kapely Traktor a Fleret, které hrály už po setmění a přispěly k výborné atmosféře.

Ota Hereš z Alkeholu zve na Slavnosti piva pod komínem: „Kde jinde by měl Alkehol hrát, než v pivovaru?!“

11. května 2017 v 22:45 | RUDA |  Rozhovory
Druhý květnový víkend čeká na příznivce rockové muziky a dobrého piva první ročník festivalu Slavnosti piva pod komínem v Záhlinicích. Jednou z hlavních hvězd na podiu bude i známá pražská kapela Alkehol, která letos slaví čtvrtstoletí vzniku. Její frontman Ota Hereš je pro mnoho rockových fanoušků dnes již nezpochybnitelnou ikonou české scény. Zpěvák, kytarista, textař a skladatel je kromě Alkeholu také zakladatelem další úspěšné kapely Törr, ve které působí současně dodnes a na kontě má v minulosti rovněž působení v kapelách Kryptor, Harlej nebo vydařený fotbalový projekt Hattrick s Alešem Brichtou.
V Záhlinicích vystoupí s Alkeholem v sobotu večer, a jelikož se jedná o Slavnosti piva konající se přímo v areálu pivovaru a tato kapela je s pivem bytostně spjata, točil se nadcházející rozhovor s jejím frontmanem kromě muziky výhradně okolo tohoto tématu.

- S kapelou Alkehol letos slavíte 25 let na scéně. Můžete prozradit, jakým způsobem probíhají oslavy?

Velká akce proběhla ve vyprodané Lucerně v Praze. Jinak k oslavám 25 let vzniku kapely odehrajeme letos koncerty, které skladbou songů budou odpovídat tomuto výročí. Samozřejmě se chystáme i na letní festivaly a na podzim budou oslavy završeny tour s Třema Sestrama.

- Alkehol je znám jako kapela, která je od svých počátků "prolitá" alkoholem, což je víceméně zřetelné už z jejího názvu. Trvá i dnes tento stav nebo došlo po letech ke zklidnění?

Musím říct, že k určitému zklidnění došlo, protože už nejsme všichni v té kondici jako na začátku. Na druhý straně je fakt, že to ještě umíme (smích)

Na kroměřížský blázinec mám skvělé vzpomínky, říká Petr Fiala z Mňágy a Žďorp

2. května 2017 v 22:18 | RUDA |  Rozhovory
Legendární kapela z Valmezu, Mňága a Žďorp v letošním roce slaví třicetileté výročí a momentálně je na turné k nové desce nazvané Třínohý pes, v jehož rámci navštívila i Kroměříž.
Díky tomu jsme mohli v následujícím rozhovoru vyzpovídat i frontmana a zakládajícího člena kapely Petra Fialu, který pohovořil nejen o novém albu a kulatém jubileu kapely, ale např. i o pobytu v kroměřížské psychiatrické léčebně, na jehož základě složil známý hit 17B.

Mňága a Žďorp vydala po třech letech novou desku s názvem Třínohý pes. Můžete nám jej nějakým způsobem představit?

Na albu je deset nových písniček, které jsme nahráli už s novým bubeníkem Marcelem Gabrielem letos v lednu v pražském studiu Sono s producentem Milanem Cimfem. Na albu hostují zpěvačka Nikola Mucha, banjista a hráč na autoharfu Fandy Holý, klávesista Milan Nytra z kapely Buty a coby sboristé tři zpěváci spřátelených Monkey Bussines Roman Holý, Matěj Ruppert a Tereza Černochová. A v jedné písničce hostuje na bezpražcovou basu Petr Vavřík z Buty.

Nové písně představujete nyní na jarním turné. Lze už teď u fanoušků po těch pár koncertech vypozorovat, která píseň má potenciál stát se hitem? A která naopak nejvíce zalézá pod kůži vám?

Konečně máme album, kde tohleto nelze tak úplně odhadnout. Na koncertech hrajeme celou novou desku, protože nás baví všechny písničky stejně. S každou jsme si ve studiu vyhráli a seřadili je za sebe tak, aby umožnily vyniknout jedna druhé.